لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت مروری مختصربر Anatomy va physiology کلیه و مجاری ادراری توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت مروری مختصربر Anatomy va physiology کلیه و مجاری ادراری قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

بقراط حکیم ۴۶۰ سال قبل از میلاد به وجود سنگ در انسان پی برد .

در سال ۸۶۵ میلادی محمد ذکریای رازی درباره درمان جراحی سنگ مثانه از ناحیه پرینه صحبت کرده است .

در سال ۹۸۰ میلادی با تولد ابن سینا دانش طب آن زمان متحول می گردد و در کتاب سوم خود در فصل ۲۰- ۱۸ تماما درباره اورولوژی صحبت می کند .

اسلاید ۲ :

هنوز دلیل قطعی شکل گیری سنگ کلیه از نظر پزشکی با قطعیت اثبات نشده است .

  – ۱در حالت طبیعی کلیه ها مواد ضد رسوب ترشح می کنند که مانع از تجمع کریستالها و پیدایش سنگ در داخل بدن میشوند. اما گاه این مواد کارایی خود را از دست می دهند  و باعث تجمع رسوب مواد دفعی از بدن میشوند که سرانجام منجر به سنگ کلیه میشوند  .

اسلاید ۳ :

۲- پروسه سنگ سازی مجموعه وقایعی است که منجر به فوق اشباع شدن (supersaturation  ) نمک هایی می گردد که در تشکیل سنگ دخالت دارند.
این مواد فوق اشباع نیز باعث تشکیل هسته اولیه و کریستالهائی می گردد و تجمع آنها منجر به تشکیل سنگ می شود .

بعضا هر  ۲ عامل در ایجاد سنگ مهمند.

اسلاید ۴ :

شایعترین مواد تشکیل دهنده سنگ کلیه اسید اگزالیک و اسید ارویک و رسوبات کلسیم سه نوع یون (مواد رسوبی) هستند هر گاه چگالی این مواد در داخل ادرار فردی بالا میرود و بدن وی مستعد ساختن سنگ می گردد.

اسلاید ۵ :


– رژيم‌ غذايي‌ نامتناسب‌ (مصرف‌ بيش‌ از حد كلسيم‌)
– سابقه‌ خانوادگي‌ سنگ‌ كليه‌
– پركاري‌ پاراتيروييد
– در بستر افتادن‌ طولاني‌ مدت‌ به‌ هر دليل‌

عفونت های ادراری و شغل های بی حرکت مثل کارمندان و رانندگانی که مدت زیادی ثابت روی صندلی می نشینند و همچنین مناطق جغرافیایی جز عوامل سنگ ساز كليه‌ محسوب میشوند .

اسلاید ۶ :

۱- سنگ‌هاي‌ كوچك‌ :

به‌ آساني‌ همراه‌ ادرار از طريق‌ حالب‌ دفع‌ مي‌گردند.

 )کمتر از /۷ (cm

اسلاید ۷ :

 ۲- سنگ‌هاي‌ بزرگ‌ :(بزرگتر از ۱cm)

 معمولاً در كليه‌ مانده‌ و بدون‌ علامتند، هرچند كه‌ مي‌توانند به‌ كليه‌ آسيب‌ بزنند.

اسلاید ۸ :

۳- سنگ‌هاي‌ بين‌ اين‌ دو اندازه‌ :(۱cm- 7/)

 كه‌ از طرفي‌  به خاطر کوچک بودنشان قابليت‌ ورود به‌ حالب‌ را داشته‌ و از طرف‌ ديگر به‌ اندازه‌ كافي‌ كوچك‌

نيستند تا عبور آنها از حالب‌ به‌ آساني‌ صورت‌ گيرد و حرکت آنها باعث‌ ايجاد درد شديد مي‌گردند.

اين‌ سنگ‌ها معمولاً در طي‌ چند روز دفع‌ مي‌گردند. چنانچه‌ حركت‌ سنگ‌ متوقف‌ شده‌ و باعث‌ انسداد ادراري‌ گردد، براي‌ پيشگيري‌ از آسيب‌ بيشتر كليه‌ بايد با کمک اعمال جراحی  خارج‌ گردد.

اسلاید ۹ :

.۱  UTI                    عفونت دستگاه ادراري

 

.۲ RECURRENT    عود مجدد سنگ

.۳Perforation           نفرون کلیه

اسلاید ۱۰ :

این سنگ ها متمایل به قهوه ای اند و  حدود ۴% موارد سنگ کلیه را تشکیل می دهند. افزایش دفع اسید اوریک، در اثر اختلال در سوخت و ساز واسطه ای پورین ها رخ می دهد، که در بیماری نقرس  یاgout  دیده می شود. البته ممکن است در اثر بیماری های تحلیل برنده ی دیگر نیز، که سبب شکسته شدن سریع عضلات می شوند، هم به وجود آید.

شایعترین سنگ در بین اروپاییان است  بر خلاف ایرانی ها .ل