لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت فراشناخت توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت فراشناخت قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

فرا شناخت : معادل واژه Metacognition  است از دو جزء تشكيل شده است :

nMeta: به معناي آگاهي

nCognition: به معناي انديشيدن و شناخت

اسلاید ۲ :

تاريخچه فرا شناخت

بطور كلي، فراشناخت تفكر دربارۀ تفكر است . اين ايده كه فراگيران دربارۀ تفكر خود مي‌انديشند به زمان افلاطون وارسطو برمي‌گردد. اما اين اصطلاح براي اولين بار در سال ۱۹۷۶ ، توسط جان فلاول وارد حيطۀ روان شناسي شد . ( فلاول ، ۱۹۷۶) .

اسلاید ۳ :

تعريف فرا شناخت

 گولن (۱۹۹۱ ) فراشناخت را توانايي تفكر منطقي دربارة فكر ، زبان يادگيري و تنظيم يادگيري بر اين اساس تعريف گرده است .

 از نظر كورتز (۱۹۹۰) فرا شناخت ، دانستن اين موضوع است كه چه موقع ، كجا و چرا استراتژيهاي خاص استفاده مي شوند .

اسلاید ۴ :

فرا شناخت بر سه حيطۀ از رفتارهاي هوشمندانه متمركز است

دانش و آگاهي افراد نسبت به جريانهاي فكري شان

كنترل يا خود تنظيم كنندگي

باورها و شهود

                                         ( استونسون ۱۹۹۹ )

 

 

اسلاید ۵ :

تفاوت شناخت و فرا شناخت

 شناخت به عمليات ذهني ، پردازش‌ها و سازه‌ها توجه دارد اما در فراشناخت ، فراگير تلاش مي‌كند تا از نظام شناختي خود آگاه شود ، راههاي از بين بردن موانع يادگيري را جستجو كند ،شيوه‌هاي مطلوب يادكيري را پي‌ريزي كند ،خود تنظيم كنندگي همه جانبه داشته باشد . ( آقازاده و احديان ، ۱۳۷۷ ) .

 جريان شناخت عبارت است از دريافت ، پردازش ، نگهداري و انتقال اطلاعات . فراشناخت فعاليتي است كه كنشهاي مربوط به اين چهار عنصر را در بر مي‌گيرد و بر آنها نظارت تام درد . ( فضلي خاني ، ۱۳۷۸ ).

 -مفهوم فراشناخت ناظر به عمل دانستن و انديشيدن است اما فراشناخت فعاليتي وراي شناخت و عملي فراتر از عمل شناختي است و بنظر بيرد(۱۹۹۳ ) تفكر منطقي ، عنصر كليدي فراشناخت است .

 – استورات وتي (۱۹۸۳ ) در تفاوت بين شناخت و فراشناخت مي گويند: شناخت به دانستن مهارتها اشاره دارد و حالیكه فراشناخت ، آگاهي از كنترل هوشيارانه بر آن مهارتهاست .

اسلاید ۶ :

تحليل فرا شناخت

nواژه فراشناخت بر دانش فراگير از فرايندهاي شناختي خود و توانايي كنترل و نظارت بر آن فرايندها به عنوان تابعي از باز خورد دريافت شده از نتايج يادگيري است . بنابراين فراشناخت از دو عنصر اساسي دانش و كنترل تشكيل شده است .

اسلاید ۷ :

دانش فراشناختي

nبه باورها و ادراكات فرد در مورد يك موضوع درسي يا يك تكليف يادگيري و قضاوت در مورد تخصيص منابع شناختي به عنوان نتيجه اي از آن دانش دلالت دارد . (فلاول ۱۹۸۷ ؛ براون ۱۹۸۷ ) .

اسلاید ۸ :

كنترل فراشناختي

به تاكتيكها  و استراتژيهاي كه يك فراگير براي تحقق اهداف يادگيري خاص تعبيه مي‌كند و سازمان دهي، نظارت و اصلاح آن عمليات براي اطمينان از مؤثر بودن يادگير اشاره دارد . ( جاكوبس و پاريس ۱۹۸۷ ).

اسلاید ۹ :

سه مقوله دانش فراشناختي

۱ـ دانش‌ متغيرهاي شخصي: دانش‌ متغيرهاي شخصي به دانش كلي فرد در مورد نحوه يادگيري انسان و پردازش اطلاعات و دانش مربوط به تفكر خود و ديگران دلالت دارد.

۲ـ دانش‌ متغيرهاي تكليف (وظيفه): مشتمل بر دانش مربوط به ماهيت تكليف يا وظيفه مورد يادگيري و نوع پردازش مورد نيازاست.

۳ـ دانش متغيرهاي استراتژي: اين مقوله بردانش مربوط به استراتژيهاي فراشناختي و شناختي و دانش زمينه‌اي دربارة اين كه چه موقع و كجا استفاده از چنين استراتژيهايي مناسب است اشاره دارد.

اسلاید ۱۰ :

فرا حافظه و فرا شناخت

غالباً‌ فرا حافظه را دانش مربوطه به حافظه و فرايندهاي حافظه و فرا شناخت را دانش‌ مربوط به شناخت و نظارت و كنترل فعاليتهاي شناختي تعريف مي‌كنند.