لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت رسیدن به سن تکلیف و وظایف کلی خاص دوران بلوغ توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت رسیدن به سن تکلیف و وظایف کلی خاص دوران بلوغ قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

بخش عظيمي از جمعيت جهان را نوجوانان تشكيل مي دهند. ۸۰%نوجوانان در کشورهای درحال توسعه زندگی می کنند.

در طول زندگي يك فرد چند واقعه حائز اهميت زياد وجود داردكه مي تواند به عنوان نقاط عطف تلقي شود كه بلوغ يكي از آنهاست. بسياري از مشكلات جسمي و روحي كه در دوران بزرگسالي ايجاد مي شود،برخاسته از كمبودهاي دوران نوجواني است.

اسلاید ۲ :

نوجوانی

پل میان کودکی (وابستگی تام ) و یک زندگی اجتماعی مستقل

طیف سنی نوجوانی:

early

Middle

                          Late

اسلاید ۳ :

مفهوم بلوغ

از نظر لغوي بلوغ در فرهنگ فارسي به معني رسيدن ،رسيدن به سن رشد ،مرد شدن ،زن شدن،رسيدگي وپختگي وبه حد كمال رسيدن آمده است.سازمان جهاني بهداشت سن نوجواني را به سنين ۱۹-۱۰ اطلاق ميكند.

بلوغ دوره بحراني انتقال از مرحله كودكي به بزرگسالي وزمان كسب قدرت باروري است.دوره اي است كه تغييرات تكاملي در مغز وغدد بدن باعث تغييرات جسماني ،رواني،روحي و رفتاري مي شود.

اسلاید ۴ :

تغييرات جسمي بلوغ در دختران

  • سن بروز تغييرات بدني در دوره بلوغ بسيار متغير است اكثر دختران در سنين ۱۳-۹ سال نخستين تحولات دوره بلوغ را از خود نشان مي دهند.
  • ۱تا ۲ درصد جمعيت شروع تغييرات بلوغ را در خارج از اين محدوده سني تجربه مي كنند.اين افراد را مي بايست از نظر بلوغ زودرس و يا ديررس بررسي كرد.

اسلاید ۵ :

يك تصور غلط اين است كه بيشتر مردم فكر مي كنند قاعدگي آغاز بلوغ است در حاليكه آخرين مرحله آن قاعدگي است كه در سنين ۱۶-۹ سالگي و بطور متوسط در ۱۳ سالگي اتفاق مي افتد.

قاعدگي معمولا ۲ سال بعد از رشد پستانها شروع مي شود.(بعد از نقطه اوج رشد قدي اتفاق مي افتد)

اولين دوره هاي قاعدگي ممكن است نامرتب تر از از دوره هاي بعدي باشد خذف يك ماه يا قاعدگي نزديك به هم وبا فاصله كمتر از يك ماه ناشايع نيست.

طول هر دوره قاعدگي بين۱۰-۳ روز متغير است.

اسلاید ۶ :

احكام دوران بلوغ

بنابه نظر مراجع دينى , دختر بعد از تمام شدن نه سال قمرى و پسر پس از اتمام پانزده سال قمرى بـالغ مى شود

یکی از علامتهای دوران بلوغ در دختران پدیده قاعدگی است  که با خونریزی شروع و بین ۷تا ۱۰ روز  پایان می یابد پس از قطع خونریزی دختران باید غسل کنند

انجام غسل بااحكامى كه وارد شده , موجب پاكى جسم و صفاى روح نوجوان  مى شود.
مـستحب است در هنگام غسل ,بگويد: اللهم طهرنى و طهر قلبى كه اين جمله به او آرامش خاصى مى بخشد.

اسلاید ۷ :

احكام دوران بلوغ

خونريزي قاعدگي=حيض

شرايط حائض

سن كمتر از ۹سال و بيش از ۵۰ سال نباشد.

طول مدت خونريزي كمتراز ۳ روز نباشد.

خونريزي در ۳ روز اول استمرار داشته باشد.

فاصله بين ۲ حيض حداقل ۱۰ روز باشد.

اسلاید ۸ :

بلوغ در پسران چگونه اتفاق می افتد؟

  تغييرات بلوغ در پسران بين سال هاي ۱۰ و ۱۶ سالگی زندگي رخ مي‌دهد. معمولا دو سال ديرتر از دختران شروع مي‌شود. طول مدت تحولات در پسران طولاني تر است و منجر به قد بلندتر پسران در مقايسه با دختران مي‌شود.

اسلاید ۹ :

سه نشانه بلوغ

۱-روييدن موهاي خشن بالاي عورت

۲-خروج مني در پسران و شروع عادت ماهانه در دختران

۳-رسيدن ۱۵سال كامل براي پسر و۹سال كامل براي دختر

اسلاید ۱۰ :

احكام دوران بلوغ

بنابه نظر مراجع دينى , دختر بعد از تمام شدن نه سال قمرى و پسر پس از اتمام پانزده سال قمرى بـالغ مى شود, چنانچه پسر قبل از رسيدن به پانزده سالگى محتلم شود يا اين كه موى زبر در محل مخصوص پيدا شود, مكلف است .بايد بلافاصله غسل نمايد