لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت کنترل مالی توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت کنترل مالی قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

 • توانایی درک و توضیح ماهیت و حوزه کنترلهای مالی و نقش مهم آن در داخل و خارج سازمانها
 • درک دلیل تمرکززدایی مسئولیت تصمیم گیری در سازمانها و مسائل انگیزشی و کنترلی این موضوع
 • چرا شرکتها از مراکز مسئولیت استفاده می کنند و چه نوع از این مراکز در شرایط مشخص مناسب است و محدودیتهای مرکز مسئولیت در ارزیابی عملکرد چیست و مدیریت از چه شاخصهایی برای ارزیابی عملکرد مرکز مسئولیت استفاده می کند.
 • طراحی و تفسیر شاخصهای ارزیابی مناسب برای هر نوع مرکز مسئولیت
 • دلیل استفاده از قیمتهای انتقالی و انواع آن
 • تعیین و محاسبه قیمت انتقالی در شرایط مشخص
 • درک ماهیت و حوزه روشهای ارزیابی عملکرد اقتصادی بر اساس ROI و شاخصهای سود اضافی
 • درک ماهیت و حوزه و محدودیتهای تجزیه و تحلیل نسبت های مالی و توانایی محاسبه نسبتهای استاندارد مالی جهت ارزیابی عناصر عملکردی سازمان

اسلاید ۲ :

دو نوع اصلی کارخانه فولاد

کارخانه یکپارچه بزرگ

مینی کارخانه

در اینجا توضیحی در مورد این دو نوع کارخانه به نقل از سایت دفاع از محیط آمده

بطور سنتی فولاد از مواد خام در کارخانجات یکپارچه تولید می شود. کلمه یکپارچه به ترکیب سه مرحله ساختن کک و ساختن آهن و ساختن پولاد اشاره دارد.

۲۰ سال گذشته شاهد رشد قابل ملاحظه ای در کارخانجات کوچک فولاد که ضایعات فولاد بجای سنگ آهن و کک برای ساختن فولاد استفاده می کنند ، بوده ایم.

شکل ۱-۱۲ چرخه تولید فولاد را که در سایت  sleelconslwet  آمده نشان می دهد مراحلی که در قسمت چپ و بالای نمودار نشان داده ده در کارخانجات کوچک حذف می شوند در نتیجه این کارخانه ها کوچکتر هستند و از این رو به آنها مینی گفته می شود.

از گذشته تولید فولاد ضایعات بدلیل قیمت پایین ضایعات و احتیاج به سرمایه گزاری کمتر هزینه کمتری داشته.

از آنجایی که ضایعات فولاد حدود ۷۰% هزینه مواد کارگاههای کوچک را تشکیل می دهد مقرون به صرفه بودن این کارخانجات به موازات هزینه های تاسیس مربوط به قیمت ضایعات نیز می باشد. از طرفی به دلیل استفاده

اسلاید ۳ :

 • این شرکتها از ضایعات اتومبیل و اجاق گاز و یخچال ها آنها می توانند با استقرار در نواحی نزدیک به شهر بجای معادن دورافتاده هزینه های ترابری کمتری نیز بپردازند.
 • مهمترین ضعف این کارخانه ها(بدلیل استفاده از ضایعات) عدم کنترل ترکیبات شیمیایی فولاد تولید شده می باشد که این ضعف در کارخانه های یکپارچه نیز وجود دارد بعلاوه این کارخانه ها نمی توانند محصولات خاص با حاشیه سود بالا تر تولید کنند در نتیجه در مقایسه باشرکتهای یکپارچه فرصتهای کمتری در بازار خواهند یافت. شرکت Nucor یکی از مدافعین این نوع کارخانه ها بوده و از منافع حاصل از تولید کنندگان کم هزینه خود استفاده می کرد. رشد چشم گیر تقاضای فولاد در چین در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم توسعه رقابتی آن باعث نگرانی Nucor شد افزایش تقاضای فولاد باعث افزایش تقاضا و قیمت ضایعات فولاد شد و مقرون به صرفه بودن استفاده از ضایعات را تحت الشعاع قرار داد. در سالهای ۲۰۰۳و۲۰۰۴ قیمت ضایعات فولاد ۷۰% افزایش یافت (۲-۱۲) دایره تجزیه و تحلیل و بحثهای مدیریتی شرکت در گزارش سالانه خود به تاثیر قیمت ضایعات در بهای تمام شده مواد اولیه که بخش عمده ای از قیمت محصول نهایی می باشد اشاره کرد:

اسلاید ۴ :

 • در سال ۲۰۰۳ قیمت ضایعات و سایر مواد اولیه افزایش قابل توجهی داشته و در سود دهی شرکت تاثیر منفی داشته. قیمت هر تن ضایعات برای شرکت از پایان ۲۰۰۲ تا پایان ۲۰۰۳ ۶۵دلار(۷۵%) و از پایان ۲۰۰۳ تا پایان ۲۰۰۴ ،۹۹دلار(۵۵%) افزایش یافته . این اضافه پرداختی شرکت در سال ۲۰۰۴ برای مواجهه با این افزایش قیمت های خود را افزایش داد و این کار به شرکت در جهت تعدیل تاثیر این افزایش قیمت مواد کمک کرد و شرکت توانست با خرید مواد به مشتریان خود پاسخگو باشد.قیمت ضایعات فولادی و کاهش عرضه آن در آمریکا باعث شد تا چند سازمان بر کنگره جهت وضع موانعی بر صادرات ضایعات فولاد فشار آورند بعلاوه بسیاری از شرکتهای بزرگ فولادسازی (یکپارچه) خط تولید فولاد از ضایعات راه اندازی کردند که خود باعث افزایش تقاضا برای ضایعات شد و از طرفی شرکتهای بزرگ (یکپارچه) شروع و یا ادامه به استخراج کک و سنگ آهن کردند که باعث کنترل و کاهش قیمت این مواد اولیه شد این گسترش و توسعه باعث کاهش انتظارات عملکردی شرکتهایی مانند Nucor که به تولید فولاد از ضایعات می پرداختند،شد. بعضی تحلیل گران بر این عقیده بودند که رشد بلند مدت بیشتری بویژه برای محصولاتی که کارخانه های کوچک نمی توانند تولید کنند وجود داشته.
 • شکلهای ۳-۱۲و۴-۱۲و۵-۱۲ صورت سود و زیان شرکت Nucor و ترازنامه و صورت جریان نقدی آنرا برای سالهای ۲۰۰۰تا۲۰۰۴ نشان می دهند.
 • محیط کنترل مالی
 • معنی کنترل مالی چیست؟ کنترل مالی از شاخصهایی که از اطلاعات مالی بدست می آیند برای ارزیابی عملکرد مدیریت سازمان استفاده می کند. مرکز توجه ممکن است یک محصول یا خط تولید یا یک دایره یا بخش یا کل سازمان باشد. کنترل مالی که برذ نتایج مالی تاکید دارند در مقابل ارزیابی متوازن (BSC) قرار دارد که در پی ارتباط دادن شاخصهای مالی با عوامل ایجاد آنها می باشد. در موسسات انتفاعی، کنترل مالی به عوامل ایجاد سود مثل توانایی سازمان در استفاده کارا از دارییها و کنترل هزینه ها برای سطح مشخصی از

اسلاید ۵ :

 • فروش توجه دارد اما در موسسه غیر انتفاعی کنترل مالی بر تواناییسازمان در استفاده کارا از منابع برای رسیدن به اهداف خدماتی سازمان تمرکز دارد در فصل ۹ ما به نقش مهم ارزیابی متوازن بعنوان ابزاری جهت کمی کردن راهبرد و اجرای راهبرد در سلسله مراتب سازمان پی بردیم. ساختار علت و معلولی ارزیابی متوازن ارزیابی مدیریت از عوامل موفقیت در رسیدن به اهداف را منعکس می کند. در سازمانهای انتفاعی اهداف عمدتاً مالی هستند و شامل شاخصهایی مانندRDI و EPS و رشد سهم بازار و رشد سود می باشند.
 • از آنجایی که مخاطبان خارجی مانند سرمایه گزاران و تحلیل گران بورس و بستانکاران بطور سنتی بر شاخصهای عملکردی مالی برای ارزیابی توانایی سازمان استفاده می کنند، سازمانها شاخصهای مالی را برای ارزیابی عملکرد و حوزه هایی که نیاز به بهبود دارند تهیه می کنندهمانطور که در فصل ۹ بحث شد شاخصهای مالی وجود مشکل را بیان می کنند اما دلیل آن یا حداقل اقدام لازم و توضیح مسئله یا عدم رسیدن به اهداف مورد انتظار یا هشدار برای آن را بیان نمی کنند. بطور مثال کاهش سود که می تواند بیانگر کاهش فروش که خود بیانگر عدم رضایت مشتریان از کیفیت و خدمات نامناسب و یا قیمت بالا می باشد. شاخصهای مالی فقط کاهش سود یا فروش را نشان می دهند نه دلیل آن را که در فصل ۹ به آن پرداخته شده
 • کنترل مالی ، بخشی از یک موضوع گسترده تر به نام کنترل سازمان که در فصل ۷و۸ در مورد آن بحث کردیم ، می باشد

اسلاید ۶ :

کنترل مالی

 • در فصل ۱۰ تجزیه و تحلیل انحرافات را آموختیم که یکی از کنترلهای قدیمی و فراگیر مالی است. در این فصل ما با گستردگی بیشتری به بررسی کنترلهای مالی شامل ارزیابی واحدها و کل سازمان می پردازیم.
 • وقتی مدیران از ابزار کنترل مالی برای ارزیابی واحد ها استفاده می کنند نتایج حاصله عمدتاً در داخل سازمان استفاده می شوند و به استفاده کنندگان خارجی ارایه نمی شوند( شاخصهایی مانند سودآوری یک محصول یا خط تولید)
 • مدیران ژنرال موتورز در سالهای ۱۹۲۰ این نوع کنترل مالی داخلی را برای پشتیبانی اطلاعاتی از تصمیم گیری غیر متمرکز در سازمانهای بزرگ طراحی کردند.
 • تحلیل گران خارجی ابزار کنترل مالی را برای ارزیابی جنبه های مختلف عملکردی سازمان مانند قابلیت پرداخت بدهی و کارایی و سودآوری ارائه کردند. از آنجایی که شاخصهای مالی منعکس کننده نظر افراد خارج از سازمان می باشد این ابزار کنترل مالی خارجی برای مدیریت و ارزیابی مربوط و مفید می باشند.

اسلاید ۷ :

ایجاد انگیز برای تمرکز زدایی

 • محیط باثبات شرایطی است که در آن اختلاف اطلاعاتی بین پرسنلی که با مشتریان در ارتباط هستند یا مسئول فعالیتهایی که منجر به تولید کالا و خدمات می شوند با مسئولین شرکت وجود ندارد و هیچ تغییری که سازمان بخواهد خود را با آنها وقف بدهد وجود نداشته باشد. در نتیجه هیچ نیازی برای پاسخ سریع به محیط متغیر و یا تعویض اختیار تصمیم گیری به مدیران محلی وجود نداشت و سازمانها می توانستند فرایندهای استاندارد عملیاتی برای محیطی شناخته شده طراحی و اجرا کنند و انتظار می رفت پرسنل آنرا اجرا کنند.
 • در چنین سازمانهایی شناخت خوبی از فن آوری و نیاز مشتریان وجود دارد و در خط تولید قیمت و کیفیت بیشترین اهمیت را دارند. وقتی قیمت اهمیت دارد کنترل بهای تمام شده نیز اهمیت دارد. بدین منظور شرکتها از فرایندهای عملیاتی استاندارد برای حصول اطمینان از اینکه { ۱- آنها از کاراترین روشها و فن آوریها جهت تولید محصول با کیفیت ثابت و بهای تمام شده پایین استفاده می کنند.۲- هیچ راه دیگری بجزء راه انتخاب شده برای انجام کار وجود ندارد.}استفاده می کنند.

اسلاید ۸ :

 • بطور مثال شرکت مکدونالد استفاده خود از SMP را تقریباً به یک علم تبدیل کرده طراحی آشپزخانه و طراحی محصول و شکل مواد اولیه و فرایند عملیاتی توضیح داده شده همه برای رسیدن به اهداف ۱- کیفیت بالا ۲- قیمت تمام شده پایین می باشد.
 • مک دونالد به دنبال سرآشپز خلاق در تهیه غذا و ارائه منو جدید نیست بلکه بدنبال کسی است که بتواند فرایند استاندارد شده را برای ارتقاء کیفیت و کاهش بهای تمام شده اجرا کند. در مقابل رقابت روزافزون و باز شدن بازارهای انحصاری قدیمی برای رقابت بسیاری از سازمانها حتی آنهایی که قبلاً تصور شد با شرایط با ثباتی روبرو هستند مثل موسسات مالی روشها و سازماندهی خود را برای پاسخ گویی به شرایط جدید تغییر داده اند. در شرایط تغییر ذائقه مشتری و فن آوری و راهبردهای رقبا سازمانها باید قادر به تغییر سریع باشند مک دونالد یک مثال خوب در این مورد می باشد چون در سالهای ۲۰۰۵-۲۰۰۳ همراه با سخت گیریهای بهداشتی (سلامت) برای اولین بار شاهد زیان و کاهش مشتری در فروشگاه هایش روبرو شد و تغییرات مهمی در منو خود ایجاد کرد از جمله معرفی فروشگاههای ۲۴ ساعته

اسلاید ۹ :

 • در گذشته بانکها سیستمهای سخت و پرمسئولیت مدیریتیبرای حفاظت از اموال خود و پیروی از قوانین و مقررات بکار می بردند. هرچند این سیستمها برای رسیدن به اهداف خود موفق بودند در بسیاری از موارد در رابطه با مشتری خوب عمل نمی کردند. ارائه خدمات با کیفیت به مشتری به معنی باز بودن شعبه در غروب و استفاده از دستگاههای اتوماتیک برای پاسخگویی ۲۴ ساعته و ارائه خدمات تحت وب برای دسترسی آسان مشتریان از طریق تلفن و کامپیوتر و ارائه کارتهای اعتباری (بدهکار و بستانکار) و پاسخگویی سریع و ارائه وام خودرو خدمات اعتباری و اوراق قرضه رهنی می باشد.
 • سازگار بودن نیازمند تفویض مسئولیت تصمیم گیری به افراد بیشتری در سازمان … همان تمرکز زدایی می باشد. تمرکز زدایی به پرسنل با انگیزه و آموزش دیره امکان درک سریع تغییر ذائقه مشتریان را می دهد وبه پرسنل خط مقدم شرکت امکان و مسئولیت اجرای برنامه هایی جهت همسویی با آن تغییرات را می دهد.
 • سطوح مختلفی از تمرکززدایی وجود دارد. بعضی شرکتها بیشتر تصمیم گیری ها را محدود به مدیران سطح بالا و میانی می کنند. اما بعضی دیگر تصمیمات مهم درباره چگونگی ساخت محصولات و ارائه خدمت به مشتریان را به اجرا کنندکنندگان همان کارها واگذار می کنند. میزان تمرکز زدایی بیانگر اطمینان شرکت به پرسنل و سطح آموزش و مهارت آنها و ریسک افزایش یافته ناشی از تفویض اختیار و توانایی پرسنل در انتخاب درست و در نهایت نیاز سازمان به پرسنل خط مقدمی که بتوانند تصمیمات سریع و درست بگیرند می باشد.

اسلاید ۱۰ :

فرایند عملیاتی استاندارد در کارخانه مرسدس بنز

 • وقتی کارخانه بنز اولین خودرو شاسی بلند خود را تولید کرد سیستم تولیدی که از روشهای استاندارد بهره می برد ایجاد کرد (SMPS). این سیستم روشهای خاص را با جزئیات کامل در خود داشت که کارکنان باید بر اساس آن کار خود را انجام دهند و با جلو گیری از انجام کار سیلقه ای توسط کارکنان امکان وجود هرگونه مغایرتی را از بین برده بود.
 • در عمل
 • ارزیابی عملکرد مک دونالد
 • برای ارتقاع یکنواختی این شرکت یک دایره SQC (خدمات- کیفیت – نظافت) در هر فروشگاه خود ایجاد کرد. اگر فروشگاهی نتواند سطح توافقی SQC را حفظ کند در آمد کاهش خواهد یافت. این معیار(SQC) برای ارزیابی میزان رعایت SQC در فروشگاههای بکار می رود. در این معیار مواردی از قبیل چگونگی رضایت مشتری و مدت انتظار مشتری در صف و صندوق و تمیزی اموال و آماده و فراهم بودن محصولات طبق روش توصیه شده می باشد.
 • مراکز مسئولیت وارزیابی عملکرد واحد
 • مرکز مسئولیت یک واحد از سازمان است که مدیر مسئول دارد . فرض یک هتل در مجموعه هتلها + یک قسمت از خط تولید که دستگاههای کنترل کامپیوتری می سازد + یک قسمت در یک دانشگاه + دایره پردازش داده ها در یک اداره دولتی + واحد خسارت یک شرکت بیمه + دایره حمل و نقل یک فروشگاه اینترنتی
 • یک مرکز مسئولیت مثل یک شرکت است ومدیر آن باید آنرا برای رسیدن به اهداف مقطعی (goal) باعث تمرکز وتحصص پرسنل وقابل اندازه گیری بودن آنها می شود.آنهاباید بطور همزمان منافع بلندمدت سازمان وهماهنگی فعالیتهای مراکز فعالیت با هم را بهبود بخشند. در قسمت بعدی به چگونگی تاثیر این هماهنگی بر اهداف مالی بحث خواهد شد.