لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت تفاهم نامه همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و شورای عالی استان ها توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت تفاهم نامه همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و شورای عالی استان ها قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

مقدمه:

به منظور بهره مندی از ظرفیت های مردمی و توان برنامه برنامه ریزی و نظارتی شوراها در راستای توسعه کشور و همجنین ایجاد زمینه های تحقق اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که حفاظت محیط زیست را وظیفه عمومی تلقی نموده است و جایگاه محیط زیست سالم در توسعه پایدار و آبادانی کشور و با عنایت به وظایف مشترک سازمان حفاظت محیط زیست و شوراهای اسلامی در این زمینه،  تفاهم نامه میان شورای عالی استان ها و سازمان حفاظت محیط زیست مبادله گردید.

اسلاید ۲ :

موضوع تفاهم نامه:

استفاده بهینه از ظرفیت های بالقوه جهت ارتقای وضعیت محیط زیست به منظور تسریع و تسهیل در تحقق اصل پنجاهم قانون اساسی و حسن انجام وظایف قانونی دستگاه های ذی ربط در چارچوب قوانین و مقررات

اسلاید ۳ :

اقدامات سازمان:

۱- همکاری واحدهای تابعه سازمان با شوراهای اسلامی در انجام وظایف سیاست گذاری و نظارتی آنها در چارچوب مقررات مربوطه

۲- جلب همکاری شوراهای اسلامی در خصوص جلوگیری از آلودگی و تخریب محیط زیست در سطح کشور

۳- برگزاری کارگاه های آموزشی برای اعضا شوراهای اسلامی با هدف تبیین ضرورت و اهمیت اتخاذ اقدامات حفاظت از محیط زیست از طریق شوراها

۴- تهیه منابع آموزش علمی-کاربردی متناسب با کارکرد شوراهای اسلامی و ارسال رایگان برای آنها

اسلاید ۴ :

اقدامات شورای عالی استان ها:

۱- تقویت همکاری شهرداری ها با سازمان جهت جلوگیری از فعالیت واحدهای آلوده کننده و مخرب محیط زیست

۲- ارایه برنامه جامع برای حفاظت از محیط زیست و تنوع زیستی از جمله در زمینه آب، هوا، خاک و پسماند در سطوح استانی و شهرستان ها.

۳- همکاری و اقدام مساعد در خصوص هماهنگ سازی برنامه جامع مدیریت پسماند، توسعه و حفاظت فضای سبز، کاهش آلودگی هوا، ساماندهی صنایع و کارگاه ها، برنامه جامع آب و فاضلاب و سایر برنامه های ضروری دیگر مرتبط با محیط زیست و ارتقا قابلیت های فعالیت مشترک با هدف محیط زیست

۴- تشکیل کمیته محیط زیست و توسعه پایدار در شورای عالی استان ها و توصیه به تشکیل کمیسیون یا کمیته محیط زیست در کلیه شوراهای کشور. 

اسلاید ۵ :

اقدامات شورای عالی استان ها:

۵- جلب همکاری و مشارکت شوراها در انطباق فعالیت های مدیریت شهری و روستایی با ادارات کل حفاظت محیط زیست بویژه ممانعت از هرگونه منابع آلودگی آب و خاک و تخریب محیط زیست در قالب طرح های عمرانی و غیره.

۶- همکاری شوراهای اسلامی روستاها با ادارات کل حفاظت محیط زیست در جلب مشارکت مردم و رفع اختلافات محیط زیستی محلی

۷- همکاری موثر در حفاظت از مناطق چهارگانه محیط زیست (پارک های ملی، آثار ملی طبیعی، پناهگاه های حیات وحش و مناطق حفاظت شده) و جلوگیری از تخریب اراضی ملی با در نظر گرفتن سیاست ها و راهبردهای سازمان.

۸- همکاری در امر آموزش به شهروندان و روستاییان در راستای ارتقا سطح آگاهی های محیط زیستی مردم.

۹- همکاری به منظور نظارت بر رفع آلودگی ناشی از فعالیت های مخرب محیط زیست در محدوده شهری و روستایی.

۱۰- همکاری با شورای حفظ حقوق بیت المال به منظور حفاظت از مناطق چهارگانه محیط زیست موضوع بند الف ماده ۳ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست.

اسلاید ۶ :

اقدامات مشترک:

۱- برنامه ریزی مشترک به منظور کاهش آلاینده های محیط زیست در روستاها

۲- همکاری مشترک در ارتقا کارایی و استانداردها به منظور مدیریت پسماندها از مرحله تفکیک تا دفع بهداشتی با روش های فنی محیط زیستی

۳- همکاری مشترک و هماهنگی در امر پیشگیری از آلودگی آب های سطحی، غیرسطحی (زیرزمینی) و ساحلی در محدوده شهرها و روستاها.

۴- همکاری مشترک و برنامه ریزی به منظور کاهش زیان های آلودگی هوا ناشی از وسایل نقلیه و فعالیت های کارگاهی.

۵- همکاری مشترک در سیاستگذاری و نظارت در امر بهداشت و نظافت معابر و اماکن عمومی شهری و روستایی.

۶- هماهنگی و همکاری مشترک در امر مبارزه با آلودگی های صوتی

۷- برگزاری کارگاه های آموزشی و همایش های مشترک در راستای تحقق اهداف تفاهم نامه

اسلاید ۷ :

نظارت و هماهنگی در سطوح ملی، استانی و شهرستان:

الف. ملی:

مسولیت نظارت بر حسن اجرای تفاهم نامه برعهده کاگروهی متشکل از معاون کمیسیون ها و امور دولت شورای عالی و معاون ذیربط سازمان خواهد بود جلسات آنها هر سه ماه یکبار بصورت منظم در سازمان شورای عالی به صورت چرخشی برگزار خواهد شد و در صورت لزوم جلسات فوق العاده به پیشنهاد هریک از آنها نیز قابل برگزاری خواهد بود. دستورالعمل های لازم به منظور کارآمدتر شدن این تفاهم نامه در چارچوب قوانین و مقررات، توسط نمایندگان طرفین تصویب خواهدشد.

اسلاید ۸ :

نظارت و هماهنگی در سطوح ملی، استانی و شهرستان:

ب-استان:

در هر استان، کارگروهی با عضویت رئیس شورای اسلامی استان، مدیرکل حفاظت زیست استان، نماینده شورای اسلامی شهر مرکز استان و یک نفر از اعضای شورای شهرستان مرکز استان و یک نفر از نمایندگان سازمان های مردم نهاد محیط زیستی و کارشناس ذی ربط اداره کل حفاظت محیط زیست استان، مسوولیت نظارت بر حسن اجرای این تفاهم نامه را عهده دار بوده و هر شش ماه یکبار گزارش عملکرد کارگروه را به شورای عالی استان ها و معاونت مربوطه در سازمان حفاظت محیط زیست ارسال می نماید و هرماه یکبار بصورت منظم جلسه خواهند داشت و در صورت نیاز از متخصصین و اساتید دانشگاه برای شرکت در جلسات دعوت خواهند کرد.

اسلاید ۹ :

 مهمترین اقدامات و همکاری های  مشترک  محیط زیست  و شوراهای اسلامی استان ها در راستای اهداف تفاهم نامه :
برگزاری نشست ها، جلسات و همکاری های مشترک در زمینه تسهیل امور حفاظت محیط زیستی :
-تدوین برنامه جامع محیط زیست شهری در آذربایجان غربی
– اجرای طرح امید اجتماعی( آموزش شهروند سبز) در بوشهر
– ساماندهی بهداشتی و زیست محیطی سکونتگاه های منطقه حفاظت شده تنگه صیاد در قالب طرح های هادی در چهارمحال و بختیاری.
 – تشکیل کمیسیون عمران و محیط زیست در شورای اسلامی شهر زنجان وتصویب نامگذاری خیابان وبلوارهای جدیدالاحداث به نام محیط بانان شهید در شورای اسلامی استان زنجان.
– تدوین و تصویب برنامه مدیریت جامع تالاب هامون در سیستان و بلوچستان.
 – برگزاری کارگاه آموزشی تبیین مبانی حفظ محیط زیست برای دهیاران و شوراهای اسلامی روستاهای اطراف تالاب هشیلان و منطقه اورامانات پاوه در کرمانشاه.
– عضویت نماینده شورای اسلامی در کارگروه مدیریت پسماند، ارزیابی اثرات محیط زیست در کهکیلویه و بویراحمد.

اسلاید ۱۰ :

– همکاری مشترک در مدیریت پسماندها و زباله های شهری و روستایی، پیشگیری از آلودگی آبهای سطحی و غیرسطحی ، امربهداشت و نظافت معابرو اماکن عمومی شهری و روستایی استان گیلان.
– تعیین مرز اراضی ملی و زراعی داخل مناطق تحت مدیریت  سازمان در لرستان .
– آموزش مفاهیم و موضوعات محیط زیستی به دهیاران ، شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان مرکزی.
– تصمیم گیری درخصوص کارگاه های مزاحم شهری و طرح های مطالعاتی پسمانده های عادی شهرها و روستاهای استان یزد.
– تصمیم گیری درخصوص حفظ حریم ، پاکسازی و جلوگیری از آلودگی رودخانه ها و تسریع مکان یابی بازارچه فروش پرندگان مجاز و خانگی در سطح شهر همدان .
– تشکیل کمیته محیط زیست در شورای اسلامی استان کرمان .
– برگزاری همایش نقش جایگاه های شوراهای اسلامی روستا و دهیار در حفاظت از محیط زیست در استان تهران
– هم اندیشی با شوراها و دهیاری های روستاهای حاشیه تالاب رود شور، شیرین و میناب درطرح بررسى و شناسایی معيشت‌هاى جايگزين (مکمل و تقویتی) پایدار در تالاب رود شور-شیرین میناب در هرمزگان.
– انجام مطالعات مربوط به بررسی ذرات معلق و تعیین سیاهه انتشار آلودگی هوای اصفهان با سرمایه گذاری شهرداری اصفهان برابر تفاهم نامه همکاری منعقده فی مابین سازمان حفاظت محیط زیست و شورای عالی استان ها.