لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت نصیحت توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت نصیحت قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

 اسلاید ۱ :

جوانی را از لحاظ معنوی ، از لحاظ روحی و اخلاقی ، هر طور گذراندید ، پیری هم همان گونه خواهد گذشت .

 این حالاتی که شما در کسانی مثل حضرت امام در سنین بین هشتاد و نود سالگی می بینید ، ادامه حالات جوانی ایشان است .

اسلاید ۲ :

جایگاه نصیحت

اقسام نصیحت

شیوه ی نصیحت

ترک نصیحت

شرایط نصیحت گویی

شماتت

ریشه های شماتت

پیامدهای شماتت

نکوهش شماتت

اسلاید ۳ :

پیامبر اکرم ( صلی الله علیه وآله) می فرمایند:

ان اعظم الناس منزله عندالله یوم القیامه امشاهم فی الارضه بالنصیحه لخلقه.                                                                              [ وسایل الشیعه ، ج ۱۶ ، باب وجوب نصیحت المومن ]

منزلت و مقام کسانی در روز قیامت از دیگران برتر است که برای خیرخواهی و نصیحت مردم بیش از دیگران در روی زمین گام برداشته اند.

 البته جستجو برای پیداکردن عیب برادر مومن نهی شده است ، اما اگر بدون جستجو بر عیب شخص آگاه شدید دیگر نباید از روی بی تفاوتی و عافیت طلبی از کنار آن بگذرید.

اسلاید ۴ :

زمانی که شخص از نظر درونی و قلبی برای کسی خیر بخواهد و اگر شر به او برسد از صمیم قلب آن را مکروه بدارد و ناخشنود شود ، جنبه ی دورنی نصیحت در او پدید آمده است.

امام محمد باقر ( علیه السلام ) از پیامبر اکرم( صلی الله علیه و آله ) نقل فرمودند :

لینصیح الرجل منکم اخاه کنصیحته لنفسه. [ اصول کافی ، ج۲ ، ص ۲۰۸ ، ح۴ باب نصیحته المومن ]

هر فرد از شما مسلمانان باید خیرخواه برادرش باشد ، مانند خیرخواهی او برای برادر خودش.

اسلاید ۵ :

زمانی که انسان ، برادر مؤمنش را به مصالح دین و دنیایش راهنمایی کند و در صورت غفلت  هوشیارش سازد ، نصیحت گوی او بوده و نصیحت را در خارج از قلبش محقق ساخته ، که جنبه ی بیرونی نصیحت می باشد.

امام باقر ( علیه السلام ) فرمودند :

یجب للمومن علی المومن النصیحته له. [ بحارالانوار ، ج ۷۱ ، باب ترویج المومن او قضاء دینه ، ص ۳۵۸ ]

واجب است برای مومن که برادر مؤمنش را به خیر ارشاد کند.

اسلاید ۶ :

و حق الناصح ان تلین له جناحک و تصفی الیه بسمعک فان اتی بالصواب حمدت الله عزوجل و ان لم یوافق و لم تتهمه و علمت انه اخطا و لم تواخذه بذلک الا ان یکون مستحقا للتهمه فلا تعبا بشیء من امره علی حال و لا قوه الا بالله.             [ وسایل الشیعه ، ج ۱۵ ، ص ۱۷۷ ، باب جمله مما ینبعی القیام ]

حق  نصیحت کننده آن است که برایش نرم و انعطاف پذیر باشی و به نصیحتش گوش دهی ، اگر به درستی نصیحت کرد ، خداوند عزوجل را سپاس گویی و اگر درست نبود ، با او مهربان باشی و متهمش نسازی و بدانی که خطا کرده و برای آن ، مواخذه اش نکنی ، مگر آنکه مستحق اتهام باشد که ( در این صورت ) در هیچ حالی به نصیحتش اعتنا نکنی و توانایی نیست مگر برای خدا.

اسلاید ۷ :

امام باقر ( علیه السلام ) :

یاصالح اتبع من یبکیک و هو لک ناصح و لا تتبع من یضحکک و هو لک عاش و ستردن علی الله جمیعا فتعـلمون.

                                                           [ وسایل الشیعه ، ج۱۲ ، ص ۲۴ ، باب استحباب قبول النصح و صحبته]

ای صالح ! از کسی که تو را می گریاند در حالی که خیرخواه تواست پیروی کن و از کسی که تو را می خنداند درحالی که فریب می دهد پیروی مکن و به زودی همه به سوی خدا باز می گردید، پس خواهید دانست.

امام علی( علیه السلام ) فرمودند :

مراره النصح انفع من حلاوه الغش.        [ غررالحکم ، ص ۲۲۷ ، ح ۴۶۰۴، باب ذم الغش فی النصیحته]

تلخی نصیحت از شیرینی فریب ، سودمندتر است.

اسلاید ۸ :

علامه مجلسی :

راهنمایی و آگاه کردن او به مصالح دین و دنیایش در صورت نادانی ، هوشیار ساختنش در صورت غفلت ، حمایت از او  و خانواده اش در صورت ناتوانی ، عزیز داشتن و احترام گذاردن در کودکی و پیری ، ترک حسد و فریب نسبت به او ، دفع زیان از او و جلب منفعت برای اوست و اگر نصیحت تو را نپذیرفت مدارا کن با او تا هنگام پذیرش و اگر آنچه  را که نمی پذیرد از امور دین بود ، راه امر به معروف و نهی از منکر را آن گونه که جایز است ، پیمودن می باشد.

اسلاید ۹ :

نصیحت حتما نباید در حضور فرد باشد بلکه در غیاب او نیز می توان به وسیله ی نوشتن نامه برای او یا حفظ آبرویش می توان خیرخواه او بود.

امام جعفر صادق ( علیه السلام ) فرمودند :

یجب للمومن علی المومن النصیحته له فی المشهد و المغیب.

                                                                                [ وسایل الشیعه ، ج ۱۶ ، باب وجوی النصیحه المومن ]

بر مومن واجب است که در حضور و غیاب ، خیرخواه مومن باشد.

اسلاید ۱۰ :

المومن اخو المومن لامه و ابیه  فملعون من غش اخاه و ملعون من لم ینصح اخاه و ملعون من حجب اخاه و ملعون من اغتاب اخاه.                                      [ بحارالانوار ، ج ۷۱ ، ص۲۳۲،ح ۲۸، باب حقوق الاخوان و استحباب ]

 مومن برادر پدر و مادری مومن است ، پس لعنت شده     (دور  از رحمت خدا   ) است کسی که برادرش را فریب دهد و لعنت شده است کسی که خیرخواه (نصیحت گو ) برادرش نباشد و لعنت شده است کسی که برادرش را پوشیده بدارد ( خود را از او پنهان کند ) و لعنت شده است کسی که از برادرش غیبت کند.