لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت تجزیه و تحلیل بورس توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت تجزیه و تحلیل بورس قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

شرکت سهامی عام : به موجب ماده ۱ قانون تجارت شرکت سهامی عام شرکتی است که سرمایه آن به سهام مساوی منقسم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنهاست .

بازار پول : بازاری است که در آن اسناد خزانه , اوراق مشارکت یا قرضه (بانکها) و گواهی های سپرده عرضه می شود. دوره اینگونه بازار یکسال یا کمتر است.

بازار سرمایه : بازاری است که در آن سهام شرکتهای سهامی عام عرضه و مورد معامله قرار می گیرد.

بازار اولیه : بازاری است که در آن شرکتها برای اولین بار اقدام به عرضه سهام و پذیره نویسی می نمایند.

اسلاید ۲ :


بازار ثانویه : در این بازار سهام عرضه شده در بازار اولیه مورد معامله مکرر قرار می گیرد .(بازار ثانویه عمل جذب سرمایه در بازار اولیه را تسهیل می نماید, به شرطی که سهام آن شرکت در بورس پذیرفته شده باشد)

بورس : محلی است برای معامله و داد و ستد سهام شرکتهای پذیرفته شده در بورس .

سرمایه اولیه : عبارتست از مبلغی که موسسین برای شروع فعالیت آن را تعیین کرده و قسمتی از آن را از طریق فروش سهام به غیر (پذیره نویسی) تامین می کنند .

قیمت اسمی : در ایران این قیمت برای هر برگ سهام ۱۰۰۰ ریال است ودر هر زمان تعداد سهام هر شرکت از تقسیم سرمایه بر این مبلغ بدست می آید که انرا قیمت پذیره نویسی نیز می نامند.

قیمت تابلو: قیمتی است که بر اساس عرضه و تقاضای موجود برای هر سهم تعیین می شود و ارزش روز هر شرکت بر مبنای این قیمت محاسبه می شود.

اسلاید ۳ :

عرضه : اعلام آمادگی برای فروش سهام یک شرکت در یک قیمت (یا در یک محدوده قیمتی ) توسط دارنده (کارگزار) آن سهم .


تقاضا : اعلام آمادگی برای خرید سهام یک شرکت در یک قیمت (یا در یک محدوده قیمتی ) توسط خریدار.

نقد شوندگی : عبارتست از درجه سهولت معامله روی یک سهم .هرچه سهم از نقد شوندگی بیشتری برخوردار باشد امکان بلوکه شدن سرمایه کاهش می یابد.

شاخص : عددی است که جهت و سرعت حرکت بازار را نشان میدهد. انواع آن که در ایران محاسبه می شود عبارتست از شاخص کل قیمت (tepix ) , شاخص بازده نقدی (tedix ) , شاخص بازده نقدی و قیمت (tedpix ) , شاخص پنجاه شرکت فعال , شاخص مالی و شاخص صنعت .

که شاخص کل قیمت به دلیل موزون بودن , در دسترس بودن و جامع بودن بیشتر نشان دهنده وضعیت کلی بازار است .

اسلاید ۴ :

کارگزار : شخصیتی است حقوقی که عمل خرید و فروش سهام در بورس اوراق بهادار را برای مشتریان انجام می دهند و در ازای آن کارمزدی دریافت می کند.

قیمت باز : در مواقعی که خریدار یا فروشنده تعیین قیمت را به کارگزار واگذار می نماید کارگزار دارای دستور معامله با قیمت باز می باشد . (قیمت در اختیار هم نامیده می شود)

قیمت محدود : در مواقعی که خریدار یا فروشنده حداکثر یا حداقل قیمتی را برای معامله تعیین می نماید کارگزار دارای دستور معامله با قیمت محدود می باشد.

قیمت معین : در مواقعی که خریدار یا فروشنده قیمت ثابتی را برای انجام معامله تعیین می نماید کارگزار دارای دستور معامله با قیمت معین می باشد.

درخواست خرید : اولین گام جهت خرید سهام یک شرکت پس از مراجعه به کارگزاری تکمیل فرم درخواست خرید می باشد که می بایست بطور کامل و صحیح پر شود. مهمترین قسمتهای آن عبارتند از نام کامل و تعداد سهام شرکتی که قصد خرید ان را داریم .نحوه پرداخت و تعیین نوع قیمت (باز – محدود – معین ) و ذکر آدرس پستی دقیق جهت ارسال اطلاعیه های شرکت میباشد

اسلاید ۵ :

درخواست فروش : این قسمت دارای دو فرم می باشد یکی تکمیل فرم وکالتنامه که کارگزار بتواند حق فروش داشته باشد و دیگری تکمیل فرم درخواست فروش است که تقریبا شبیه فرم درخواست خرید است.

اعلامیه خرید : سندی است که جزئیات خرید سرمایه گذار را منعکس می کند.

دوره مالی : عبارتست از زمانی که شرکتها برای انجام عملیات مالی خود در نظر میگیرند .این زمان در ایران معمولا یکسال تعیین می شود و شرکتها موظفند در پایان این دوره صورتهای مالی و سود و زیان خود را به بورس تحویل دهند.

مجمع عمومی عادی سالیانه : که با حضور سهامداران – بازرس – حسابرس و مدیران شرکتها هر سال یکبار و حداکثر ۴ ماه بعد از پایان سال مالی تشکیل می شود و در آن موارد مختلفی از جمله تصویب صورتهای مالی سال قبل و تصمیم در مورد نحوه تقسیم سود انجام می گیرد.

مجمع عمومی فوق العاده : در مواقعی که نیاز به تصمیم گیری در مورد بخصوصی که نیاز به تصویب مجمع دارد مانند تصمیم در مورد افزایش سرمایه یا تغییر در اعضای هییت مدیره و غیره باشد تشکیل می شود

اسلاید ۶ :

اطلاعات میان دوره ای : اطلاعاتی است که در دوره های فصلی و ماهانه اعلام می شود و جریان مالی شرکت را بصورت واقعی نشان می دهد با مقایسه این اطلاعات با بودجه شرکت می توان درصد خطای پیش بینی شرکت را بدست آورد.

افزایش سرمایه : شرکتها معمولا برای انجام طرحها و برنامه های سود آور و بعضا برای جبران کمبود نقدینگی اقدام به افزایش آخرین سرمایه ثبت شده خود و در نتیجه تعداد سهام شرکت می نمایند که اینکار با پیشنهاد هییت مدیره و تصویب در مجمع عمومی و تایید سازمان بورس عملی می باشد و از طرق مختلف انجام می گیرد که عبارتست از آورده نقدی – سهام جایزه و صرف سهام .

سبد سهام : عبارتست از تقسیم سرمایه بین سهام چند شرکت جهت کاهش ریسک سرمایه گذار.

اسلاید ۷ :

  • تامين مالي يا فاينانس ، يعني تهيه منابع مالي و وجوه براي ادامه فعاليت شرکت و ايجاد و راه اندازي طرح هاي توسعه و درآمدزاي اين واحدهاي اقتصادي .

تامين مالي عمدتا از طريق انتشار سهام ، فروش اوراق قرضه و وام و اعتبار صورت مي گيرد.

 ابزارهاي ويژه تامين مالي

  الف- سهام عادي

  ب- سهام ممتاز

  ج- اوراق قرضه

  د- اوراق مشارکت

  ه- اوراق بهادار قابل تبديل

اسلاید ۸ :

     سهام عادي:  همين سهامي است که شرکت ها عرضه مي کنند وسهامداران به نسبت سهام خود، مالک شرکت مي شوند.شما سهام عادي را هرزمان که بخواهيد مي توانيد بفروشيد

سهام ممتاز: سهامي است ، که شرکت عرضه مي کند وسود آن مثلا اين طور گفته مي شود۱۰٪از قيمت اسمي سهام.

حال اگر قيمت اسمي سهام ۱۰۰تومان است ۱۰درصد آن ۱۰تومان مي شود.

سود سهام ممتاز ، نسبتا دائمي است و پرداخت سود سهام ممتاز نسبت به سهام عادي اولويت دارد.

اوراق مشارکت یا قرضه: اوراقي است که سودمعين دارد وصادرکننده اوراق قرضه متعهد مي شود اصل پول و سود را در تاريخ معين پرداخت کند. اين اوراق چند کوپن سود دارند که مثلا هر سه ماه يکبار بايد به بانک عامل مراجعه کرد و با تحويل آن بخشي از سود را دريافت کرد.

در بازار بورس ايران،‌ اوراق مشارکت نيز مورد دادو ستد قرار مي گيرد.

اسلاید ۹ :

     سهام عادي:  همين سهامي است که شرکت ها عرضه مي کنند وسهامداران به نسبت سهام خود، مالک شرکت مي شوند.شما سهام عادي را هرزمان که بخواهيد مي توانيد بفروشيد

سهام ممتاز: سهامي است ، که شرکت عرضه مي کند وسود آن مثلا اين طور گفته مي شود۱۰٪از قيمت اسمي سهام.

حال اگر قيمت اسمي سهام ۱۰۰تومان است ۱۰درصد آن ۱۰تومان مي شود.

سود سهام ممتاز ، نسبتا دائمي است و پرداخت سود سهام ممتاز نسبت به سهام عادي اولويت دارد.

اوراق مشارکت یا قرضه: اوراقي است که سودمعين دارد وصادرکننده اوراق قرضه متعهد مي شود اصل پول و سود را در تاريخ معين پرداخت کند. اين اوراق چند کوپن سود دارند که مثلا هر سه ماه يکبار بايد به بانک عامل مراجعه کرد و با تحويل آن بخشي از سود را دريافت کرد.

در بازار بورس ايران،‌ اوراق مشارکت نيز مورد دادو ستد قرار مي گيرد.

اسلاید ۱۰ :

ارزش دفتري:  ارزشي که برروي ترازنامه ثبت ميباشد  (درمورد کالاها واجناس) خواه اين قيمت براي امسال باشد،  خواه براي ۱۰سال قبل، به آن ارزش دفتري مي گويند.

ارزش ذاتي : ارزش يک سهم برحسب نرخ بازده سرمايه گذاري،هرقدرازسهم خود بازده بيشتري کسب کنيم ارزش ذاتي آن بيشترخواهد بود.

ارزش اسمي : ارزشي که آن راقانون تعيين مي کند وبراي هربرگه سهام ۱۰۰تومان است.

ارزش بازار: قيمت فروش سهام دربازاراست ، اين ارزش راعرضه وتقاضا مشخص مي کند.