لطفا به نکات زیر در هنگام خرید بیان معماری ۱ توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه بیان معماری ۱ قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

برج آجری گنبد قابوس       

n

nاین بنای با ارزش در سال ۳۹۷ ه.ق بدست قابوس بن وشمگیر چهارمین پادشاه آل زیار احداث شده است.

nوی در سال ۳۶۶ ه.ق به جای برادرش بیستون بر تخت نشست و در سال ۳۷۱ ه.ق به واسطه ی هجوم سپاهیان آل بویه از دیار تحت سلطه ی خود گریخت و به دربار شاه سلطان محمود غزنوی پناهنده شد و در سال ۳۸۸ ه.ق مجددا به سرزمین حکمرانی خویش رجعت کرد.

اسلاید ۲ :

برج آجری گنبد قابوس

n

nاین بنا دارای ارتفاعی به بلندی ۵۵متر می باشد که  این ارتفاع از کف  تپه تا زیر گنبد مخروطی ۳۷ متر و ارتفاع گنبد مخروطی ۱۸ متر می باشد.

nاین بنای عظیم تماما از آجر پخته قرمز معمولی ساخته شده است.

nتزئینات آن شامل دو رشته مقرنس کاری ساده و در عین حال زیبا که اولین نمونه های مقرنس کاری در معماری ایران اسلامی بشمار می آید.

nقابوس بن وشمگیر به زبان عربی علاقه ای خاص داشت و بدین سبب کتیبه های این بنا را به زبان عربی و خط کوفی نگاشته است.

n

اسلاید ۳ :

شهر قدیمی جرجان

nاین شهر از شهر های معتبر دوره های سامانیان_آل زیار–سلجوقیان_ ایلخانیان است که در اوج و شکوفایی  مهد علم و ادب و توسعه صنایع (سفالگری _     شیشه گری _ فلز کاری و……) معماری _     شهر سازی و رونق اقتصادی_ کشاورزی بوده است و بر اثر یورش مغولان ویران ومتروک گردیده است.

اسلاید ۴ :

                  مسجد جامع گرگان   

n

nاین مسجد در عصر سلجوقیان یعنی سده ی پنجم و ششم ساخته شده است و دارای مناره های کروی است که روی آن کتیبه ای به خط کوفی قرار دارد.

nبیشترین بنای امروز مسجد گرگان مربوط به دوره ی صفویه بوده که در دوره های مختلف مرمت شده است .

nمسجد گرگان و شبستان های آن در دوره های مختلف تیموریان _ صفویه _افشاریه مرمت _ نوسازی و تعمیر شده است.

nدر یکی از این کتیبه ها آمده است : تعمیر مسجد جامع از سوی محمد حسین خان قاجار بیگلر بیگی دارالمومنین استرآباد در پادشاهی نادر شاه افشار صورت گرفته است.