لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت جمعيت شناسي توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت جمعيت شناسي قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

 اسلاید ۱ :

انتظار ميرود فراگيرنده، پس از گذراندن اين درس، بتواند :

 • جمعيت را تعريف كند
 • جمعيت شناسي را تعريف كرده موضوع جمعيت شناسي را بيان نمايد
 • اجزاي رشد را نام ببرند و مهمترين آن ها را بيان نمايد
 • تراكم جمعيت را توضيح دهند و انواع آن را محاسبه نمايند
 • تركيب جمعيت را توضيح دهند
 • تركيب جنسي جمعيت را توضيح دهند و تغييرات آن را در گروههاي سني جمعيتي تشريح و تفسير نمايند
 • هرم سني جمعيتي را توضيح داده و انواع آن را بتوانند ترسيم و تفسير نمايند
 • تغييرات جمعيت را محاسبه نمايند
 • شتاب جمعيتي را توضيح دهند
 • روش دوژو و دوفاكتو را در سرشماري توضيح داده روش محاسبه تركيب جمعيت را ذكر كند

اسلاید ۲ :

جمعیّت  منبع تولید و عامل مصرف

‏جمعیت هر کشور مهمترین سرمایه آن کشور را تشکیل می دهد. بیش از دو قرن پیش – اقتصاددانی دانمارکی بنام فرید ریش لوتکن در باره اهمیّت جمعیت چنین  نوشت:

«به عقیده من یک کشور

 هیچوقت نمی تواندجمعیت زیادی دا شته باشد. مردم و تعداد بیشتر آنها، بزرگترین و باشکوه ترین ثروتی هستند که باکمک آن می توان به همه ثروتهای دیگر دست یافت»

اسلاید ۳ :

در عصر حاضر

‏اقتصاددانی آمریکائی بنام جولیان سایمون درکتابی با عنوان «منبع غائی» ( ۱۹۸۱ ‏) نوشته ‏است:

««منبع غائی مردم هستند، مرد می با مهارت، پرنشاط و امیدوار که اراده و قدرت بصیرت و تخیل خود را در راه سود رساندن به خود و بناچار همه ما بکار می بندند.

اسلاید ۴ :

هریک ازاقشاراین جمعیت نقش خاصی را در ساختن و اداره جامعه، حرکت دادن چرخهای تولید، پاسداری و غنی ساختن میراث فرهنگی وانتقال آن به نسل بعدی بر عهده

 دا رند.

ایفای این نقشها مستلزم تامین نیاز های اولیه (غذا، پوشاک و سر پناه) و نیاز های ثانوی (آموزش، بهداشت، اشتغال، حمل و نقل و مسافرت، تفریح وگذران اوقات فراغت و غیره) افراد جمعیت می باشد.

اسلاید ۵ :

گروههای خاصی از جمعیت، بخصوص گروه کودکان و نوجوانان و نیز افراد کهنسال در جوامع جدید

مصرف کننده هستند. هر چه انسان از لحاظ تمدن و تکنولوژی پیشرفت کرده بر طول مدّت دوره وابستگی نسل جوان اضافه شده است.

اسلاید ۶ :

تعداد کمی از جمعیّت، عمدتأ افراد ۶۵-۱۵ساله، باید با استفاده از قدرت مولد خود امکانات معیشت بقیه جامعه و گردش امور کشور را فراهم کنند.‏

اسلاید ۷ :

 • کارأئی و بهره وری این گروه فعال و مولد هم بیش از پیش درگرو فراهم بودن شرایط بهداشتی و امکانات آموزش رسمی، کارآموزی و یادگیری مداوم است که بنوبه خود مستلزم سرمایه گذاری و صرف منابع زیادی است. با کاهش تعداد افراد بالقوه مولد وافزایش نیاز به سرمایه گذاری در تربیت نیروی کار و ارتقاء کیفیت منابع انسانی، شرایط زندگی جدید، هزینه های مصرفی را بصورت افزاينده اي بالا برده و پیچیده ترکرده است.

اسلاید ۸ :

 • ایجاد اشتغال و مخارج آن
 • ‏کودکی که با استفاده از این امکانات، دوره کودکی و نوجوانی را پشت سرگذاشته و آماده کار و فعالیت شده نیازمند شغل مفیدی است
 • شغل یا کار هم در دنیای امروز خود بخود و مجاناً بوجود نمی آید بلکه جامعه باید از طریق سرمایه گذاری در امور زیربنایی (راه، سد، بنا در، نیرو گاه تولید برق و غیره) مختلف اشتغال فراهم کرد.(خدماتی-صنعتی)

اسلاید ۹ :

. توجه به بهداشت و نیاز به امکانات بهداشتی ذهن بسیاری از رهبران سیاسی کشورهای صنعتی را که دارای جمعیت متناسب هستند رابه خود مشغول کرده است، و این در حالی است که نیازبه آموزش و کار کشورهایی را که دار ای رشد بالای جمعیتی هستند با مشکلات فراوان روبرو کرده است.

 

اسلاید ۱۰ :

 • جمعيت عبارت است از گروهي از افراد يك گونه كه ناحيه جغرافيايي مشتركي را اشغال مي كنند.