لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت بالانتیدیوم کلی توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت بالانتیدیوم کلی قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

ریخت شناسی و فیزیولوژی:

بالانتیدیوم کلی بزرگترین تک یاخته ی روده ای انسان و تنها مژده دار بیماریزای انسانی است

 

تروفوزوئیت غیر رنگ آمیزی شده انگل به رنگ سبز مایل به خاکستری، بیضی، کیسه ای شکل (بالانتیدیوم به معنی ساک کوچک است) و پیچیده در غشاء محافظ ظریفی است که این غشا پوشیده از ردیفهای طولی مواجی از مژه می باشد.

اسلاید ۲ :

پریستوم سه گوش و باریک و سیتوستوم در انتهای قدامی انگل قرار دارند و به منظور  دریافت غذا، توسط مژه های بلندی پوشیده شده اند.

 

در انتهای خلفی انگل، منفذ دفعی غیر مشخصی به نام سیتوپیگ وجود دارد که مواد زائد و جامد تک یاخته از طریق آن دفع می شود.

اسلاید ۳ :

در داخل سیتوپلاسم دانه ای انگل ۲ واکوئل انقباضی، یک هسته بزرگ ، کشیده و لوبیایی شکل به نام «ماکرونوکلئوس» و یک هسته ی کوچک نیمه کروی به نام «میکرونوکلئوس» و تعداد زیادی واکوئل غذایی وجود دارد.

 

اسلاید ۴ :

تروفوزوئیت ها با ترشح دو دیواره، تشکیل کیست های مقاوم را می دهند.

 

 کیست نیمه کروی یا بیضی رنگ آمیزی نشده، به رنگ سبز مایل به زرد بوده و دارای تنها یک ماکرونوکلئوس، واکوئل های انقباضی و مژه ها می باشد.

اسلاید ۵ :

تروفوزوئیت عمدتا در مجرا و گاهی نیز در مخاط و زیر مخاط روده بزرگ، به ویژه ناحیه ی سکومی آن و در قسمت انتهایی ایلئوم زندگی می کند و به وسیله حرکات منظم مژه ها حرکت میکند.

 

 تروفوزوئیت از طریق تقسیم دوتایی عرضی به دو تروفوزوئیت کوچک  تبدیل می شود.

اسلاید ۶ :

تروفوزوئیت ها در خارج از مدفوع مدت زیادی زنده نمی مانند، در حالی که کیست ها می توانند در محیط خارج مدتها زنده باقی بمانند.

 

بالانتیدیوم کلی قادر است در محیط های کشت بدون سلولی که برای تک یاخته های روده ای به کار می روند، رشد کند ولی در این محیط ها تنها تروفوزوئیت ایجاد می شود.

اسلاید ۷ :

چرخه ی زندگی و همه گیر شناسی

کیست ها اشکال عفونت زای انگل هستند.

 

این اشکال وقتی که توسط میزبان جدید خورده شوند، دیواره ی کیست حل شده  تروفوزویئت های آزاد شده به جدا روده حمله کرده و در آنجا تکثیر می یابند.

اسلاید ۸ :

همه گیر شناسی

شیوع بالانتیدیوم کلی در انسان بسیار کم است.

 

 از سوی دیگر شیوع آن در خوکها بسیار زیاد است.

 

 در واقع میزبان طبیعی آن خوک و گراز می باشد و انسان میزبان تصادفی است.

اسلاید ۹ :

خوکها به بالانتیدیوم کلی و بالانتیدیوم سویس مبتلا می شوند.

 گونه ی اول برای انسان عفونت زا است در حالی که گونه دوم که شایع تر می باشد انسان را آلوده نمی کند.

 

آلودگی این انگل در ایران به صورت تک گیر و بیشتر در جنوب کشور دیده می شود.

اسلاید ۱۰ :

آسیب شناسی و نشانه شناسی

مخاط و زیر مخاط روده ی بزرگ در نتیجه ی تهاجم و تکثیر انگل تخریب می شوند.

 تکثیر انگل منجر به تشکیل شبکه ها و آبسه های کوچکی می شود که پاره شده و ایجاد زخمهای بیضی شکل و نامنظمی با لبه های نامشخص قرمز رنگ می کنند.