لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت آيين‌نامه‌ حفاظتي‌ تاسيسات‌ و ماشين‌هاي‌ اره‌ چوب‌ بري‌ به تفكيك فصل توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت آيين‌نامه‌ حفاظتي‌ تاسيسات‌ و ماشين‌هاي‌ اره‌ چوب‌ بري‌ به تفكيك فصل قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

 

اسلاید ۱ :

فصل اول ـ مقررات عمومی:

ماده ۱ـ کلیه کارگران شاغل در کارگاه بایستی با عملکرد دستگاه های موجود و خطرات احتمالی آنها آشنایی داشته و همچنین آموزشهای لازم را دیده باشند.

ماده ۲ـ تراشه های چوب، خاک اره ها و غیره بایستی مرتباً از محل کارگاه خارج شوند تا کف کارگاه و محیط کار همواره تمیز و عاری از هرگونه ضایعات باشد.

ماده ۳ـ دستگاه های نجاری بایستی مجهز به تهویه موضعی باشند تا از انتشار و تجمع ضایعات چوب و خاک اره در کارگاه به ویژه بر روی قسمتهای مختلف دستگاه جلوگیری شود.

ماده ۴ـ کلیه کانالها و گودالها، حفره ها و شیارها یی که در کف کارگاه و نزدیک به ماشین های اره جهت قرار دادن وسایل انتقال چوب (ترانسپورتر) یا برای آب روها احداث شده باید به وسیله نرده یا حفاظ مناسب محفوظ شود.

ماده ۵ـ قسمتهای انتقال دهنده نیرو مانند تسمه فلکه ها، چرخ دنده ها،   نقاله ها فلکه­­های اصطکاکی، بازوهای لنگ، غلطک ها و همچنین دیگر قسمتهایی که امکان درگیری با لباس کار و یا بدن کارگر را دارندبایستی به حفاظ مناسب، محکم، مقاوم و ایمن مجهز شوند.

ماده ۶ـ نظافت، تعمیر، سرویس و تنظیم دستگاه های مختلف نجاری و درودگری و غیره بایستی فقط زمان خاموش بودن دستگاه صورت پذیرد.

ماده ۷ـ به کارگران شاغل در این صنعت به تناسب نوع فعالیت و کار وسایل حفاظت فردی متناسب مانند: لباس کار، کلاه ایمنی، ماسک تنفسی، کفش کار، عینک، دستکش، گوشی، حفاظ طلقی صورت و غیره تحویل داده شود.

ماده ۸ـ تنظیم حفاظها یا وسایل هدایت کننده چوب هنگام روشن بودن دستگاه ها ممنوع است.

ماده ۹ـ تجهیزات برقی مانند تخته کلیدها، کلیدهای چاقوئی و غیره بایستی به نحو مطمئن و ایمن در داخل محفظه مناسبی نصب گردد و پیرامون آنها، بر روی فرش عایق گسترده شود.

ماده ۱۰ـ در اطراف دستگاه های نجاری و در نقاط خطر آفرین آنها بایستی کلیدهای قطع اضطراری برق به طور  مشخص و به تعداد کافی نصب و در دسترس کارگران قرار گیرد تا در هنگام بروز خطر قابل استفاده باشد.

ماده ۱۱ـ حذف کردن حفاظها، گیره ها و هرگونه تجهیزات جانبی ایمنی، از دستگاه های نجاری ممنوع می باشد.

ماده ۱۲ـ برای راندن و هل دادن قطعات چوب در هنگام کار با دستگاه رنده یا اره و موارد مشابه بایستی از دستگیره مخصوص بار دادن استفاده نمود.

ماده ۱۳ـ در ماشین های اره چوب بری، الکتروموتور و یا قسمت محرک دستگاه بایستی دارای قدرت کافی باشد تا احتمال گیر کردن تیغه اره در داخل چوب از بین برود.

اسلاید ۲ :

ماده ۱۴ـ دندانه های اره باید متناسب با جنس چوب و نوع برش باشد.

ماده ۱۵ـ تیغه اره باید بدون ترک بوده و به بهترین وضع نگهداری شود و چپ و راست کردن و تیز کردن آن دقیقاً انجام گردد.

ماده ۱۶ـ فاصله بین دیوار و میز کار نباید از ۴۵ سانتی متر کمتر باشد و در صورتی که این فاصله را برای عبور کارگر در نظر گرفته باشند از ۹۰ سانتی متر کمتر نباشد.

ماده ۱۷ـ فاصله بین سطح میز کار و سقف کارگر یا اشیاء و وسايلی که به سقف نصب شده نباید کمتر از ۲متر باشد.

ماده ۱۸ـ در محل هایی که عبور ازروی غلطک­ها و نوارهای نقاله ضروری باشد باید پله ها یا پل­هایی تعبیه گردد که مجهز به نرده حفاظتی باشد.

ماده ۱۹ـ لباس کار کارگران بایستی به نحوی باشد که علاوه بر سهولت و راحتی در انجام کار، از درگیر شدن قسمتهای مختلف آن با قطعات گردنده و متحرک دستگاه ها جلوگیری به عمل آورد.

ماده ۲۰ـ از قراردادن هر گونه مواد اعم از مواد اولیه یا در دست ساخت یا تولید شده در مسیر حرکت وسایل متحرک و عبور و مرور کارگران در کارگاه خودداری گردد.

ماده ۲۱ـ کلیه سیمها و کابل های برق اضافی از محیط کارگاه بایستی جمع آوری گردد و لازم است سیمها و کابلهای مورد استفاده از داخل کانالها و یا لوله های مخصوص و مناسب عبور داده شود.

ماده ۲۲ـ تخته ها و الوارها باید به گونه ای به دیوار تکیه داده شود که احتمال سقوط و لغزش آنها وجود نداشته باشد.

ماده ۲۳ـ دیواری که برای تکیه دادن تخته ها و الوارها استفاده می شود بایستی استقامت و استحکام کافی متناسب با بار وارده را داشته باشد.

ماده ۲۴ـ تخته های نئوپان و مواد مشابه بایستی به صورت افقی بر روی زمین قرار داده شوند و در صورتی که لازم است به طور  عمودی قرار گیرند باید از تکیه گاه های مطمئن مانندخرک استفاده شود.

ماده ۲۵ـ تنه درخت، الوار، چوب، تخته و همچنین تولیدات کارگاهی بایستی در محل مناسب به نحو ایمن نگهداری شوند تا از سقوط و لغزش آنها ممانعت به عمل آید.

ماده ۲۶ـ برای جلوگیری از وصل شدن ناگهانی برق و حرکت نمودن دستگاه بایستی حتماً در مسیر اصلی برق از کنتاکتورهای مناسب استفاده شود.

ماده ۲۷ـ کارفرمایان یا مسؤولین واحد ها موظفند از ورود افراد متفرقه به قسمتهای مختلف کارگاه جلوگیری نمایند.

اسلاید ۳ :

ماده ۲۸ـ کلیه قسمتهای اره فلکه شامل فلکه های بالا و پايین، نوار اره در بالا و پايین میز و همچنین فلکه و تسمه فلکه الکترو موتور و غیره بایستی دارای حفاظ دائمی مناسب، محکم و مقاومی باشند.

ماده ۲۹ـ حفاظ فلکه پایینی اره تسمه ای باید تا سطح زمین ادامه داشته و طوری ساخته شود تا از ورود اجسام خارجی به زیر فلکه جلوگیری گردد و در صورت لزوم به عنوان محفظه مکنده خاک اره نیز از آن استفاده شود.

ماده ۳۰ـ اره تسمه اي باید دارای وسیله تنظیم کننده خودکاری باشد تا کشش تیغه اره را تنظیم کرده و از شل و سفت شدن غیر عادی آن در حین کار جلوگیری کند.

ماده ۳۱ـ حفاظ فلکه بالايی اره تسمه ای باید حداقل ۱۰ سانتی متر بالاتر از طوقه فلکه آن شروع شده و تا پایین ترین نقطه طوقه فلکه ادامه یابد.

ماده ۳۲ـ در موقع سوار کردن یا برداشتن تسمه اره باید آن را دقيقاً مورد معاینه قرارداد تا ترک یا عیب دیگری نداشته باشد.

ماده ۳۳ـ ناف و بازوها و طوقه فلکه های دستگاه اره تسمه ای همچنین پیچ ها و پرچ های آن باید حداقل ماهی یک بار بازرسی شده و با زدن ضربه، فلکه های ترک دار و معیوب مشخص و از کار خارج شوند.

ماده ۳۴ـ ضخامت طوقه فلکه های دستگاه های اره تسمه ای در قسمتی که فشار نوار اره مؤثر است باید حداقل ۱۶ میلی متر باشد.

ماده ۳۵ـ برداشتن از روی فلکه و همچنین جمع کردن قطعات شکسته تسمه قبل از توقف کامل ماشین ممنوع است.

ماده ۳۶ـ سرعت دورانی فلکه های مربوط به تسمه اره نباید از حد مجاز درج شده بر روی پلاک مشخصات دستگاه تجاوز کند.

ماده ۳۷ـ از به کار بردن تسمه های معیوب یا ترک دار جداً خودداری گردد.

اسلاید ۴ :

ماده ۳۸ـ اره گرد چوب بری باید حفاض هایی طبق شرایط زیر باشد:

الف ـ حفاظ تیغه اره قابل تنظیم باشد و طوری تیغه را بپوشاند که هنگام کار دندانه های آن در دسترس نباشد.

ب ـ سطوح جانبی حفاظ تا حد امکان به صفحه اره نزدیک باشد.

جـ حتی المقدور نزدیک به محل برش سوار شود.

دـ روی سطح جانبی حفاظ، علامتی رسم شود که وضع تیغه اره را در زیر محفظه آن مشخص کند.

هــ جنس حفاظ باید از مصالح نرم انتخاب شود یا پوشش داخل آن از فلز نرم باشد تا اگر به صفحه اره برخورد کند باعث شکستن داندانه آن نشود.

و ـ حفاظ باید اصولاً طوری ساخته شود که متصدی دستگاه از خطر تماس با دندانه های اره و پرتاب شدن خرده چوب یا دندانه های شکسته اره محفوظ بماند.

ماده ۳۹ـ تیغه جداکننده دستگاه های اره گردبایدبه نحوی باشدکه­به طور مؤثر عمل خود را انجام دهد.

ماده ۴۰ـ تیغه جدا کننده باید در قسمت عقب صفحه اره گرد قرار گیرد و دارای شرایط زیر باشد:

الف ـ از شیاری که اره در چوب ایجاد می کند کمی نازک تر و از صفحه­اره کمی ضخیم تر باشد.

ب ـ پهنای آن در سطح میز کمتر از ۱۵ سانتی متر نباشد.

ج ـ ارتفاع آن از سطح میز باید به اندازه ۲ تا ۵ میلی متر کمتر از ارتفاع صفحه باشد.

د ـ به طور  محکم در قسمت عقب و در یک سطح با صفحه اره نصب شود و فاصله آن با دندانه های اره حتی­المقدور کم بوده و در هیچ حالتی از ۳ میلی متر تجاوز نکند.

ماده ۴۱ـ انحنای تیغه های جدا کننده باید به موازات انحنای صفحه اره گرد باشد.

ماده ۴۲ـ در اره های گرد مخصوص برش طولی الوارهای نازک می توان تیغه های جدا کننده را ضخیم تر از مورد مذکور در ماده ۴۰ انتخاب کرد.

ماده ۴۳ـ دستگاه اره گرد چوب بری باید طوری نصب باشد که در حین کار تغییر محل نداده و ایجاد لرزش نکند.

ماده ۴۴ـ ارتفاع میز اره های گرد چوب بری باید بین ۸۵ تا ۹۰ سانتی متر باشد.

ماده ۴۵ـ قسمتی از صفحه اره گرد که زیر میز قرار دارد باید حفاظ گذاری شود ممکن است این حفاظ قسمتی از دستگاه مکنده خاک اره را نیز تشکیل دهد.

ماده ۴۶ـ صفحه اره گرد چوب بری باید کاملاً تیز بوده و سوار کردن روی دستگاه و نگهداری آن به خوبی و با دقت انجام شود. همچنین در فواصل معین مورد بازدید و آزمایش قرار گیرد و در صورت مشاهده عیب و نقص اقدام به پیاده کردن و اصلاح یا تعویض آن بشود.

ماده ۴۷ـ استفاده از صفحات اره گرد معیوب و ناقص ممنوع می باشد.

ماده ۴۸ـ متصدی دستگاه اره گرد در موقع کار نباید مقابل تیغه اره قرار گیرد.

ماده ۴۹ـ اره گرد مضاعف باید دارای صفحه فلزی مشبک یا حفاظ مناسب دیگری باشد که متصدی دستگاه را از خطر اصابت خرده چوب های حاصل از کار اره محفوظ نگاهدارد.

ماده ۵۰ـ قراردادن گوه یا تراشه چوب و غیره برای لنگ نمودن تیغه اره جهت ایجاد شیار و زبانه و امور دیگر ممنوع است.

ماده ۵۱ـ تیغه های دستگاه های اره نبایستی از سطح قطعه کار روی میز بیرون بیاید.

اسلاید ۵ :

ماده ۵۲ـ ماشین های گندگی و فرز چوب بری باید مجهز به سرپوش های متصل به دستگاه مکنده باشدتاغبارقطعات ریزو تراشه های چوب را از محل تولید به خارج از منطقه عمل ماشین  هدایت کند.

ماده ۵۳ـ ماشین های فرز و ماشین های چوب بری مشابه آن که بار دادن آنها به طور  خودکار، انجام نمی شود باید دارای حفاظ قلم فرز باشد این حفاظ باید مسیر تراش بزرگترین قلم فرز ماشین را پوشانده و به تناسب ضخامت قطعه کار قابل تنظیم باشد.

ماده ۵۴ـ محل نصب دستگاه فرز نجاری و ماشین های مشابه چوب بری باید دارای مهره کنترل یا وسایل محکم کننده مشابه باشد تا در موقع کار امکان درآمدن قلم از جای خود و پرتاب شدن نداشته باشد.

ماده ۵۵ـ برای تراش دادن قطعات کوچک چوب با ماشین های فرز یا  ماشین های مشابه آن باید از دستگاه هدایت کننده یا گیره دسته دار استفاده کرد.

ماده ۵۶ـ درهنگام­کارکردن ­بادستگاه رنده بایستی طرفین آزاد تیغه رنده مجهزبه حفاظ مناسب ­باشد.

ماده ۵۷ـ درماشین های کف رنده فاصله آزادبین لبه­دهانه­ولبه تیغه رنده نبایداز۳ میلی مترتجاوز نماید.

ماده ۵۸ـ کارفرما موظف است دستگیره فشاری مناسب در اختیار کارگران قرار دهد تا برای بار دادن قطعات کوتاه در دستگاه گندگی از آن استفاده شود.

ماده ۵۹ـ در زمان روشن بودن دستگاه گندگی، ورود دست یا ابزار آلات یا قطعات چوبی به داخل محفظه گندگی ممنوع است.

ماده ۶۰ـ کلیه ماشینهای گندگی بایستی مجهز به چنگگ هایی باشد که از عقب زدن و پس زدن چوب ممانعت به عمل آورد.

اسلاید ۶ :

فصل پنجم ـ دستگاه های خراطی:

ماده ۶۱ـ ماشینهای خراطی بایستی در قسمت بالا و روی قطعه کار مجهز به حفاظتهای نیم گرد متناسب با نوع قطعه کار باشد.

ماده ۶۲ـ آستین لباس کار خراطان بایستی کاملاً به دور مچ دست چسبیده باشد و استفاده از عینک و یا طلق محافظ صورت برای آنها الزامی است.

ماده ۶۳ـ کارگرانی که با ماشین خراطی کار می کنند وفق مقررات مندرج در آيین نامه وسایل حفاظت انفرادی می بایست مجهز به وسایل حفاظت انفرادی شوند.

اسلاید ۷ :

فصل ششم ـ پیش گیری از آتش سوزی:

ماده ۶۴ـ حلالها، رنگها و دیگر مواد قابل اشتعال بایستی در مکانهای خاص دور از حرارت، جرقه، تابش نور مستقیم خورشید و محلهایی که احتمال وقوع آتش سوزی دارد نگهداری گردد.

ماده ۶۵ـ کپسولهای اطفاء حریق از نظر نوع، تعداد، محل نصب و غیره بايستي با توجه به شرایط کارگاه انتخاب گردند.

ماده ۶۶ـ کلیه کارگاه های نجاری و صنایع وابسته بايستي مجهز به سیستم آب تحت فشار مناسب برای استفاده در هنگام وقوع حریق باشند.

ماده ۶۷ـ محل نصب وسایل اطفاء حریق بایستی به نحوی انتخاب گرددکه به سهولت قابل           دسترسی باشد.

ماده ۶۸ـ برای کارگاه ها و انبارها و غیره با توجه به وسعت و شرایط کارگاه در صورت امکان دتکتورهای مناسب و وسایل پاشنده سقفی با مواد خاموش کننده مناسب نصب گردد.

ماده ۶۹ـ انبار نمودن و چیدن قطعات چوب و الوار و دیگر مواد قابل اشتعال در مجاورت بخاریها   ممنوع است.

ماده ۷۰ـ استفاده از مواد و مصالح قابل اشتعال برای ساختمان کارگاه های نجاری ممنوع است.

ماده ۷۱ـ درکارگاه ها بایستی­ از وسایل­ گرمایشی مناسب­ وایمن برای­گرم نمودن­ فضای کارگاه استفاده شود.

ماده ۷۲ـ لوله دودکش بخاری ها بایستی به نحو صحیح و اصولی و ایمن نصب و از مجاورت آنها با مواد قابل اشتعال پرهیز گردد.

ماده ۷۳ـ استعمال دخانیات و ایجاد آتش روباز در کلیه قسمتهای کارگاه ها اعم از نجاری، نقاشی، انبارها و غیره ممنوع است.

اسلاید ۸ :

فصل هفتم ـ کارگاه های روکش چوب و پرس چوب:

ماده ۷۴ـ اطراف چاله بخار بایستی به طور  ایمن حفاظ گذاری گردد.

ماده ۷۵ـ در کارگاه های تولید روکش چوب بایستی از نردبان مناسب و ایمن برای دسترسی به کف چاله بخار استفاده شود.

ماده ۷۶ـ اشتغال به کار کارگران در قسمت چاله بخار به صورت انفرادی ممنوع است.

ماده ۷۷ـ کارگران شاغل در قسمت چاله بخار بایستی از لباس کار مناسب و کفش و کلاه ایمنی استفاده کنند.

ماده ۷۸ـ در دستگاه های پرس چوب بایستی به تعداد افرادی که با دستگاه کار می کنند کلید های قطع اضطراری وجود داشته باشد و یا به سیستم چشم الکترونیک تجهیز شوند تا در هر صورت به محض ورود قسمتی از بدن کارگران به منطقه خطر، دستگاه متوقف شود.

ماده ۷۹ـ کلیدهای فرمان دستگاه های پرس چوب بایستی به نحوی نصب شوند که هر دو دست کارگر از منطقه خطر دور باشد.

اسلاید ۹ :

فصل هشتم ـ مقررات متفرقه:

ماده ۸۰ـ سه نظام ماشین مخصوص مته و توتراشی چوب باید بدون زائده و برجستگی باشد.

ماده ۸۱ـ انتهای قسمتهای گردنده مانند سه نظام دستگاه های اره سه کاره و غیره بایستی حفاظ گذاری گردند.

ماده ۸۲ـ در ماشین های مته افقی، قائم و شعاعی تک محوره ساده که روی آن مته یا قلم تو تراشی و یا قلاویز برای عملیات مختلف نصب می شود باید قسمتی ار آن با قطعه کار در تماس         نمی باشد حفاظ گذاری شود.

ماده ۸۳ـ دریلهای رومیزی و دستگاه های مشابه بایستی دارای وسایل نگهدارنده مناسب برای ثابت نگهداشتن قطعه کار باشند.

ماده ۸۴ـ استفاده از ابزار آلات نجاری توسط دستگاه های غیر مرتبط مانند استفاده از تیغه اره گرد در دستگاه فرز یا استفاده از سنگ سمباده در دستگاه دریل دستی ممنوع است.

ماده ۸۶ـ تیغه اره های گرد و اره های نواری بایستی مرتباً بازدید شوند تا درصورت وجود ترک تعویض گردند.

ماده ۸۷ـ روپوش حفاظتی اره ها باید طوری باشد که دولبه جانبی آن روی میز یا قطعه کار بنشیند.

ماده ۸۸ـ ابزار آلات براده برداری مورد استفاده در صنایع نجاری مانند تيغه فرزها بایستی به لحاظ جنس، دور ، شکل و غیره، استاندارد و متناسب با نوع کار انتخاب گردند.

ماده ۸۹ـ در دستگاه های اره و رنده بایستی علاوه بر نصب گونیا، بتوان آن را متناسب با عرض قطعه کار تنظیم نمود.

ماده ۹۰ـ سیلندرها و محورهای حامل تیغه اره ها و رنده ها و غیره بایستی مجهز به ضامن هایی باشند که در زمان تعمیر یا تعویض از حرکت دستگاه جلوگیری کند.

ماده ۹۱ـ کلیه دستگاه های رومیزی مانند دریلها یا فارسی برها بایستی به نحو مطمئن و مناسبی در محل خود یا سطح میز کار نصب گردند.

ماده ۹۲ـ برای حمل الوارهای چوبی بایستی از تجهیزات مکانیکی مناسب مانند جرثقیل و لیفتراک استفاده شود و از حمل آنها توسط افراد خودداری گردد.

ماده ۹۳ـ در هنگام حمل ، برای جلوگیری از چرخیدن یا سرخوردن قطعات چوب بایستی تجهیزات و وسایل مناسبی به کار گرفته شود تا قطعه کار را به طور محکم و ایمن نگه دارد.

ماده ۹۴ـ الوارها و تنه درختان به هنگام حمل، بایستی به طریق مطمئن و ایمن جابجا گردند.

ماده ۹۵ـ وسیله ایاب و ذهاب کارگران بایستی از نوع مناسب انتخاب شود همچنین حمل وسایل و دستگاه های چوب بری و برنده و نیز مواد سوختی در داخل وسیله ایاب و ذهاب کارگران ممنوع است.

ماده ۹۶ـ در شرایط جوی نامناسب عملیات استحصال و حمل درختان بایستی متوقف گردد.

اسلاید ۱۰ :

فصل هشتم ـ مقررات متفرقه:

ماده ۹۷ـ محل دپوی تنه درختان نبایستی در محل عبور و مرور افراد و ماشین آلات و همچنین شیب ها و در مسیر تردد ساکنین مناطق مسکونی قرار گیرد.

ماده ۹۸ـ قبل از قطع درخت، کارگران بایستی با استفاده از کمربند صعود و کفشک نسبت به بستن کابل یا طناب به دور تنه درخت اقدام نمایند.

ماده ۹۹ـ به هنگام قطع درختان بایستی تمهیدات و اقدامات لازم جهت دور کردن سایر کارگران و افراد را از منطقه خطر مهیا نمود و مسؤول ایمنی نظارت کاملی بر اجرای عملیات داشته باشد.

ماده ۱۰۰ـ کلیه عملیات فرآوری شامل قطع شاخه­های اضافی و تهیه الوار و غیره بایستی در محلهای مناسب صورت پذیرد.

ماده ۱۰۱ـ ارجاع امور متفرقه به رانندگان وسایل و ماشین آلات حمل ونقل در زمان روشن بودن         ماشین آلات آنها ممنوع است.

ماده ۱۰۲ـ در هنگام انجام عملیات قطع و برش درختان و شاخه های آنها توسط اره زنجیری بایستی دقت شود که کارگران در منطقه خطر قرار نداشته باشند و با فاصله مناسب از یکدیگر مشغول کار باشند.

ماده ۱۰۳ـ صورت اسامی کارگران شاغل در کارگاه های بهره برداری از جنگل، بایستی دقیقاً در دفتر مشخصی ثبت و محل کار و ساعت شروع و خاتمه کار نیز ذکر گردد.

ماده ۱۰۴ـ تانکر حامل مواد سوختی بایستی از محل استقرار و استراحت کارگران دور بوده و علاوه بر رعایت موارد ایمنی از ضربه و شعله و غیره محفوظ باشد.

ماده ۱۰۵ـ هرگز نباید برای عملیات بینه زنی و قطع قسمتهای مختلف درختان روی تنه درخت ایستاد.

ماده ۱۰۶ـ کارفرما بایستی نظارت کامل بر فعالیت گروه های قطع در زمینه نحوه اجرای اقدامات ایمنی داشته باشد.

ماده ۱۰۷ـ متخلفین از اجرای مفاد این آيین نامه مشمول ماده ۱۷۶ قانون کار خواهند بود.

این آيین نامه مشتمل بر ۱۰۷ ماده به استناد مواد ۸۵ و ۸۶ قانون کار جمهوری اسلامی ایران در جلسه مورخ ۱۰/۵/۸۴ شورای عالی حفاظت فنی مورد بررسی نهايی و تصویب قرار گرفت و در همان تاریخ به تأیید وزیر کار و امور اجتماعی رسید.

آيین نامه مذکور جایگزین آيین نامه حفاظتی تأسیسات و ماشین های اره چوب بری مصوب ۲۲/۷/۴۲ شورای عالی حفاظت فنی می گردد.