دوغ

دوغ در بطری پلاستیکی در ارمنستان. بر روی آن با حروف ارمنی و حروف سیریلیک «تان» نوشته شده است.
دوغ نام گونه‌ای نوشیدنی لبنی است.
دوغ نوشیدنی ایرانی است که برای تهیه ی آن باید ابتدا ماست ترش را با همزن خوب هم زد سپس مقداری آب و نمک به آن اضافه کرد. سپس یکی از مواد زیر را به آن اضافه کرد : ۱- نعنا ۲- عرق نعنا ۳- پونه. سپس خوب باید هم‌زده و در یک شیشه نوشابه یا هر ظرفی که بتوان درپوش آن را خوب سفت کرد قرار داد. سپس دوغ را در محلی تاریک به مدت ۸ ساعت گذاشته سپس آن را در یخچال گذاشته تا خوب خنک شود.

دوغ در بطری پلاستیکی در ارمنستان. بر روی آن با حروف ارمنی و حروف سیریلیک «تان» نوشته شده است.

ریشه‌شناسی
واژۀ دوغ صفت مفعولی است از فعل دوشیدن. (مقایسه کنید با: آمیغ / آمیختن). بنابر این از نظر لغوی دوغ یعنی «دوشیده‌شده».
روش تهيه دوغ گازدار
ل از همه بايد ماست مناسبي انتخاب كنيد. يعني ماستي كه يك دست و ترش باشد ( اگر ترش نيست ماست را در ظرف سر بسته و به مدت ? روز در يخچال نگهداري ميكنيم ) سپس ماست را آنقدر هم ميزنيم تا كاملا براق شود آنگاه دو برابر ماست موجود آب به آن اضافه ميكنيم و ميزان نمك هم به دلخواه خواهد بود.
حال براي گازدار شدن دوغ كافيست دو حبه قند به آن اضافه كنيم
سپس دوغ را به مدت ۱۰ دقيقه در ظرف سربسته اي ( كاملا بسته و محكم ) خوب هم ميزنيم و بعد ظرف حاوي دوغ را در هواي آزاد به مدت يك هفته نگهداري ميكنيم.
اكنون دوغ ما به همراه چند تكه يخ آماده ميل كردن است.
هرگز بيش از حد از قند براي گازدار كردن دوغ استفاده نكنيد.

دوغ یا نوشابه؟!
▪ وقتی یک نوشابه میخورید، چه اتفاقی میافتد؟
ـ ۱۰ دقیقه بعد: ۱۰ قاشق چایخوری شکر وارد بدنتان میشود. میدانید چرا با وجود خوردن این حجم شکر دچار استفراغ نمیشوید؟ چون اسید فسفریک، طعم آن را کمی میگیرد و شیرینی اش را خنثی میکند.
ـ ۲۰ دقیقه بعد: قند خونتان بالا میرود و منجر به ترشح ناگهانی و یکجای انسولین میشود. کبدتان شروع میکند به تبدیل قند به چربی تا قند خون، بیشتر از این بالا نرود.
ـ ۴۰ دقیقه بعد: حالا دیگر جذب کافئین کامل شده؛ مردمکهایتان گشاد میشود، فشار خونتان بالا میرود و در پاسخ به این حالت، کبدتان قند را به داخل جریان خون رها میکند. گیرندههای آدنوزین مغز حالا بلوک میشوند تا از احساس خوابآلودگی جلوگیری کنند.
ـ ۴۵ دقیقه بعد: ترشح دوپامین افزایش پیدا میکند و مراکز خاصی در مغز، که حالت سرخوشی ایجاد میکنند، تحریک میشوند. این همان مکانیسمی است که در مصرف هروئین منجر به ایجاد سرخوشی میشود.

ـ بعد از ۶۰ دقیقه: اسید فسفریک موجود در نوشابه، داخل روده کوچک، به کلسیم، منیزیم و روی میچسبد. متابولیسم بدن افزایش پیدا میکند. میزان بالای قند خون و شیرینکنندههای مصنوعی، دفع هرچه بیشتر کلسیم را از طریق ادرار باعث میشوند.

ـ مدتی بعد: کافئین در نقش یک داروی مدر (ادرارآور) وارد عمل میشود. حالا دیگر کلسیم و منیزیم و رویی که قرار بود جذب بدن شود، بیش از پیش از طریق ادرار دفع میشود و به همراه آن مقادیر زیادی آب، سدیم و دیگر الکترولیتها نیز از دست میرود.

ـ مدتی بعدتر: کمکم آن غوغایی که در بدنتان ایجاد شده بود فروکش میکند و نوبت به افت قند میرسد. در این مرحله یا خیلی حساس و تحریکپذیر میشوید یا خیلی کرخت و بیحال. حالا دیگر تمام آن آبی را که از طریق نوشابه وارد بدن خود کرده بودید، دفع کردهاید؛ آبی که میشد به جای اسید و کافئین و شکر، حاوی مواد مفیدی برای بدنتان باشد. تا چند ساعت بعد اثر کافئین هم از بین میرود و شما هوس یک نوشابه دیگر میکنید.

▪ نوشابه خورترین ملت جهان
سرانه مصرف نوشابه های گازدار در ایران ۴۲ لیتر است. با مقایسه این آمار با آمار دیگر کشورهای جهان به این نتیجه وحشتناک می رسیم که ما در سرانه مصرف نوشابه های گازدار مقام اول را در جهان پیدا کردهایم. برای این که بیشتر وحشت کنید، بد نیست بدانید که:
۱) میانگین مصرف نوشابه های گازدار در دنیا برای هر فرد ۱۰ لیتر است.

۲) در بیست سال اخیر، مصرف نوشابه های گازدار در کشور، نزدیک به ۱۵درصد رشد داشته است.
۳) در طی این بیست سال، مصرف شیر و لبنیات، تنها حدود یک دهم درصد رشد کرده است.
۴) سرانه مصرف لبنیات در ایران کمتر از یک سوم استاندار جهانی است.

۵) طبق آمار، ۹۰ درصد کودکان ۲۴ ماهه تا ۱۲ ساله کشورمان، روزانه حداقل یک بار پفک و نوشابه مصرف کردهاند.
۶) ۲۵ درصد از کودکان ایرانی به نوعی با سوءتغذیه دست به گریبانند.
۷) یک سوم از مرگ ومیرهای کشور به علت بیماریهای قلبی عروقی است که یکی از عوامل اصلی بروز آن، تغذیه غلط است.
طرز تهیه دوغ با شیر خشک

براي تهيه دوغ( البته نه دوغي كه اب را به ماست اضافه ميكنيم و همان لحظه اماده است درواقع خودمون عمل مياريمش )با شير طبيعي :
شير را بعد از جوشاندن ميگذاريد دماش مثل موقعي بشه كه مايه ماست را ميخواهيد بزنيد( داغ ولي انگشت را نسوزونه )ولي گرمتر از ان و در ظرف مورد نظر ريخنه و بعد ۲ قاشق مربا خوري ماست به ان افزوده و درش را بسته و ۳ روز در جاي گرم گذاشته و سپس نمك و نعناع زده و در يخچال گذاشته و بعد هم نوش جان ميكنيد.

اگرجايي بزاريد كه افتاب هم بهش بخوره دوغتون گازدار ميشه.
و اما با شير خشك براي عزيزاني كه مثل من با شيرخشك ماست و دوغ ميزنند:
مثل روش بالاست فقط براي اندازه گيري شيرخشك بايد ظرفي كه ميخواهيد دوغ را بزنيد با ليوان اندازه گيري كنيد كه چند ليوان اب در اون جا ميگيرد و بعد به ازا هر ليوان ۳ قاشق غذاخوري شيرخشك حساب كنيد

اب را كه گرم كرديد شيرخشك را افزوده و كاملا هم ميزنيد تا مخلوط شوندو سپس مثل روش بالا عمل ميكنيد .
نوشیدن دوغ پس از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها

محققان انگلیسی گزارش دادند، نوشیدن دوغ حاوی باکتری “خوب” از ابتلای بیماران به اسهال ناشی از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها کمک می‌کند.
به گزارش خبرگزاری رویترز از واشنگتن، محققان در “مجله پزشکی انگلستان” نوشتند، افرادی که بعداز مصرف آنتی‌بیوتیک، نوشیدنی تولید یک شرکت غذایی فرانسوی را که پایه آن “ماست” است نوشیده بودند، توانستند زودتر بیمارستان را ترک کنند.

آنها دریافتند، هیچ یک از بیمارانی که به آنها این نوشیدنی ماستی داده شده بود، به اسهال ناشی از “کلستریدیوم دیفیسیل”(‪difficile‬ ‪(Clostridium‬مبتلا نشدند در حالی که در میان گروهی که یک نوشیدنی با ظاهر مشابه آن را مصرف کرده بودند، ‪۱۷‬درصد دچار این مشکل روده‌ای شدند.
این باکتری ویژه، اغلب در برابر آنتی‌بیوتیک مقاوم است و می‌تواند بیماران را به شدت بیمار کند.
پنج تا ‪۲۵‬درصد بیمارانی که با انواع آنتی‌بیوتیک درمان می‌شوند، به اسهال مبتلا می‌شوند که یکی از دلایل این موضوع آن است که این داروها برخی از باکتری‌ها را که به طور عادی در روده ساکن هستند، از بین می‌برند.

بسیاری از پزشکان به بیماران توصیه می‌کنند که برای جایگزینی برخی از این باکتری‌های مفید، ماست مصرف کنند و نوشیدنی‌هایی مصرف کنند که اکنون در بازار به فروش می‌رسند و ادعا می‌کنند که این کار را بهتر انجام می‌دهند.
بررسی نوشابه های قندی و مقایسه آن با فرآورده های لبنی مانند دوغ
خلاصه : ما به شما توصیه میکنیم به جای نوشیدنیهای گازدار و قندی مانند نوشابه از فرآورده های لبنی و سالم مانند دوغ که میتواند در سلامت بدن بسیار موثر باشد استفاده کنید

علت این را پیشنهاد را میتوانید در این مقاله مطالعه کنید
سابقه مصرف نوشیدنیها در دنیا به دوران باستان برمیگردد. در کشور ما نیز آثار کشف شده نشان میدهد از دوران ساسانی و حتی قبل از آن سازه هایی برای تولید نوشیدنیها وجود داشته است. بررسی شکل و ساختار این سازه ها و همچنین کشف برخی از دانه های گیاهی نشان داد که این سازه ها متعلق به تولید نوشیدنیها هستند. در ابتدا باستان شناسان تصور میکردند که این سازه ها احتمالا به تولید نوشیدنی برای دربار شاهان ساسانی اختصاص داشته است اما تعداد بیشتر سازه های کشف شده تولید انبوه نوشیدنی را در آن زمان نشان میدهد.

این سوابق تاریخی نشان میدهد که انسان از دیر باز به دنبال نوشیدنیهایی متنوع با طعمهای مختلف بغیر از آب بوده است هر چه از زمان گذشته به زمان حال می آییم شاهد تنوع زیاد نوشیدنیها هستیم چنان که با پیشرفت صنعت نیز این نوشیدنیها با بسته بندیهای مختلف بهداشتی با ماندگاری طولانی به بازار آمده و در دسترس مردم قرار گرفته است و با این تنوع حق انتخاب را برای مردم بالا میبرد.

اما میبینیم که متاسفانه در جامعه کنونی از بین تمام نوشیدنیهای تولید شده نوشابه های گازدار طرفداران فراوانی را به خود اختصاص داده است به طوری که آمارها نشان میدهد سرانه مصرف نوشابه های گازدار برای هر ایرانی ۴۲ لیتر در سال است در حالی که استاندارد جهانی آن ۱۱ الی ۱۲ لیتر در سال میباشد. به نظر، عدم آگاهی افراد از مضرات این گونه نوشیدنیها علت مصرف بیش از حد آن میباشد البته گاهی افرادی هم که از مضرات آن آگاهی دارند طعم و رنگ این

نوشابه ها را به مضرات آن ترجیح میدهند و این نشان میدهد که تغییر شیوه این تغذیه کار بسیار مشکلی است و باید تمام رسانه ها و سازمانهای مرتبط با همکاری یکدیگر تلاش خود را در جهت تغییر این شیوه غذایی بیشتر کنند. اما گاهی شاهدیم که چنان تبلیغاتی از این گونه مواد غذایی میشود که افرادی را هم که از مضرات این نوع نوشابه های گازدار آگاه هستند دچار سردرگمی میکند و فرد مردد در مصرف کردن یا نکردن آن میشود. از جمله مضراتی که این نوع نوشیدنیها دارند میتوان به نکات زیر اشاره کرد :
پوسیدگی دندانها :

از آنجا که این نوشابه ها حاوی مقادیر زیادی شکر و اسید هستند برای سلامت دندانها بسیار مضر بوده و باعث پوسیدگی دندانها میشوند. پوسیدگی دندان هنگامی اتفاق می افتد که دندانها در معرض اسید قرار میگیرند و این وضعیت در دو حالت بوجود می آید، اولا قند و شکر موجود غذای ما موجب فعالیت باکتریهای موجود در دهان میشوند. ثانیا پوست به دلیل تاثیر مستقیم اسید موجود در غذاهای مصرفی است که در این حالت اسید، مینای دندان را در خود حل میکند.
سنگ کلیه :
فسفات نوشابه های گازدار با کلسیم موجود در بدن ترکیب شده و رسوب حاصل در کلیه ها ایجاد سنگ میکند.
پوکی استخوان :
اسید فسفریک موجود در نوشابه های گازدار موجب کاهش جذب کلسیم در بدن و در نتیجه به هم خوردن نظم خواب میگردد.
اختلال در خواب :
کافئین موجود در نوشابه های گازدار موجب بروز اضطراب، افزایش فشار خون و برهم خوردن نظم خواب میشود.
تشدید بیش فعالی در کودکان :
قند وکافئین موجود در نوشابه های گازدار از عوامل تشدید بیش فعالی در کودکان است. نوشابه های گازدار علاوه بر موارد گفته شده مواد قندی بالای آن موجب چاقی و گاز کربنبک آن میتواند موجب اختلال در هضم غذا شود.
با این تفاسیر توصیه میشود که افراد هر چه بیشتر به سمت نوشیدنیهای مفید بروند و آنها را جایگزین نوشیدنیهای مضر کنند.
یکی از این نوشیدنیهای مفید که علاوه بر این غذا هم محسوب میشود، دوغ است.
مصرف دوغ به دلیل دارا بودن کلسیم و ویتامین پوسیدگی دندانها را کاهش میدهد. همچنین به دلیل دارا بودن باکتریهای مفید از جمله استرپتوکوکوس ترموفیلوس و لاکتوباسیلوس بولگا ریکوس بر حفظ سلامت گوارش موثر بوده و سبب عدم رشد میکرو ارگانیسم های مضر میشود.
مصرف دوغ به عنوان یک نوشابه لبنی یک چهارم نیاز روزانه بدن به کلسیم را تامین میکند.
دوغ بهتر است بدون گاز و کم نمک استفاده شود چرا که دوغ پر نمک میزان ابتلا به بیماریهای قلبی، عروقی و نیز فشار خون را افزایش میدهد.
دوغ ضمنا باید درون یخچال نگهداری شود که البته مدت زمان سلامت آن با توجه به نوع دوغ بسته بندی و فرآیند انجام شده بر روی آن متفاوت است، از نظر ظاهری دوغ باید پس از بهم زدن به رنگ سفید یا شیری بوده و طعم یا بوی نامطبوع نداشته باشد.

دوغ شور را با ادویه جات از جمله فلفل مخلوط می نمودند. برای تهیه نوع شیرین، گلاب، انبه یا لیمو را با دوغ مخلوط می کردند. امروزه در برخی کشورها از جمله ایران و ترکیه از این نوشیدنی استفاده می شود.
دوغ را از مخلوط کردن ماست با آب و نمک و دیگر مواد افزودنی از جمله اسانس نعنا تهیه می کنند. از سال ۲۰۰۲م، استفاده از دوغ های شیرین که به لاسی شیرین شباهت داشت در ایالات متحده آمریکا مرسوم شد. مردم آمریکا به این فراوده لبنی، نوشیدنی ماست می گویند.