لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت خورندگی و رسوب گذاری توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت خورندگی و رسوب گذاری قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

انتهايي ترين عملياتي كه در تصفيه خانه هاي آب بايد انجام شود عمل تثبيت يا پايداري سازي آب (water stabilization) است.

اسلاید ۲ :

در شرايطي كه ويژگي هاي كيفي آب نظير سختي و قليائيت و دما و TDS و pH متعادل نباشد در اين صورت آب تصفيه شده ممكن است خورنده و يا رسوب دهنده باشد. پديده خورندگي و يا رسوب گذاري منجر به كاهش عمر مفيد شبكه آب و ضررهاي اقتصادي زيادي مي شود.

اسلاید ۳ :

خوردگی

 به طور عام پدیده­ای است که در اثرتماس مواد با محیط اطراف آنها بوجود می­آید. در پیدایش خوردگی ممکن است عوامل فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیکی و یا هر سه عامل دخالت داشته باشند.

اسلاید ۴ :

 

عوامل مؤثر بر خوردگي

۱- عوامل شیمیایی مؤثر برای خوردگی

 غلظت اکسیژن محلول

 غلظت کل جامدات محلول (TDS)

 قلیائیت، pH و دی اکسید کربن

 غلظت کلر باقی مانده

اسلاید ۵ :

۲- عوامل فیزیکی مؤثر برخوردگی

 درجه حرارت

 سرعت جریان

 ترکیب فلزی لوله ها

 ۳- عوامل بیولوژیکی مؤثر برخوردگی

باکتریهای آهن نظیر گالیونلا و کرنوتریکس

باکتریهاي احیاء کننده سولفات نظیر دی­سولفوویبريودی سولفوریکانس

اسلاید ۶ :

رسوب گذاري

رسوب گذاري در لوله­های انتقال آب زمانی صورت می­گیرد که یونهای فلزی دو ظرفیتی موجود در آب يا عوامل سختی موجود در آب با سایر یونهای محلول در آب ترکیب شده و در جدار داخلی لوله­ها رسوب می­کنند. عمده­ترین اشکال رسوبات تشکیل شده شامل کربنات کلسیم، کربنات منیزیم، سولفات کلسیم و کلرید منیزیم می­باشد.

اسلاید ۷ :

رسوب گذاري در نتيجه رسوب برخی از جامدات محلول آب در لوله ها و مخازن ايجاد شده كه باعث کاهش میزان جریان آب در داخل لوله­ها ،كاهش انتقال حرارت ، افزایش افت فشار و انرژی مورد نیاز برای پمپاژ ، انسداد لوله­ها و افزایش هزینه بهره­برداری و نگهداری تـأسیسات آبرسانی مي گردد.

اسلاید ۸ :

عوامل مؤثر در پيدايش رسوب و گرفتگی لوله­ها شامل نقطه اشباع عوامل یونی موجود در آب بوده که خود تابعی از درجه حرارت، pH و غلظت جامدات محلول می­باشد.

اسلاید ۹ :

جهت جلوگیری از زیانهای مالی و مشکلات بهداشتی حاصل از خوردگی و رسوب گذاري  بایستی از بروز اين پديده در تأسیسات آب جلوگیری شود.

اسلاید ۱۰ :

روشهای تعيين وضعيت خورندگی و رسوب گذاری آب

۱ـ اندیس اشباع لانژلیه

۲ـ اندیس ریزنار

۳ـ اندیس لارسون

۴ـ آزمون پايداري كربنات كلسيم