لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت گواهی سپرده کالایی ابزاری نوین برای تامین مالی توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت گواهی سپرده کالایی ابزاری نوین برای تامین مالی قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

  • معرفی
  • گواهی سپرده کالایی اوراق بهاداری است که موید مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالا است و پشتوانه آن قبض انبار استانداردی است که توسط انبارهای مورد تایید بورس صادر می گردد.
  • دستورالعمل اجرایی معاملات گواهی سپرده کالایی به تصویب هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار رسیده است.

اسلاید ۲ :

برزیل

مزایا : معافیت مالیاتی معاملات گواهی سپرده کالایی و قبض انبار

قابلیت قبض انبار : فروش محصول انبارها

قابلیت گواهی سپرده کشاورزی : گرو گذاشتن محصول به عنوان وثیقه دریافت وام بانکی

اسلاید ۳ :

فرانسه

بر روی کالاهای سپرده شده در انبار، قبضی صادر می­شود همراه با گواهی سپرده که به عنوان ابزار تضمین به آن پیوست می­گردد. این قبض-گواهی از دو قسمت تشکیل شده است: قبض که عنوان صاحب کالا را در بر دارد و گواهی سپرده که بیانگر گواهی تضمین برای دارنده آن است.

محصولات ذخیره شده در انبار می­توانند بوسیله صدور گواهی سپرده تحت عنوان اوراق بهادار غیرتصاحبی وثیقه شوند و قبض انبار و گواهی سپرده کالا می­توانند با هم یا جدا از هم با پشت نویسی انتقال یابند و این دو باید همزمان برای ترخیص کالا ارائه شوند.

اسلاید ۴ :

آرژانتین

آرژانتین از سیستم قبض دو قسمتی استفاده می­کند؛ قبض انبار که بیانگر مالکیت محصولات سپرده شده است و گواهی سپرده کالا که بیانگر حق رهن در آن محصولات است. قبض انبار و گواهی سپرده کالا می­توانند به طور جداگانه با پشت‌نویسی معامله گردند.

 همچنین محصولات سپرده شده تنها با ارائه همزمان گواهی سپرده و قبض انبار ترخیص می­شوند.

 آرژانتین به دارندگان گواهی سپرده کالا در صورت نکول بدهکار اجازه حراج محصول را بعد از ۱۰ روز اعلان عمومی بر اساس آیین دادرسی خارج از دادگاه می‌دهد.

اسلاید ۵ :

مزایای گواهی سپرده کالایی

با استقرار نظام انبارداری و صدور گواهی سپرده کالایی:

امکان نقدینه کردن کالاهای راکد به وجود می آید.

هزینه های انبارداری و جابجایی بین انبارها کاهش می یابد.

فاصله زمانی بین تولید و فروش کالا توسط تولیدکننده مدیریت می شود.

بی ثباتی های قیمت ها کاهش می یابد.

تأمین مالی تولیدکنندگان تسهیل و با هزینه های کمتری انجام می شود.

فرآیند استاندارد سازی کالاها و ارتقاء کیفیت آنها بهبود می یابد.

 

اسلاید ۶ :

برخی کارکردهای گواهی سپرده کالایی

  • ابزار معاملاتی: این اوراق به دلیل استاندارد بودن و اخذ مجوزهای مورد نیاز و نیز ورقه بهادار بودن، قابلیت معاملات پیوسته در انواع بازارها را دارا می باشند.
  • ابزار تأمین مالی: به دلیل ماهیت اوراق بهادار بودن گواهی سپرده کالایی، این امکان وجود دارد که با توثیق آن نزد یک بانک یا موسسه مالی و اعتباری (تعیین شده توسط بورس) نسبت به اخذ تسهیلات به پشتوانه آن اقدام نمود.
  • ابزار تحویل در قراردادهای آتی: دارندگان موقعیت تعهدی فروش در بازار قراردادهای آتی در صورتی که تا سررسید قرارداد اقدام به بستن موقعیت تعهدی خود ننمایند، ملزم به تحویل کالا به خریدار می باشند.

اسلاید ۷ :

ویژگی های کالاهای مناسب برای راه اندازی گواهی سپرده کالایی

  • استاندارد پذیری کالا؛ کالاهای غیر استاندارد و با قابلیت تغییر کیفیت طی زمان، فاقد این خصوصیت می باشند.
  • قابلیت ماندگاری کالا برای یک دوره زمانی قابل قبول؛ امکان راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی بر روی کالاهای با طول دوره نگهداری پایین وجود ندارد.
  • عدم وجود مازاد تقاضا برای کالا؛ چنان چه کالایی بازاری با مازاد تقاضا داشته باشند، انگیزه ای برای توقف آن در انبار و نگهداری آن وجود ندارد.
  • قابلیت تفکیک کالا به محموله های استاندارد؛ در صورتی که کالایی قابلیت تفکیک نداشته باشد و صرفاً برای فروش به صورت یکجا باشد، راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی بر روی آن امکان پذیر نخواهد بود.

اسلاید ۸ :

خروج کالا از انبار

üخروج کالا از انبار، مستلزم اخذ تاییدیه قبلی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی می‌باشد.

üانباردار موظف است در زمان مراجعه دارنده گواهی سپرده کالایی جهت تحویل کالا، جدول زمان‌بندی انجام امور بارگیری را به وی و بورس اطلاع‌رسانی نماید.