لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت آشنایی با همدان توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت آشنایی با همدان قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

 • استان همدان با مساحت ۲۰هزار و ۱۷۲ کیلومتر مربع , ۲/۱ در صد از مساحت کل کشور را در بر می گیرد . این استان بین مدارهای ۵۹ درجه و ۳۳ دقیقه تا ۴۹ درجه و ۳۵ دقیقه عرض شمالی و ۳۴ درجه و ۴۷ دقیقه تا ۳۴ درجه و ۴۹ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است .
  استان همدان جزو استانهای غربی ایران است که از شمال به استان زنجان , از جنوب به استان لرستان , از شرق به استان مرکزی و از غرب به استان های کرمانشاه و کردستان محدود می شود.بلندترین نقطه استان همدان ,قله الوند با ارتفاع ۳۵۷۴ متر و پست ترین مکان این استان اراضی عمر آباد در کنار رود قره چای در بخش شرا وپیشخوار است .

اسلاید ۲ :

 • جمعيت و ويژگي هاي آن
 • تعداد جمعيت شهرستان همدان بر اساس سر شماري سال ۸۵ معادل ۶۳۷۳۰۴ نفر بوده است كه۳۷٫۴   درصد از جمعيت استان را شامل مي شود . از اين تعداد ۸۱٫۲ درصد در نقاط شهري و۱۸٫۸ درصد در نقاط روستايي ساكن مي باشند .

اسلاید ۳ :

 • استان همدان از نظر تقسیمات کشوری , ۸ شهرستان , ۱۶ شهر , ۱۸ بخش , و ۶۸ دهستان دارد و مرکز آن شهر همدان است .
  این استان منطقه ای است مرتفع , کوهستان الوند که از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده است جزو پیشکوه های داخلی زاگرس است . کوه الوند در جنوب و غرب شهر همدان قرار گرفته است و توده ای از سنگ گرانیت است .

اسلاید ۴ :

شهرستانها

 • اسدآباد ، بهار، همدان‌‌ ،کبودرآهنگ ، ملایر ، نهاوند ، رزن ، تویسرکان ,فامنین

اسلاید ۵ :

 • نژاد زبان مذهب:
 • مردم استان همدان از نژاد آريایی و از قديمی ترين ساكنان ايران زمين هستند . بیشتر مردم این منطقه مسلمان و دارای مذهب شیعه جعفری هستند . کلیمیان ، زرتشتیان و ارمنیان از اقلیت های مذهبی استان همدان به شمار می روند . همچنین در این استان طوايف و اقوام مختلفی مانند فارس ، ترک ، لر و كرد ساكن هستند و هر كدام با فرهنگ و آداب و رسوم خاص خود زندگی می كنند .
 • . فارس ها بیشترین ساكنين استان همدان هستند و از قديمی ترين ساكنان اين منطقه محسوب می شوند كه از دوران مادها در اين ناحيه اسكان يافته اند زبان اغلب ساكنان همدان فارسی و با گويش های حصاركی – جولانی ورمزياری و است . زبان فارسی ؛ زبان اصلی ساكنان استان همدان را تشكيل می دهد . زبان تركی در شمال و باختر استان همدان رواج دارد . زبان لری و لكی نیز گويش غالب ساكنان شهرستان های ملاير ، نهاوند و سامن است .

اسلاید ۶ :

 • وجه تسمیه:
 • آشوريان باستان به شهرهاي قوم كاسي، عنوان ” كاركاشي ” داده بودند كه ” كار ” به معني قرارگاه يا منزلگاه و ” كاشي ” اسم قوم ” كاسي گ است. آشور شناسان و مادشناسان، جملگي اين كار كاشي ( با شهر كاسيان ) را منطقه كنوني همدان دانسته اند.
 • پرفسور گيريشمن، باستان شناس معروف فرانسوي، معتقد است كه اسم قبلي هگمتانه، ” اكسايا” يعني شهر كاسي ها بوده است.

اسلاید ۷ :

 • هگمتانه ، در داخل محدوده شهر فعلي همدان، و در دو سوي خيابان اكباتان واقع شده است. ” هگمتانه”، يا ” هنگمتانه ” كه به زبان پارسي قديم به معني محل تجمع بوده، تركيبي از دو واژه ” هنگ ” به معني ” جا ” و ” متانه ” به معني ” تجمع ” است. اين واژه در زبان يوناني به صورت ” اكباتانا ” در آمده است، و در كتيبه هاي عيلامي به صورت ” اك ماتانو ” آمده است. برخي نيز معتقدند: ” امدانه ” يا ” آماداي ” كه در كتيبه پيلسر پادشاه آشور آمده به اين محل اطلاق مي شده. هگمتانه ” در زبان ارمني، ” اهمتان ” و در زبان سرياني و پهلوي، اهمدان ” ، در گويش نويسندگان عرب ” همدان ” و در تورات، ” احتمانا” گفته شده است. همچنين سكه هايي از عهد ساساني كشف شده كه محل ضرب آنها ” اهمتان ” قيد شده است.

اسلاید ۸ :

 • وضعيت آب هاي استان همدان:
 • و هواي استان همدان معتدل كوهستاني است .ميزان بارش در اين استان مطلوب نيست هر چند كه ميانگين بارش سالانه ي اين استان از ميانگين بارش كشور بالاتر است . استان همدان از نظر منابع خاك وضعيت مطلوبي دارد ولي ميزان بارش جواب گوي منابع خاك در بخش كشاورزي استان نيست.
 • استان همدان با مشكل كم آبي رو به روست . اين امر علاوه بر لطمه زدن به بخش كشاورزي در برخي سال ها مشكلاتي را در زمينه ي تامين آب آشاميدني ايجاد مي كند.

اسلاید ۹ :

وضعيت اقتصادي استان

الف) بخش كشاورزي: با توجه به  وضعيت موجود آب  وهوائي امكان  كشت كليه محصولات كشاورزي  خاص  مناطق  سرد سير و معتدل  وجود دارد و تنها كشت محصولات گرمسيري ممكن نيست كه به اقتضاي شرايط خاص اقليمي واجتماعي محصولات بخصوصي عمده هستند كشت گندم ، جو، چغندر سيب زميني ، گوجه فرنگي ، علوفه ، حبوبات ، ذرت ، سير ، گردو ، محصولات جاليزي وتوليد كشمش داراي مزيت نسبي است استان ازنظرمراتع داراي وضعيت مطلوب واز نظر جنگل، نهالستان وباغداري فقيراست.

اسلاید ۱۰ :

 • ب)بخش بازرگاني:
 • از دير باز همدان به علت برخورداري از موقعيت مناسب در غرب كشور مركز اصلي تجارت در اين منطقه بوده كه نيازمند تقويت بيشتر و سرمايه گذاري بعنوان مركز عمده توزيع كالا در غرب ميباشد.