لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت خودروهاي هيبريدي توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت خودروهاي هيبريدي قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

حتما برايتان پيش آمده که زمان زيادي را درپمپ بنزين بگذرانيد. شايد به خاطر شلوغي و شايد هم به خاطر کند بودن پمپ،اين مشکلات بدليل بنزيني بودن خودروي شماست. البته نه فقط بنزين بلکه کليه سوخت هاي فسيلي مشکلات مخصوص به  خود را دارند. يکي از راههايي که خودروسازان به آن رو آورده اند(براي کم شدن مشکلات و آلودگي هوا) ساخت خودروي هيبريدي است.

اسلاید ۲ :

تاريخچه خودروي هيبريدي :

يك مهندس آمريكائي به نام H.Piper در ۲۳ نوامبر ۱۹۰۵ يك ماشين هيبريدي ساخت كه قادر بود در طي ۱۰ ثانيه تا ۲۵ مايل شتاب بگيرد. موتور اين خودرو تركيبي از موتور بنزيني و موتور الكتريكي بود كه امروزه به عنوان موتور هيبريدي شناخته مي‌شود. Piper در سه سال و نيم بعد، اختراع خود را ثبت نمود؛ اما پيشرفت سريع موتورهاي احتراق داخلي با قدرت و گشتاور بالا در آن دوره، همچنين قابليت استارت بدون هندل آنها و از همه مهمتر پايين بودن قيمت سوختهاي فسيلي و مطرح نبودن آلودگي محيط زيست، سبب عدم توجه به اين نوع خودروها شد. در پي بحرانهاي نفتي سالهاي ۱۹۷۰ دوباره اين خودروها مورد توجه قرار گرفتند ولي تا سال ۱۹۹۰ که كار اصولي با مشاركت PNGV Partnership for a New Generation Vehicle)) در آمريكا آغاز گرديد، اين خودروها به طور جدي پيگيري نشدند.

اسلاید ۳ :

امروزه خودروهاي هيبريدي ، مورد توجه كمپانيهاي بزرگ جهان قرار گرفته اند كه از آن جمله مي‌توان به شركتهايي مانند: تويوتا، هندا، ميتسوبيشي، فورد، فيات، جنرال موتورز، دايملر كرايسلر، نيسان و پژو و … اشاره نمود. توفيق اين محصولات به حدي چشمگير بوده كه از دسامبر سال ۱۹۹۷ تا ابتداي سال ۲۰۰۰ بيش از چهل هزار محصول پريوس كمپاني تويوتا به فروش رسيده است.

اولین خودروی هیبریدی طراحی و ساخته شده توسط فردیناند پورشه:

اولین خودروی هیبریدی با نیروی محرکه روی چهار چرخ ساخته شده توسط وود موتور ویکل که با همکاری شرکت های برق ملی امریکا، شرکت رنو، شرکت یوریکا ویلیامز و شرکت هنی کاچ ورک۶ ساخته شد. گرچه این خودرو فروش خوبی نداشت، ولی تولید آن نقطه عطفی در طراحی خودروهای الکتریکی مدرن تلقي مي شود .کارهای جدید انجام شده توسط ویکتور واک۷ یکی از دانشمندان همکار پروژه هنی کیلووات و برادر آقای هرمان واک نویسنده معروف امریکایی، لقب پدرخوانده هیبرید را بین سال های ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ برای وی به ارمغان آورد.

اسلاید ۴ :

خودروي هيبريدي چيست؟

بطور کلی تمام وسایل نقلیه ای که از ادغام دو و یا چند پیشرانه انتقال نیرو که بطور مستقیم و یا غیر مستقیم به سیستم انتقال قدرت وابسته هستند را ماشینهای هیبریدی گوییم

خودروی هیبریدی اصطلاحی است که معمولاً در مورد خودروهای با سوخت فسیلی الکتریکی استفاده می شود. همچنین این نوع خودروها خودروهای برقی هیبریدی ۲ال(اچ ای وی) نیز نامیده می شوند  که از یک موتور درونسوز و باطری های الکتریکی برای راه اندازی موتور الکتریکی استفاده ميكنند خودروهای مدرن هیبریدی که به تولید انبوه رسیده اند نظیر تویوتا پریوس، انرژی سینتیکی ترمزگیری را در باطری ها ذخیره می کنند. هنگامی که موتور توان کمتری مصرف می کند، موتور درونسوز، ژنراتوری را به حرکت در می آورد تا انرژی الکتریکی در باطری ذخیره شود و همزمان یک موتور الکتریکی را به حرکت در می آورد که باعث حرکت خودرو می شود

اسلاید ۵ :

تفاوت خودروهای هیبریدی با خودروهای برقی این است که در خودروهای هیبریدی، سیستم درونسوز انرژی الکتریکی را تأمین می کند، اما در خودروهای برقی، باطری .ها از منابع بیرونی (برق خانگی) شارژ می شوند

در حال حاضر، تقریباً تمام خودروهای هیبریدی از بنزین به عنوان سوخت موتور درونسوز استفاده می کنند. البته تعدادی خودروی هیبریدی با سوخت هیدروژن و یا اتانول نیز تولید شده اند که به تولید انبوه نرسیده اند

اصطلاح هیبرید در خودروها، کاربردهای دیگری هم دارد. در امریکا از واژه هیبرید برای خودروهایی استفاده می شد که از تکنولوژی های مختلفی استفاده می کردند، مثلاً موتور امریکایی با سیستم تعلیق ژاپنی و یا خودروهایی که همزمان از سوخت های .مختلف مثلاً بنزین و گاز یا بنزین و اتانول استفاده می کردند

اسلاید ۶ :

انواع خودروهای هیبریدی

با توجه به ساختار کنترلی و طریقه اتصال اجزاء به یکدیگر، خودروهای هیبریدی به سه نوع سری، موازی و سری- موازی تقسیم بندی می شوند. هر یک از انواع در ادامه مورد بحث قرار خواهد گرفت.

۱) سیستم هیبریدی سری

در این دسته از خودروها ، موتور احتراق داخلی یک ژنراتور را می چرخاند و این ژنراتور، هم باطری را شارژ می کند و هم یک موتور الکتریکی را به حرکت درمی آورد و بدین صورت انتقال قدرت صورت می گیرد . در این ساختار، موتور احتراقی مستقیماً به سیستم انتقال قدرت وصل نمی شود. این سیستم به خاطر این سری نامیده می شود که قدرت، به صورت سری به چرخ ها منتقل می گردد و از آن برای رانش موتورهای با قدرت کم و با رنج کارکرد بهینه استفاده می شود. اجزای این سیستم در شکل نشان داده شده است.

اسلاید ۷ :

۲) سیستم هیبریدی موازی

در این نوع سیستم، موتور احتراقی و موتور الکتریکی به صورت موازی چرخها را به حرکت درمی آورند . در این سیستم موتور الکتریکی توسط باطری و موتور احتراقی توسط منبع سوخت فسیلی مستقیما تغذیه می گردند. در این حالت ژنراتور حذف شده و باطری با تغییر حالت موتور الکتریکی به ژنراتور ، شارژ می گردد. از آنجائیکه این سیستم فقط یک موتور دارد ، موتور الکتریکی نمی تواند همزمان هم باطری را شارژ کند و هم باعث رانش چرخها گردد. این سیستم در شکل زیر نشان داده شده است.

اسلاید ۸ :

۳)  سیستم هیبریدی سری  موازی

این طرح بگونه ای است که می توان از آن در شرایط مختلف به صورت هیبرید سری یا موازی استفاده نمود . در این سیستم با بهره گیری از فن آوری پیشرفته ، امکان استفاده از سیستم احتراقی و سیستم الکتریکی بطور جداگانه و همزمان وجود دارد . به این ترتیب در مواقع رانندگی در شهر این خودروها کاملا الکتریکی و بدون آلودگی و در سرعتهای بالا و در محدوده برون شهری می تواند بطور مستقل، احتراقی و یا ترکیبی از دو سیستم باشد . در مواقعی چون شتابگیری سریع، هر دو سیستم با هم عمل می کنند . چنین ایده ای فقط بکمک یک فن آوری مدرن در یک خودرو سواری قابل اجراست . معمولاً چنین سیستمهایی از نوع ترکیبی هستند و با بهره گیری از یک استراتژی کنترلی مناسب عملا همراه با فراهم آوردن عملکرد مناسب، سطح شارژ باطریها نیز در حد خوبی نگهداری می شود. بدین ترتیب این خودرو می تواند چه در شهر و چه در جاده به یک خودروی متداول امروزی تبدیل گر دد. در این سیستم دو موتور الکتریکی وجود دارد که بسته به  شرایط می تواند ترکیبی از آنها به کار آیند و قابلیت تبدیل به ژنراتور را نیز دارند . این سیستم در خودرو Prius و Estima شرکت تویوتا استفاده شده است. اجزای این سیستم در شکل نشان داده شده است.

اسلاید ۹ :

در اینجا مقایسه ای بین انواع خودروهای هیبریدی انجام خواهد شد و خصوصیات و ویژگی های این خودروها بررسی می شود . خصوصیات زیر را می توان برای خودروهای هیبریدی سری- موازی که به عنوان آرایش برتر انتخاب شدند برشمرد:

کاهش اتلاف انرژ ی : در این خودروها سیستم بطور اتوماتیک در حالت idle  (درجا ) خاموش می شود و بدین ترتیب از به هدر رفتن انرژی در مکانهای دارای چراغ قرمز جلوگیری می شود . سیستم به محض فشردن کلاچ توسط راننده برای اقدام به حرکت  بطور اتوماتیک و بیصدا روشن می گردد .

۲) ذخیره سازی و برگرداندن انرژ ی : انرژیی که در هنگام شتاب منفی و ترمزگیری هدر می رود را به انرژی الکتریکی تبدیل نموده و از اتلاف آنها جلوگیری می کند. مقدار این انرژیKe = 1/2 mv²   می باشد که تمام آن طی ترمزگیری معمولی به هدرمی رود و بخش زیادی از آن می تواند در ترمزهای خودروهای هیبریدی بازیافت شود.

اسلاید ۱۰ :

۳) کمک به کارکرد موتور احتراقی: موتور الکتریکی در زمان شتابگیری به کارکرد موتور احتراقی کمک می کند .

۴) کارکرد با بازدهی بالا : این سیستم با یک استراتژی کنترلی مناسب، بازدهی کلی خودرو را در تمام شرایط کاری در حالت بیشینه نگه می دارد؛ بدین صورت که موتور الکتریکی مانند یک جبران ساز در شرایطی که قدرت موتور احتراق داخلی کافی نیست وارد عمل می گردد و در مواقعی که قدرت موتور احتراق داخلی بیشتر از نیاز خودرو است، انرژی مازاد در باطریها ذخیره می گردد. در جدول زیر سه نوع آرایش خودروهای هیبریدی با یکدیگر مقایسه شده اند.