لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت مبنای رفتار گروه توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت مبنای رفتار گروه قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

* دو یا چند نفر که رابطه متقابل با یکدیگر دارند و برای رسیدن به هدف های

خاصی گرد هم آمدند را گروه می نامیم .

* عملکرد افراد در گروه ، بیش از مجموع کارهایی است که افراد به تنهایی انجام می دهند .

* عملکرد هر فرد در گروه با عملکرد او به تنهایی متفاوت است .

اسلاید ۲ :

الگوی پنج مرحله ای:

  اسناد و مدارک بسیار مهمی مبنی بر اینکه گروهها از پنج مرحله استاندارد (پیاپی) میگذرند وجود داردکه عبارتند از:

اسلاید ۳ :

الگوی پنج مرحله ای تکامل گروه:                          

مرحله اول:شکل گیری

در این مرحله از نظر هدف ،ساختار و رهبری اتفاق نظر کامل وجود ندارد و اعضای آن در این موارد به مقدار زیادی نا مطمئن هستند. اعضای سازمان برای تعیین اینکه چه نوع رفتاری را پذیرفته اند مرتباً در حال بررسی و آزمایش می باشند.این مرحله زمانی کامل می شود که افراد خود را عضوی یا جزئی از گروه بپندارند.

اسلاید ۴ :

مرحله دوم:در گیری

یعنی تعارض یا تضاد درون گروهی ،اعضاءموجودیت گروه را می  پذیرند،ولی نسبت به کنترلی که گروه می خواهد بر افراد اعمال  کند مقاومت می نمایند.گذشته از این ، درباره کسی که می خواهد گروه را کنترل کند اتفاق نظر وجود ندارد و در مواردی هم برخوردهایی مشاهده می شود. پس از کامل شدن این دوره، سلسله مراتب اختیارات در درون گروه مشخص خواهد شد.

اسلاید ۵ :

مرحله سوم:انسجام

در این مرحله بین اعضای گروه روابط مستحکمی به وجود می آید که نشان دهنده انسجام است.زمانی که این مرحله تکمیل می شود، ساختار گروه منسجم و مستحکم می گردد و گروه نوع رفتار صحیحی را که هر یک از افراد باید داشته باشند مشخص می کند.

اسلاید ۶ :

مرحله چهارم: تکامل

در این مقطع گروه فعال و مورد قبول واقع شده است.نیرویی را که پیش از این گروه صرف آشنایی با افراد و درک آنها میکرد ، اینک در انجام کارها به مصرف میرساند.مرحله چهارم آخرین مرحله دوره تکاملی گروه است که پس از آن گروه به کارهای روزانه خود می پردازد، ولی در رابطه با کمیته های موقت ،گروههای کاری،تیمها و گروههای مشابه که برای انجام دادن کارهای خاصی تشکیل می گردند، مرحله دیگری نیز وجود دارد.

اسلاید ۷ :

مرحله پنجم : از هم پاشیدن

در این مرحله گروه آماده می شود تا پایان موجودیت خود را اعلام کند. پس از آن انجام کارهای مهم ومشخص در اولویتهای گروه قرار ندارد، بلکه گروه در جمع و جور کردن کارها و خاتمه بخشیدن به فعالیتها قدم بر میدارد. در این مرحله نوع واکنش اعضای گروه متفاوت است ، بعضی ها از اینکه هدفهای گروه تامین شده است احساس شادی و خوشحالی می کنند و عده ای هم به سبب اینکه باید دوستانی را که مدتی در کنارشان بوده اند از دست بدهند ، غمگین و ناراحت هستند .

اسلاید ۸ :

گروه

گروه رسمی

برای تحقق اهداف سازمانی به وجود          می آیند. مثلا تولید یک محصول ، انجام نوعی خدمات و غیره .

گروه غیر رسمی

نیاز های طبیعی واجتماعی اعضای خود را بر طرف می کند .

مثل نیاز به امنیت ، قدرت، مهم شمرده شدن و غیره .

اسلاید ۹ :

گروه رسمی

برای تحقق اهداف سازمانی به وجود می آیند. مثلا تولید یک محصول ، انجام نوعی خدمات و غیره .

گروه غیر رسمی

تشکیل آن ها مزایای مختلفی برای اعضا دارند و به همین دلیل است که یک فرد می تواند عضو چندین گروه باشد . به طور کلی گروههای غیر رسمی نیازهای اجتماعی اعضای خود را بر طرف می کنند و دلیل به وجود آمدن این گروه ها را دارا بودن این ویژگی می توان دانست .

اسلاید ۱۰ :

گروه حاکم

نمودار سازمانی این گروه را به وجود می آورد . و بر زیر دستان تحمیل می کند .

* مانند رئیس دبستان و معلمان مدرسه .

* مانند رئیس یک واحد قضایی و پنج بازرس