لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت آشنايي و معرفي تصاوير پزشكي ديجيتالي توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت آشنايي و معرفي تصاوير پزشكي ديجيتالي قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

تاريخچه

تصویر برداری از اعضای بدن برای اولین بار توسط ویلهلم کنراد رونتگن فیزیکدان آلمانی و استاد دانشگاه ورزبورگ (wurzburg) آلمان در شب ۸ نوامبر سال ۱۸۹۵ میلادی همزمان با کشف اشعه ایکس از استخوانهای دست همسرش انجام گرفت. علت نامگذاری ایکس به این اشعه نداشتن ایده بخصوصی در مورد آن بود. بنابراین آن را اشعه ناشناخته یا مجهول ایکس نامیدند و تصویرگیری با این اشعه ، رادیولوژی نامیده شد.

اسلاید ۲ :

انواع وسايل تصوير برداري پزشكي

دستگاههای رادیولوژی ساده

در این دستگاه‌ها بوسیله تولید اشعه ایکس در یک تیوپ و بکاربردن یک سری تکنیکها و شرایط لازم و عبور اشعه از بدن بیمار و برخورد آن با فیلم و سپس ثبت تصویر بوسیله دستگاههای ظهور و ثبوت از اعضای مختلف بدن تصویر برداری می‌شود.

دستگاه سی‌تی اسکن (computeriz tomography)

در این دستگاه تصویر برداری مقطعی و عرضی توسط چرخش دستگاه به دور عضور مورد نظر صورت می‌گیرد و در هر چرخش یک مقطع از عضو را در کوتاهترین زمان تصویرگیری می‌کند و تصاویر توسط کامپیوتر بازسازی می‌شوند.

دستگاه ام آر آی (mag etic Reso a ce Imagi g)

استفاده از یک میدان مغناطیسی بزرگ است که وقتی بیمار در آن قرار می‌گیرد، امواج رادیویی که دستگاه می‌فرستد، بر روی هسته اتم هیدروژن در بدن اثر گذاشته و آنها را در یک میدان مغناطیسی قرار می‌دهد. سپس تصویرگیری توسط کامپیوتر از مقاطع مختلف عضو مورد نظر صورت می‌گیرد.

اسلاید ۳ :

دستگاه پت (positro Emissio tomogeraphy)

برای استفاده از این سیستم یک عنصر رادیواکتیو که پوزیترون تولید می‌کند، وارد بدن بیمار می‌شود و سپس دو عدد پرتو گاما تولید می‌شود. بر این اساس در این سیستم آناتومی و فیزیولوژی بدن مشخص می‌شود.

پزشکی هسته‌ای (R I)

یک ماده رادیواکتیو از طریق داخل رگی یا خوراکی یا استنشاقی مورد استفاده بیمار قرار می‌گیرد. به علت اعمال متابولیک در بدن این مواد رادیواکتیو در محل خاصی تجمع می‌یابند. سپس یک دوربین در این سیستم به نام دوربین گاما تعداد تشعشعات گامای ساطع شده از بیمار را شمارش می‌کند که نشان دهنده میزان جذب اکتیویته در آن عضو مورد نظر است. در نتیجه یک بیماری خاص مثلا تومور می‌تواند در شمارش تغییر بوجود آورد و بیماری تشخیص داده می‌شود.

اسلاید ۴ :

سیستم پکس(PACS)چیست؟
 Picture Archivi g a d Commu icatio Systems

سازمان بهداشت جهانی WHO به تولید کنندگان فیلم رادیولوژی فرصت داده است که تا سال ۲۰۱۰ میلادی تولیدشان را به دلیل آسیب به محیط زیست متوقف نمایند.

بایگانی تصاویردیجیتال پزشکی و سیستم های ارتباطی (داخل و خارج مراکز درمانی) که موارد زیر در سیستم پکس (PACS) استاندارد باید قابل دسترسی باشند تا آن مرکز تصویر برداری شرایط (Filmless) را داشته باشد.

تصاویر دیجیتال پزشکی با فرمت دایکام(DICOM)

گزارش پزشک از تفسیر تصاویر دیجیتال

اطلاعات بالینی بیماردر قالب استاندارد HL7

اسلاید ۵ :

اهميت تصاوير پزشكي ديجيتالي

تصاوير پزشکي عموما به دليل مخاطرات احتمالي در تصويربرداري مکرر يا طولاني مدت براي بيمار و نيز هزينه هاي جانبي به صورت تک نسخه اي تهيه مي شوند و تکثير آنها به روشهاي عادي معمولا هزينه قابل ملاحظه اي را در بردارد، ضمن آن که در اين روشهاي تکثير کيفيت تصوير نيز عمدتا کاهش مي يابد.

اسلاید ۶ :

اهميت تصاوير پزشكي ديجيتالي

در حالتي که با ضبط تصوير پزشکي در محيط رايانه امکان تکثير آن با وقت زياد، هزينه کم و به تعداد مورد نياز فراهم مي شود.

استاندارد «تصويربرداري و ارتباطات ديجيتال در پزشکي» DICOM به عنوان تنها استاندارد رسمي براي ذخيره سازي ، نمايش و ارسال تصاوير پزشکي به صورت گسترده استفاده مي شود که اين استاندارد از اجزاي تفکيک ناپذير سامانه هاي بايگاني و انتقال تصوير، سيستم هاي راديولوژي از دور و پزشکي از دور به شمار مي آيد.

 

اسلاید ۷ :

استاندارد دايكام(DICOM)
 Digital Imagi g a d Commu icatio s i Medici e

دايكام يك سند چند بخشي براي پردازش و ذخيره سازي تصاويرپزشكي است

کالج رادیولوژی آمریکا (ACR) و انجمن ملی تولیدکنندگان برقی ( EMA) به منظور توسعه یک استاندارد براي ضبط تصاوير پزشكي در سال ۱۹۸۳ کمیته مشتركي را تشکیل دادند.

اين استاندار نتيجه پيشرفت عمده در نسخه ارائه شده از سوي اين كميته است.

 

اسلاید ۸ :

پردازش تصاوير ديجيتال پزشکي با فرمت DICOM ‎

اساس تعريف فرمت دايکام مبتني بر دو پديده جهت کاربرد در جهان پزشکي است. پديده اول تصاوير ديجيتال با فرمت دايکام‎ DICOM ‎‏ و پديده دوم سيستم‏PACS ‎‏ که فرمت دايکام را ذخيره و ارتباطات آن را بر قرار مي کند.‏

اسلاید ۹ :

طراحي فرمت تصاوير پزشکي جهت استاندارد دايکام

دستگاه ها و تجهيزات پزشكي در مراكز درماني و تحقيقاتي كه داراي خروجي تصوير مي باشند، اين خروجي از جنس طيف نوري، ‏X-RAY‏  و غيره . . . است.‏

بيش از ۶۰ درصد تصاوير پزشكي از جنس طيف نوري (مانند ميكروسكوپ و غيره…) و بيش از ۳۰ درصد تصاوير پزشكي از جنس ‏X-RAY‏  (مانند راديولوژي و غيره…) مي باشند.‏
در صورتيكه سيگنال خروجي دستگاه هاي پزشكي و تحقيقاتي از جنس تصوير باشند، بايد اين تصاوير را با فرمت استاندارد ذخيره و سپس تبديل به فرمت دايكام (‏DICOM‏) نمود.
در ذخيره سازي اوليه تصاوير چهار فرمت كاربرد زيادي دارند. اين چهار فرمت عبارتند از :

‎۱٫ BMP
۲٫ GIF
۳٫ TIFF
۴٫ JPEG‎

اسلاید ۱۰ :

فرمت ‏JPEG در فرمت ‏‎DICOM

يکي از دلايل ارزشمند بودن فرمت ‏JPEG2000‎‏ ‏‎ ‎پردازش و آناليز تصاوير با آن است که هيچ تغييري در پيکسل هاي تصوير صورت نمي گيرد و شما مي توانيد به نتايج پردازش خودتان اعتماد داشته باشد. حذف هر گونه اطلاعات تصاوير مي تواند در تشخيص اثر بگذارد، و فيلترها که در پردازش تصاوير کاربرد وسيعي دارند و نسبت به تغييرات رنگ و روشنائي در هر پيکسل دقيق بوده و به شما اجازه مي دهد که رنگ و يا روشنائي تصوير را طوري تغيير دهيد تا زمينه را جهت تشخيص شما مهيا سازد. ‏