لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت آنچه باید در مورد انفلوانزا بدانیم توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت آنچه باید در مورد انفلوانزا بدانیم قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

بیماری انفلوانزا؟

 • بیماری است که عامل آن ویروسی میباشد
 • سه نوع ویروس A، B و C انفلوانزا داریم
 • نوع A و B در انسان بیماریزا است
 • نوع A به دلیل تغییرات سالانه اهمیت دارد و همه گیری ایجاد میکند
 • نوع A در حیوانات نیز بیماریزا می باشد

اسلاید ۲ :

معرفی بیماری

 • انفلوانزاي انسانی: انفلوانزا به شكل جهان گير (پاندمي)، همه‌گیری (وسيع، كوچك، منطقه‌ای)، همه‌گیری، طغيان و تك گير (اسپوراديك) مشاهده می‌شود. ميزان حمله در همه‌گیری‌هایی كه در اجتماعات بزرگ اتفاق می‌افتد معمولاً بين ۱۰ تا ۲۰ درصد است، در حالي كه در اجتماعات بسته مثل مدرسه‌های شبانه‌روزی و يا خانه سالمندان به ۵۰ درصد و بيشتر می‌رسد. همه‌گیری‌ها در مناطق معتدل معمولاً بيشتر در زمستان و در نواحي گرمسير و اغلب در ماه‌های باراني سال اتفاق می‌افتد.
 • انفلوانزاي پرندگان: انفلوانزا علاوه بر انسان در گونه‌های مختلف پرندگان و بسياري از پستانداران از جمله اسب، خوك و گربه­سانان مشاهده می‌شود. به دليل امكان پرواز در پرندگان و تنوع سوشهاي ويروس انفلوانزاي مشاهده شده در پرندگان و خطر انتقال آن به انسان و اثبات بروز پاندمي هاي قبلي با منشأ اين ویروس‌ها، انفلوانزاي پرندگان داراي اهميت خاص می‌باشد.

اسلاید ۳ :

اهمیت انفلوانزا؟

 • اهميت انفلوانزا در سرعت انتشار همه‌گیری‌ها، وسعت و تعداد مبتلايان و شدت عوارض آن، به خصوص ذات‌الریه ويروسي و باكتريايي می‌باشد. در همه­گيری­هاي بزرگ شكل شديد يا كشنده بيماري بيشتر نزد سالمندان و افرادي كه به دليل عوارض مزمن قلبي، ريوي، كليوي، بیماری‌های متابوليك، كم خوني و يا نارسايي ايمني ناتوان شده‌اند مشاهده می‌شود. برآورد ميزان كشندگي بيماري انفلوانزاي فصلي در جمعيت انساني بين نيم تا يك درصد محاسبه شده و ميزان كشندگي بيماري انفلوانزاي پرندگان در جمعيت انساني حدود ۶۰% می‌باشد.

اسلاید ۴ :

منشا ويروسهاي پاندمي

  ۱- Reassortment

  ۲- Mutation

اسلاید ۵ :

 • موتاسيون روش دوم ظهور یک ویروس برای پاندمی می‌باشد.
 • در این روش تغییرات تدریجی در ویروس در طی عفونتهای متوالی در انسان یا سایر پستانداران ایجاد می‌شود که منجر می‌گردد در ویروس پرندگان بطور موذیانه تغییراتی ایجاد شود تا توانايی انتقال به انسانها را داشته باشد.

اسلاید ۶ :

H5N1
به دو دلیل از نظر بهداشتی  با اهمیت است:
۱- توانايی انتقال به انسان را پیدا کرده است
۲- ايجاد بیماری شدید با مرگ و میر بالا

اسلاید ۷ :

علائم انفلوانزا؟

 • انفلوانزا بيماري ويروسي حاد دستگاه تنفسي است كه با تب، سرفه، سردرد، گلودرد، درد عضلاني، تعريق، آبريزش بيني و گاهی استفراغ و اسهال تظاهر می‌کند. در اين ميان تب و سرفه به عنوان علائم كليدي مطرح می‌باشند. سرفه اغلب شديد و براي مدتي ادامه مي­يابد؛ ولي ساير نشانه­هاي بيماري بعد از ۲ تا ۷ روز خودبه‌خود بهبود پيدا مي­كند.

اسلاید ۸ :

روش های(مکانیسم) انتقال ویروس به افراد سالم

 • شایع ترین راه انتقال ویروس انفلوانزای انسانی فصلی بصورت فرد به فرد با واسطه قطرات تنفسی بزرگ است( یعنی سرفه یا عطسه فرد بیمار)
 • انتقال از طریق قطرات تنفسی بزرگ نیازمند تماس نزدیک بیمار و فرد سالم است چون این قطرات به صورت معلق درهوا باقی نمی مانند وعموماً فاصله ای کمتر از یک متر را طی می کنند

اسلاید ۹ :

روش های(مکانیسم) انتقال ویروس به افراد سالم  (ادامه)

 • انتقال از طریق سطوح آلوده به قطرات تنفسی آلوده نیز روش احتمالی دیگری برای سرایت است
 • احتمال انتقال عفونت از راه هایی مانند اشک یا بزاق هنوز نامشخص است اما تمام ترشحات تنفسی و مایعات بدن بیماران آلوده بطور بالقوه آلوده کننده و بیماریزا تلقی میشود

اسلاید ۱۰ :

تعریف مورد مشکوک به بیماری
انفلوانزای فصلی

علائم بیماری

شاه علامتها شامل تب ، سردرد، سرفه ، گلودرد

اسهال واستفراغ در صد قابل توجهی از افراد آلوده

آبریزش یا گرفتگی بینی، بدن درد، لرز و احساس خستگی در درجه بعدی اهمیت هستند