لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت خريد برق از مولدهای مقیاس کوچک توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت خريد برق از مولدهای مقیاس کوچک قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

 قرارداد خرید تضمینی برق توسط توانیر

¡در این روش توانیر با انعقاد قرارداد بلند مدت، برق تولیدی مولد را به صورت تضمینی خریداری می نماید.

¡طول دوره تضمین خرید برق حداکثر ۵ سال و طول دوره تضمین سوخت حداكثر ۱۰ سال می باشد.

vدر صورتی که بازده الکتریکی موثر نیروگاه كمتر از متوسط راندمان نیروگاه ها ی حرارتی کشور (۳۷درصد) باشد. امكان مبادله این قرارداد وجود ندارد.

vدر صورتی که سرمایه گذار مدعی باشد که بازده الکتریکی موثر نیروگاه بیش از ۴۲ % است در اين صورت پاداش بازده الکتریکی برای راندمان بیش از ۴۲% به وي تعلق مي گيرد.

اسلاید ۲ :

در اين حالت نرخ خرید برق توليدي شامل ۳۳۸ ریال به ازای هر کیلووات ساعت برق تولیدی  به اضافه ارزش یک چهارم قيمت گاز طبیعی مصرف شده

(۰/۲۵ × نرخ هر متر مکعب گاز مصرفی) +۳۳۸= قيمت هر كيلو وات ساعت برق

اسلاید ۳ :

در صورتی که بازده الکتریکی موثر نیروگاه بیش از ۴۲ % باشد، پاداش بازده الکتریکی به سرمايه گذار تعلق میگيرد. در اين صورت لازم است تا موارد زير محاسبه شود:

  • بازده الكتريكي موثر
  • میزان سوخت گاز صرفه جویی شده به ازاء یک کیلوات ساعت برق تولیدی
  • میزان پاداش بازده
  • پرداختی بابت سوخت به ازای هر کیلووات ساعت برق تولیدی

اسلاید ۴ :

محاسبه میزان سوخت گاز صرفه جویی شده به ازای یک کیلوات ساعت برق تولیدی

مقدار محاسبه شده فوق برای بازدهی از ۳۶٫۶ تا ۶۱٫۹% می باشد و این در حالی است که پاداش بازده صرفا برای مولدهای با بازده الکتریکی موثر بیشتر از ۴۲% و برای اخلاف بین ۴۲ درصد تا بازدهی واقعی(۴۲-۶۱٫۹) پرداخت می شود. لذا مقدار سوخت صرفه جویی شده در ازای بازده الکتریکی ۴۲% را نیز محاسبه می کنیم و آن را از مقدار محاسبه شده برای بازدهی ۶۱٫۹ درصد کسر می کنیم. در این صورت خواهیم داشت:

اسلاید ۵ :

محاسبه مقدار پیش پرداخت

بر اساس دستور العمل توسعه مو لدهای مقیاس کوچک، توانیر پیش پرداختی به میزان ۲۵% برآورد ارزش کل تولید سالیانه مولد به نرخ پایه قرارداد تبدیل انرژی به سرمایه گذار پرداخت می کند.

 اگر سرمایه گذار برنامه فروش مستقیم برق به مصرف کنندگان را به گونه ای برنامه ریزی کند که حجم تعهد توانیر به خرید برق ازمیزان فوق الذکر کاهش یابد، متناسب با این کاهش، پیش پرداخت فوق الذکر تا ۲٫۵ برابر(يعني ۵/۶۲ درصد ارزش توليد يكسال) قابل افزایش است.

اسلاید ۶ :

بر اساس جدول فوق فروشنده در کل قرارداد در حدود ۳۸% از تولید خود را به توانیر خواهد فروخت. به منظور محاسبه حجم تعهد توانیر می بایست از فرمول زیر استفاده نمود

نکته: با توجه به متفاوت بودن تولید کل در سالهای مختلف به عنوان یک پیش فرض، اولین سال قراردادی دوازده ماهه که به صورت کامل تمامی مولدها در مدار باشند را به عنوان ملاک سنجش ظرفیت واقعی تولید یک سال در نظر می گیریم.

با توجه به توضیحات بالا سالهای تعهد توانیر به صورت زیر خواهد بود.

بر این اساس در مجموع توانیر خرید معادل تولید ۱٫۹۳ سال مولد را تضمین خواهد نمود. لذا  ضریب پیش پرداخت برای این سرمایه گذار ۵۰% خواهد بود.

اسلاید ۷ :

بر اساس آئین نامه اجرائی بند ب ماده ۲۵ قانون برنامه چهارم وجوه مربوط به پیش پرداخت و یا هر نوع تغییر در چگونگی پرداخت یا نرخ متفاوت در دوره قرارداد، طوری خواهد بود که ارزش فعلی پرداختی را تغییر ندهد محاسبه ارزش فعلی بر اساس نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار در زمان عقد قرارداد به علاوه دو درصد(۲%) خواهد بود”.

اسلاید ۸ :

الف- ارزش فعلی پیش پرداخت که به سرمایه گذار پرداخت شده

ب- ارزش حال باز پرداخت های صورت گرفته توسط سرمایه گذار در دوره بازپرداخت (سال دوم قراردادی تا پایان دوره خرید)

ج- برنامه ماهانه تولید سهم توانير مولد را در طی دوره خرید محاسبه می کنیم و پس از آن ارزش فعلی حاصل ضرب تولید ماهانه سهم توانير در مقدار تخفیف را به دست می آید.

مقدار تخفیف به ازای هر کیلووات ساعت (T) در رابطه فوق باید به گونه ای محاسبه شود که: