لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت عوامل اصلي بروز آتش سوزي در شناور توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت عوامل اصلي بروز آتش سوزي در شناور قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

عوامل عمده بروز حريق در كشتي و پيشگيري از آتش سوزي

هوشياري، تميزي، نظم و علاقمندي بكار بهترين سلاح جلوگيري از آتش سوزي مي باشد.

عرشه ها(MAIN DECK + TWEEN DECK)، انبارها و موتورخانه ها در تمام طبقات و همچنين لوله كشي ها، بايستي در همه حال كاملاٌ تميز نگهداشته و هرگونه نشت LEAKAGE از ماشين آلات، لوله كشي ها و تجهيزات عرشه سريعاٌ رفع و همچنين داخل سيني هاي سوخت و روغنDRIPTRAYS بايستي سريعاٌ تميز گردند.

اسلاید ۲ :

كهنه هاي آلوده به روغن  و سوخت در گوشه و كنار عرشه و موتورخانه ها از دلايل مهم بروز آتش سوزي مي باشد.

چه بسا جرقه هاي بوجود آمده ناشي از فانل و احياناٌ افتادن آنها برروي دكهاي بازآلوده به روغن و يا هرگونه جسم آتش را مثل پوشش قايقهاي نجات و يا طناب ها MOORING ROPES و يا خاك اره آلوده به روغن باعث آتش سوزي گردد.

انجام جوشكاري و برشكاري در مكانهائي غير از كارگاههاي مورد تائيد و يا در مكانهائي غير از كارگاههاي مورد تائيد و يا در مكانهائي كه مجوز انجام كارهاي گرم HOT WORK PERMIT براي آنها توسط افسران مسئول صادر گرديده، ممنوع است. عدم گماردن نگهبان حريق FIRE WATCH و يا تيم خنك كننده BOUNDARY COOLING ميتواند اثر مخربي در ايمني كشتي داشته باشد. بهنگام انجام كارهاي گرم، اطراف محل انجام كار و پشت ديواره ها بايد چك شوند كه مواد اشتعال زا موجود نباشد

اسلاید ۳ :

در اماكن زير در درجه اول آشپزخانه كشتي و سپس كابينها و باشگاهها (MESS ROOMS ميتواند محل شروع حريق باشد.

اسلاید ۴ :

راهكار هاي لازم در برابر جلوگيري از آتش سوزي

تمام دستگاههاي مبارزه با حريق بايستي در شرايط خوبي نگهداري گردن پمپهاي حريق(اصلي و اضطراري) دربهاي آتشFIRE DOORS، قطع اضطراري هواكشها، قطع اضطراري سوخت موتوراصلي(EMERGENCY STOP FANS & M.ENG)k،آلارمهاي مختلف بايستي هميشه آماده بكار باشند.

تمام كاركنان موتورخانه بايد در استفاده از دستگاههاي مبارزه با حريق آگاهي كافي داشته باشند وهمچنين موتورخانه بايد تميز و تمام فلنجها و اتصالات و فيلترها بايستي محكم بوده و داراي نشتي سوخت و روغن نباشد.

اسلاید ۵ :

پرسنل كشتي بايستي در مورد كالاهاي مختلفي كه كشتي بار ميزند و امكان حريق خود بخود را دارند(SPONTANEUOS COMBUSTION) و همچنين با طريقه مبارزه با حريق هاي حاصل از اينگونه كالاها اشنايي كامل داشته و چنانچه وسيله با مواد خاصي جهت مبارزه با اينگونه آتشها لازم است بايستي قبل از حركت از بندر آنرا تهيه نمود.

اسلاید ۶ :

بطور كلي همواره در جهت پيشگيري از حريق و رفع عواملي كه باعث حريق ميگردند بكوشيد و به نكات زير توجه نمائيد.
 

اسلاید ۷ :

آشپزخانه (GALLEY)

مراقب قرار گرفتن پارچه، وسايل نظافت و يا ساير مواد اشتعال زا در مجاورت فرها و اجاقها باشيد.

در زمان پخت غذا در محل حضور داشته و مراقب باشيد. بخصوص مراقبت ويژه در مورد روغن داغ اعمال نمائيد.

– فرها، اجاقها، و كلاٌ وسائل پخت و محيط آشپزخانه را مرتباٌ تميز و بخصوص عار از چربي و روغن نگاه داريد.

كانالهاي هواكش هاي آشپزخانه ميتوانند آتش را به نقاط ديگر انتقال دهند. همواره هود و فيلتر ها را تميز نگاه داريد.

اسلاید ۸ :

سيگاركشيدن(SMOKING)

آتش سوزي ميتوان از انداختن ته سيگار و يا كبريت روشن در محلهاي غير مناسب و يا در محلهائيكه بخار و گازهاي احتراق زا وجود دارد بوجود آيد. در نتيجه دقت كافي بايستي در موارد فوق بعمل آيد. و همچنين در محلهائيكه سيگار كشيدن ممنوع است علامت مربوطه نصب شود. بايستي دقت شود كه كبريتها خاموش و ته سيگار كاملاٌ له گردد اين خطر وجود دارد كه در هنگاميكه ته سيگار به خارج از كشتي پرت ميشود مجدداٌ توسط باد به روي كشتي بر گردد. بهنگام خالي كردن زير سيگاري در ظروف آشغال بايستي اطمينان حاصل شود كه تمام محتوي آن سرد و بي خطر باشد.

اسلاید ۹ :

وسائل الكتريكي (ELECTRICAL EQUIPMENT)

افراد غير مجاز حق دستكاري وسائل الكتريكي را ندارند. وسائل الكتريكي فقط بايستي توسط افسر برق، بازديد و تعمير گردند.

اسلاید ۱۰ :

ضمناٌ مي بايستي به نكات زير توجه لازم را مبذول داشت.

nالف- خرابي دستگاهها و وجود سيم كشي هاي صدمه ديده مي بايستي فوراٌ به شخص مسئول گزارش شود.

ب- كابلهاي برق كه به دستگاههاي برقي وصل مي شود بايد تا حد امكان كوتاه بوده و طوري نصب گردند كه از هرگونه آسيبي مصون باشند.

پ- تغيير فوز دستگاهها از حالت استاندارد، خطرناك و غير مجاز است.

ت- مدارات برقي نبايستي به هيچ عنوان اورلود(OVER LOAD) شوند.