لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت کارگاه آموزشی اصول ثبت آدرس و فضای اینترنتی توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت کارگاه آموزشی اصول ثبت آدرس و فضای اینترنتی قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

آیا صحبت درباره آدرس اینترنتی یک بحث عمومی و ضروری است ؟

بیست سال پیش، اواخر دهه شصت، در خانه هر کسی تلفن نبود

پانزده سال پیش، موبایل وسیله ای لوکس و تشریفاتی بود و برای همگان استفاده نداشت

ده سال پیش، اینترنت ابزاری برای استفاده همگان نبود

امروز، در هر خانه تلفن وجود دارد

          هر فردی یک (یا حتی بیشتر) تلفن همراه دارد

          استفاده از اینترنت بسیار ارزان و در برخی نقاط رایگان شده

اسلاید ۲ :

گستردگی استفاده از وب سایت

امروزه اکثر اشخاص حقوقی (تمامی سازمان ها، تمامی روزنامه ها، اکثر شرکت ها) دارای وب سایت هستند

امروزه بسیاری از اشخاص حقیقی نیز برای خود وبلاگی جهت ارائه افکار خود دارند

پس

به زودی شاهد آن خواهیم بود که
هر فردی یک وب سایت اینترنتی داشته باشد

و یکی از مهمترین مسائل در مورد داشتن یک سایت اینترنتی، آدرس آن می باشد

اسلاید ۳ :

آدرس اینترنتی چیست ؟

دامنه نام منحصر بفردی است که برای شناسایی سايت اینترنتی مورد استفاده قرار میگیرد، و از يک يا چند قسمت تشکيل شده است که با نقطه (دات) از هم جدا شدهاند.

که قسمت اول ماهیت آدرس ‘wwwقسمت دوم نام دامنه Domain Name به قسمت سوم پسوند موضوعی یا جی تی ال دی (Generic) و به قسمت آخر پسوند کشوری یا محلی یا سی تی ال دی (Country) می گویند.

اولین ثبت دامنه تحت دامنه com در سال ۱۹۸۴ صورت گرفت و اولین مجوزهای دامنه کشوری uk برای بریتانیا و us برای ایالات متحده در سال ۱۹۸۵ صادر شد .

اسلاید ۴ :

دامین جایگزین IP

سخت افزارهای متصل به شبکه اینترنت دارای نشانی عددی متشکل از چهار بخش، مانند ۱۹۴ . ۲۲۵ . ۷۰ . ۸۱ موسوم به عدد ip هستند که هر یک از چهار جزء عددی بین ۰ و ۲۵۵ است، ولی از آنجا که به خاطر سپردن این نشانی های عددی ساده نیست، معمولا از یک جایگزین گویاتر، که همان دامنه باشد، استفاده می شود .

اسلاید ۵ :

انواع پسوند دامین ها :

۱ – بین المللی

کلیه افراد در کشورهای مختلف می توانند آن ها را ثبت نمایند.

۲ – ملی

هریک از کشورهای جهان دارای پسوندی ملی هستند که برای سایتهای منصوب به آن کشور استفاده میشود. مالکیت آن ها در اختیار دولت هر کشوری می باشد و قوانین خاص خود را دارند.

اسلاید ۶ :

اصطلاحات و مقررات :

بالاترین مرتبه دامنه به اختصار tld نامیده می شود Top Level Domain

دامنه بالاترین مرتبه کد کشوری country code top level Domain، یا به اختصار   cctld مقصود از کد کشوری اختصار دو حرفی نام کشورها و نواحی دیگر است که در فهرست سازمان استاندارد جهانی ، iso 3166-1 درج شده اند

فهرست iso 3166-1 شامل ۲۴۳ کد اختصاری است . علاوه بر این فهرست، اخیرا کد eu معرف اتحادیه اروپا نیز به فهرست  cctldها افزوده شده است .

مقررات و محدودیت هایی که همه tldها یا همه cctld ملزم به رعایت آن باشند بسیار اندک است . الزامات فنی محدودیت هایی را در شکل دامنه ایجاب می کنند، مثلا فقط می توان از حروف الفبای لاتین، ارقام ۰ تا ۹ و خط تیره در نام دامنه استفاده کرد

اسلاید ۷ :

دامین های بین المللی :

معروفترين و پر استفاده ترين پسوند براي دامنه هاي سايت هاست.com مخفف Commercial به معناي تجاري است. البته بسياري از سايت هاي همه منظوره نيز از پسوند com استفاده مي کنند.

مخفف واژه Network به معني شبكه مي باشد و عموما توسط شركت هاي ارائه دهنده خدمات اينترنتي و شبكه  هاي اطلاع رساني مورد استفاده قرار مي گيرد.

اختصار واژه Organizations به معني سازمان ، تشكيلات مي باشد و معمولاْ توسط مؤسسات و سازمان هاي غير  انتفاعي كه غالباْ فعاليت غير تجاري (يا حتی تجاری) دارند مورد استفاده قرار مي گيرد.

پسوند دامنه ملی کشور ساموا (Western Samoa) است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (WebSite) مورد توجه فراوان قرار گرفته است و مي تواند هر نوع وب سايتي را در بر گيرد.

اختصار واژه Information به معني اطلاعات مي باشد كه در سايت هايي مورد استفاده قرار مي گيرد كه بنحوي با امر اطلاع رساني در هر موردي، مرتبط مي باشند. انواع اطلاع رساني در رشته هايي مانند علوم، معرفي محصولات، معرفي خدمات و … اختصاص يافته اند.

اين اولين نوع پسوندي است كه خاص افراد (اشخاص حقيقي) ايجاد شده است. در حقيقت كليه افرادي كه به هر منظور شخصي مي خواهند براي خودشان Website ايجاد كنند مي توانند از اين پسوند استفاده کنند.

مخفف واژه Education به معني آموختن دانش مي باشد؛ و براي مقاصد تعليمي چون پايگاه هاي آموزشي به كار  مي رود.

اسلاید ۸ :

دامین های بین المللی :

اختصار واژه Goverment به معني دولت مي باشد و اين پسوند مربوط به نهادهاي دولتي است.

اختصار واژه International به معني بين المللي مي باشد كه حوزه اينترنتي سازمان هاي بين المللي را نشان مي دهند.

پسوند دامنه ملی جزاير آسكنشن (Ascention Islands) است. از طرفي براي مراكز ارائه دهنده سرويس مي باشد به شرطي كه اداره كامپيوتري، اينترنتي؛ بدون هر گونه وابسته اي،نيروها جديدي استخدام نمايد.

اين نوع پسوند با آنکه مخصوص دامنه ملی کشور توالو (Tuvalu)است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (Television) مورد توجه شبکه های تلويزيونی و ماهواره ای قرار گرفته است و برای اين منظور نيز مورد استفاده قرار ميگردد.

اين پسوند مختص شركت ها و سازمان های ارائه دهنده خدمات مسافرتی مي باشد.

اسلاید ۹ :

برای ثبت یک آدرس اینترنتی چه نکاتی را رعایت کنیم ؟

۱ – نام انتخابی مرتبط و گویا باشد،

۲ = نام تا حد ممکن کوتاه باشد،

۳ – نام از نظر املایی ایهام نداشته باشد،

۴ – پسوند انتخابی جز پسوندهای اصلی یا مرتبط باشد

اسلاید ۱۰ :

آیا آدرس اینترنتی مورد نظر آزاد است ؟

برای چک کردن آزاد بودن نام اینترنتی مورد نظر، به سایت های مختلفی می توان مراجعه کرد

از جمله :

www.Mihanhost.com

www.domainpeople.com

www.domain.persiantools.com