لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت دزانفكتانها و نحوه انتخاب آن درمحيطهاي آزمايشگاهي توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت دزانفكتانها و نحوه انتخاب آن درمحيطهاي آزمايشگاهي قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

تاريخچه  

 كاربري علمي ضدعفوني كننده ها ۱۵۰ سال پيش / اقدامات عملي به دوران باستان

جنگجويان :  آتش / آب جوش

ارسطو و اسكندر مقدوني

 گزارش هومر :   سولفور ( دي اكسيد سولفور) ۸۰۰ سال پيش از ميلاد اپيدمي گسترده طاعون

  1.  . پزشك هندي سوسروتا ۵۰۰ پس از ميلاد اطاقهاي عمل گازدهي شوند

 پزشك سويسي پاراسلسوس در اواخر قرن ۱۶ ميلادي فارماكوپه‌اي تهيه كرد و مواد مثل جيوه, سرب, آرسنيك, مس, آهن و سولفور را معرفي نمود.

 در سال ۱۸۱۰ نيكولاس اپرت در فرانسه روش حرارت دادن مواد غذايي – كنسرو

 جيرولامو فراكاسترو ايتاليايي( همكلاس آقاي كوپرنيك )  در اوسط قرن شانزدهم سه كتاب در مورد واگيري نوشت كه در آن اشاره كرد.

اسلاید ۲ :

تاريخچه  

اقدامات عملي مبارزه با بيماريهاي واگير :

 پوششها ويژه با ماسكهاي منقاري شكل

 در ونيز بار كليه كشتيها گاز داده مي‌شد و نامه‌هاي پستي كاملا ضدعفوني مي‌گرديد. نامه‌اي / سركه

 

اسلاید ۳ :

      اولين باري كه از مواد شيميايي براي كشتن ميكروارگانيسمها استفاده شد سال ۱۶۷۶ بوده است

    يك بازرگان پوشاك و سازنده ميكروسكوپهاي آماتوري به نام آنتون ون ليون هوك براي اولين بار تاثير مايع داراي فلفل را بر موجودات ذره بيني نوشت

 اولين باكتريها  با مشاهده پلاك دنداني خود . كشته شدن آنها در مجاورت با سركه

  اولين پروتوزئا را به نام Giardia lambia

اسلاید ۴ :

 يافته‌هاي لويي‌پاستور در شيمي, باكتري‌شناسي و پزشكي منجر به تشكيل علم ميكروبيولوژي گرديد.

 مشكلات او در تفهيم پزشكان آن زمان به شعله دادن لوازم پزشكي و حرارت دادن باندهاي زخم

  و نقش او در نجات صنعت شرابسازي فرانسه با حرارت دادن ۵۰ تا ۶۰ درجه كه امروزه تحت عنوان پاستوريزاسيون ميشناسيم  بر كسي پوشيده نيست.

اسلاید ۵ :

 جوزف ليستر مدتها از علت عفونت در پي شكستگيهايي كه منجر به پارگي پوست مي‌شد و تفاوت آن با بهبوديهاي بدون عفونت شكستگيهايي كه زخم پوستي به همراه نداشت متعجب بود

 بعدها با ايده پاستور و استفاده از فنل بين گنديدگي عفوني بافت و آلودگي ميكروبي توانست ارتباط مستقيم پيدا كند.

  با توجه به عوارض سمي اين ماده او بعدها محلول ۱به ۲۰ يا ۱به۴۰ رقيق شده اين ماده را توصيه نمود.

اسلاید ۶ :

 كخ با استفاده از ميكروسكوپهاي پيشرفته‌تر توانست هجوم ميكروب را به بافتها و ايجاد عفونت نشان دهد.

 در سال ۱۸۸۱ در يك مجموعه ۴۸ صفحه‌اي در مورد اثر بيش از ۷۰ ماده شيميايي در محيطهاي آبي, روغني و يا الكلي و در شرايط متفاوت دمايي بر كشتن اسپور باكتري شاربن اندازه‌گيري نمود

   كه از بين آنها فعالترين انواع عبارت بودند از : كلر, آرسنيك, بروم, يد, كلريد جيوه, پتاسيم, پرمنگنات. و مواد با فعاليت كمتر عبارت بودند از : اسيد هيدروكلريك, كلريد آهن, هيپوكلريت كلسيم, سولفيد آمونيوم, اسيد فرميك, كينين, كلرپيرسين و روغن تربانتين.

اسلاید ۷ :

 كرونيگ و پال در سال ۱۸۹۷ پايه‌گذاران علمي ضدعفوني كننده‌هاي شيميايي هستند و در مقاله خود اعلام نمودند كه اثر ضدعفوني كنندگي مواد بايد در شرايط تحت كنترل ارزيابي شود و وابسته به حرارت و تراكم ميكروارگانيسمها مي‌باشد.

اسلاید ۸ :

ضدعفوني كننده هاي شيميايي

 كلرين و هيپوكلريت  سال ۱۸۵۴ جهت ضدعفوني فاضلابها و مكانهاي بيمارستاني

داكين در سال ۱۹۱۵ محلول سديم هيپوكلريت قليايي ۵/۰% جهت ضدعفوني جراحات زخمها در جنگ جهاني اول مورد استفاده قرار داد.

 يداين كه در سال ۱۸۱۱ در درمان گواتر مورد استفاده قرار مي گرفت از سال ۱۸۳۰ به عنوان تنتور يد كه محلول ۵% يد در الكل رقيق شده بود

 استفاده از جيوه به تمدنهاي اوليه چين؛ هند و مصر بازميگردد. اين ماده توسط ماتئوس پلاتيروس در سال ۱۱۴۰ به اروپائيان معرفي گرديد و درسال ۱۴۲۹ در طي اپيدمي گسترده سيفليس در اروپا مورد استفاده قرار گرفت. سالها بعد به دليل سميت اين ماده تركيبات ديگري از قبيل متافن؛ مرتيولات؛ مركوركروم و املاح متيل مركوري وفنيل مركوري مورد استفاده قرار گرفت .

 الكل (اتانول) ماده ضدعفوني كننده ديگري است كه داستاني بسيار طولاني دارد. در گذشته ابتدا از شراب و بعدها پس از امكان تقطير مواد محلول ۶۰% يا ۷۰%  آن توسط هرينگتون و واكر مورد استفاده قرارگرفت. البته در هيچ غلظتي امكان كشتن اسپورها فراهم نبود.

 جوهر قطران (كرئوزوت) تركيبي از فنل كه از تقطير قطران چوب بدست مي آمد توسط ريشنباخ در سال ۱۸۳۲ معرفي گرديد. اما چند سال بعد در عملهاي جراحي و نيز ضدعفوني فاضلابها مورد استفاده قرار گرفت.

پراكسيد هيدروژن توسط تنارد در سال ۱۸۱۸ معرفي گرديد و توانايي آن در خنثي سازي بوي تعفن توسط ريچارسون بسيار مورد توجه قرار گرفت.امروزه از اين ماده در شير و آب ميوه استريل مورد استفاده قرار ميگيرد.

تركيبات چهارتايي آمونيوم امروزه به ميزان گسترده اي مورد استفاده قرار مي گيرد. گرچه علم فعاليت ضد ميكروبي آن در سال ۱۹۱۶ گزارش گرديد اما تا سال ۱۹۳۵ كه توسط جرارددوماك به شكل گسترده و تجاري معرفي گرديد مورد استفاده قرار نگرفت.

اسلاید ۹ :

حرارت و فيلتراسيون

 در قرون وسطي حرارت در شكل آتش جهت نابود كرد لباسها و اجساد افراد بيمار مورد استفاده قرار ميگرفت.

 جوبولت درسال ۱۷۱۸ و اپرت در سال ۱۸۱۰ موفق شدند از روش جوشاندن ۱۵ دقيقه اي و بستن درب قوطي در نگهداري مواد غذايي استفاده كنند.

  بعدها روشهاي حرارتهاي غير پيوسته توسط تيندال به نام تينداليزاسيون و پاستور به نام پاستوريزاسيون مورد استفاده قرار گرفت. فيلتراسيون نيز در ابتدا جهت خالص سازي آب مورد استفاده قرارگرفت و بعدها تيندال در سال ۱۸۸۱ كارايي آن را اثبات نمود.

اسلاید ۱۰ :

تشعشع 

آثار ضد ميكروبي نور ابتدا توسط داونز و بلانت در سال ۱۸۷۷ مورد بررسي قرار گرفت. در سال ۱۹۲۸ گيت به اثر اشعه فوق بنفش بر DNA ميكروارگانيسمها اشاره نمود.