لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت بررسی معاهدات و فعالیت های نهادهای بین المللی مرتبط با حفاظت از سلامت انسان و محیط زیست توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت بررسی معاهدات و فعالیت های نهادهای بین المللی مرتبط با حفاظت از سلامت انسان و محیط زیست قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

 

اسلاید ۱ :

سابقه توجه جامعه بین المللی به مسایل سلامت افراد و زیست محیطی و مشارکت ایران

  • حفاظت از انسان و محیط زیست در برابر مواد شیمیایی و تجهیزات آلوده کننده یکی از موضوعات مهم دستور کار جامعه بین المللی در عصر حاضر می باشد. تدوین معاهدات و کنوانسیون های الزام آور حقوقی در زمینه حفاظت از انسان و محیط زیست روند پر شتابی را در پیش گرفته است و در این زمنیه کشورهای جهان سوم از جمله کشورمان، ناچار به پیوستن به این روند می باشند امروزه مصنوعات مربوط به انسان و محیط زیست و مواد لوکس و تزئینی و الکترونیکی، تنها مختص کشورهای توسعه یافته نیست.

اسلاید ۲ :

  • به همین دلیل تاکنون حدود ۲۸۰معاهده و موافقت نامه بين المللي و منطقه يي در زمينه حفاظت سلامت انسان و محيط زيست و مسائل مرتبط با آن منعقد شده است .
  • ، حدود ۷۰ کنوانسيون، جنبه جهاني داشته و مابقي منطقه يي است.
  • نخستين کنفرانس جهاني سازمان ملل متحد درباره انسان و محيط زيست معروف به «کنوانسيون استکهلم» در سال ۱۹۷۲در سوئد جنبه عيني پيدا کرد
  • ايران نيز به تعدادي از کنوانسيون ها و پروتکل ها پيوست و سازمان حفاظت محيط زيست به عنوان مرجع ملي، اجراي اکثر آنها را عهده دار شد.

—

اسلاید ۳ :

هدف سازمانهای بین المللی:

  • ارتقاي سلامت در سطوح جهاني، منطقه اي و ملّي

پیشرفت تکنولوژی و تجهیزات فنی و استفاده از مواد گوناگون شیمیایی در پروسه تولیدات کشورها، به تدریج خطراتی برای انسان و محیط زیست بوجود آورده است.

در ابتدا توجه به محیط زیست وسلامت انسان، فقط دغدغه کشورهای توسعه یافته بود اما در حال حاضر برای کشورهای در حال توسعه و جهان سوم یک مقوله و معضل به شمارمی آید . در جوامع بین المللی روند پرشتابی در خصوص حفاظت از سلامت انسان و محیط زیست آغاز شده است و ما ناچاریم که به معاهدات و نهادهای بین المللی بپیوندیم.

 این روند هم اکنون به شکل الزامات حقوقی و معاهدات و کنوانسیون های الزام آور در آمده است و هر سال بر تعداد آنها افزوده می گردد.

اسلاید ۴ :

توجه ایران درمقوله حفاظت از انسان و محیط زیست

  • تاسیس سازمان محیط زیست با ریاست معاون رئیس جمهور حاکی از درک ایران از روند پرشتاب جامعه بین المللی به سمت حفاظت از سلامت انسان و محیط زیست می باشد.
  • استقرار سیستم های مدیریت ایمنی و بهداشت و محیط زیست ودریافت ایزو های مختلف برای کسب استانداردهای بین المللی جهت حفاظت انسان و محیط زیست در صنایع مختلف

وزارت بهداشت به کنوانسیون ها پیوسته و :

۱- مشارکت فعال در مذاکرات بین المللی و تدوین روش هایی حقوقی را دارد

۲-عضو  کمیسیون تخصصی ایمنی شیمیایی می باشد

۳- تدوین استانداردها و دستور العمل ها وبرنامه ها ی عملیاتی

 را انجام داده است.

—

اسلاید ۵ :

سازمان ها یی که بطور مستقیم با سلامت در ارتباط هستند:

۱- برنامه عمران ملل متحد

United Nations Development Programme : UNDP

۲- اداره كميسارياي عالي ملل متحد

     Office of the United Nations High Commissioner for Refugees : UNHCR

۳- برنامه محيط زيست ملل متحد

United Nations Environmental Programme : UNEP

۴- گروه بانك جهاني                                   World Bank Group

۵- سازمان بين‌المللي كار        International Labour Organization : ILO

اسلاید ۶ :

۶-  سازمان تجارت جهانی

 World Trade Organization : WTO

۷- سازمان منع سلاح‌هاي شيميايي

Organization of the Prohibition of Chemical Weapons: OPCW   

۸- سازمان غذا و كشاورزي ملل متحد

    Food and Agriculture Organization of United Nations : FAO

۹- برنامه غذاي جهاني                          World Food Programme : WFP

—

  • هر کدام از این سازمانها وظایفی دارند مثلا بانك جهاني به جنبه هاي مالي و اقتصادي کنوانسیون می پردازد
  • UNEP حفاظت از محيط زيست را بر  عهده دارد.

—

اسلاید ۷ :

مهمترین برنامه های جامعه بین المللی در راستای حفاظت از سلامت انسان و محیط زیست معاهدات و قراردادهای ذیل می باشد:

۱- کنوانسیون استکهلم

۲- کنوانسیون بازل

۳- کنوانسیون روتردام

۴- رهیافت سایکم

—

اسلاید ۸ :

۱-کنوانسیون استکهلم(سوئد):

—این كنوانسيون جهت ارتقاء سطح كيفي زيست محیطی و براي حفاظت از سلامت انسان و محيط زيست

— جهت مقابله با آثار سوء برخي مواد آلي پايدار

—در تاريخ ۲۳ مه سال ۲۰۰۱ ميلادي

— در استكهلم سوئد براي امضاء افتتاح شد. در دوم ماه مه سال ۲۰۰۲ آن را امضاء نمودند.

— و ۱۲۶ كشور در این قرارداد شرکت کردند

کشور ایران در سال ۱۳۸۴ متن را تصویب کرد و در سال ۱۳۸۵ رسما به استکهلم پیوست و دفتر بررسی آلودگی آب و خاک، سازمان مرجع ملی این کنوانسیون شد.

موادی مانند ددت-دیلدرین-هپتا کلر-آلدرین-کلردان- هگزا کرو بنزن-میرکس-روغنهای آسکارل و توکسافن –گروه بی فنیل بی کلرینه-دیوکسین و فوران مواد مشمول این کنوانسیون هستند (جمعا ۱۴ آفت کش و ۷ ماده شیمیایی)

—

اسلاید ۹ :

خصوصیات ترکیبات آلی:

تركيبات آلي، تركيباتي با خواص شيميايي و فيزيكي بي‌نظير هستند و در محيط همواره پايدارند حلاليت اين تركيبات در آب كم ولي در چربي بسيار بالا مي‌باشد. از خصوصيات ديگر اين تركيبات انتشار آن به صورت منطقه‌اي و حتي جهاني توسط هوا، آب، حيات وحش مي‌باشد و دوره تماس طولاني با انسان و حيوانات دارند و در اندامها به صورت بيولوژيكي ذخيره مي‌شوند و تاثیرات مزمن و موقت بر انسان و حيوان دارند. آلاينده هاي پايدار داراي چهار خصوصيت ذاتي، سمي ، تجمع پذيري ، پايداري و توانايي انتقال به مسافت هاي دور را دارند.
.  
هدف كنوانسيون عبارتند از

اتخاذ سياست وانجام اقدامات براي حذف این مواد از توليد وعدم مصرف آنها

جلوگيری از واردات وصادرات آنها

كاهش ويا حذف توليد ناخواسته اين مواد

جايگزين نمودن مواد POPs با مواد دوست دار محيط زیست

—

اسلاید ۱۰ :

۲- کنوانسیون بازل BAZEL :

در سال ۱۹۸۹ کنوانسیون بازل توسط UNEP به تصویب کشورهای عضو برسد.

افزایش اعمال قوانین و مقررات زیست محیطی در کشورهای صنعتی موجب افزایش هزینه های امحاء پسماندهای خطرناک ناشی از صنایع مختلف گردید.

هدف کنوانسیون :

  الزام دولت های عضو به کاهش حجم نقل و انتقال برون مرزی مواد زائد موضوع کنوانسیون و ایجاد این مواد در حد بی ضرر به محیط زیست و اعمال مدیریت مناسب و موثر نسبت به نقل و انتقال و دفع مواد خطرناک

در پی اقدامات مشترک دبیرخانه کنوانسیون بازل و سازمان گمرک بین المللی جداولی به منظور هماهنگی اقلام پسماندهای مشمول کنوانسیون بازل با کد سیستم هماهنگ شده سازمان گمرک بین الملل ارائه گردیده است. در کشور ما، مطابق قانون و مقررات واردات و صادرات مصوب ۱۳۷۲/۷/۴ در مجلس شورای اسلامی و آیین نامه اجرایی  شریط صدور و ورود کالاها می بایست از سوی دستگاههای ذیربط جهت ملحوظ داشتن در جدول تعرفه گمرکی به وزارت بازرگانی اعلام گردد.

—

—