لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت مادسیج، شبکه آموزشی پژوهشی دانشجویان ایران توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت مادسیج، شبکه آموزشی پژوهشی دانشجویان ایران قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

 

اسلاید ۱ :

هدف كلي

آشنايي با تعريفهاي پايه‌اي مفاهيمي چون:

حركت

بازي

 تربيت‌بدني

 ورزش

اسلاید ۲ :

هدفهاي رفتاري

 

دانشجو با خواندن اين فصل بايد بتواند:

 1. مفهوم تعريف را توضيح دهد.
 2. نظر افلاطون را دربارة تربيت‌بدني و ورزش و ايرادي كه بر تفكر او وارد شده‌است، بيان كند.
 3. دلايل جدايي تربيت‌بدني و ورزش را از زندگي و برنامة كلي انسان در قرون وسطي توضيح دهد.
 4. مشخصات جهان‌بيني دورة نوزايش و مكاتبي را كه پس از اين دوره رواج يافت، توضيح دهد.
 5. مشخصات تربيت‌بدني دورة نوزايش را بيان كند.

اسلاید ۳ :

هدفهاي رفتاري ….

 1. ويژگي تربيت‌بدني و ورزش در مكتب وحي را بيان كند.
 2. سطوح مختلف حركات بدني را به طور كامل معرفي كند.
 3. تعريف لغوي و اصطلاحي ورزش را بيان كند و فعاليتهاي ورزشي و غيرورزشي را از نظر جامعه‌شناختي به خوبي متمايز كند.
 4. محركهاي شركت در ورزش را از ساير فعاليتها متمايز كند.
 5. مبناهاي تقسيم‌بندي ورزشها را توضيح دهد.
 6. بازي را تعريف كند و مشخصات چهارگانة آن را توضيح دهد.

اسلاید ۴ :

تعاريف تربيت‌بدني و ورزش در تمدنهاي اوليه

نظرات سقراط درباره تربيت بدني:

 از موعظه كردن منع شده بود، ليكن اغلب او را مي‌ديدند كه در ميدانهاي ورزشي بين جوانان گردش كرده و با ‌آنان صحبت مي‌كند. نتيجه مي‌گيريم كه بدنهاي ورزيده از نظر سقراط اهميت خاصي داشته است. وي زيباييهاي عضلات را تمجيد نموده است و مهمترين اصل در زندگي را سلامتي دانسته، كه از طريق ورزش آن را مي‌توان به دست آورد.

اسلاید ۵ :

نظرات افلاطون درباره تربيت بدني:

او ورزش را وسيله‌اي براي آماده كردن مردان صالح براي رسيدن به مدينة فاضله مي‌دانست.

دربارة تربيت‌بدني مي‌گفت: هر مدرسه بايد يك مؤسسه ورزشي و يك محل براي بازيها داشته باشد، در اين مرحله كودك چنان از سلامت و تندرستي برخوردار خواهد شد كه پس از آن به‌وجود طبيب احتياج نخواهد داشت.

به عقيدة افلاطون افراط در ورزش يا تحصيل، مضرات بي‌شماري را در بردارد. ورزشكار بي‌علم خطرناك و عالم غير ورزشكار، عليل و نحيف مي‌شود. بنابراين بهترين طريقة تعليم و تربيت آميخته كردن ورزش و تحصيل است. موفقيت هميشه نصيب كساني است كه قسمتي از اوقات خود را صرف تربيت بدن و قسمت ديگر را صرف تربيت روح مي‌كنند. روحيات اين گونه افراد طبعاً قويتر و فكرشان روشنتر است.

اسلاید ۶ :

تعاريف تربيت‌بدني و ورزش در قرون وسطي

 در طي اين قرون تربيت‌بدني و ورزش دوران فترت خود را مي‌گذرانيد. چرا كه عاليترين مقام شخصيت اجتماعي را كساني داشتند كه در رشتة الهيات تحصيل مي‌كردند، و اين به ظاهر روحانيون، با تمام قدرت سعي مي‌كردند كه پرورش جسم متروك شود.

در اين قرون تربيت‌بدني و ورزش كمترين سهم را از دانش و علوم مختلف برد و به طور كلي از برنامه انسانها كنار ماند.

 علي‌رغم همه اين تفكرات ناصحيح به نام دين، ورزش و تربيت‌بدني جايگاه خاصي براي طبقات ثروتمند داشته و ورزش و تفريح جزء لاينفكي از زندگي آنان را تشكيل مي‌داده‌است. ورزشهاي مفرحي چون شنا كردن، سرسره خوردن، اسب دواني، تمرين با تير و كمان، كشتي‌گيري، مشت‌زني، تنيس و فوتبال در بين آنان رواج داشت.

اسلاید ۷ :

سر توماس اليوت كه در قرن ۱۶ مي‌زيست، دربارة تربيت‌بدني و ورزش در كتاب خود مي‌نويسد: شخصيت هر فردي منوط به ميزان توجهي است كه در ورزش مصروف مي‌نمايد. ورزش بدن را قوي و ورزشكار را زرنگ و با استقامت تربيت مي‌نمايد، جوانهاي ورزيده در حين جنگ و در مواجهه با خطر درمانده و حيران نمي‌مانند.

از ديگر انديشمندان اين دوران، مي‌توان از ملكاستر نام برد كه عقيده داشت نبايد تربيت جسم را به يك نفر و تربيت روح را به دست ديگري سپرد، چرا كه در اين صورت تمام تلاش بر روي تربيت روحي متمركز مي‌شود و تربيت‌بدني به كلي فراموش مي‌شود. بصيرت و احاطة حقيقي معلمين و مربيان كودكان وقتي سنجيده مي‌شود كه قضاوت خود را در انتخاب نوع ورزش براي افراد مختلف به كار برند.

 

اسلاید ۸ :

تعاريف تربيت‌بدني و ورزش بعد از نوزايش غرب

ديدگاه فلاسفه حسي و تجربي اروپا در قرن هفدهم درباره تربيت بدني(مانند اگوست كنت، جان لاك و …)

 

تربيت‌بدني قسمتي از برنامه‌هاي تربيتي است كه در آ‌ن برنامه‌هاي مناسب  فعاليتهاي بدني به كار مي‌رود. با استفاده از امكانات و وسايل خاص، رشد و نمو جسمي، رواني، عقلاني و پرورش شخصيت كودك بستگي كامل به پيشرفت و تكامل انواع فعاليتهاي بدني او دارد.

اسلاید ۹ :

ديدگاه عقليون درباره تربيت بدني ( دكارت )

مشخصاتي كه اين دانشمند از تربيت‌بدني و ورزش ارائه داده، شامل چهار وظيفة عمده است:

.۱رسيدگي و مراقبت از بدن

.۲ ايجاد نظم و انضباط

.۳معتدل كردن روح زندگي

.۴  تزكية اخلاق

اسلاید ۱۰ :

ديدگاه ماديون درباره تربيت بدني

۱- نظر بورگر دل :مهترين اصل و هدف از عرضة تربيت‌بدني به‌طور كلي افزايش بازده نيروي بدني است.

۲- نظر دكتر لوبوش :تربيت‌بدني مجموع روشهايي است جهت تبديل بدن به وسيلة مورد اعتماد و تطابق همگامي با محيطهاي زيست‌شناختي و اجتماعي از طريق پرورش عوامل زيست‌شناختي … اين باعث به وجود آمدن كنترل و افزايش مهارتهاي بدني ـ كه يكي از عوامل مهم رفتار و شخصيت آدمي است ـ مي‌شود.