لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت هارد دیسک H.D.D توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت هارد دیسک H.D.D قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

هارد دیسکها :

۱)IDE

۲) SERIAL ATA

اسلاید ۲ :

سرعت دوران :

  • امروزه هاردهای با دور(RPM) 5400 دور در دقیقه هاردهای دور پایین شناخته میشوند و هاردهای ۷۲۰۰ دور در دقیقه را دور بالا می نامند. بالا بودن سرعت دوران يك هارديسك نشاندهنده بالا بودن سرعت ذخيره و بازيابي اطلاعات است. درصورتيكه از كامپيوتر بمنظور انجام كارهاي چندرسانه اي استفاده مي گردد ، بالا بودن تعداد دور در دقيقه يك هارديسك بسيار حائز اهميت است. اين خصوصيت هاردديسك در برنامه هايي نظير word و يا استفاده از اينترنت ، چندان مشهود نخواهد بود .

اسلاید ۳ :

در اين شكل صفحاتي كه در دقيقه مي چرخند كاملا مشخص است:

اسلاید ۴ :

رابط – اينترفيس Interface) ):

  • رابط ، پيوند بين سخت ديسک و کامپيوتر است که براي انتقال اطلاعات به کار گرفته مي شود. اکثر سخت ديسک ها از رابط ATA-66 و يا رابط Ultra ATA-100 يا ATA-133 پشتيباني مي کنند. ATA: Advanced Technology Attachment يک استاندارد براي انتقال اطلاعات است که از سرعت هاي مختلفي تشکيل شده است. نوع ATA-100 از سرعت بالاتري نسبت به ATA-66 برخوردار است. تقریبا” تمامی کامپیوترهای Desktop از اینترفیس موازی ATA استفاده می كنند .( البته در زمان تهيه مقاله) حداکثر سرعت انتقال داده در این نوع اینترفیس ها ، ۱۰۰ و يا ۱۳۳ مگابایت در ثانیه است.

اسلاید ۵ :

بافر هارد:

  • امروزه هاردهای معمولی دارای (دو مگابايت بافر) ، هستند .
  • بافر ،‌ يك حافظه Cache بر روي درايو بوده كه بطور موقت اطلاعات در آن ذخيره شده تا در صورتيكه پردازنده مجددا” درخواست آنان را داشته باشد ، اطلاعات از محل فوق و با سرعت بيشتري در اختيار پردازنده قرار داده شوند.
  • اما هاردهایی هستند که دارای هشت یا شانزده مگابایت بافر که برای کارهای حرفه ای تر مورد استفاده قرار میگیرند.
  • نقش بافر در سرعت هارد بسیار موثر میباشد.

اسلاید ۶ :

چند نمونه از چيپ بافر هارد:

اسلاید ۷ :

 (Seek Time سرعت جستجو (  

  • مدت زماني که طول مي کشد تا ديسك سخت يک رشته از اطلاعات را بخواند يا بنويسد که با واحد هزارم ثانيه اندازه گيري مي شود. اين زمان در ديسک سخت هاي حجيم معمولا کوتاه تر است . براي انتخاب يك هارد ديسك انتخاب حداقل (۸ms و یا پائین تر) ، پیشنهادی ( ۸ms تا ۹ms ) ، حداکثر ( ۹ms ) پيشنهاد ميشود .. متوسط سرعت جستجو ( بر حسب میلی ثانیه اندازه گیری می گردد) در واقع به سرعت پیدا نمودن اطلاعات ( يک بخش خاص از داده ) ذخيره شده در یك درایو اطلاق می شود.اكثر کاربران در زمان انتخاب يک هارد ديسک به موضوع فوق توجه نکرده و حتی در فعاليت های روزمره خود با کامپيوتر کمبودی از اين بابت را حس نمی نمايند . در موارديکه اطلاعات در بخش های متفاوت هارد ذخيره شده باشد، يافتن هر بخش از اطلاعات ذخيره شده و ارتباط بين آنان ، زمان مختص خود را خواهد داشت .

اسلاید ۸ :

محل ذخيره سازي داده ها:

  • اطلاعات بر روی سطح هر يک از صفحات هارد ديسک در مجموعه هائی با نام سکتور و شيار ذخيره می گردد. شيارها دوايرمتحدالمرکزی می باشند ( نواحی زرد) که بر روی هر يک از آنها تعداد محدودی سکتور(نواحی آبی ) با ظرفيت بين ۲۵۶ ، ۵۱۲ بايت ايجاد می گردد.

اسلاید ۹ :

هاردهای SATA1,SATA2

  • درایوهائی که از اینترفیس های سریال ATA ( در مقابل اينترفيس های موازی ) استفاده مي كنند. با نام SATA مشهور است. و در مدلهاي SATA1,SATA2 موجود مي باشند.
  • اين رابطها داراي سرعتهاي انتقال ۱٫۵Gb/S و ۳Gb/S مي باشند.

اسلاید ۱۰ :

در شكل زير يك نمونه هارد SATA كه داراي برق MOLEX  و برق SATA ميباشد :

( البته اين چنين هاردها فقط در اوايل ورود به بازار بود چون همه منبع تغذيه ها داراي كانكتور برق SATA نبودند.)