لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت اختلال کمبود توجه– بیش فعالی توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت اختلال کمبود توجه– بیش فعالی قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

—تعریف های گوناگونی برای بیش فعالی تاکنون ارایه شده است و تعریف مشخصی که مورد پذیرش همگانی صاحب نظران باشد وجود ندارد اما تعریف زیر از بارکلی از پذیرش نسبتاً زیادی برخوردار است:

—بیش فعالی، عبارت است از اختلالی رشدی در توجه، کنترل تکانش، بی قراری، و هدایت رفتار که به طور طبیعی ایجاد می شود و ناشی از اختلال های عصب شناختی بزرگ، حسی، حرکتی یا هیجانی نیست.

اسلاید ۲ :

— تعیین میزان دقیق شیوع اختلال نارسایی توجه / فزون کنشی تقریباً ناممکن یا بسیار دشوار است اما گفته شده است که حدود ۲ تا ۴ در صد از کودکان، در حد متوسط یا شدید به این اختلال مبتلا هستند و پسران ۳ تا ۹ برابر بیشتر از دختران به این اختلال مبتلا می شوند.

— کودک بیش فعال اصولاً از پیش از تولد به این اختلال مبتلا است و نتایج پژوهش ها نشان داده است که آثار این اختلال در عملکرد تحصیلی، توجه، و نابازداری رفتار، تا اواخر سال های نوجوانی باقی می ماند و ۳۰ تا ۷۰ درصد افراد مبتلا ویژگی های این اختلال را تا سال های بزرگسالی نشان می دهند.

اسلاید ۳ :

—تکانشگری

— کم توجهی و حواس پرتی

—بی قراری و جنب و جوش دایم

—ایجاد مشکل در بازی دیگران

—بی توجهی به حرف دیگران

—مشکل در پیروی از دستورها

—انجام کارهای خطرناک بدون فکر کردن به پیامد آنها

—وول خوردن

—ناتوانی یادگیری

—مشکل خام حرکتی (دست و پا چلفتی)

—رفتارهای آزارشی

—نافرمانی و عدم همکاری

—خود آزاری، کندن مو و پوست خود

اسلاید ۴ :

—معمولاً هوشبهر طبیعی (اما ناتوانی در انجام برخی کارها مثل تکالیف و یادگیری در مدرسه)

—تصادف کردن به میزانی بیشتر از دیگران (به علت داشتن رفتار تکانشی و بدون توجه به پیامدها)

—راحت نیستند

—داشتن عزت نفس پایین و به سرعت احساس ناکامی کردن

—بیشتر دچار رفتارهای وسواسی مثل لمس کردن اشیا هستند

—داشتن مشکلات اجتماعی نظیر گوشه گیری یا پرخاشگری

—اختلال های زبان یا گفتار

—اختلال های خلقی یا افسردگی

—کم اشتهایی، کم خوابی

—مشکل سازگاری در موقعیت های جدید

—مشکل در فعالیت های ورزشی، عقب ماندگی تحصیلی

—شیوع بیشتر در پسران (در پسران چشم آبی و مو بور بیشتر است)

—طرد از طرف دوستان، بزهکاری

—مشکل در تصمیم گیری، عدم تحمل ناکامی

—نافرمان و بی دقت، مشکل در مدرسه، زورگو و پر سر و صدا، بریدن حرف دیگران

اسلاید ۵ :

—بی توجهی: کودک گوش نمی دهد تمرکز حواس ندارد، کارها را ناتمام رها می کند و به راحتی حواسش پرت می شود. کودک در توجه پایدار و توجه انتخابی دچار مشکل است.

—فزون جنبشی: کودک در آرام نشستن مشکل دارد، زیاد حرف می زند و منتظر ماندن و رعایت نوبت برایش بسیار دشوار است. کودک دچار بی قراری حرکتی است.

—تکانشگری: عمل بدون کنترل، عمل بدون فکر، عمل بدوم پیش بینی، عمل آنی و ناگهانی

اسلاید ۶ :

سبب شناسی

۱- عوامل ژنتیکی: پژوهش ها تأثیر عوامل خانوادگی-ژنتیکی را در این اختلال مورد تأیید قرار می دهند (ری و همکاران، ۱۹۹۹؛ استیونسون، ۱۹۸۹؛ بارکلی و همکاران، ۱۹۹۶).

۲- عوامل عصب شناختی و عصبی شیمیایی: برخی از مشکل های کودکان و بزرگسالان دارای این اختلال، ناشی از آسیب مغزی است (هاوول و ریتی، ۱۹۹۴). مقدار امواج آهسته (معمولاً تتا) در مغز این کودکان کمتر مشاهده می شود (گازانتیا و همکاران، ۱۹۹۴). نارسایی هایی در نیمکره راست مغز موجب نارسایی هایی در هوشیاری و توجه، و کاهش فعالیت حرکتی عمدی و ایجاد رفتار تکانشی در فرد می شود (مزولام، ۱۹۸۱). برخی پژوهش به بدکارکردی یا آسیب به دستگاه فعال ساز شبکه ای، عقده های پایه، قطعه پیش پیشانی، و برخی دیگر به وجود مشکل در شیمی عصبی مغز (مثلاً کمبود دوپامین، کمبود نور اپی نفرین) اشاره می کنند و داروهای روان محرک مثل آمفتامین و متیل فنی دیت یا ریتالین را در درمان این اختلال مؤثر می دانند.

اسلاید ۷ :

۳- عوامل مربوط به تغذیه: فین گلد (۱۹۷۶) معتقد بود که برخی غذاها مثل رنگ های مصنوعی، افزودنی ها و سالیسیلات ها (که در گوجه فرنگی و پرتقال وجود دارد) اثر سویی دارند (بر اساس متون پژوهشی، فرضیه فین گلد فاقد اعتبار است). پرینتز و همکاران (۱۹۸۰) دریافتند که مقدار مصرف شکر و نسبت کربوهیدرات ها به پروتئین، به طور کامل با میزان رفتارهای بی قراری و آزارشی-پرخاشگرانه کودکان رابطه دارد.

۴- سم های محیطی: آسیب به مغز از طریق خوردن سرب توسط کودکان و سیگار کشیدن مادر در دوران بارداری.

۵- عوامل روان شناختی (تعامل طبیعت-تربیت): دلبستگی نا ایمن به مادر می تواند به فزون جنبشی بیانجامد. بین خلق کودکان و ویژگی های زیست شناختی آنان رابطه وجود دارد مثلاً کودکان دارای خلق دشوار در پلاسمای خود مقدار بیشتری آنزیم دوپامین-بتا-هیدروکسیلاز (DBH) دارند. در پسران طبقه اجتماعی اقتصادی پایین، رفتار پرخاشگرانه با دشواری های خانوادگی و فرزندپروری ضعیف در والدین رابطه دارد (هاپاسالو و ترمبلی، ۱۹۹۴).

اسلاید ۸ :

۶- رفتار والدین: مشکل کودک نشانگر مشکلی است که در روابط اعضای خانواده وجود دارد (مش و جانستون، ۱۹۹۰). این کودکان معمولاً در خانواده های غیر عادی و دارای مشکلات روان شناختی و جسمانی بسیار متولد می شوند. در این خانواده ها الکلیسم، جامعه ستیزی و هیستری تا حدودی متداول است. مطالعه تعامل کودکان دارای این اختلال با والدینشان نشان می دهد که در روابط بین آنها، فشار روانی (برین و بارکلی، ۱۹۸۸)، روابط تحمیلی (بورمیستر و همکاران، ۱۹۹۲)، افسردگی، محدودیت، ناکامی بالا، و توانایی کمتر (بک و همکاران، ۱۹۹۰) وجود دارد. تعارض بین اعضای خانواده و میزان اختلال اضطرابی در این خانواد ه ها بیشتر است. شیوه فرزند پروری این خانواده ها بیشتر از نوع خودکامه است (علیزاده و آندریس، ۲۰۰۲). والدین این کودکان از اعتماد به نفس کمتری برخوردارند و از شیوه های تنبیه بیشتری استفاده می کنند و روابط گرم کمتری با فرزندان خود دارند.

اسلاید ۹ :

—دارو درمانی

—مداخلات غیر دارویی:

-تشویق به کار گروهی

-بازی درمانی (بویژه بازی درمانی پاسخ درنگیده)

-ارایه زود و بی فاصله تقویت کننده ها

-اختصاص دادن نیمکت انفرادی در کلاس و حفظ تماس چشمی با او

-استفاده از مواد آموزشی دیداری و لمسی

-یادآوری مکرر دروس جلسه بعد

-تشویق به یادداشت برداری از مطالب معلم

-عدم سرزنش و توجه بیشتر به او هنگام انجام تکالیف و خودداری از جملات اضطراری و تذکر زیاد

-آموزش روش های تقویت حافظه

-آموزش کنترل گفتار درونی