لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت اختلا لات هیپرتانسیو حاملگی توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت اختلا لات هیپرتانسیو حاملگی قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

اختلالات هیپر تانسیو حاملگی:

*   یکی از اجزائ سه گانه تریاد مرگ و میرمادران است و همراه با خونریزی و عفونت مسئول قسمت اعظم موربیدیته ومرگ و میر مرتبط با حاملگی است.

*

*    امروزه از اصطلاح هیپرتانسیون حاملگی (GESTATIONAL HYPERTENSION)

*برای توصیف هر گونه هیپرتانسیون مرتبط با حاملگی با شروع جدید (NEW-ONSET) در حاملگی استفاده می شود.

اسلاید ۲ :

تقسیم بندی اختلالات هیپرتانسیو حاملگی:

*هیپرتانسیون حاملگی

*پره اکلامپسی

*اکلامپسی

*پره اکلامپسی افزوده شده بر هیپرتانسیون مزمن

*هیپرتانسیون مزمن با هر اتیولوژی

اسلاید ۳ :

تشخیص اختلالات هیپرتانسیو

فشار خون ثبت شده در شرایط صحیح ، بیش از ۱۴۰ میلیمتر جیوه سیستولی یا بیش از ۹۰ میلیمتر جیوه دیاستولی باشد.

برای توصیف فشار دیاستولی ، از صدای کورتکوف فاز V استفاده می شود.

در گذشته توصیه می شد از افزایش فشار خون سیستولی در حد ۳۰ میلیمتر جیوه و یا افزایش فشار خون دیاستولی در حد ۱۵ میلیمتر جیوه از سطح اواسط بارداری (حتی اگر مقدار مطلق ، کمتر از ۱۴۰/۹۰ باشد ) به عنوان معیار تشخیصی استفاده شود . امروزه دیگر از این معیار استفاده نمی شود

اسلاید ۴ :

تشخیص اختلالات هیپرتانسیو ادامه

با وجود این ، زنانی که فشار خون سیستولی آنان به میزان ۳۰ میلیمتر جیوه و فشار خون دیاستولی آنان به میزان ۱۵ میلیمتر جیوه افزایش یافته است ، نیازمند نظارت و بررسی دقیقتری هستند ، چون در برخی از زنانی کهفشار خون آنان کمتر از ۱۴۰/۹۰ است ، تشنجهای اکلامتیک بوجود می آیند.

اسلاید ۵ :

مفهوم هیپرتانسیون دلتا

افزایش ناگهانی فشار خون در اواخر بارداری بطوری که فشار خون در محدوده طبیعی ( کمتر از ۱۴۰/۹۰)خواهد ماند  . اینگونه فشار خون ها را فشار خون دلتا می گویند .برخی از زنان علیرغم نروموتانسیو بودن  فشتار خون دچار تشنجات اکلامپتیک یا سندرم HELLP می شوند.

اسلاید ۶ :

هیپرتانسیون حاملگی

* افزایش فشار خون بدون پروتئین اوری و بعد از هفته ۲۰ حاملگی که فشار خون /۹۰۱۴۰<یا مساوی میلی متر جیوه برسد و تا ۱۲ هفته بعد زایمان به حد طبیعی برسد. پس تشخیص نهایی چند هفته بعد زایمان مطرح می شود.

*

*در هیپر تانسیون حاملگی ممکن است نیمی از این زنان متعاقبا دچار سندرم پره اکلامپسی مانند سردرد٬ درداپی گاستر٬ پروتئینوری یا ترومبوسیتوپنی (کاهش پلاکت) شوند.

*

*اگر فشار خون در نیمه دوم حاملگی به میزان قابل توجهی زیاد شود نباید دست نگه داشت زیرا ۱۰% موارد تشنجهای اکلامپتیک قبل از شناسایی پروتئینوری آشکار رخ می دهند. پروتئینوری از نشانه های بدتر شدن بیماری است.

*در صورتی که شواهد پره اکلامپسی پدیدار نشوند و فشار خون تا ۱۲ هفته بعد از زایمان به حد طبیعی برسد هیپرتانسیون بارداری را تحت عنوان هیپرتانسیون گذرا طبقه بندی می کنند.

اسلاید ۷ :

پره اکلامپسی:

*نوعی سندرم اختصاصی حاملگی است که در آن به علت اسپاسم عروقی و فعال شدن اندوتلین٬ پرفوزیون اعضا کاهش می یابد.

*

*پروتئینوری از نشانه های مهم پره اکلامپسی است که بصورت وجود ۳۰۰ میلی گرم یا بیشتر پروتئین در ادرار ۲۴ساعته یا وجود دائم ۳۰ میلی گرم در دسی لیتر پروتئین (نتیجه ۱+در تست نواری ادرار) در نمونه های تصادفی ادرار  یا نسبت پروتئین به کراتینین ۰/۳ یا بیشتر  در ادرار تعریف می شود.

*ممکنست تعیین نسبت مقطعی پروتئین به کراتنین جایگزین مناسبی برای سنجش ۲۴ ساعته باشد.

*

*امروزه مشخص شده است که در برخی از زنان مبتلا به سندرم پره انلامپسی ، پروتئینوری آشکار جز ویژگیهای بیماری نیست.

اسلاید ۸ :

معیارهای تشخیصی هیپرتانسیون مرتبط با حاملگی

*پره اکلامپسی: هیپرتانسیون و

  • پروتئینوری

   مساوی یا بیش از ۳۰۰میلی گرم در ۲۴  ساعت ،یا

   نسبت پروتئین به کراتنین مساوی یا بیش از ۰/۳ ، یا

    نتیجه +۱ پایدار در dipstick     

                 یا

ترومبوسیتوپنی                 تعداد پلاکت کمتر از ۱۰۰۰۰۰ در میکرولیتر

نارسایی کلیوی                 میزان کراتنین بیش از۱/۱ میلی گرم  در دسی لیتر یا  دو برابر شدن حد پایه( در غیاب بیماری کلیوی) 

درگیری کبد           میزان AST و ALT  دو برابر حد طبیعی

علائم مغزی  سردرد ، اختلالات بینایی ،حملات تشنجی

ادم ریوی

 

اسلاید ۹ :

شاخصهای شدت پره اکلامپسی

اسلاید ۱۰ :

 اکلامپسی:

   شروع تشنج در زنان مبتلا به پره اکلامپسی که در آنان نمی توان تشنج را به علل دیگری نسبت داد. تشنج از نوع ژنرالیزه است و ممکن است قبل٬ همزمان یا بعد لیبر رخ دهند.

حدود یک چهارم تشنجهای اکلامپتیک ۴۸ ساعت بعد از زایمان بوجود می آید.

اکلامپسی تاخیری در ۱۰ در صد موارد اتفاق می افتد.

    معمولا قبل از افزایش سریع فشار خون که بدنبال آن تشنج اتفاق می افتد٬ سردرد شدید رام نشدنی و یا اختلالات بینایی رخ می دهند پس این علائم باید(( شوم )) و پرخطر در نظر گرفته شوند.