لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت پیشگیری از مصرف مواد در دوره پیش دبستانی و سال های آغازین دبستان توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت پیشگیری از مصرف مواد در دوره پیش دبستانی و سال های آغازین دبستان قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

 

اسلاید ۱ :

 • کودکان ۵ تا ۸ ساله هنوز به پدر ومادر خود چسبندگی زیادی دارند اما در عین حال همزمان در حال شناخت و تجربه خودشان هم هستند .
 • به علاوه با ورود به مدرسه بچه ها زمان بیشتری را با همسالان خودشان می گذرانند و اطلاعاتی را از جمله اطلاعات و صحبت هایی درباره مواد از محیط مدرسه و همچنین از رسانه ها دریافت می کنند.
 • خیلی مهم است که مرتباً در مورد یک زندگی سالم و عاری از مواد صحبت کنید و همچنین به او بگویید که بهترین راهنما در بین افراد بنام اطلاعاتی محیطی برای کودکتان شما هستید.

اسلاید ۲ :

 • در مورد ضررهای سیگار ، الکل و مواد صحبت کنید . در این صحبت ها بر روی اثرات زودرس متمرکز شود.

     درک پیامدهای دراز مدت مواد برای بچه ها در این سنین قدری سخت است. به بچه ها بگویید سیگار کشیدن باعث بد بو شدن دهان ، بدن و لباس افراد می باشد و مصرف الکل باعث مستی و اشکال تعادل وتکلم می گردد.

اسلاید ۳ :

 • با بچه ها در مورد پیام هایی که از رسانه ها و آگهی ها در مورد مواد دریافت

     می کنند صحبت کنید.

      برنامه های تلويزیونی ، آگهی ها و فیلم های سینمایی ممکن است مصرف سیگار ، مشروب الکلی و یا مواد را به طور مستقیم یا غیر مستقیم تشویق کنند . از فرزندانتان بپرسید در مورد فیلم هایی که می بیند چه فکر می کند. چنین سؤال هایی اطلاعات باارزشی از تفکر و ذهنیت فرزندانتان به شما می دهد.

اسلاید ۴ :

 • وقتی صحبت از مواد می شود این موضوعات را با بچه هایتان بحث کنید: سیگار ، مشروب ، تریاک و سایر مواد چه هستند ، برای چه مصرف الکل و مواد غیر قانونی و ممنوع است و چه ضررهایی از مصرف مواد ایجاد می شود.

      همچنین تفاوت بین مصرف دارویی و مصرف غیر دارویی را توضیح دهید و بگویید چگونه مصرف مواد بر خانواده و دوستان کسی که مصرف می کند هم تأثیر می گذارد.

اسلاید ۵ :

 • قوانین مشخص و واضحی در خانه وضع کنید و آنچنان که می خواهید فرزندتان رفتار کند ، رفتار کنید.

     به بچه ها در مورد دلایل یک قانون توضیح دهید و اگر خودتان سیگار یا مواد دیگری مصرف می کنید بدانید که چه پیامی به فرزندانتان می دهید.

اسلاید ۶ :

 • به بچه ها کمک کنید که راه های مختلف بیان احساساتشان را بیابند.

     بچه هایی که از بیان احساساتشان در گفتگوی رودر رو خجالت می کشند ممکن است این احساسات را از طریق نقاشی ، بازی یا نوشتن نامه به پدر ومادر یا نزدیکان بیان کنند.

اسلاید ۷ :

 • بر روی مهارت حل مسئله با تمرکز بر مسائلی که بچه ها در این سن با آن روبرو هستند ، کار کنید.

      به فرزندانتان کمک کنید که راه حل های پایدار برای مسائلی مثل انجام تکالیف مدرسه ، اختلاف یا دعوا با یک دوست ، یا مشکل قلدری در مدرسه بیابند . به آنها نشان دهید راه حل های موقت مشکل را به درستی حل نمی کند.

اسلاید ۸ :

 • به بچه ها بیاموزید توان گریز از موقعیت های ناراحت کننده را داشته باشند.

     همچنین بچه ها باید بدانند لازم نیست به دوستی که رفتار خوبی با آنها ندارد وابسته باشند.

اسلاید ۹ :

 • سعی کنید با دوستان فرزندتان و والدین آنها آشنا شوید.

    

      از طریق ارتباط تلفنی یا حضوری با آنها مطمئن شدید که آیا آنها هم همچنین نظرات شبیه شما در مورد مواد دارند. 

اسلاید ۱۰ :

 • بچه هایتان را به برنامه های اجتماعی و گروه هایی که به نقش مهم سبک سالم زندگی تأکید می کند منتقل کنید.
 • در چنین برنامه های دسته جمعی پیامهای منفی شما در مورد مواد تکرار و تقویت می شود و بچه ها هم ضمن توسعه روابط دوستانه سالم اوقات خوشایندی خواهند داشت.