لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت سيستم شناسايي و رديابي کشتيها از راه دور توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت سيستم شناسايي و رديابي کشتيها از راه دور قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

تاريخچه

پس از گرد همايي ديپلماتيک سال ۲۰۰۲ و انجام اصلاحات لازم به کنوانسيون بين المللي ايمني جان اشخاص در دريا و همچنين تسريع در اجراء الزامات نصب سيستم هاي شناسايي اتوماتيک کشتيها (AIS) ، در اجلاس ۷۸ کميته ايمني دريانوردي (  ( MSC پيش نويس سندي در رابطه بااصلاحيه اي به SOLAS فصل XI-2  پيشنهاد گرديد تا امکانـي را جهت رد يابي و شناسايي کشتيها از راه دور فراهم سازد .

از آن زمان به بعد موضوع مذکور محور اصلي بحث اجلاسهاي مختلف IMO اعم  از کميته هاي فرعي و اصلي  قرار گرفت .  در اجلاس هفتاد و نهم اعضاء کميته MSC با بهره برداري از سيستم LRIT جهت موارد ايمني علاوه بر موارد امنيتي مذکور موافقت نمودند ليکن بحث و بررسي در زمينه فاصله ارسال اطلاعات بعنوان COASTAL STATE  (۲۰۰۰ مايل ) و همچنين فصلي از کنوانسيون سولاس که سيستم مذکور به آن الحاق خواهد شد ، مورد اعتراض و بحث کشورهاي مختلف بود . در MSC 80 پس از اعلام مخالفت اکثر کشورها از جمله جمهوري اسلامي ايران با فصل پيشنهادي(XI-2 ) از سوي کشور آمريکا ، فصل پنجم کنوانسيون سولاس ( SAFETY ) بعنوان فصل مورد توافق جهت الحاق سيستم مذکور به آن قرار گرفت . در زمينه فاصله ارسال اطلاعات بعنوان  COASTAL STATE نيز در MSC 81 بر روي فاصله حداکثر ۱۰۰۰مايل دريايي ( بصورت مشروط ) کشورها به توافق رسيدند.

اسلاید ۲ :

برنامه اجرایی سیستم (ROAD MAP )

بر اساس مصوبه  MSC.202(81) و MSC.211(81) ، برنامه اجرايي سيستم به شرح ذيل  اعلام گرديد :

     ۱- از اول ژانويه ۲۰۰۸  اقدامات اجرایی آغاز گردد (Enter into Force)


۲  – تا
اول جولاي ۲۰۰۸ تست بخشهای اصلی سيستم مي بايست آغازگردد .         (System testing )


۳- از
اول ژانويه ۲۰۰۹ سيستم به صورت رسمي آغاز به کار نمايد.         ((Implementation

اسلاید ۳ :

تبعات عدم اجرا بموقع سیستم

در صورت عدم انجام اقدامات لازم توسط کشورهاي متعاهد تا زمان تعيين شده ، از تردد ناوگان تجاري آن کشور در سفرهاي بين المللي ممانعت به عمل خواهد آمد.

 به عبارت بهتردر صورت عدم مطابقت تجهیــزات شناورهای مشــمول با الزامــات مربوطه و یا عدم ارسال اطلاعات LRIT  به کشور صاحب بندر بر اساس تعریف اعلام شده ، شناورهای مشمول سیستم اجازه ورود به بندر عضو کنوانسیون را نخواهند داشت.

اسلاید ۴ :

LRIT چيست ؟

  • براساس تصميمات متخذه در هشتاد و يکمين اجلاس کميته ايمني دريانوردي مقرره جديدي (۱-۱۹) به فصل پنجم کنوانسيون سولاس در زمينه سيستم LRIT اضافه گرديد.
  • بر اساس اين مقرره جديد کليه شناورهاي مشمول اين سيستم ملزم هستند تا به يک پایانه ماهواره ای و يا يک سيستم مخابراتي جايگزين مجهز گردند تا مشخصه پايانه ارتباطي شناور مورد نظر ، موقعيت کنوني و تاريخ و ساعت ارسال اطلاعات را براي دولتها ي طرف قرارداد به صورت اتوماتيک ارسال نمايد . بنابر این اطلاعات LRIT عبارتند از :

۱٫Ship born Equipment Identification Number. (مشخصه پایانه ارتباطی شناور )

۲٫the position of the ship (latitude and longitude). (موقعيت کنوني )

۳٫the date and time of the position provided.  (تاريخ و ساعت ارسال اطلاعات)

اسلاید ۵ :

شناورهاي مشمول سيستم LRIT

کليه شناورهاي مشروحه ذيل که به سفرهاي بين المللي مي روند مشمول اين مقررات مي گردند :

۱٫passenger ships, including high-speed passenger craft

(شناورهاي مسافري ، شامل شناورهاي مسافري با سرعت بالا)

  1. cargo ships, including high-speed craft, of 300 gross tonnage and upwards

) شناورهای باری ، شامل شناورهاي باري سرعت بالا، با ظرفيت ناخالص GT 300 و بيشتر(  

  1. Mobile Offshore Drilling Units (MODU)

(واحدهاي حفاري متحرك فراساحلي )

اسلاید ۶ :

کاربران سيستم LRIT

  • دولتهاي طرف قرارداد بعنوان يک FLAG STATE يا PORT STATE و يا COASTAL STATE مجاز به دريافت اطلاعات LRIT از کشتيهاي ذيل بر اساس موقعيت آنها خواهند بود :

الف ) کشتيهاي تحت پرچم دولتهاي طرف قرار داد در سرتاسر جهان (FLAG STATE )

ب ) کشتيهايي که قصد ورود به بندر کشور هاي طرف قرارداد را دارند ،  بر اساس تعریف کشور عضو (PORT STATE )

ج ) کشتيهايي که در فاصله ۱۰۰۰ مايل (بصورت مشروط) دريايي از خط ساحلي کشور هاي متعاهد قرار دارند(COASTAL STATE)

اسلاید ۷ :

زمان اجراء سيستم جهت شناورها

بر اساس بند ۴٫۱ از مقرره ۱-۱۹ فصل پنجم سولاس ، تمام شناورها بايستي مجهز به سيستمی باشند كه بتواند اطلاعات LRIT را به ترتيب زير و بصورت اتوماتیک ارسال نمايند :

الف  – شناورهايي كه در تاريخ ۳۱ دسامبر  ۲۰۰۸يا بعد ازآن ساخته شده باشند قبل از اولين بازدید تجهیزات راديويي بعد از۳۱ دسامبر  ۲۰۰۸

ب – شناورهايي كه قبل از تاريخ ۳۱ دسامبر  ۲۰۰۸ ساخته شده اند و جهت انجام عمليات در مناطق زير تاييد شده اند :

۱ – در مناطــق دريايي A2 , A1 ، آنچــنان که  در بندهای ۱۲-۱و ۱۳-۱ از مقرره دوم فصل چهارم کنوانسیون ذكر شده يا

۲- در مناطق دريايي A3 , A2 ,A1 ، آنچــنان که  در بندهای  ۱۲-۱، ۱۳-۱ و ۱۴-۱ از مقرره دوم فصل چهارم کنوانسيون ذكر شده قبل از اولين بازدید تجهیزات راديويي بعد از۳۱ دسامبر  ۲۰۰۸

ج- شناورهاي ساخته شده پيش از ۳۱ دسامبر  ۲۰۰۸ و مجاز به انجام عمليات در مناطق دريايي A4,A3,A2,A1 می باشند ، آنچنانکه در در بندهای  ۱۲-۱، ۱۳-۱ ، ۱۴-۱ و ۱۵-۱از مقرره دوم فصل چهارم ذكر شده توضيح داده شده ، در اولين بازرسی تجهیزات  راديويي بعد از  اول جولای ۲۰۰۹ . با اينحال اين شناورها می بایست با مفاد پارگراف ۲ بند “ب ” فوق در حاليكه در مناطق دريايي A3,A2,A1 فعالیت مي كنند ،  مطابقت داشته باشند

تبصره : شناورهایی که صرفاً در منطقه دریایی A1 دریایی (مقرره ۱۲٫ ۱٫ ۲ فصل چهارم کنوانسیون) تردد می نمایند و مجهز به سیستم AIS میباشند از اجراء الزامات مقرره ۱-۱۹ فصل پنجم کنوانسیون معاف میباشند

اسلاید ۸ :

اجزاء سيستم LRIT

بر اساس مصوبه MSC.254(83)  سيستم LRIT از قسمتهاي ذيل تشکيل شده است:

تجهيزات ارتباطي شناورها

Communication Service Provider (CSP)(فراهم کننده سرويس ارتباطات)

Application Service Provider (ASP)(فراهم کننده سرويس کاربردي)

LRIT Data Centre شامل هر Vessel Monitoring System

LRIT Data Distribution Plan ( نقشه توزيع اطلاعات LRIT)

International Data Exchange (مرکز بين المللي تبادل اطلاعات IDE)

کاربران LRIT

اسلاید ۹ :

وظايف مالکان شناورها

رديابي هر کشتي با ارسال اطلاعات LRIT توسط تجهيزات منصوب بر روي شناورهاي مشمول طرح آغاز مي گردد.

شرکت هاي کشتيراني و مالکان شناورها موظف گرديدند تا در زمان مقرر نسبت به بررسي و تطبيق تجهيزات منصوب بر روي شناورهاي تحت پوشش بر اساس الزامات و استانداردهاي اجرايي مورد تصويب کميته ايمني دريانوردي MSC.254(83) و روش اجرايي ارسال شده از سوي اداره کل امور دريايي اقدام نمايند .

با توجه به اینکه تجهیزات اینمارست C  وMINI_C  در بررسیهای بعمل آمده از سوی کمیته ایمنی دریانوردی (IMO) به عنوان تجهیزات مورد استفاده جهت سیستم LRIT (صرفا در منطقه تحت پوشش اينمارست – مناطق دریایی   A1,A2,A3 ) در نظر گرفته شده است ، سازمان نیز در حال حاضر استفاده از این تجهیزات را به عنوان تجهیزات شناورهای مشمول جهت مطابقت با مقرره ۱-۱۹ فصل پنجم کنوانسیون (منوط به انجام موفقیت آمیز آزمایش مطابقت تجهیزات شناورها) در نظر گرفته است.

اسلاید ۱۰ :

وظايف کشورهاي متعاهد

  • DC( data center) ها کليه اطلاعات وارده از کشتي ها را ذخيره و اطلاعــات را بر اساس دستورهاي نقشه توزيع اطلاعات Data Distribution Plan (DDP) بين ديگر DC ها توزيـع مي کنند.

كشورهاي متعاهد جهت الحاق به سيستم وارسال و دريافت اطلاعات ميبايست يكي ازروشهاي زير رادر زمان مقرر انتخاب واقدامات لازم را جهت اجراي بموقع آن انجام دهند :

    تاسيس مركز ملي ديتاNational Data Center (NDC)                          

     – عضويت در يك مركز منطقه اي ديتا               Regional Data Center (RDC)         – عضويت در مركز بين المللي ديتا International Data Center ( IDC)      *

      It is suspended in MSC-83 for initial phase *   

  • همچنين کليه هزينه هاي مرتبط با پيامهاي درخواستي مي بايست توسط کشورهاي عضو پرداخت گردند.