لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت جغرافیا ,محیط زیست و حیاط وحش ایران توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت جغرافیا ,محیط زیست و حیاط وحش ایران قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

       حفاظت از زیستگاه های ایران

—دانستید که شرایط جغرافیایی ایران موجب شده است که ایران تنوع زیادی در گونه های٭ گیاهی و جانوری داشته باشد.

—برای مثال، تاکنون حدود ۹۰۰۰ گونهٔ گیاهی در ایران شناسایی و نامگذاری شده است و یا حشرات ایران را حدود ۰۰۰ / ۶۰ گونه تخمین زده اند.

—بد نیست بدانید بعضی از گون ههای گیاهی و جانوری مخصوص سرزمین ایران هستند و در جاهای دیگر جهان یافت نمی شوند.

اسلاید ۲ :

چرا زیستگا هها تخریب می شوند؟

—به طورکلی، مهمترین عاملی که موجب شده است برخی از گونه ها برای همیشه از بین بروند یا برخی از گونه ها در معرض خطر قرار

—بگیرند، فعّالیّت های نادرست انسا نها بوده است.

—پس ما در بهره برداری از طبیعت و رفع نیا زهای خودمان باید طوری برنامه ریزی و فکر کنیم که کمترین آسیب به محیط وارد شود.

—برای مثال، کشیدن راه و ساختن خانه ها یا شهرها، بدون تفکر و برنامه ریزی، جنگل ها یا مراتع را از بین می برد، برخی برای تأمین زغال و سوختِ درختان را قطع می کنند.

—وقتی درختان جنگلی در یک ناحیه نابود می شوند، جانورانی نیز که غذایشان را در این جنگل ها به دست می آورند،از بین می روند و تعادل طبیعت به هم می خورد.

اسلاید ۳ :

—شکار بیش از حد و صید بی رویه نیز باعث کاهش بعضی گونه های

—جانوری شده است. وقتی شکارچیان برای تفریح یا استفاده از پوست، شا خها

—و استخوان، حیواناتی مثل گورخر، آهو یا پرندگان را در یک دشت محاصره

—و به آنها حمله می کنند، به تدریج نسل این گونه ها رو به کاهش می گذارد یا درخطر انقراض قرار می گیرد.   

اسلاید ۴ :

—یکی از چیزهایی که حیات زیستگا هها را تهدید می کند، زباله است.

—زیرا بسیاری از زباله هایی که ما تولید می کنیم، زیان آورند و سا لهای زیاد درمحیط باقی می مانند.

اسلاید ۵ :

—تصویب قانون حفاظت و تشکیل کانون شکار ایران در سال ۱۳۳۵ (۱۹۵۶ میلادی) نخستین اقدام مدون در راستای حفظ جمعیت و تنوع جانوران در ایران به شمار می آید. وظیفه اصلی کانون شکار به عنوان یک نهاد مستقل، حفظ نسل حیوانات قایل شکار و نظارت بر اجرای مقررات آن بود. نخستین تجربه های حاصل از اجرای قانون یاد شده، مشخص کرد که حفظ جانوران وحشی تنها از راه حفاظت از زیستگاه های آنها می تواند میسر شود و زمینه حفاظت حیات وحش، بدون حفاظت زیستگاهها عملی نخواهد بود. از این رو زمینه تاسیس یک نهاد دولتی جدید به نام سازمان شکاربانی و نظارت بر صید  در سال ۱۳۴۶ (۱۹۶۷ میلادی) فراهم شد. در این سال سازمان یاد شده به عنوان یک دستگاه مستقل دولتی و زیر نظر شورای عالی شکاربانی و نظارت بر صید جایگزین کانون شکار گردید و فعالیت خود را بر مبنای همان اصل حفاظت از زیستگاه حیات وحش برای حفظ گونه های جانوری آغاز نمود. در قانون های این سازمان امکان اختصاص بخش هایی از کشور به پارک های ملی که در آن زمان به نام پارک های وحش شهرت داشتند، و نیز منطقه های حفاظت شده با تعریف های معین فراهم شد. به این ترتیب اولین سنگ بنای مناطق حفاظت شده ایران در سال ۱۳۴۶ یعنی ۹۵ سال پس از احداث اولین پارک ملی جهان در آمریکا (پارک ملی یلواستون) و ۱۹ سال پس از بنیانگذاری اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع (IUCN) نهاده شد. سازمان جهانی حفاظت یا سازمان بین المللی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی، بزرگترین و مهمترین شبکه جهانی حفاظت است که وظیفه اصلی آن حفظ منابع طبیعی است. این سازمان در سال ۱۹۴۸ میلادی تاسیس گردید. این سازمان ۸۱ کشور، ۱۱۱ آژانس دولتی، بیش از ۸۰۰ سازمان غیر دولتی و نزدیک به ۱۰ هزار کارشناس و دانشمند را از ۱۸۱ کشور جهان گرد هم آورده است. وظیفه این سازمان تاثیر گذاری، تشویق و کمک به تمامی جوامع جهان برای حفاظت از یکپارچگی و تنوع طبیعت و مراقبت از نحوه استفاده از منابع طبیعی است تا بهره برداری از منابع، مبتنی بر قواعد و به لحاظ بوم شناختی پایدار باشد.

اسلاید ۶ :

—چرا از زیستگا هها حفاظت می کنیم؟

—برخی از مهمترین دلایل حفاظت از زیستگا هها عبارتند از:

—سپاسگزاری از نعمت های خداوند: خداوند، محیط زندگی انسان را

—سرشار از تنوع و زیبایی آفریده است تا انسا نها از نعمت های خدا استفاده کنند.

—یکی از را ههای شکرگزاری از نعمت های الهی این است که رابطهٔ درست و صحیح با طبیعت داشته باشیم.

اسلاید ۷ :

—لذت بردن از زیبایی ها و تفکر در آفرینش:

—انسان از دیدن منظره های طبیعی لذت می برد. ما با دیدن جلوه های

—طبیعی به عظمت آفرینش خداوند پی می بریم. همهٔ ما وقتی اوقات فراغت خود را در دامن طبیعت می گذرانیم احساس آرامش بیشتری می کنیم.

—اگر زیستگا هها، تخریب یا نابود شوند، انسان از نعمت استفاده و دیدن این زیبایی ها محروم می شود.

اسلاید ۸ :

—حق حیات: انسان، تنها موجود زندهٔ روی زمین نیست،سایر موجودات زنده نیز حق حیات دارند و مثل انسان، مخلوق خداوند هستند.

—انسان ها م یتوانند فقط در حدی که نیا زهایشان را برآورده کنند، از طبیعت بهره برداری کنند و حق ندارند به دلیل زیاده روی در مصرف یا سود جویی، گونه ها را نابود کنند.

اسلاید ۹ :

—فواید گیاهان و جانوران: بعضی از جانوران و گیاهان منابع غذایی برای  انسا نها هستند. ما از گوشت برخی دام ها یا پرندگان و میوه ها، غلات، سبزیجات و چای تغذیه می کنیم.بعضی از گیاهان خاصیت دارویی دارند و برای درمان بیماری ها استفاده می شوند. بخشی از دارو هایی که درداروخانه ها فروخته می شوند از عصارهٔ گیاهان به دست آمده است.

اسلاید ۱۰ :

—دانش آموزان یک مدرسه به همراه معلم شان از این سازمان بازدید کردند.  در هنگام بازدید، کارشناس محیط زیست برای بچه ها توضیحاتی داد:  مهمترین وظیفهٔ سازمان حفاظت از محیط زیست،مراقبت از زیستگا ههای طبیعی کشور و جلوگیری ازتخریب و آلودگی آنها است.

—یکی از مشاغل مهم در این سازمان «محیط بانی » است.

—