شرکت ایران شرق

مقـدمـه
گروه صنعتي ايران شرق در سال ۱۳۵۶ در شهرستان نيشابور پس از اخذ موافقت اصولي از اداره كل صنايع خراسان، در زميني به وسعت ۳۰۱۳۰ مترمربع كار خويش را آغاز نمود.

پس از ايجاد سالن وتهيه ماشين آلات موردنياز در زمينه توليد بخاري و آبگرمكن نفت سوز موفق گرديد پروانه تأسيس خود را از اداره كل صنايع خراسان اخذ نمايد و سپس در ارديبهشت ماه سال ۶۲ پس از ثبت شركت در اداره ثبت اسناد نيشابور با توجه به امكانات خود و فعاليت مؤسسين آن پروانه بهره برداري با ظرفيت تعداد ۰۰۰/۲۰ دستگاه بخاري و آبگرمكن در سال را كسب نمود. در سال ۱۳۶۹ با تغييراتي كه در سيستم داده شد توانست ظرفيت توليد خود را به ۰۰۰/۱۰۰

دستگاه بخاري و آبگرمكن در سال افزايش دهد و چون كشور اسلامي ما مي رفت كه با استفاده از امكانات بيشتر در جهت رفاه هموطنان گامهاي مؤثرتري بردارد و استفاده از گاز براي سوخت توليد منطقي تر بود. لذا اين شركت نيز توليدات خود را به صورت گازسوز برنامه ريزي و ارائه نمود. شركت ايران شرق نيشابور در طول بيست سال فعاليت و تجربه در زمينه صنايع لوازم خانگي و بهره گيري از بهترين و مجهزترين ماشين آلات، متخصصين و كاركنان باتجربه و ايجاد

خطوط مكانيزه توانسته است به توليد انبوه با كيفيت ترين بخاري و آبگرمكنهاي گازي و نفتي دست يابد. كوره لعاب شركت با استفاده از سيستم پيشرفته تشعشعي گامي اساسي در بالا بردن كيفيت قطعات محصول توليد شده داشته بطوريكه توانسته است در بازارهاي داخلي و خارجي همواره مطرح باشد از پايبندي به شعار «ايمني و كيفيت عالي با توليدات ايران شرق» به كسب رضايت مشتريان بسياري نائل شده است. امروز عرصه محصولات ايران شرق نيشابور از طريق نمايندگيهاي فعال در سرتاسر ايران انجام مي پذيرد.

هدف و انگيزه شروع فعاليت
هدف از فعاليت ابتدا با درك نيازهاي مردم طبقات ضعيف شروع گرديد و به تدريج با ايجاد شغل و بكارگيري كارگران كه به طور منفرد بكار اشتغال داشتند و حمايت از توليدات آنان اقدام به ايجاد مجتمع كنوني گرديد.

چند نوع بخاري و چند نوع آبگرمكن توليد مي كنيد ؟
توليدات شركت بخاري گازسوز در شش مدل با ظرفيتهاي مختلف و آبگرمكن گازسوز و نفت سوز در چهار مدل با ظرفيتهاي مختلف مي باشد كه با استفاده از ورق آهن و رگلاتور گازي و كاربراتور و نيز يك سري لوازم متفرقه ديگر توليد مي شود.
بديهي است كه استفاده از ماشين آلات تراشكاري، انواع پرسهاي سبك و سنگين، خم كاري، نقطه جوش، رنگ آميزي، لعابكاري براي تكميل نمودن توليدات ضروري است.
تهيه مواد اوليه: از كجا تهيه مي كنيد، مشكلات تهيه مواد
قسمي از مواد اوليه كه از داخل كشور تهيه مي شود، بوسيله ناظرين خريد، خريداري و به انبار شركت تحويل مي گردد و آن قسمت از مواد كه مي بايستي از خارج وارد شود پس از اخذ موافقت از وزرات صنايع و مركز تهيه و توزيع و تخصيص ارز صادراتي از طريق انجام گشايش اعتبار به كشور وارد و مورد استفاده قرار مي گيرد.
چه برنامه هايي براي آينده شركت داريد ؟
برنامه ريزي توسعه وافزايش توليد و نيز توليد آبگرمكن لحظه اي ديوار و پكيچ (شوفاژ) ديواري جزء برنامه هاي توسعه آينده شركت مي باشد.
وضعيت سيستم بانكها و همكاري آنها با صنعت چگونه است ؟

چنانچه بانكها براي پرداخت تسهيلات به صنايع راههاي ساده تري را برنامه ريزي نموده به طوريكه براي وحادهاي توليدي خارج از مركزاستان سقف اعتباري در نظر گرفته و رؤساي بانكها را براي پرداخت تسهيلات تا سقف مزبور مجاز نمايند كه نياز واحدهاي توليدي بلافاصله پس از درخواست، درمحل رسيدگي و پرداخت شود و از وقفه در محل توليد جلوگيري نمايد، بسيار مطلوب خواهد بود. در حال حاضر موافقت با پرداخت تسهيلات در محل انجام نمي شود و پس از درخواست مدتي به طول مي انجامد تا در استان مراحل مربوط طي گرديده و گاهاً بيش از ۱۵ روز به طول مي انجامد تا موافقت لازم كسب شود و به همين جهت ممكن است در كار توليد وقفه ايجاد شود.

تا كنون به چه افتخاراتي نائل شده ايد ؟
اين شركت در سالهاي ۷۱/۷۲/۷۳ و ۷۴ موفق به دريافت نشان طلائي استاندارد گرديده. در سالهاي ۷۵ و ۷۶ نيز لوح افتخار را اخذ نموده، در سال ۷۶ پروانه استاندارد اروپا را از تركيه دريافت داشته و در سال ۷۸ ني علاوه بر اينكه بعنوان يك واحد نمونه، لوح دريافت نموده موفق به اخذ پروانه بين المللي تضمين كيفيت ISO9002 كه در سطح كشور بعنوان اولين دريافت كننده پروانه در صنف توليدكنندگان بخاري و آبگرمكن محسوب مي شود گرديده در سال جاري كسب پروانه ISO14001 فعاليت همه جانبه اي را شروع نموده و بزودي پروانه مزبور را اخذ خواهد نمود.

اميدوار است بتواند در سايه تلاش همه جانبه كارگران و كاركنان خود هر روز بيش از پيش در خدمت به هموطنان عزيز و ارائه محصولاتي برتر موفق گردد. انشاء ا…
اهميت
از نظر محقق
۱ـ به دليل بزرگ بودن اين نوع (صنعت) (شركت ايران شرق در خراسان)
۲ـ به دليل آشناتر بودن اين صنعت
۳ـ به دليل علاقه مند بودن به اين صنعت در خصوص بخاريهاي مدار بسته باز
هدف
اين مقاله قصد معرفي بخاري گازسوز از نوع مدار بسته (themeac) را دارد محصول با قابليت مصرف هواي خارج از محل استقرار خود بكارگيري در اماكن دربسته و بودن استاندارد اكثر كشورهاي صنعتي مي تواند جوابگوي نياز مصرف كنندگان علي الخصوص مدارس، بيمارستانها و مراكز آموزشي باشد.
با بهره گيري انسان از مواد سوختني حاصل از نفت روند رو به رشد جهت بهينه كردن نوع سوخت گرفته از نفت تا بدانجا رسيده است كه گاز طبيعي بعنوان يك منبع انرژي تميز سهل الوصول و باكيفيت، پرمصرف ترين ماده سوختي در جامعه صنعتي شناخته شده است.
در چنين شرايطي :

جمهوري اسلامي ايران با ترتيب ۲۳ ميليون مترمكعب ذخاير اثبات شده و كسب مقام اول در خاورميانه بهترين قابليتها را جهت بهره گيري از وسايل گرمايش گازسوز را دارا مي باشد. و در حال حاضر قصد معرفي اين كالا را به طور جامع تري.
قلمرو

مكان : كارخانه ايران شرق نيشابور
در فاصله ۱۰ كيلومتري شهر نيشابور و نرسيده به پليس راه كه در جاده نيشابور به مشهد قرار دارد مي باشد.
زمان : روزها از تاريخ ۱۸ فروردين تا ۱۲ خرداد
در روزها و ساعات متعدد

اين كار انجام شده بيشتر از تاريخ ۲/۳/۸۲ انجام شده و تا ۱۲ خرداد ماه به پايان رسيده است.
تعاريف واژه ها
واژه هرمتيك به معناي محكم بسته شده و درز گرفته شده مي باشد.
HERMETIC در لغت به معناي درز گرفته شده
ايزوله : بي درز

محدوديت محقق
عدم همكاري به دليل ورود به كارخانه
عدم همكاري دانشگاه به علل اطلاعات كافي براي معرفي نامه
عدم افشاء بعضي از اطلاعات (كارخانه)
‹‹ فصل دوم ››
تاريخچه شركت ايران شرق نيشابور (سهامي خاص)
گروه صنعتي ايران شرق در سال ۱۳۵۵ تأسيس و در سال ۱۳۵۶ به بهره برداري رسيده اين شركت در طي سالهاي ۵۶ الي ۵۹ بخاريهاي كارگاهي و مبله نفت سوز دلهاي ۵۶۹ و ۸۶۲ و ۹۱۲ توليد مي نموده و در سال ۵۹ بعلت جنگ تحميلي براي مدت ۲ تا ۳ سال توليد متوقف شده و مجدداً در سال ۶۲ برنامه كاري خود را آغاز نموده و بخاري نفت سوز و آبگرمكن نيز توليد مي شده. در سال ۷۶ برنامه هاي بخاري نفت سوز تبديل به بخاري گازسوز و آبگرمكن گازسوز شده در آن

زمان ظرفيت توليد كارخانه ۲۰ هزار دستگاه در سال بود با طرح توسعه اي كه در سال ۶۷ـ۶۸ـ۶۹ داشتيم اين ظرفيت را به ۵۰ هزار دستگاه بخاري و آبگرمكن در سال رسانيم و در سالهاي ۷۱ـ۷۲ـ۷۳ با پشتكار برادران كارگر و مهندسين و فعاليت اعضاي هيئت مديره طرح توسعه ديگر را آغاز نموديم و ظرفيت ۵۰ هزار دستگاه را به ۱۰۰ هزار دستگاه بخاري و آبگرمكن در سال رسانيدم و هم اكنون اين شركت با ۱۶ هزار متر زيربناي مفيد و حدود ۴ هكتار زمين به ۶۵۰ پرسنل در حال فعاليت مي باشد و بطور صددرصد خصوصي اداره مي شود.

اين شركت در طول بيست سال فعاليت و تجربه در زمينه صنايع لوازم خانگي و بهره گيري از بهترين و مجهزترين ماشين آلات، متخصصين و كاركنان باتجربه و ايجاد خطوط مكانيزه توانسته است به توليد انبوه باكيفيت ترين بخاري و آبگرمكن هاي گازي و نفتي دست يابد و توانسته است در بازارهاي داخلي و خارجي همواره مطرح باشد.

از پايبندي به شعار (ايمني و كيفيت عالي با توليد ايران شرق) به كسب رضايت مشتريان بسياري نائل شده است. امروزه عرضه محصولات ايران شرق نيشابور از طريق هشتاد و پنج نمايندگي فعال در سراسر ايران انجام مي پذيرد و هر روز متقاضيان دريافت محصولات بيشتري شوند.
لازم به توضيح است كه كليه محصولات اين شركت داراي پروانه كاربرد مهر استاندارد ايران مي باشد و در چهار سال متوالي موفق به دريافت لوح زرين طلائي استاندارد به منظور توليد محصولات باكيفتي برتر شده و در سالهاي اخير بعنوان واحد نمونه معرفي شده است.

همچنين اين شركت داراي گواهينامه بين المللي ISO9002 بوده و تأييديه استاندارد تركيه (TSE استاندارد اروپا) و پروانه ISO14001 و استاندارد CE اروپا را نيز دارا مي باشد و در حال حاضر ظرفيت توليد ساليانه شركت آبگرمكن ديواري پنجاه هزار دستگاه و بخاري گازسوز در مدلها و ظرفيتهاي مختلف يكصد و پنجاه هزار دستگاه مي باشد.

۱ـ اهداف شما از تشكيل اين مؤسسه چيست ؟
هدف از تشكيل اين شركت سرمايه گذاري در بخش خصوصي و ايجاد اشتغال در شهرستان نيشابور مي باشد.
۲ـ نيازهاي جامعه جهت تشكيل اين مؤسسه كدام است ؟
نياز جامعه اشتغال و كاريابي و نيز استفاده ارزان قيمت با كيفيت مطلوب است.
۳ـ نحوه گرفتن جواز موافقت اصولي اين مؤسسه

دريافت موافقت اصولي از اداره صنايع خراسان اعلام تقاضاي كتبي در رابطه با اهداف تشكيل شركت و گزارش توجيهي درباره تقاضاي مزبور صورت مي گيرد.
۴ـ نحوه ثبت شركت يا مؤسسه را توضيح دهيد ؟
مجمع مؤسس پس از تشكيل جلسه تصميم براي ايجاد شركت مي گيرند و اساسنامه شركت را تصويب مي كنند در همان جلسه مدير عامل و هيئت مديره تعيين مي شوند و مأموريت به مدير عامل مي دهند كه اقدامات لازم را براي ثبت شركت انجام دهد. نامبرده به نمايندگي از طرف هيئت مؤسس و هيئت مديره به اداره ثبت مراجعه و اقدام لازم را انجام مي دهند.
۵ـ شركت شما از چه نوع شركتهايي مي باشد ؟
اين شركت خصوصي است و نوع آن (سهامي خاص مي باشد)
۶ـ چگونگي كسب سرمايه اوليه و ارتباط با بانكها و منابع مالي ديگر
سرمايه اوليه شركت قبل از ثبت شركت توسط هيئت مؤسس اعلام و اعضاي آن براي سهامدار شدن در مؤسسه حداقل بايد ۳۵% از سهام مورد تقاضاي خودشان را به شماره حساب بانكي كه

از طرف هيئت مؤسس اعلام مي شود واريز نمايند در زمان ثبت شركت ميزان سهام هر يك از اعضاء مشخص بوده كل سرمايه در اساسنامه ثبت و به اداره ثبت اسناد تحويل مي شود. گواهي بانك مربوطه به مورد واريز مبلغ سهام به حساب جاري مربوط بايد ضميمه اظهارنامه و اساسنامه به اداره ثبت اسناد تحويل شود.

۷ـ ميزان ماليات و عوارض مؤسسه چقدر است ؟
ميزان ماليات و عوارض طبق مقررات و قوانين مربوطه متغير است و رقم خاصي نمي باشد و بستگي به ميزان توليد و فروش مؤسسه دارد.
۸ـ تعداد نيروي انساني متخصص، ماهر و نيمه ماهر چند نفر است ؟

نيروي متخصص در حال حاضر ۳۵ نفر نيروي ماهر و ۳۷۰ نفر و نيمه ماهر يا ساده فعلاً ۴۰۵ نفر است.
۹ـ ميزان حقوق يا دستمزد در اين مؤسسه چقدر است ؟

ميزان حقوق و دستمزد در اين مؤسسه بعلت فصلي بودن توليدات شركت همواره متغير است ولي ماهيانه در حدود ۰۰۰/۰۰۰/۳۵۰ ريال برآورد مي شود.
۱۰ـ مراحل خط توليد شما به چه صورت است ؟
مراحل تولثيد به شرح زير است:

برشكاري ـ نورد ـ نقطه كاري ـ جوشكاري ـ شستشو با مواد رنگزدا ـ رنگ آميزي مونتاژ قطعات ـ بسته بندي ـ توزيع
۱۱ـ ميزان ضايعات در كار چقدر است و نحوه بازيافت آن چگونه و چقدر است ؟
ميزان ضايعات توليد ۱۰ درصد است و از باقيمانده و رقمها آنچه موردنياز ساير واحدها باشد بازيافت و مورد استفاده قرار مي گيرد و آنچه كه مورد استفاده نيست (حدود ۲%) به خارج از

شركت حمل و معدوم مي گردد.
۱۲ـ مواد اوليه و نوع آن و ميزان تهيه آن در داخل و خارج كشور :
مواد اوليه مهم عبارتند از:
ورق آهن روغني در داخل كشور تهيه مي شود.
ورق آهني گالوانيزه از خارج از كشور تهيه مي شود.

رگلاتور آبگرمكن از خارج وارد مي شود و بخشي از داخل كشور
انواع شيرآلات در داخل كشور تهيه مي شود.
ورق استنسل استيل از خارج كشور وارد مي شود.

انواع پيچ و مهره و ميخ پرچ در داخل كشور تهيه مي شود.
مواد رنگ و لعاب از داخل كشور و بخشي از خارج كشور
۱۳ـ آيا مؤسسه شعبه ديگري هم دارد چه تعداد ؟
اين مؤسسه شعبه ديگري ندارد.

۱۴ـ آيا واردات و صادرات داريد چه مقدار و به كدام كشورها و به كدام كشورها صادر مي كنيد؟
واردات مواد اوليه مورد مصرف و لوازم يدكي موردنياز توليدات مي باشد و در حال حاضر صادرات توسط نمايندگان رسمي استانها انجام و به صورت مستقيم صادرات نداريم.

۱۵ـ نحوه بيمه، نوع بيمه، هزينه مربوط به آن در كار شما چقدر است ؟
بيمه پرسنل شركت نزد سازمان تأمين اجتماعي بستگي به ميزان حقوق آنان دارد كه ۷% آن را خود پرسنل و ۲۳% توسط كارفرما به تأمين اجتماعي پرداخت مي شود و در قبلا آن كليه هزينه هاي داروئي و معالجه بيماريهاي پرسنل توسط پزشكان مورد قرارداد تأمين اجتماعي به صورت رايگان انجام مي شود. به علاوه حقوق و دستمزد پرسنلي كه بيمار شده و بستري مي باشند توسط تأمين اجتماعي پرداخت مي شود و نيز در پايان بازنشستگي حقوق و دستمزدي از تأمين اجتماعي دريافت خواهند كرد. به علاوه مزاياي ديگري كه طبق قوانين مربوطه پرداخت مي شود.
۱۶ـ آيا اين كالاها استاندارد است ؟

آري، كليه كالاهاي شركت استاندارد مي باشند.
۱۷ـ توسعه كاري شما در آينده به چه صورت خواهد بود ؟
توسعه شركت با افزايش ميزان ظرفيت توليد به صورت كالاهاي ديگر و نيز مدلهاي جديدتر به بازار عرضه خواهد شد.
۱۸ـ انواع تجهيزات و ماشين آلات مورد استفاده در مؤسسه را نام برده، هر يك را توضيح دهيد ؟

انواع دستگاههاي پرس با ظرفيت هاي ۱۲ تن / ۳۶ تن / ۸۰ تن / ۱۲۰ تن و ۴۰۰ تن و دستگاههاي برش ورق از ۲ تا ۶ ميليمتر و نيز دستگاههاي نقطه كاري و جوشكاري كارخانه. رنگ نيمه اتوماتيك و لعابكاري قطعات و غيره.
۱۹ـ آيا خدمات كامپيوتري دارد به چه اندازه ؟

خدمات كامپيوتري دارد. در زمينه هاي طراحي، آزمايشگاهي، انبارداري و حسابد

اري.
۲۰ـ آموزش تربيت نيروهاي ماهر در مؤسسه شما به چه صورت است ؟
با استفاده از آموزشياران سازمان فني و حرفه اي و نيز آموزش در مؤسسات ذيربط خارج از نيشابور (مشهد و تهران) صورت مي گيرد.
۲۱ـ بازاريابي و تبليغات و درصد هزينه هاي آن چقدر است ؟
بازاريابي توسط يك تيم بازارياب انجام مي شود و تبليغات توسط رسانه هاي گروهي انجام مي گيرد و هزينه آن حدود ۵ درصد ازفروش شركت را تشكيل مي دهد.

۲۲ـ مشكلات آن به چه صورت بوده است ؟
مشكلاتي نداشته ايم.
۲۳ـ كمكهاي دولت به اين مؤسسه چگونه بوده است ؟
كمكهاي دولت فقط در رابطه با ايجاد امكاتات در جهت تهيه مواد اوليه صورت گرفته و هيچگونه كمك مالي به اين شركت نداشته است و نبايستي هم داشته باشد زيرا شركت خصوصي است.

۲۴ـ طريقه حمل ونقل چگونه است و هزينه هاي مربوط به آن چگونه مي باشد ؟
حمل و نقل مواد به شركت توسط كاميون صورت مي گيرد و پرداخت هزينه آن مربوط به شركت مي باشد و مبلغ آن به علت تغيير در ميزان توليد همواره متغير مي باشد.

۲۵ـ نحوه توزيع كالا چگونه است ؟
به وسيه كاميون صورت مي گيرد و هزينه هاي آن مربوط به خريدار است.
۲۶ـ معاملات سقف كالاها و قراردادهاي شما به چه صورتي است ؟
معامله سقف و قراردادهاي بانكي منطبق با مقررات بانك مربوط است و طبق همان مقررات صورت مي گيرد.