لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت آشنایی با اسیلوسکوپ و کاربرد آن توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت آشنایی با اسیلوسکوپ و کاربرد آن قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

مقدمه

در این فصل با یکی دیگر از وسایل اندازه گیری به نام اسیلوسکوپ آشنا می شویم. از این وسیله برای اندازه گیری ولتاژ و اختلاف فاز دو موج و همچنین بررسی شکل موج استفاده می شود.

اسلاید ۲ :

ساختمان و طرز کار و کاربرد اسیلوسکوپ

همانطور که قبلا“ گفته شد از اسیلوسکوپ برای دیدن شکل موج و اندازه گیری ولتاژ ، اختلاف فاز ،اندازه گیری فرکانس و زمان تناوب ، رسم منحنی مشخصه ولت آمپر دیود و ترانزیستور استفاده می شود.

نکته: از اسیلوسکوپ برای اندازه گیری ولتاژهای کم و فرکانس در حدود چند صد مگا هرتز استفاده می شود.

نکته: با اسیلوسکوپ ولتاژ با  فرکانس صفر تا چند صد مگا هرتز را می تواند تحلیل کرد.

ساختمان اسیلوسکوپ

 ساختمان اسیلوسکوپ از دو قسمت اصلی درست شده که عبارتند از

۱- لامپ اشعه کاتدی(CRT)

۲- مدارهای آماده سازی لامپ و سیگنال

اسلاید ۳ :

لامپ اشعه کاتدی

لامپ اشعه کاتدی امروزه قسمت اصلی تلویزیون و مانیتور و دستگاههای ضربان قلب مس باشد. با اعمال سیگنال به اسیلوسکوپ سیگنال روی صفحه لامپ اشعه کاتدی تشکیل می شود.

اساس کار لامپ اشعه کاتدی ، بمباران یک صفحه حساس با یک دسته اشعه الکترونی می باشد. صفحه حساس در اثر برخورد الکترون از خود نور ساطح می کند.

منظور از اشعه الکترونی ، تعداد زیاد الکترون می باشد که به صورت یک اشعه باریک و با سرعت خیلی زیاد در حال حرکت می باشد.

اسلاید ۴ :

مقدار نور ساطح شده از صفحه به سرعت الکترون ها و تعداد الکترون ها بستگی دارد. هر چه این دو عامل بیشتر باشد ، میزان نور نیز بیشتر می باشد. در عمل از کنترل تعداد الکترون ها برای تغییر میزان روشنایی صفحه صفحه استفاده می شود.

صفحه حساس از یک شیشه معمولی که پشت آن از مواد فسفرسانس پوشیده شده تشکیل شده است.

ترکیب فسفر و روی را فسفرسانس گویند.

اسلاید ۵ :

رنگ نور ایجاد شده به درصد فسفر و روی بستگی دارد. تولید اشعه الکترونی به وسیله گرم کردن یک استوانه که قسمت جلوی آن از مواد اکسیدی به نام اکسید باریم و اکسید استرانسیوم پوشیده شده انجام می گیرد.

میزان این دو اکسید برابر می باشند.

نحوه کار به این صورت می باشد که با عبور جریان از یک فیلامان ، فیلامان گرم شده و این گرما باعث گرم شدن استوانه شده در نتیجه مواد اکسیدی گرم شده و الکترون از خود ساطح می کنند. در جلوی استوانه یک روزنه کوچک وجود دارد که باریک کردن اشعه الکترونی را انجام می دهد.

شبکه جلوی استوانه را شبکه کنترل گویند.

استوانه ای که مواد اکسیدی جلوی آن قرار دارند کاتد گویند.

اسلاید ۶ :

میزان روشنایی در روی صفحه به تعداد الکترون ها و سرعت آنها بستگی دارد. بهتر است که با تغییر تعداد الکترون ها روشنایی صفحه را کنترل کنیم. اگر بین استوانه و شبکه کنترل یک منبع ولتاژ منفی قرار گیرد با تغییر این ولتاژ تعداد عبور الکترون ها را کنترل می شود. به همین منظور در جلوی اسیلوسکوپ یک ولوم ( پتانسیومتر ) وجود دارد که به آن  intensity گویند.

اسلاید ۷ :

بعد از تولید اشعه باید آن را متمرکز  کرد و باید به آن شتاب کافی  داد تا دارای انرژی کافی برای روشنایی داشته باشد. برای این کار از آندهای شتاب دهنده استفاده می شود.

آند شتاب دهنده اولیه و آند متمرکز کننده(آند فوکوس کننده)  و آند شتاب دهنده را عدسی الکترونی گویند.

اسلاید ۸ :

باید به این نکته دقت داشته باشیم وقتی اشعه به صفحه حساس برخود می کند یک نقطه روشن ایجاد می کند.همچنین وقتی اشعه به صفحه برخورد کرد سریع روشن نمی شود بلکه در حدود چند میکرو ثانیه یا چند نانو ثانیه طول می کشد تا صفحه روشن شود. به همین ترتیب وقتی اشعه قطع شود در حدود چند میکرو ثانیه  یا چند نانو ثانیه طول می کشد تا صفحه خاموش شود.

این مدت زمان بستگی به نوع فسفر سانس آن دارد.

اسلاید ۹ :

شکل موج ایجاد شده بر روی صفحه اسیلوسکوپ از برخورد اشعه الکترونی به صفحه نمایش و حرکت اشعه در جهات مختلف می باشد.

سوالی که مطرح می شود این است چرا شکل موج ایجاد شده پیوسته می باشد؟

وقتی که اشعه از یک نقطه به نقطه دیگر حرکت می کند اثر آن تا مدتی در چشم انسان باقی می ماند. ثانیا“ این عمل باید در زمان های مساوی باید تکرار شود. از این روست که اسیلوسکوپ برای نمایش شکل موج های متناوب به کار می رود.

هر نقطه صفحه اسیلوسکوپ دارای دو مختص عمودی و افقی می باشد. با توجه به اینکه هر شکل موج دارای دو بعد می باشد لذا پس هر نقطه شکل موج دارای دو مولفه افقی و عمودی می باشد. برای انحراف اشعه در راستای افقی و عمودی پس از تفنگ الکترونی دو صفحه انحراف عمودی و افقی قرار دارد. این صفحات به ولتاژ وصل می باشند.

اسلاید ۱۰ :

برای ایجاد حساسیت بیشتر صفحات انحراف عمودی قبل از صفحات انحراف افقی قرار می گیرد.بعد از صفحات انحراف دهنده عمودی و افقی یک سری باند های شتاب دهنده قرار دارد. این باند ها به الکترون ها شتاب بیشتر داده و در ضمن الکترون های آزاد شده از صفحه فسفرسانس را جمع آوری می کند.