لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت پيوند اعضاء توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت پيوند اعضاء قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

                  مقدمه

        همواره پيشرفتهای علمی – تكنولوژيك علاوه بر گشودن افقهای تازه بر روی انسان مسائل وپديده های نوظهوری را نيز به همراه دارند ومعمولا سالها طول ميكشد تا نظامهای مختلف اجتماعی بتوانند خود را با اين ره آوردهای نوين وفق دهند .

 

        اين تاخير تا حدود زيادی به علت عدم تبيين جوانب مختلف موضوع جديد برای تصميم گيرندگان و رهبران فكری و سياسی جامعه است .

 

اسلاید ۲ :

  موضوع پيوند اعضاء و بافتها از جمله موضوعات حساس و پرابعاد و متحول دنيای پزشكی است و پرسشها و ابهامات مختلفی در جوانب گوناگون آن از حيث پزشكی، اخلاقی، مذهبی،حقوقی و اقتصادی مطرح شده است.

 

 به عقيده متخصصان علوم پزشكی آنچه محدوديت اصلی تلقی ميشود مسائل حقوقی پيوند عضو است .

اسلاید ۳ :

  البته نبايد انتظار داشت تمام مسائل حقوقی پيوند اعضاء را بتوان با يك لايحه حل كرد ، اما در بعد حقوقی و قانونی پيوند اعضاء بسيار كند عمل كرده ايم و هماهنگ با بعد علمی و پزشكی پيش نرفته ايم .

     هنوز در كشور ما يك قانون جامع برای پيوند اعضاء وجود ندارد .

     در حال حاضر واقعا معلوم نيست كه در صورت طرح دعوائی راجع به پيوند اعضاء، دادگاه بايد چگونه تصميم گيری كند .

اسلاید ۴ :

 امروزه معيار سنجش درستی ونادرستی اعمالی كه پزشك در حين انجام وظيفه مرتكب ميشود « قانون » است و اين بر خلاف نگرش سنتی به طبيب و طبابت است .

پيوند اعضاء از نظر علمی و تكنيكی در كشورهای مختلف تفاوت محسوسی ندارد .

آنچه باعث ايجاد تفاوت است قوانين و مقررات نشات گرفته از ارزشها و هنجارهای حاكم بر كشورهاست .

اين قوانين ممكن است حتی در كشورهای دارای بافت فرهنگی يكسان نيز متفاوت باشند .

اسلاید ۵ :

  پيوند اعضاء دركشورهای پيشرفته

آمريكا: در سال ۱۹۶۸ كنفرانس ملی مأمورين اجرای قوانين ايالتی ماده واحده اهدای اعضاء را تصويب كردند و در سال ۱۹۷۸ كميته اجرائی كنفرانس ملی قوانين ايالات متحده قانون جديد را تصويب كرد .

انگلستان : پيوند بافتها و اعضاء در حقوق انگلستان يك اصل پذيرفته شده است و بسياری از شهروندان انگليسی كارتهای اهداء عضو را امضاء كرده اند .

 

اسلاید ۶ :

آلمان : در آلمان نيز همانند بسياری از كشورهای اروپايی پيوند اعضاء يك اصل پذيرفته شده حقوقی تلقی می گردد .

به دليل فاصله زيادی كه بين اهداء كنندگان و متقاضيان پيوند اعضاء وجود دارد ( درآمريكا ۸۰% متقاضيان از انجام عمل پيوند محروم هستند ) امروزه در كشورهای پيشرفته « نظام رضايت داو طلبانه » به عنوان راه حلی جديد مورد استفاده قرار می گيرد . در برخی كشورها قانون به پزشكان اجازه ميدهد در صورتيكه خويشاوندان درجه يك متوفی قبلاً مخالفت خود را با اين كار اعلام نكرده باشند اعضای موردنياز را از بدن وی جدا كنند .

اسلاید ۷ :

   پيوند اعضاء در كشورهای اسلامی

عربستان : گروه علمای بزرگ عربستان در سال ۱۹۸۱ با تكه بر اين مهم كه پيوند اعضاء مبتنی بر نوع دوستی است و اسلام كليه اعمال مبتنی بر نوع دوستی اجتماعی را تشويق می كند پيوند اعضاء را جايز اعلام نموده است .

مصر : دانشگاه اسلامی الازهر در سال ۱۹۷۷ پيوند اعضاء را مشروع شناخته است .

كويت و سوريه در۱۹۷۲ و اردن در ۱۹۷۷ با قيد شرايطی آنرا مجاز دانسته اند .

اسلاید ۸ :

      ضرورت پيوند اعضاء

  در مكاتب توحيدی بويژه اسلام ، بدن مركوب روح بوده و حفظ و صيانت از آن ،از چنان اهميتی برخوردار است كه خداوند فرموده :

              «ومن احياها فكانما احيا الناس جميعاً»

  انسانی كه داوطلبانه اعضاء بدن خويش را برای حفظ جان انسان ديگری در اختيار او ميگذارد، متصف به اوصاف الهی و خصلت والای ايثار و ازخود گذشتگی است .

  پيوند عضو هديه حياتی انسان ايثارگری است كه سلامت همنوع خويش را بر سلامتی خود ترجيح ميدهد .

اسلاید ۹ :

      قانون پيوند اعضاء در ايران

لايحه پيوند اعضاء ابتدا در سال ۱۳۷۴ در مجلس شورای اسلامی رد شد ليكن سر انجام در سال ۱۳۷۹ قانون پيوند اعضای بيماران فوت شده يا بيمارانی كه مرگ مغزی آنان مسلم است به تصويب مجلس شورای اسلامی رسيد .

پيشرفتها و تحول در تكنيكهای جديد پزشكی ، قوانين و مقررات متناسب با نياز جامعه را می طلبد و وظيفه مهم مراجع قانونگذاری تهيه اين مقررات و رفع موانع قانونی مربوطه است  .

اسلاید ۱۰ :

 

     قانون پيوند اعضاء در سال ۱۳۷۹ به تصويب رسيد ، اما به جوانب نوظهور و پيچيده اين مسئله بخصوص تعريف مرگ مغزی ، معامله اعضاء ، حقوق دهنده عضو ، حقوق گيرنده ، وظائف و اختيارات بيمارستانهاو مراكز پيوند اعضاء و… پرداخته نشده است .