لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت نقش پاراکلینیک در تشخیص علت کمردرد توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت نقش پاراکلینیک در تشخیص علت کمردرد قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

مورد بالینی :

Úبیماری خانمی  ۶۰ ساله بدلیل  کمردرد  مراجعه نموده است.در شرح حال قبلی کمرد درد های گهگاه  که ۲ تا ۳ روز بیشتر بطول نمی انجامیده و با استراحت یرطرف میگردیده است  را در ۵ سال گذشته متذکر است. 

Úبیمار در خانه ای آپارتمانی و بتنهایی زندگی مینماید و بدلیل در د زانو ها و ران ها  کمتر به پیاده روی در بیرون از خانه میپردازد. سابقه کاهش  ۵ کیلوگرمی وزن را در ۶ ماه  گذشته ، بدون رژیم غذایی  ذکرمینماید.

Úکمردرد بیمار با وجود استراحت و مصرف استامینوفن در ۲ هفته گذشته بطور مداوم حتی در شبها نیز ادامه داشته و باعث مراجعه بیمار به پزشک گردیده است.

اسلاید ۲ :

سوال :
برای بررسی بیشتر یا درمان  برای این بیمار چه اقدامی انجا م  نمی دهید؟

الف) درخواست شمارش گلبولی و سرعت رسوب خون

ب) درخواست کلسیم فسفر الکالین فسفاتاز و سطح ویتامین دی

ج)  درخواست آزمایشات ادرار و خون مخفی در مدفوع

د) ادامه درمان  با شل کننده عضلانی و دیکلوفناک  ۲ هفته دیگر .

اسلاید ۳ :

توضیحات:

  در مورد اکثر بیماران با کمر درد در مواجه اولیه نیازی به در خواست  آزمایش خون نمی باشد ، ولی  برای بیماری که  دچار کمر دردی غیر معمول در سن بالای ۶۰ سال است و با   داشتن عوامل  خطر برای بیماریهای سیستمیک مانند کاهش وزن، درد مداوم   به پزشک  مراجعه مینماید یک بررسی حداقل برای بیماریهای سیستمیک لازم میباشد.

. این بررسی شامل : شمارش گلبولی ، اندازه گیری سرعت رسوب خون و انالیز ادراری خواهد بود.

اسلاید ۴ :

    گزینه الف) مفید ترین تست برای افتراق کمر دردهای مکانیکی از سیستمیک ، اندازه گیری سرعت رسوب خون بیمار در یکساعت اول است.

  • این آزمایش به همراه شمارش گلبولهای خونی ممکن است نشانه ای در جهت وجود یا تشخیص التهابات مزمن، بدخیمی ها و کمر درد های حاد ناشی از عفونت ها بوده و در تصمیم گیری جهت اقدام به بررسی بیشتر کمک کننده باشد.

     گزینه ب) بیماری های متابولیک استخوان مانند استئوپروز و استئومالاسی نیز میتواند با دردهای عضلانی اسکلتی غیر اختصاصی و کمر درد  تظاهر نماید.

  • الکالین فسفاتاز بالا میتواند نشانهای بر وجود استئومالاسی یا در گیریهای متاستاتیک استخوان باشد.

اسلاید ۵ :

    گزینه ج) بیماریهای درون لگن مانند بیماریهای التهابی مثانه یا رودها میتواند درد های ارجاعی ( Referred ) به کمر را ایجاد نمایند و تست ادرار برای وجود گلبول های قرمز به همراه آزمایش مدفوع برای خون مخفی میتواند نشانه ای  برای وجود این بیماریها باشد. 

گزینه د) با توجه به وجود چند عامل خطر برای علل با پیش آگهی بد در این بیمار از جمله : درد مداوم با وجود استراحت در شبها ، سابقه کاهش وزن قابل توجه  و همچنین سن بالای ۵۰ سال بدون سابقه  وجود کمردرد های مشابه قبلی لزوم انجام بررسی تشخیصی را مطرح مینماید.

 برای چنین موردی قبل از ادامه درمان بررسی تشخیصی ضرورت پیدا مینماید.

اسلاید ۶ :

    برای بیمار   بررسی اولیه انجام میگردد، که نتایج آن بدین قرار بوده است:

 هموگلوبین ۹٫۵ میلی گرم در دسی لیتر، سرعت رسوب خون ۶۰ میلیمتر در ساعت اول و در آنالیز ادراری  یافته غیر طبیعی  مشاهده نگردیده است.

 الکالین فسفاتاز سرم  ۲ برابر نرمال و کلسیم سرم ۱۰٫۵ میلی گرم در دسی لیتر گزارش شده است.

اسلاید ۷ :

سوال- چه اقدام تشخیصی ممکن است برای این بیمار مفید باشد؟

الف) انجام الکتروفورز پروتئین های سرم

ب) انجام گرافی لومبو ساکرال

ج)  در خواست فرریتین سرم و خون مخفی در مدفوع

د)  سونوگرافی شکم

اسلاید ۸ :

توضیحات:

 وجود آنمی غیر قابل توجیه ،خصوطا در افراد بالای ۵۰ سال مطرح کننده یک بیماری سیستمیک مانند عفونت ها یا بدخیمی ها در بیمار میتواند باشد .

 گزینه الف ) انجام الکتروفورز پروتین های سرم و ادرار میتواند در تشخیص بیماری multiple myeloma کمک کننده باشد.

 گزینه ب ) با توجه به عوامل خطر در بیمار و سن وی انجام تصویر برداری ستون فقرات برای رد علل خطیر کمردرد مانند بخیمی ها و شکستگی مهر ها کمک کننده میباشد.

اسلاید ۹ :

اندیکاسیونهای کلی درخواست تصویر برداری از کمر برای موارد    زیر میباشد:

  • سن بالای ۵۰ سال
  • تروما قابل توجه
  • اختلالت نروموتور
  • کاهش وزن غیر قابل توجیه ( بیش از ۱۰ پوند یا ۴٫۵ کیلو در عرض ۶ ماه)
  • مشکوک بودن به اسپوندیلیت آنکیلوزان
  • مصرف مواد مخدر تزریقی یا الکل زیاد
  • شرح حال قبلی سرطان

اسلاید ۱۰ :

گزینه ج ) در بیماری  با سن بالای۵۰  سال  که دچار کمر درد و آنمی  میباشد، بررسی از لحاظ مشکلات گوارشی خصوصا بدخیمی های گوارشی  با تست های  اولیه مانند بررسی خون مخفی در مدفوع وبررسی علت کم خونی با تست هایی مانند چک فریتین سرم اندیکاسیون خواهد داشت.

گزینه د ) بررسی شکم با سونوگرافی فقط در مواردی که در معاینه شکم شواهدی      از دردناکی یا توده  وجود داشته باشد یا در بررسی انجام شده اولیه شواهدی از بیماریهای داخل لگن یا شکم مانند بدخیمی ها وجود داشته باشد و یا در صورت  شک به منشاء ارجاعی برای درد بیمارممکن است در تشخیص افتراقی  و اتیولوژی درد بیمار کمک کننده باشد.