لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت HDL,LDL در انسان توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت HDL,LDL در انسان قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

 

اسلاید ۱ :

منابع کلسترول

کلسترول به دو طریق در بدن به وجود می آید:

۱٫ بدن خودش کلسترول می سازد. بیشترین کلسترول را کبد می سازد و مقدار آن، روزانه در حدود ۱۰۰۰ میلی گرم می باشد.

۲٫ کلسترول وارد شده به بدن، از طریق خوردن مواد غذایی از جمله: گوشت قرمز، مرغ، ماهی و لبنیات. انجمن قلب آمریکا توصیه کرده است که هر فرد باید روزانه کمتر از ۳۰۰ میلی گرم کلسترول مصرف کند تا دچار بیماری نشود.

لازم به ذکر است که میوه ها ، سبزیجات، روغن های گیاهی، غلات و آجیل دارای کمترین مقدار کلسترول و زرده تخم مرغ و گوشت ها دارای بیشترین مقدار کلسترول هستند.

اسلاید ۲ :

کلسترول در خون حل نمی شود و توسط لیپوپروتئین ها وارد سلول می شود و از آن خارج می گردد. (لیپوپروتئین ترکیبی از پروتئین و چربی است و چربی را در خون حمل می کند.) وجود کلسترول در کبد، نخاع و مغز ضروری است. کلسترول در ساخت و نگه داری سلول ها، برخی هورمون ها، ساخت ویتامین D و جذب ویتامین های محلول در چربی نقش دارد. مقدار مناسب کلسترول کمتر از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر است.

HDL  یا لیپوپروتئین با چگالی بالا به نام “کلسترول خوب” معروف می باشد.  HDL دارای مقدار زیادی پروتئین و مقدار کمی کلسترول می باشد. این نوع لیپوپروتئین، کلسترول را از خون برمی دارد و به کبد می برد.

—HDL از قلب محافظت می کند و مقدار کم آن ( کمتر از ۴۰ میلی گرم در دسی لیتر) در خون می تواند یکی از عوامل ایجاد بیماری های قلبی باشد. مقدار مناسب HDL برابر و یا بیشتر از ۶۰ میلی گرم در دسی لیتر می باشد.

 LDL یا لیپوپروتئین با چگالی کم به نام “کلسترول بد” شناخته می شود. LDL دارای مقدار زیادی کلسترول و مقدار کمی پروتئین می باشد. وظیفه LDL حمل کلسترول و دیگر چربی ها در خون است.

اسلاید ۳ :

افزایش LDL در خون می تواند باعث باریک و سخت شدن رگ های تغذیه کننده ی قلب و مغز و به دنبال آن بروز بیماری های قلبی و مغزی شود. مقدار مناسب LDL کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر است.

منابع تری گلسرید

توليد خيلي از هورمون ها مانند پروژسترون، استروژن، تستسترون، آدرنالين و خيلي از هورمون هاي ديگر بدون کلسترول ممکن نخواهد بود. پس در نتيجه مي توان گفت کلسترول يک عنصر  لا زم و ضروري براي انسان در ادامه زندگي است.

بدن کلسترول را از موادغذايي و کبد مي گيرد تا بتواند تمام اين فعاليت ها را انجام دهد.

خيلي ها مي گويند کلسترول باعث حملا ت قلبي مي شود در صورتي که اينطور نيست. تحقيقات نشان داده است که کساني که دچار حملا ت قلبي مي شوند ۵۰ درصد از آنها حتي کلسترول خونشان روي ۲۰۰ بوده است و نيز حتي آمار در بسياري از کشورهاي آفريقايي و اروپايي نشان مي دهد که انسان هايي هستند با سن بالا ي ۹۰ سال که کلسترول آنها روي ۴۰۰  است و هنوز هم بدون هيچ مشکلي به زندگي خود ادامه مي دهند.

 

اسلاید ۴ :

در نتيجه مي توان  خاطرنشان کرد که کلسترول به تنهايي نمي تواند عامل حمله قلبي  باشد. ما بايد در بدن خود به دنبال اين باشيم که به چه دليل کلسترول در بدن ما بالا  رفته است و چرا سلول هاي ما صدمه ديده اند و باعث افزايش کلسترول شده اند.

وقتي که کلسترول وجود نداشته باشد زخم هاي ما به هيچ عنوان بهبود پيدا نخواهد کرد و نيز سلولها بدون کلسترول از فرم و شکل و استحکام خود خارج مي شوند.

علتي که کلسترول را يک چربي مي دانند شايد به خاطر اين باشد که وقتي که کلسترول از کبد توليد مي شود و به سمت سلول هاي صدمه ديده مي رود براي ترميم آنها از طريق خون، بايد دوباره بعد از تمام شدن کار باز به کبد برگردد و اين رفت و آمد بايد توسط يک وسيله نقليه انجام شود و اين وسيله نقليه را در بدن که اين کار حمل و نقل را انجام مي دهد لا يپو پروتئين مي نامند. لا يپو از ليپيد مي آيد يعني چربي، پروتئين هم پروتئين است در واقع پروتئيني که داخل آن چربي است و بيرون آن پروتئين  و مولکول کلسترول در داخل لا يپوپروتئين قرار مي گيرد.

زماني که فردي داراي فشار خون بالا  است در اثر اين فشار خون کلسترول او هم بالا  خواهد رفت و اگر اين فرد سيگاري هم باشد احتمال خطر حمله قلبي شايد ۲۰ برابر افزايش پيدا کند.

اسلاید ۵ :

—افراد مبتلا  به بالا بودن کلسترول بايد در رژيم مواد غذايي دقت بيشتري داشته باشند.

—اين افراد بايد از سبزيجات، حبوبات و غلا ت چون فاقد کلسترول  هستند استفاده کنند و از سويا به جاي گوشت استفاده کنند.

—اين افراد بايد از خوردن  غذاهاي سرخ شده و لبنيات پرچرب دوري کنند.

—تمرينات ورزشي در کاهش کلسترول خون بسيار موثر است، زيرا ورزش باعث کاهش وزن مي شود. در هنگام ورزش مقدار HDL خون افزايش پيدا مي کند و LDL  خون کاهش پيدا مي کند. به طور طبيعي کلسترول خون بايد زير ۲۰۰ ميلي گرم باشد.

—میزان نرمالHDL، ۸۰-۳۰ میلی گرم در دسی لیتر خون است. هرگاه مقدارHDL خون فرد كمتر از ۳۵ باشد، در معرض خطر بیشتری برای ابتلای به حملات قلبی است. شما می توانید با افزایش هر میلی گرم در دسی لیترHDL، تا ۲ درصد احتمال ابتلا به حملات قلبی را كاهش دهید.

—کلمات کلیدی مطلب : HDL كلسترول – کلسترول – خون – چربی خون

—نگامي که مي شنويم شخصي درباره پايين آوردن سطح کلسترول بدن خود صحبت مي کند، بايد توجه داشته باشيم که کلسترول مورد نظر او کلسترول بد يا LDL (ليپوپروتئين کم چگالي) است نه . HDL

 

اسلاید ۶ :

—اتفاقا سطح کلسترول خوب يا HDL (ليپوپروتئين با چگالي بالا) ، در بدن نبايد بيش از حد پايين باشد زيرا اين ذرات به از ميان بردن چربي اضافه خون کمک کرده و متعاقبا از اکسيده شدن و رسوب چربي بر ديواره رگ ها جلوگيري مي کنند. اگر ميزان HDL خون کمتر از ۴۰ ميلي گرم بر دسي ليتر (bl/mg) باشد، خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي به شدت افزايش خواهد يافت. ميزان متوسط و قابل قبول اين نسبت ، بايد بين ۴۰ تا ۵۹ ميلي گرم بر دسي ليتر باشد و بالا رفتن اين عدد از ۶۰ بسيار عالي است ; زيرا خطر ابتلا به نارسايي هاي قلبي – عروقي باز هم کمتر خواهد شد.

—دو عامل ژنتيک و شيوه زندگي هر فرد، نقش مهمي در سطح کلسترول خون وي بر عهده دارند. ممکن است عده اي به طور طبيعي مستعد داشتن HDL کم يا زياد باشند. چنين افرادي براي بالا بردن ميزان کلسترول خوب بدن خود با روش هاي طبيعي چون رژيم غذايي و ورزش ، با مشکل بيشتر مواجه خواهند شد و بايد طبق دستور پزشک ، از داروهاي کمکي نظير نياسين (niacin) و ويتامين B3 استفاده کنند .

 

اسلاید ۷ :

—بعضي عادات خاص در زندگي افراد نيز مي تواند کلسترول خوب را کاهش دهد. سيگار کشيدن، مصرف غذاهايي با چربي ترنس (fats trans) ، اضافه وزن شديد و بي تحرکي ، همه مي توانند به کاهش HDL منجر شوند. (استفاده از قرص هاي ضدبارداري که حاوي مقدار زيادي پروژسترون باشند نيز سطح کلسترول خوب را پايين مي برد).

—  بيشتر روزهاي هفته ورزش کنيد

—ورزش تاثير قوي ، اما کوتاه مدت بر افزايش کلسترول خوب بدن دارد . هر جلسه ورزش منجر به افزايشي اندک در HDL مي شود و به همين دليل ، براي گرفتن نتيجه مثبت ، بايد به کاري مداوم تبديل شود . ورزشکاران و افرادي که به طور مداوم در تحرک هستند ، از ذخيره کلسترول مفيد بيشتري برخوردارند.

—  در هفته ۸۰۰ تا ۲۲۰۰ کالري اضافه بسوزانيد