لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت كمپوست آسان توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت كمپوست آسان قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

با رعايت روش درست كمپوست سازي حتي دربالكن آپارتمانها و يا پاركينگ خانه مي توان به حفظ محيط زيست كمك كرد:

   – كاهش مصرف كودهاي شيميايي
– كاهش شيرابه زباله در مراكز دفن زباله
– كاهش گازهاي گلخانه اي در مراكز دفن
   و از طرف ديگر :
محصولات بهتر
گلهاي زيباتر
 

اسلاید ۲ :

کمپوست شامل پسماندهاي گیاهی و حیوانی زباله های خانگي ؛ تجاري یا لجن فاضلاب است که تحت شرایطي؛ پوسیده شده باشند.

كمپوست سازي تسريع روش طبيعي تبديل مواد در خاك مي باشد.

پس از تبديل به كمپوست ؛ آلودگي زيست محيطي اين پسماندها از بین رفته؛ و شکل مناسب براي استفاده در درخاك را مي يابند.

اسلاید ۳ :

کمپوست محصول یک فرآیند بیوتکنولوژیکی و به عبارت دیگر استحاله مواد آلی است که توسط تعداد زيادي از میکرو ارگانیزم های هوازی گرما دوست در داخل توده ای زباله و در مجاورت حرارت و رطوبت و اکسیژن انجام می گیرد .
 همچنين با ایجاد ۶۰ تا ۷۵ درجه سانتیگراد گرما و تشکیل آنتی بیوتیک ها در حین عمل پاستوریزاسیون انجام گرفته و عوامل بیماری زا و بذر علفهای هرز از بین می رود.  

در نتيجه گلدانهاي شما را
خطري تهديد نمي كند.

اسلاید ۴ :

وسایل مورد نیاز برای تهیه سطل تولید کمپوست خانگي
١. سطل زباله پلاستیکی در دار (توجه: حجم سطل مورد نظر نباید کمتر از (۷۰ لیتر) باشد؛
٢. آب پاش؛
٣. میخ (با قطر حداکثر ٤ میلیمتر)؛
٤. چکش؛
٥. دو عدد آجر؛

اسلاید ۵ :

در آغاز راه ؛ پسماندهاي تر آشپزخانه مانند پوست ميوه جات ؛ سبزيجات ؛ پسمانده هاي غذايي ؛ تفاله چاي و . . . در سطلهاي جداگانه جمع آوري مي كنيم.

 

اسلاید ۶ :

شاخ و برگ گلدان و باغچه ها ؛ كاغذها ؛ مقوا ؛ انواع چوب و . . . را هم جداگانه جمع آوري مي كنيم.

اسلاید ۷ :

مراحل تولید کمپوست در خانه
١. امکان وجود جریان هوا در بدنه سطل، فرآیند تجزیه مواد و تهیه کمپوست را سرعت می بخشد. برای این منظور باید به کمک میخ و چکش بر روی بدنه، کف و درپوش سطل، سوراخ هایی متعدد به فاصله ۵ سانتیمتر از هم ایجاد نمود.
٢. در صورت نياز چند آجر را کنار هم بر روی زمین قرار داده و سطل را روی آن بگذارید.
٣. تهیه مواد “قهوه ای” مانند: مقوا، نامه های تبلیغاتی، روزنامه، تراشه چوب؛ و مواد “سبز” مانند: چمن و برگ های درختان و علف های هرز، تفاله سبزیجات و میوه ها، باقیمانده غذا و چای کیسه ای.
٤. سطل را با لایه هایی از مواد “قهوه ای” و “سبز” که به قطعات کوچک خرد شده اند پر نمایید. لازم نیست که سطل به طور کامل پر شود. شما در طول هفته میتوانید این مواد را به سطل اضافه کنید.
٥. یک روز در میان درب سطل را برداشته و نگاهی به محتویات آن بیندازید. چنانچه مواد داخل سطل خشک به نظر می رسند به کمک آب پاش مقداری آنها را مرطوب نمایید و چنانچه خیلی تر باشند برای جلوگیری از انتشار بوی بد و متعادل کردن میزان رطوبت، مقداری برگ خرد شده، روزنامه خرد شده یا خاک اره بر روی مواد داخل سطل بریزید. در شرايط گيلان معمولا نياز به اضافه نمودن رطوبت نيست.
۶. برای به دست آوردن بهترین نتیجه، حداقل هفته ای یک بار سطل را به صورت افقی روی زمین قرار داده و بغلتانید. اگر این کار برایتان مشکل است می توانید یک روز درمیان سطل را بلند نموده و کاملا تکان دهید.
پس از گذشت ۴ الی ۸ هفته کمپوست شما حاضر خواهد بود. و بعنوان اصلاح كننده خاك مي توان به خاك گلدان و باغچه اضافه نمود.

اسلاید ۸ :

عوامل مؤثر در فرایند کمپوست

تمام مواد آلی عاقبت تجزیه می شوند، سرعت تجزیه شدن بستگی به عوامل زیر دارد:

– نسبت کربن به نیتروژن مواد C/N.

– مقدار سطح موادی که در معرض فرآیند هستند.

– هوادهی یا مقدار اکسیژن توده کمپوست.

– رطوبت.

– درجه حرارت داخل توده کمپوست.

– درجه حرارت بیرون توده کمپوست.

اسلاید ۹ :

چند توصيه

  زباله‌های خانگی جزو مواد “سبز” هستند، در نتیجه هر بار که مقداری زباله آشپزخانه‌ای به سطل تان اضافه می‌کنید، روی آن را با  مواد “قهوه‌ای” مثل برگ‌های خشک، بپوشانید.

مواد چربي و گوشتي ؛ موادشيميايي و سموم ؛ فلزات و پلاستيك از مخلوط كمپوستتان دور نگه داريد.
 
در صورت امكان در زمستانها سطل را در معرض خورشيد قرار داد

 زمان مورد نیاز برای تولید کمپوست کاملا به نسبت مواد اولیه شما و شرایط محیطی بستگی دارد، اما می‌توانید از روی شرایط ظاهری کود، پی ببرید که آماده است یا نه. کود کمپوست نهایی به رنگ قهوه‌ای تیره است و بوی خاک می‌دهد. اغلب در آن بخش‌هایی از برگ که تجزیه نشده است، دیده می‌شود. 

اسلاید ۱۰ :

هوادهی:

زمانی عملیات کمپوست کردن به خوبی صورت می گیرد که اکسیژن به حد کافی در دسترس توده کمپوست شونده باشد. براي اين كار توده كمپوست را زير و مي كنيم.

منظور از زیر و روکردن توده اضافه کردن اکسیژن و افزایش سطح تماس میکروبی و انتقال این موجودات به قسمتهای مختلف توده است این عمل بوسیله چنگال یا بیل و یا ماشین مخصوصی که هواده نامیده می شود و برای این هدف خاص طراحی شده است،انجام می گیرد. وقتی توده کمپوست شونده هوادهی نشود ممکن است تجزیه غیرهوازی در آن صورت گیرد.