لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت زراعت عمومی توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت زراعت عمومی قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

هدف کلی درس

 • هدفهای ارائه این درس به دانشجویان رشته اقتصاد کشاورزی عبارتند از:

.۱شناخت و طبقه بندی گیاهان زراعی از نظر فصل رشد، طول عمر، هدف تولید و …

.۲تاثیر عوامل محیطی در رشد و نمو و تولید مثل گیاهان زراعی.

.۳شناخت مراحل و چگونگی آماده سازی بستر بذر، عملیات کاشت، داشت و برداشت محصولات زراعی.

اسلاید ۲ :

مقدمه

 • تولید غذا، پوشاك و سوخت همواره در طول تاریخ مهمترین مساله مورد توجه جوامع انسانی بوده است. تولیدات گیاهی، اساس تامین غذا را تشكیل می‌دهند، بطوری كه جیره غذایی بسیاری از مردم تقریبا بر مصرف مستقیم فرآورده‌های گیاهی متكی است. حتی گوشت و فرآورده‌های دامی نیز كه گاهی به جیره غذایی افزوده می‌شوند از تولیدات گیاهی منشاء می‌گیرند. تولید الیاف نیز مستقیما و یا به طور غیرمستقیم به گیاهان زراعی وابسته‌اند. در بسیاری از كشورهای فقیر و توسعه نیافته برای مصارف پخت و پز و تولید گرما عمدتا از گیاهان به عنوان سوخت استفاده می‌شود.

اسلاید ۳ :

زراعت عبارت است از:

 • علم و فن كشت و كار و بهره‌برداری از آب و خاك و گیاه.
 • آشنائی با تكنیك‌های صحیح و علمی زراعت به ما كمك می‌كند تا از منابع آب و خاك كشور در جهت تامین تولیدات گیاهی مورد نیاز جامعه به نحو مطلوب بهره‌برداری كنیم. در غیر این صورت اعمال فشار در زمینه تولیدات گیاهی و متوسل شدن به روشهای ناصحیح و بهره‌برداری بیش از حد از منابع طبیعی، نه تنها كمكی به خود اتكایی كشور نمی‌كند بلكه خسارت‌های جبران‌ناپذیری بر محیط‌زیست وارد می‌آورد.

اسلاید ۴ :

روند رشد جمعیت

 • یكی از شاخص‌های مهم برای شناخت روند افزایش جمعیت، ارزیابی زمان دو برابر شدن آن است . در حدود دو هزار سال قبل ۲۵۰ میلیون نفر روی كره زمین زندگی می‌كردند. تقریبا ۱۶۵۰ سال طول كشید تا این جمعیت دو برابر شد. دومین دو برابر شدن جمعیت كمتر از ۲۰۰ سال به طول انجامید، به طوری كه در سال ۱۸۳۰ میلادی جمعیت ساكن بر كره زمین از مرز یك میلیارد نفر گذشت . از آن پس ، زمان دو برابر شدن جمعیت دائما‍ كوتاه و كوتاهتر شد، تا اینكه پس از گذشت ۱۰۰ سال (در سال ۱۹۳۰ ) جمعیت جهان به ۲ میلیارد نفر رسید و ۴۵ سال بعد (سال ۱۹۷۵) از مرز ۴ میلیارد نفر هم گذشت. هم اكنون جمعیت انسانهای كره زمین در حدود ۶ میلیارد نفر است.

اسلاید ۵ :

 • روند افزایش جمعیت در سالهای آینده چگونه است؟
 • پیش بینی‌های مختلفی در این مورد انجام شده كه هر یك دورنمای خاصی را برای آینده جمعیت جهان ترسیم كرده اند، اما همه آنها بر افزایش چشمگیر جمعیت تاكید نموده اند.

اسلاید ۶ :

تئوری مالتوس

 • در سال ۱۷۹۸ میلادی، مالتوس در مقاله ای با عنوان «ارزیابی جمعیت» اظهار داشت:

رشد جمعیت از ظرفیتهای تولید مواد غذایی تجاوز میكند.

 • او بر این باور بود كه جمعیت انسان به طور تصاعد هندسی و وسائل تغذیه و معاش او به طور تصاعد حسابی افزایش می یابد. از اینرو بروز فقر و قحطی جهانی را قریب الوقوع می دانست. با این همه با گذشت دویست و چند سال از ابراز عقیده مالتوس قحطی عالمگیر پیش نیامده است .

اسلاید ۷ :

دلایل عدم به وقوع پیوستن تئوری مالتوس عبارتند از:

کاهش رشد جمعیت

استفاده از ارقام پر محصول اصلاح شده

بکار گیری روشهای نوین کاشت، داشت و برداشت و نگه‌داری محصولات کشاورزی

اسلاید ۸ :

 • افزایش چشمگیر عملكرد گندم و برنج در اثر بكارگیری رهنمودهای انقلاب سبز در طی دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ موجب شد تا غذایی بیشتر برای جمعیتی بیشتر و به قیمت ارزان تر فراهم گردد.علی رغم مشكلات و نابرابری هایی كه در توزیع عادلانه غذا در دنیا وجود دارد، ظرفیت دسترسی به پروتئین و كالری به ویژه در كشورهای رو به توسعه افزایش یافته است.

اسلاید ۹ :

 • پس از گذشت تقریبا چهل سال از آغاز روند افزایش محصولات غذایی در جهان، این سیر صعودی اندكی نفصان یافته است . بین سال‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۸۴ تولید جهانی غلات ۶/۲ برابر شده است هر چند این روند در سالهای اخیر تداوم نیافته است . پس از این دوره كه رشد سالانه تولید غلات ۳% بود، به تدریج تا سال ۱۹۹۳ به سطح ۱% كاهش یافت .در نتیجه تولید سرانه غلات در این دوره ۱۲% كاهش داشته است.

اسلاید ۱۰ :

نیازمندی به سوخت و الیاف

 • افزایش جمعیت و ارتقای سطح زندگی، به طور مستقیم بر افزایش تقاضا برای سوخت و الیاف گیاهی نقش داشته است. به طور مثال ضرورت افزایش كمیت و كیفیت منسوجات برای جمعیت اضافی عامل عمده ای است كه تقاضا برای الیاف گیاهی را افزایش داده است . علاوه بر این فشار جمعیت موجب شده سطح بهره برداری انسان از جنگل‌ها و مراتع به منظور تامین فراورده های چوبی نظیر كاغذ برای چاپ روزنامه ، الوار و هیزم افزایش یابد.