مقدمه
هدف اصلی این تحقیق مطالعه شیوع آکنه ، درک از وجود آن و ارتباط آن با سلامت روان و سایر فاکتورهای مرتبط در دانش آموزان ۱۹-۱۴ ساله شمال غرب تهران در بهمن ماه ۱۳۸۶ است.

روش ها و ابزارها
در طی این مطالعه ۴۰۰ دانش آموز شامل ۲۰۰ دختر و ۲۰۰ پسر طی روش Multistage randomized در بین دانش آموزان ۱۹-۱۴ در دبیرستان های شمال غرب تهران انتخاب شدند.

در طی این مطالعه جهت ارزیابی سلامت روان ما از پرسشنامه GHQ12 استفاده کردیم.همچنین برای بدست آوردن درک دانش آموزان در مورد شدت آکنه و سایر فاکتورهای مرتبط مثل اختلالات هورمونی و Family history و سایر عوامل پرسشنامه ای را تهیه کردیم و در بین آن ها توزیع نمودیم.سپس دانش آموزان را مورد معاینه قرار دادیم تا ببینیم آیا آکنه دارند یا خیر و شدت آکنه چقدر است ؟

نتایج
نتایج بررسی شدت و نوع آکنه به شرح زیر است :
۴۲% آکنه خفیف ، ۷/۱۶ % متوسط ، ۱/۸% شدید و ۲/۳۲% بدون آکنه هستند.و یک رابطه مثبت معنا دار بین آکنه و سلامت روان (۰۰۱/۰> p) و ارتباط آکنه با برخی غذاها شامل شیرینی و آجیل و لبنیات و fast food و سابقه خانوادگی مثبت (۰۰۱/۰= p) وجود داشت.همچنین بین درک از دانش آموزان از شدت آکنه خودشان و وجود آکنه در معاینه فیزیکی یک ارتباط معنی دار وجود داشت.

بحث و نتیجه گیری
در طی این مطالعه مانند سایر مطالعات قبلی ، ما هم ارتباط معنا دار بین درک دانش آموزان از شدت آکنه شان و وجود آکنه در معاینه بالینی یافتیم. (۰۰۱/۰> p).در مورد ارتباط آکنه با سلامت روان در مطالعات گذشته ارتباطی بین آکنه و سطح سلامت روان پیدا نشده بود ولی ما در طی مطالعه خود این اربتاط را یافتیم. (۰۰۱/۰> p).همچنین بین شدت آکنه با استفاده از شیرینی و لبنیات ، آجیل و Fast food ارتباط وجود داشت ، بنابراین پیشنهاد می کنیم جهت درمان آکنه میزان استرس و اضطراب کاهش یابد و به جهت ارتباطی که بین آکنه و مواد غذایی پر کالری یافتیم پیشنهاد می کنیم که از مواد غذایی با کربوهیدارت پایین و کم کالری استفاده کنند.

 

بیان مسئله (مقدمه)
آکنه و لگاریس Acnea vulgaris یا آکنه معمولی یا جوش جوانی بیماری شایع دورن جوانی و شایع ترین بیماری واحد پیلو سباسه و یک بیماری مزمن التهابی فولیکول سباسه می باشد که با افزایش ترشح سبوم خود را نشان میدهد (۱).این بیماری مناطقی مانند صورت ، پشت ، سینه را که دارای غدد سباسه فراوان هستند را درگیر می کند.۹۸% موارد آکنه در صورت دیده می شود (۲).درکمتر از ۱% موارد آکنه بسیار وسیع است و علاوه بر مناطق معمول اندام ها و مناطق گلوتئال را نیز گرفتار می کند (۱).آکنه در دوران جوانی شروع شده و در اکثر موارد در حدود ۲۵ سالگی بهبود می یابد.علت بهبودی در سنین بالا مشخص

نیست.این بیماری در مردان شیوع کمتر و از نظر بالینی شدت بیشتری دارد (۱).از نظر اپیدمیولوژی تقریباً در ۸۵% بزرگسالان و جوانان وجود دارد (۲).
حداکثر سن شیوع این بیماری ۱۹-۱۳ سالگی است و بدلیل پایین تر بودن سن بلوغ در دخترها زودتر از پسرها بروز می کند (۱).آکنه در ۴۰ درصد دختران ۱۷ ساله و ۲۵ درصد دختران ۱۸ ساله وجود دارد.پس از این سن درصد شیوع کاهش می یابد که معمولاً تا سن ۲۵ سالگی ادامه دارد.

۱۰% مردان و ۵% زنان تا سن ۴۰ سالگی مبتلا به آکنه هستند (۲).بیماری در تمام نژادها وجود دارد.بنظر می رسد بیماری دارای عوامل فامیلیان وارثی باشد اما اثبات آن بدلیل شیوع زیاد بیماری امکان پذیر نیست (۱).اتیولوژی آکنه نامشخص است ولی یکسری عوامل نقش مهمی در ایجاد آکنه دارند که شامل موارد زیر است :
۱- افزایش فعالیت غدد سباسه و ازدیاد تولید سبوم (۲) که افزایش سطح هورمونها آندوژن در زمان بلوغ ، باعث تحریک غدد پیلو سباسه و ترشح سبوم می شود (۳).

۲- افزایش شاخی شدن مجاری پیلو سباسه که این امر هم تحت تاثیر آندوژن است (۲).
۳- کلونیزاسیون باکتریایی شامل پروپیونی اکنس (p.acnes) ، استاف اپیدرمیدیس و مالافدیا فورفور که نقش پروپیونی اکنس از همه مهمتر اس که یک باکتری بی هوازی و ساکن طبیعی پوست است و جز اصلی فلور میکروبی فولیکول سباسه است (۱).
۴- التهاب که احتمالاً آنزیم ها و مواد مترشحه از باکتریها در ایجاد آن دخالت دارند (۲).

اندازه و میزان متابولیسم غدد سباسه می شود و اثبات شده است که فعالیت غدد سباسه در افراد با ترشح هورمونهای آندوژنی در مردان ، با منشاء بیضه و غدد آدرنال و در زنان با منشاء تخمدان ها و غدد آدرنال در ارتباط است (۱).

بطور کلی در یک بررسی در ۴۱% زنان مبتلا به آکنه سطح تستوسترون بالا بوده است و در یک بررسی دیگر در ۵۲% زنان که موی زائد نداشتند ، مبتلا به آکنه بوده اند.حداقل یکی از هورمونهای آندوژن یا پیش سازهای آن درحد غیر طبیعی بوده است (۲).
بطور کلی ازیاد تولید سبوم در ۵۰ تا ۷۵ درصد زنان مبتلا به آکنه با عدم تعادل هورمونی همراه است (۱) که یکی از مهمترین این حالات PCOS است که با اختلال قاعدگی ، هیرسوتیسم ، کیست تخمدان ، آکنه و ناباروری خود را نشان میدهد (۴).
عوامل تشدید کننده آکنه شامل موارد زیر است :

۱- رژیم غذایی که رژیم های حاوی کربوهیدرات در تشدید آکنه نقش دارند (۱).
۲- قاعدگی که در حدود ۷۰% خانم های مبتلا به آکنه قبل از پریود آکنه تشدید می شود که مربوط به ازدیاد تولید سبوم است (۱).
۳- استرس روحی که علت آن در ایجاد آکنه نامشخص است (۲) که طی تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۵ انجام شده ارتباط تشدید آکنه با استرس ثابت شده است (۳).

۴- تعریق و کار کردن با مواد نفتی نیز در ایجاد آکنه نقش دارد.
۵- اشعه فرابنفش ، اشعه طبیعی آفتاب به بهبود ضایعات کمک می کند (۲).
۶- داروهایی مثل آزایتوپرین یا لیتیم ، هیدافتوئین ، ویتامین B12 ، کینیدین ، ریفامپین ، Coal-Tar، املاح طلا و ایزونیازید در ایجاد و تشدید آکنه نقش دارند (۲).
تظاهرات آکنه متفاوت است و به دو دسته ضایعات غیر التهابی شامل کومدوی باز و بسته (سرسفید و سر سیاه) و ضایعات التهابی شامل پایول ، پوسچون ، اریتم ، کیست و ندول تقسیم می شود و بارزترین علامت کومدو است (۱).

آکنه از نظر شدت به سه دسته خفیف mild ، متوسط moderate و شدید sever تقسیم می شود.لازم به ذکر است که ضایعات عمیق می توانند ایجاد اسکار فرو رفته یا هیپر تروفیک کنند (۲).
خصوصیات سه دسته آکنه طبق جدول زیر است :

sever Moderate mild
100< 100-20 220 کومدو
۵۰< 50-15 210 پاپول و پوسچول
۵< 25 – کیست (۳)
+ + + کومدو
Extensive Several to many Few to several پاپول و پوسچول
Many Few to several – کیست

تشخیص آکنه آسان و از طریق معاینه پوست افراد مبتلا است (۲).
درمان شامل درمانهای موضعی مثل استفاده از آنتی بیوتیک های موضعی مثل اریترویاسین ، کلیندامایسین ، کومدولیتیک موضعی مثل نرتینوئین و درموارد شدید از آنتی بیوتیک های خوراکی مثل تتراسایکلین ، اریترویاسین و ایزو ترتینوئین خوراکی بنام آکوتان استفاده می شود در مواردی مثل pcos از کنتراسپتیوهای خوراکی و آنتی آندوژنها استفاده می شود (۲).

با توجه به شیوع بالای آکنه مطالعاتی در این زمینه انجام شده است که از جمله مطالعه ای cross sectional با عنوان بررسی شیوع آکنه و ولگاریس در مدارس ساری انجام شده که نتیجه آن بدین صورت بوده است.۶/۳۰% مرد و ۴/۶۹% زن که از این تعداد ۰۲/۹۲% آکنه mild و ۹۸/۷% آکنه moderate داشتند (۵).
با توجه به شیوع بالای آکنه و مشکلات روحی مرتبط با آن ، صرف زمان زیاد و مراجعات مکرر به پزشک درمان و بروز عوارض از قبیل اسکار ما بر آن شدیم تا میزان شیوع آکنه را در دانش آموزان مدارس شمال غرب تهران و ارتباط آکنه را با سلامت روان با استفاده از GHQ 12 سوالی (که تا به حال پژوهشی با استفاده از این متد در ارتباط با آکنه در ایران انجام نشده است و ارتباط آن با سایر عوامل را بررسی کنیم.

پیشینه تحقیق (مروری بر مقالات) :
۱ مطالعه ای تحت عنوان آکنه : شیوع و درک از وجود آن و تاثیرات آن بر سلامت روان در بین جوانان در Aydin ترکیه که در سال ۲۰۰۷ توسط uslu و همکارانش در دپارتمان سایکولوژی و درماتولوژی ترکیه انجام شده.

این مطالعه به صورت cross sectional بوده و شامل یک پرسشنامه بوده که توسط جوانان درمورد آکنه پر می شده ، این پرسشنامه شامل ۱۲ سوال دموگرافیک در مورد جوانان و خانواده آنها و ۲۳ سوال درمورد اطلاعاتشان از آکنه و وجود آکنه به صورت subjective و همچنین ۱۲ سوال در مورد GHQ (General Health Question) و سوالات RSES (Rosenberge self steer scale) بوده است.

دامنه نمرات GHQ از ۰ تا ۳۶ به صورت score 0 و ۱ و ۲ و ۳ به گزینه هاست به طوری که بالاترین score یعنی ۳۶ نشاندهنده میزان بالاتری از اختلال درسلامت روان می باشد و دامنه نمرات RSES از ۰ تا ۳۰ است و بالاترین score نشانه اعتماد به نفس کمتر است.
در این مطالعه ۴ مدرسه به صورت تصادفی انتخاب شدند و سوالات بین ۶۰۰ نفر از جوانان توزیع شد و همچنین این مطالعه شامل یک معاینه وارزیابی objective آکنه در گروه مورد مطالعه هم توسط پزشک بود.

ارزیابی آکنه به صورت بالینی بر اساس گزارشاتی از کنفرانس های متوالی بر روی طبقه بندی آکنه در واشنگتن در ۲۵-۲۴ مارس ۱۹۹۰ می باشد به صورتی که افراد که فقط کومدون داشته اند به عنوان آکنه غیر التهابی درنظر گرفته شدند و جوانان با کمتر از ۴ ضایعه ، به عنوان گروهی که آکنه نداشتند مورد ارزیابی قرار گرفتند.

آکنه التهابی خفیف به موارد که تعداد کم تا زیاد از پاپول و پوسچول باشد ولی بدون ندول گفته می شود.
آکنه متوسط تا شدید شامل تعداد زیادی پاپول و پوسچول و تعداد کمی ندول است و آکنه شدید شامل پاپول و پوسچول گسترده و شدید و تعداد زیادی ندول می باشد.
در این مطالعه آکنه غیر التهابی و التهابی خفیف هر ۲ به عنوان آکنه smild در نظر گرفته شده و داده ها توسط spss آنالیز شد.

نتایج :
از ۶۰۰ پرسشنامه ، ۵۶۳ مورد جواب داده شد و ۵۵۰ نفر هم اجازه معاینه دادند.این مطالعه شامل (۸/۵۳%) ۳۰۳ دختر و (۲/۴۲%) ۲۶۰ نفر پسر بود.بین سنین ۱۹-۱۳ سال با متوسط سنی ۵/۱۰± ۲۴/۱۵ و ۴/۸۳% به سوال آیا آکنه دارید (subjective) جواب مثبت و ۳/۱۶% جواب خیر و ۳/۰% هم جوابی ندادند.از بین افراد که ذکر کردند آکنه دارند ۷۷% شدت آن را mild و mod ذکر کردند.
تفاوتی بین جنسیت در ارزیابی subjective (57/0= p) از وجود آکنه و یا شدت آن(۹۱/۰= p) وجود نداشت.
همچنین در پاسخ به این سوال که از جوانان پرسیده شد که فکر می کنید علت آکنه شما چه می باشد ؟ اکثراً غذا و poor slrin hygine و هورمون را به عنوان علت آکنه ذکر کردند و در مورد غذا ، ۷۳% چربی ها ، ۴/۳۶% تنقلات و ۹/۳۰% شکلات را عامل آن دانسته و استرس را با ۳/۶۷% ، غذا با ۹/۶۵% و مواد آرایشی را با ۷/۲۴% به عنوان عامل تشدید کننده آکنه ذکر کردند.

متوسط GHQ score در بین پسرها (۵۹/۵ ± ۲۶/۸) و در بین دخترها (۳۱/۶± ۰۷/۱۱) بود که در پسرها کمتر از دخترها بود (۰۰۱/۰>p).
در بررسی objective ، شیوع آکنه ۶/۶۳% بود (۳۵۰ نفر) و ۳/۲۹% non inflamatoy و ۳/۳۴% آکنه inflamatoy و ۴/۳۶% آکنه نداشتند.
آکنه در پسرها (۲/۶۷%) شدیدتر و شایع تر از دخترها (۶/۶۰%) بود.ارتباطی بین سن و شدت آکنه به صورت objective وجود نداشت.

۳۶/۰= p و در این مطالعه ارتباط هر سوال GHQ به طور مستقل با شدت آکنه به صورت subjective و objective بررسی شد و ارتباطی بین شدت آکنه با objective با GHQ 09/0= pو RSES (29/0= p) وجود نداشت.یک ارتباط بین ارزیابی subjective و objective آکنه وجود داشت.(۳۲۳/۰= r 001/0>p).
در این مطالعه ارتباط بین جنس و شدت آکنه به این صورت می باشد :

Total Sever Mod Mild Non inflamatoy No acne
100% 4/7% 6/8% 3/27% 9/23% 8/32% پسرها
۱۰۰% ۴/۲% ۴/۲% ۸/۲۱% ۳۴% ۴/۳۹% دخترها

و ارتباط بین شدت آکنه به صورت subjective و objective به این صورت است :
Total Sever Mod Mild No acne subjective
100% 1/1% 1/1% 4/34% 3/63% No acne
100% 4/1% 3/2% 3/52% 1/44% Mild

۱۰۰% ۹/۶% ۴/۸% ۵/۶۳% ۲/۲۱% Mod
100% 6/21% 2/16% 1/54% 1/8% Sever
2 – در تحقیقی cross sectional که با نام مطالعه community based در مورد آکنه ولگاریس در جوانان در دپارتمان درماتولوژی سنگاپور که توسط M-Mtan و همکارانش در سال ۲۰۰۷ روی ۱۰۴۵ نفر بین سنین ۱۳ تا ۱۹ سال در سنگاپور انجام شده ،نتایج شیوع آکنه در شرکت کنندگان این تحقیق به این صورت بوده است :

۸۸% به صورت subjective پاسخ بله به وجود آکنه در خود داده اند و به صورت objective 51% mild و ۴۰% moderate و ۶/۸% sever بوده است.
این مطالعه به صورت cross sectional بین جوانان ۱۳ تا ۱۹ ساله بوده و این مطالعه شامل ۲ قسمت می باشد.یک قسمت شامل سوالاتی که به دانش آموزان داده شده است و این سوالات شامل وجود آکنه (subjective) و اطلاعاتشان در مورد علل آکنه و همچنین نحوه زندگی آنها در ارتباط با آکنه بوده است.
قسمت دوم این مطالعه شامل سوالاتی می باشد که توسط درماتولوژیت پر می شد و شدت آکنه به صورت Mild ، Mod ، Sever تقسیم شد که Mild کمتر از ۲۰ کومدون و کمتر از ۱۵ مورد inflammatory lesion و کل ضایعات کمتر از ۳۰ و Mod 30-20 کومدون و ۵۰- ۱۵ inflammatory lesion و کل ضایعات بین ۱۲۵-۳۰ و sever بیشتر از ۵ cyst و کومدون بالاتر از ۱۰۰ و ضایعات inflammatory lesion بالای ۵۰ دارد و کل ضایعات بالای ۱۲۵ است.

 

نتیجه :
از ۱۵۰۰ پرسشنامه ، ۱۰۴۵ تا توسط دانش آموزان پر شد.۸۸% ۹۱۹ نفر جواب بله به وجود آکنه دادند.۸۰۶ نفر مورد معاینه قرار گرفتند و ۱۱۳ نفر مورد بررسی قرار نگرفتند چون در دسترس نبودند.
از بین این ۳۴۹ پسر (۳/۴۳%) و ۴۵۷ دختر (۶/۵۶%) بودند.۴۱۴ دانش آموز (۴/۵۱%) آکنه mild و ۳۲۲ نفر (۴۰%) mod و ۷۰ نفر ۶/۸% sever بودند.
به طور کلی میانگین سنی به صورت ۳/۱۶ سال بوده است.در این مطالعه ارتباط آکنه با family history بررسی شد و ۷/۱۷% از افراد با آکنه ، سابقه مثبت آکنه در والدین داشتند اما ارتباطی بین شدت آکنه و سابقه خانوادگی آکنه وجود نداشت.
در موارد ارتباط اکنه با mense ، ۸/۴۱% ذکر کردند که آکنه آنها با mense تشدید می شود و ۳۹% یک ارتباط بین آکنه و mense را ذکر کردند و ۲/۱۹% هم گفته اند که ارتباطی ندارد.

۳- مطالعه ای community based با عنوان شیوع آکنه و اطلاعات در مورد آکنه و موربیدیتی سایکولوژیکال در نوجوانان که در دپارتمان در ماتولوژی در ناتینگهام در ۲۳march 2001 انجام شده.
در این مطالعه ۳۱۷ نفر از دانش آموزان ۱۴ تا ۱۶ ساله در مدرسه ای در ناتینگهام شرکت کردند.پیش فرض بر این اساس بود که ارتباط زیادی بین آکنه و استرس های روحی و عاطفی وجود دارد.ارتباط بین سن و استرس های عاطفی سنجیده شد و مشکلات و فشارهای روحی SDV پرسیده شدو اتباط آکنه با سلامتی روان سنجیده شد و شدت آکنه به صورت هم بررسی شد.میزان شیوع آکنه در این مطالعه ۵۰% بود که ۱۱% از افراد آکنه mod to sever داشتند و در دختران سطح بالاتری از ارتباط آکنه با مسائل عاطفی و مشکلات رفتاری دیده شد.(۰۵/۰<p).

۴- در مقاله ای با عنوان تاثیرات مواد غذایی Dlycemic low (با کربو هیدرات پایین) بر روی آکنه و لگاریس و چربی های سطح پوست که توسط smith RN و همکارانش که در Dermatology science J به چاپ رسیده در سال jan 3 2008 انجام شده و در این مقاله ذکر شده که فاکتورهای غذایی در پاتوژتر آکنه نقش موثری دارند و اخیراً اثبات شده که رژیم با کربوهیدارت پایین ممکن است که روی تولید سبوم (غدد سباسه) تاثیر داشته باشد.
به عنوان فواید ناشی از رژیم کم کربوهیدات بر روی سیستم اندوکرین.

در مقاله ای هم که در American journal در سال ۲۰۰۷ انجام شده مشخص شده که رژیم کم کربوهیدرات باعث بهبود علائم در بیماران با آکنه و لگاریس می شود.(۹)

۵- مطالعه ای cross sectional با عنوان آکنه ، اضطراب و افسردگی و خودکشی در جوانان در نیوزلند توسط دپارتمان درماتولوژی لندن و united kingdom در دانش آموزان نیوزلند در سال ۲۰۰۲ انجام شد.۹۵۶۷ دانش آموز دبیرستانی در سنین ۱۲ تا ۱۸ سال در این مطالعه شرکت کردند و معیار اندازه گیری ، گزارش خود فرد از وجود آکنه بود و علائم افسردگی Reynolds adolescent Depressive و اضطراب و تلاش برای خودکشی هم از افراد سوال شد.

نتیجه :
آکنه با علائم افسردگی و افزایش این علائم ارتباط دارد.OR 2/04
(45/2- 75-1 interval confidence 95%)

و OR اضطراب ۳/۲ و تلاش برای خودکشی ۸۳/۱ می باشد.(۱۰)
۶- در مطالعه ای تحت عنوان علائم افسردگی و تصور خود کشی و آکنه ( مطالعه ای در پسران بعد از اتمام سربازی) که توسط Rehn LM و همکاران درcenter department of psychiatuy Helsinki city Health در ۲۳ jan 2008 انجام شده ، ارتباط آکنه به صورت objective و علائم افسردگی سنجیده شده و در مردان در پایان سربازی که ۱۶۵ بیمار با آکنه و ۱۵۰ بیمار با علائم درد زانو جهت مقایسه در این مطالعه انتخاب شده و سوالات ۱۲ سوالی GHQ و RSES و سوالات بک Beck Deprssicen Inventory (BDI) به آنها داده شده است.

نتیجه :
مردان جوان با آکنه ، علائم افسردگی یا خودکشی بیشتر از گروه با درد زانو نداشتند و شدت آکنه ارتباطی با وجود علائم افسردگی نداشت و ریسک فاکتورهای خودکشی در گروه با آکنه شبیه جمعیت عادی جامعه بود.

۷/۹% از افراد با آکنه و ۳/۱۳% بیماران گروه شاهد علائم mod افسردگی داشتند. (۰۰۵/۰>p) و ارتباطی بین BDI و آکنه وجود نداشت.(۱۱)
۷- در یک مطالعه عنوان ارتباط مصرف شدید و آکنه در جوانان دختر که توسط CA Adebamowa و همکاران در Departmant و school of public Harvard و Health , Boston , usa انجام شده و این مطالعه به صورت cohort در ۶۰۹۴ نفر از جوانان دختر بین سنین ۱۵-۹ سال انجام شده.

The prevalence ratio for acne comparing highest (2 or more serving per day) to lowest (<1 per week) intake in 1996 were 1/20 p<0/001) for Total milk , 1/19 (p<0/001) for whole milk , 1/17 (p= 0/002 for low fat milk , 1/19 (p<0/001) for skin milk).

نتیجه :
ارتباط بین مصرف شیر و آکنه وجود دارد.(۱۲)
۸- در مطالعه ای هم تحت عنوان ارتباط مصرف شیر و آکنه درجوانان پسر که توسط Adebamowa و همکاران در مرکز دپارتمان تغذیه انجام شده در سال ۲۰۰۸ دیده شد که ارتباط مثبت بین مصرف لبنیات (شیر) و آکنه وجود دارد.و این مطالعه نشان میدهد که شیر دارای فاکتورها و ترکیباتی هورمونی است که بر هورمون آندوژن اثر می کند.

تعریف واژه ها
۱) آکنه و لگاریس :
شایع ترین بیماری واحد پیلو سباسه است که نتیجه افزایش ترشح سبوم است.
۲) سلامت روان :
وضعیتی که در آن شخص از نظر وضعیت روحی و وضعیت خواب و واکنش های اجتماعی و خلق و خو به طور کامل متعادل باشد.
۳) مواد آرایشی :
شامل انواع کرم پودر و پن کیک
۴) علائم ناشی از اختلالات هورمونی :
اختلالات هورمونی شامل قاعدگی های نامنظم (کمتر از ۲۱ روز یا بیش از ۳۵ روز) و یا کیست تخمدان اثبات شده توسط پزشک.
۵) رژیم غذایی :
شامل مواد غذایی نظیر شیرینی جات و آجیل و شکلات و fast food و لبنیات پر چرب.

۶) کومدو :
وجود توپی کراتین و سبوم در منفذ غدد پیلو سباسه که اگر بسته باشد سر سفید و اگر سر باز باشد سر سیاه است.
۷) پاپول :
لایه سطحی و برجسته با قطر کمتر از ۵/۰ cm
8) پوسچول :
تجمع قابل مشاهده چرک آزاد.
۹) اریتم :
قرمزی پوست ناشی از احتقان عروقی.
۱۰) کیست :
هر گونه حفره یا کیسه مسدود همراه با دنواره اپتیلیال و لایه پوشاننده که داخل آن دارای مواد نیمه جامد یا مایع می باشد.

فصل دوم

روش کار (ابزار و روشها)

مواد و روشها (Meterial & Methods) :
موضوع تحقیق حاضر بررسی شیوع آکنه ، درک از وجود آکنه و ارتباط آن با سلامت روان و سایر عوامل در دانش آموزان ۱۹-۱۴ سال شمال غرب تهران می باشد.این مطالعه به صورت توصیفی- تحلیلی (cross-sectional) می باشد.زمان انجام آن بهمن ماه ۱۳۸۶ و مکان انجام آن مدارس (دبیرستان ها و پیش دانشگاهی های شمال غرب تهران) می باشد.
جمعیت هدف مدارس دبیرستان ها و پیش دانشگاهی شمال غرب تهران و جمعیت مورد مطالعه دانش آموزان ۱۹-۱۴ ساله در این مدارس می باشد.حجم نمونه ۴۰۰ نفر و criteria Inclusion شامل دانش آموزان ۱۹-۱۴ ساله دختر و پسر که در مدارس (دبیرستان ها و پیش دانشگاهی های شمال غرب تهران تحصیل می کنند می باشد و criteria exclusion وجود نداشته است.

محققین ۹ نفر از کارورزان بوده اند که به مدارس منطقه به تفکیک دخترانه و پسرانه و دولتی و غیر اتنفاعی مراجعه و به ارائه پرسشنامه و معاینه دانش آموزان پرداخته و مراحل استخراج آمار و تحلیل آن را نیز با همکاری به پایان رساندند.

روش نمونه گیری به صورت Multistage Randomized می باشد به این صورت که در ابتدا تمامی دبیرستانها و پیش دانشگاهی های منطقه به تفکیک دخترانه و پسرانه بودن و دولتی و غیر انتفاعی شناسایی شدند و جمعیت دانش آموزی هر مدرسه سوال شد و در نظر گرفته شد.حجم نمونه تقریباً ۴۰۰ نفر به ۲ قسمت مساوی در پسران و دختران تقسیم شد و از بین مدارس دولتی و غیر انتفاعی به طور Randomized Simple (تصادفی ساده) دانش آموزان شانس ورود به مطالعه را داشتند.

روش نمونه گیری به صورت Multistage Randomized است به این طریق که ۲ طبقه دانش آموزان دختر و پسر و از بین آنها خوشه های انتخابی در مدارس دولتی و غیر انتفاعی و از بین مدارس (خوشه ها) انتخاب تصادفی ساده دانش آموزان حجم نمونه صورت گرفته است.
با توجه به عنوان مطالعه و اهداف مورد نظر پرسشنامه تهیه شد.(روش گردآوری اطلاعات به صورت پرسشنامه و معاینه می باشد).پرسشنامه تهیه شده شامل ۲۴ سوال جهت دانش آموزان دختر و ۲۱ سوال جهت دانش آموزان پسر می باشد.این پرسشنامه جهت بررسی درک دانش آموزان از وجود آکنه و شدت آن و بررسی علل مرتبط با آکنه و ارتباط آکنه با سلامت روان تهیه شده است.

پرسشنامه شامل یک قسمت سوالات محقق ساخت و یک قسمت سوالات استاندارد GHQ 12 سوالی (جهت سنجش سلامت روان افراد مورد تحقیق) می باشد.

۲ سوال اول پرسشنامه مربوط به سوالات دموگرافیک (سن و جنس) است.سوال ۳ و ۴ در مورد subjective perception of acne ، سوال ۵ تا ۸ در مورد رژیم غذایی ، سوال ۹ در مورد family history و سوال ۱۰ تا ۲۱ سوالات استاندارد GHQ 12 سوالی و سوال ۲۲ تا ۲۴ مربوط به دانش آموزان دختر در مورد علائم ناشی از اختلالات هورمونی و مواد آرایشی می باشد.

سوالات ۲-۱ ← دموگرافیک (اهداف ۱ و ۲ تحلیلی) و هدف ۷ و ۸ توصیفی
سوالات ۴ و ۳ ← هدف ۱ توصیفی و هدف ۳ تحلیلی
سوالات ۹ ← هدف ۹ توصیفی و هدف ۷ تحلیلی
سوال ۱۰ تا ۲۱ ← هدف ۱۰ توصیفی و هدف ۵ تحلیلی
سوال ۲۲ تا ۲۴ ← هدف ۵ و ۶ توصیفی و ۶ و ۸ تحلیلی

سوالات پرسشنامه به تایید اساتید راهنما رسانده شده و سپس به صورت pilot study میان ۳۰ نفر از دانش آموزان بررسی شد و همچنین سوالات پرسشنامه به تایید سرکار خانم دکتر ذوفن (متخصص پوست) رسانده شد و سعی شد که با لحاظ کردن نظرات پاسخ گویندگان و نیز سرکار خانم ذوفن ، نقاط ضعف و ابهامات در پرسشنامه رفع شود.

به پیشنهاد خانم دکتر دوفن سوالی در مورد ارتباط مصرف لبنیات پر چرب با آکنه به سوالات اضافه شد و همچنین در ارتباط با نظرات پاسخ دهندگان در pilot study دربرخی سوالات تغییرات لازمه داده شد.

در مورد سوالات GHQ12 هم با آقای نبوی و سرکار خانم دکتر میراب زاده مشورت شد و قرار شد که امتیاز بندی و نمره دهی بر اساس روش Goldberg (1-1-0-0) صورت گیرد.

سپس پرسشنامه ها تکثیر و در بین دانش آموزان به تعداد حجم نمونه توزیع شد.
همچنین مطالعه شامل یک قسمت objective هم بود که شیوع آکنه و شدت آن به صورت mild و Moderate و sever توسط معاینه و مشاهده دانش آموزان تعیین شد.

سپس داده های حاصل از پرسشنامه و همچنین معاینات توسط نرم افزار کامپیوتری spss11 و تست های آماری T test و A NOVA و… تحلیل شد.
متغیرهای مورد بررسی در این مطالعه عبارت بودند از :

۱) درک از وجود و شدت آکنه که به صورت متغیر وابسته و کیفی رتبه ای و نگرش فرد نسبت به وجود و شدت آکنه در خود تعریف شد.
۲) شیوع آکنه : متغیر وابسته و کیفی رتبه ای و بر اساس میزان فراوانی آکنه در جمعیت مورد مطالعه بر اساس معاینات تعریف گردید.
۳) شدت آکنه که به صورت متغیر وابسته و کیفی رتبه ای و mild (few to several papul , postul , no nodule) و Moderate (several to many papul , pustule , few to several nodule) و sever (extensive papul , pustule, many nodule) تعریف گردید.

۴) سن : متغیر مستقل و کم گسسته و گذشت عمر بر حسب سال با توجه به شناسنامه تعریف گردید.
۵) جنس : متغیر مستقل و کیفی اسمی در نظر گرفته شد و بر اساس فتوتیپ ظاهری فرد به صورت دختر و پسر مشخص گردید.
۶) سلامت روان : متغیر مستقل و کیفی رتبه ای در نظر گرفته شد و وضعیتی است که در آن شخص از نظر وضعیت روحی و وضعیت خواب و واکنش های اجتماعی و خلق و خو به طور متعادل است و این متغیر با استفاده از CHQ12 سوالی و به روش نمره دهی Goldberg تعریف گردید.
۷) علائم ناشی از اختلالات هورمونی : متغیر مستقل و کیفی اسمی در نظر گرفته شد و به صورت قاعدگی نامنظم (کمتر از ۲۱ روز و بیش از ۳۵ روز) و یا کیست تخمدان تعریف گردید.به صورت :

کیست تخمدان دارد- ندارد
Mense- آمنوره- Regular- irregular
8) رژیم غذایی شامل شیرینی جات و شکلات و fast food و لبنیات تعریف گردید.
۹) چگونگی مصرف مواد آرایشی : متغیر مستقل و کیفی رتبه ای و مواد آرایشی شامل کرم پودر و پن کیک می باشد و چگونگی مصرف بر اساس همیشه ، به ندرت ، اغلب و هرگز طبقه بندی شد.
۱۰) سابقه فامیلی آکنه : متغیر مستقل و کیفی اسمی است و بر اساس وجود سابقه فامیلی آکنه در خانواده درجه اول تعریف می شود.

تاریخچه GHQ12 :
GHQ (General Health question) یک روش و معیار سنجش سلامت روان است و از زمانی که توسط Goldberg در دهه ۱۹۷۰ طراحی شد ، در مکان ها و فرهنگ های مختلف مورد استفاده قرار گرفته.
GHQ یک ابزار پژوهش self-reported است که جهت ارزیابی و دریافت اختلالات سایکوتیک طراحی شده است و میزان افسردگی (depression) و anxiety (اضطراب) و اختلالات خواب (sleep disturbance) را در ۴ هفته گذشته نشان می دهد و یک ابزار قابل اعتماد جهت بررسی سلامت روان در جمعیت عمومی می باشد.
GHQ یک ابزار شناخته شده جهت ارزیابی اختلالات سایکولوژیکال است و به زبان های متعددی ترجمه شده است.ولی باید در نظر داشته باشیم که این روش یک ابزار جهت نشان دادن تشخیص دقیق بیماری نیست.
پرسشنامه اصلی در ابتدا ۶۰ آیتم داشته اما در حال حاضر نسخه های کوتاه تر از GHQ ایجاد شده که شامل ۳۰ GHQ – GHQ20- GHQ12 سوالی در دسترس می باشد.
نمره نهایی GHQ نشان می دهد که پاسخ دهنده تغییرات رفتاری اخیر و اختلالات سلامت روان دارد یا نه ؟
هر سوال در GHQ 4 جواب به صورت :
۱) much less than usual
2) same as usual
3) more than usual
4) much more than usual
وجود دارد و نمره نهایی GHQ می تواند ۱۲ یا ۳۶ باشد که این نمره بر اساس روش score بندی می باشد که انتخاب شده است.

GHQ scoring :
در مورد نمره دهی به سوالات GHQ تا به حال روش های مختلفی پیشنهاد شده که ۲ روش دارای شهرت بیشتر می باشند و در مطالعات مورد استفاده قرار می گیرد.
۱) روش نمره دهی گلدبرگ Goldberg (bimodal) : که به دو گزینه اول ۰ و به دو گزینه بعدی ۱ تعلق می گیرد (۱-۱-۰-۰) که در این مطالعه هم از این روش استفاده شده است.و سپس نمره کل به وسیله جمع کردن نمره های داده شده به هر سوال محاسبه می شود که در نتیجه حداقل نمره صفر و حداکثر ۱۲ می باشد.و افراد بالای ۶۵ سال :

No depression = score GHQ12 ≤ ۳
depression = score GHQ12 ≥ ۴
No depression = score GHQ12 ≤ ۱
depression = score GHQ12 ≥ ۲

۲) روش نمره دهی لیکرت (Likert scoring) که به گزینه ها به ترتیب نمرات صفر و ۱ و ۲ و ۳ تعلق می گیرد (۳-۲-۱-۰) و نمره کل در صورت پاسخ به گزینه چهارم در همه سوالات ، ۳۶ می باشد که نمره ۳۶ به عنوان بدترین حالت از اختلالات سطح روان در نظر گرفته می شود.(هر چه نمره نهایی بالاتر باشد نشانه وضع بدتر سلامت روان و هرچه نمره پایین تر نشانه بهتر بودن وضع سلامت روان است).

به جهت اینکه GHQ 12 سوالی به عنوان یک روش ساده و خلاصه و آسان شناخته شده است ، توسط علی منتظری و امیر محمد حریر چی و همکاران در سال ۲۰۰۳ به زبان فارسی ترجمه و ارزش گذاری شده است و برای ارزیابی وضعیت سلامت روان در جوانان ایرانی مورد بررسی قرار گرفته است.
روش کار و مطالعه آنها به این صورت بوده که از متد استاندارد forward-backward جهت تغییر سوالات از انگلیسی به فارسی استفاده شد و ۲ گروه متخصص بهداشت ، سوالات را ترجمه کردند و به صورت pilot سوالات مورد ارزیابی قرار گرفت و در نهایت بعد از انجام pilot ، سوالات ترجمه شده به افراد ۲۵- ۱۸ ساله داده شد.در این مطالعه از روش نمره دهی (۱-۱-۰-۰) = روش alpho coefficient Goldberg استفاده شد که نمره کلی GHQ از ۱۲ تا ۰ بود.

Reliability (قابلیت اعتماد) تست توسط روش Gronbachsو validity (اعتبار) سوالات هم با پرسیدن سوالاتی در مورد کیفیت زندگی global quality of life و مقایسه score و نمره آن با عدد نهایی GHQ سنجیده شده است.

این مطالعه نشان داد که GHQ 12 سوالی در ایران validity شده و این آزمون و داده های آن قابل مقایسه است با تحقیقات و مقالات بررسی شده در کل جهان و یافته های این مطالعه همچنین بیانگر این مطلب می باشد که GHQ 12 سوال به زبان فارسی یک وسیله اندازه گیری در دسترس جهت دیسترس های سایکولوژیکال می باشد و فاکتورهای پرسشنامه آن بسیار شبیه زبان اصلی می باشد.

یک مطالعه اخیر در ژاپن هم نشان داده که GHQ 12 سوالی می تواند به عنوان یک روش قابل اطمینان جهت ارزیابی اختلالات روان و اختلالات اجتماعی مورد استفاده قرار گیرد.

در این مطالعه از روش گلدبرگ (bi-model) استفاده شد و نتایج نشان می دهد که این روش می تواند در ایران مفید باشد.
و پیشنهاد می شود که می توان از GHQ به عنوان یک روش غربالگری استفاده و کفایت و کارایی به اندازه روش های طولانی تر را دارد.
مطالعات نشان داده که GHQ 12 سوالی یک روش مفید تر برای جوانان در مقایسه با افراد پیر و مسن می باشد به خصوص که ایران دارای جمعیت جوانان زیادی می باشد.

در کل ، GHQ 12 سوالی یک ابزار قابل اعتماد و با ارزش جهت اندازه گیری اختلالات روانی در افراد جوان می باشد.سوالات ۱۰ تا ۲۱ در پرسشنامه این تحقیق ، سوالات GHQ 12 سوالی می باشد.

فصل سوم :

یافته ها و نتایج

(جدول۱-۳)
در این تحقیق ۴۰۰ پرسشنامه بین ۲۰۰ دختر و ۲۰۰ پسر دانش آموز تقسیم شد به علت مخدوش شدن ۵ پرسشنامه و حذف آنها از تحقیق حجم نمونه به ۳۹۵ نفر کاهش یافت که از این ۳۹۵ نفر ۱۹۸ نفر معادل ۱/۵۰% پسر و ۱۹۷ نفر معادل ۹/۴۹% دختر بودند.
جدول (۲-۳)
میانگین سنی در جمعیت ۳۹۵ نفری مورد مطالعه ما مساوی ۶۶/۱۵ سال بود میانه سن ۱۶ سال و مد ۱۶ سال بدست آمد.استاندارد deviation سن شرکت کنندگان تحقیق ۰۷/۱ و واریانس ۱۵/۱ محاسبه شد.مسن ترین فرد شرکت کننده در تحقیق ۱۹ سال و جوانترین فرد ۱۴ سال داشت.
جدول (۳-۳)
از ۳۹۵ نفر شرکت کننده در تحقیق ۱۱۰ نفر که معادل ۸/۲۷% است معتقد بودند که به آکنه مبتلا نمی باشند و ۲۸۵ نفر که معادل ۲/۷۲% است اعتقاد داشتند که به آکنه مبتلا هستند.

جدول (۴-۳)
دو برآوردی که ۳۹۵ نفر دانش آموزان از شدت آکنه خود کردند ۱۱۰ نفر معادل ۸/۲۷% معتقد بودند که آکنه ندارد.۱۷۹ نفر که معادل ۳/۴۵% است آکنه خود را خفیف برآورد کردند.
۶۸ نفر که معادل ۲/۱۷% است آکنه خود را متوسط و ۳۸ نفر معادل ۶/۹% آکنه خود را شدید برآورد کرده بودند.
جدول (۵-۳)
در پرسش از وجود یا عدم وجود آکنه در صورت ۲۵۷ دانش آموز معادل ۱/۶۵% ذکر کردند که در صورت خود مبتلا به آکنه هستند و ۱۳۸ نفر معادل ۹/۳۴% بیان کردند که در صورت خود آکنه ندارند.
جدول (۶-۳)
در پرسش از وجود آکنه در سینه ۹۲ نفر معادل ۳/۲۳% ذکر کردند در ناحیه سینه آکنه دارند و ۳۰۳ نفر معادل ۷/۷۶% ذکر کردند در این ناحیه آکنه ندارند.

جدول (۷-۳)
در پرسشی که وجود آکنه را در پشت دانش آموزان سوال کرده بود ، ۹۰ نفر معادل ۸/۲۲% بیان کردند که در این ناحیه آکنه دارند و ۳۰۵ نفر معادل ۲/۷۷% در ناحیه پشت آکنه نداشتند.
جدول (۸-۳)
در مورد میزان مصرف شیرینی جات و شکلات در طول هفته ۷۸ نفر معادل ۷/۱۹% بیان کردند که هر روز هفته شیرینی جات و شکلات استفاده می کنند ، ۱۷۸ نفر معادل ۱/۴۵% اغلب روزهای هفته ۱۰۶ نفر معادل ۸/۲۶% به ندرت و برخی از روزهای هفته و ۳۳ نفر (۴/۸%) هیچ یک از روزهای هفته ، مواد غذایی ذکر شده را در رژیم غذای خود استفاده می کردند.
جدول (۹-۳)
در پرسش از میزان مصرف تنقلات و آجیل در طول هفته ۴۱ نفر معادل ۴/۱۰% بیان کردند که هر روز هفته آجیل و تنقلات استفاده می کنند در حالی که ۱۴۶ نفر معادل ۳۷% اغلب روزهای هفته و ۱۶۲ نفر معادل ۵/۴۱% برخی از روزهای هفته آجیل مصرف می کردند و ۴۶ نفر معادل ۶/۱۱% ذکر کردند در طول هفته و تنقلات استفاده نمی کنند.

جدول (۱۰-۳)
در مورد میزان مصرف fast food اعم از پیتزا و ساندویچ در طول هفته ۳۵ نفر معادل ۹/۸% ذکر کردند که هر روز هفته از fast food استفاده می کنند.در حالی که ۱۲۱ نفر معادل ۶/۳۰% اغلب روزهای هفته و ۱۹۳ نفر معادل ۹/۴۸% برخی از روزهای هفته از fast food در رژیم غذایی خود استفاده می کردند و ۴۶ نفر معادل ۶/۱۱% در طول هفته در رژیم غذایی خود استفاده نمی کردند.
جدول (۱۱-۳)
در مورد میزان مصرف لبنیات اعم از شیر و ماست پر چرب در طول هفته ۵۶ نفر از دانش آموزان ۲/۱۴% بیان کردند که تمام روزهای هفته از لبنیات در رژیم غذایی خود استفاده می کنند در حالی که ۱۶۸ نفر معادل ۵/۴۲% اغلب روزهای هفته و ۱۴۳ نفر معادل ۲/۳۶% برخی از روزهای هفته از لبنیات در رژیم خود استفاده می کردند و ۲۸ نفر معادل ۱/۷% بیان کردند که در طول هفته از لبنیات در رژیم غذایی خود استفاده نمی کنند.
جدول (۱۲-۳)
در پرسش از وجود سابقه فامیلی آکنه در خانواده درجه اول دانش آموزان (پدر ، مادر ، خواهر و برادر) ۲۵۶ دانش آموز معادل ۸/۶۴% بیان کردند که در خانواده درجه اول خود سابقه آکنه دارند و ۱۳۹ نفر معادل ۲/۳۵% بیان کردند که در خانواده درجه اول خود سابقه ای از ابتلا به آکنه ندارند.
جدول (۱۳-۳)
در پاسخ به سوال اول پرسشنامه استاندارد GHQ در مورد تمرکز در کارهای روزمره ، ۱۸۲ نفر معادل ۱/۴۶% بیان کردند که مشکلی در تمرکز ندارد.۱۵۱ نفر معادل ۲/۳۸% بیان کردند گاهی اوقات در تمرکز مشکل دارند.۴۹ نفر معادل ۴/۱۲% ذکر کردند که اغلب اوقات مشکل تمرکز دارند و ۱۳ نفر معادل ۳/۳% بیان کردند که همیشه در تمرکز مشکل دارند.
جدول (۱۴-۳)
در پاسخ به سوال دوم پرسشنامه استاندارد GHQ در مورد مشکلات خواب ۱۹۹ نفر معادل ۶/۴۶% بیان کردند که مشکل خواب ندارند.۱۳۴ نفر معادل ۹/۳۳% بیان کردند که گاهی دچار مشکل در خواب می شوند.۵۶ نفر معادل ۲/۱۴% بیان کردند که اغلب اوقات در خواب مشکل دارند.۶ نفر معادل ۵/۱% بیان کردند همه شبها در خواب مشکل دارند.
جدول (۱۵-۳)
در پاسخ به سوال سوم پرسشنامه استاندارد GHQ در مورد احساس ناتوانی در ایفای نقش مهم در زندگی ۱۸۴ نفر معادل ۶/۴۶% دانش آموزان بیان کردند که احساس ناتوانی در ایفای نقش مهم در زندگی خود نمی کنند.۱۴۸ نفر معادل ۵/۳۷% بیان کردند گاهی چنین احساسی دارند.۵۱ نفر معادل ۹/۱۲% بیان کردند که اغلب چنین احساسی دارند. و ۱۲ نفر معادل ۳% بیان کردند که همیشه احساس می کنند نمی توانند نقش مهمی در زندگی خود داشته باشند.
جدول (۱۶-۳)
در پاسخ به سوال چهارم پرسشنامه استاندارد GHQ درباره احساس ناتوانی در تصمیم گیری درباره مسائل زندگی ۱۸۵ نفر معادل ۸/۴۶% بیان کردند هرگز چنین احساسی ندارند.۱۵۶ نفر معادل ۵/۳۹% بیان کردند که گاهی دچار این احساس می شوند.۴۴ نفر معادل ۱/۱۱% بیان کردند اغلب این احساس را دارند.۱۵ نفر معادل ۵/۲% بیان کردند که همیشه احساس می کنند قادر به تصمیم گیری درباره مسائل زندگی خود نیستند.
جدول (۱۷-۳)
در پاسخ به سوال پنجم پرسشنامه GHQ در مورد احساس ناتوانی در غلبه بر مشکلات زندگی ۱۸۸ نفر معادل ۵/۴۷% بیان کردند که چنین احساسی ندارند.۱۴۹ نفر معادل ۵/۳۷% ذکر کردند گاهی دچار این احساس می شوند.۴۷ نفر معادل ۹/۱۱% ذکر کردند اغلب این احساس را دارند.و ۱۱ نفر معادل ۲% همیشه این احساس را داشتند.
جدول (۱۸-۳)
در پاسخ به سوال ششم پرسشنامه GHQ در مورد احساس لذت از فعالیتهای روزانه ، ۱۸۱ نفر معادل ۸/۴۵% بیان کردند که همیشه از فعالیتهای روزانه احساس لذت می کنند.۱۶۱ نفر معادل ۸/۴۰% بیان کردند که گاهی احساس لذت نمی کنند.۴۴ نفر معادل ۱/۱۱% اغلب احساس لذت نمی کردند و ۹ نفر معادل ۳/۲% هرگز از فعالیتهای روزانه احساس لذت نمی کردند.
جدول (۱۹-۳)
در پاسخ به سوال هفتم پرسشنامه GHQ در مورد احساس اعتماد به نفس ۱۴۵ نفر معادل ۷/۳۶% اعتماد به نفس کامل داشتند ، ۱۷۶ نفر معادل ۶/۴۴% گاهی و ۴۶ نفر معادل ۶/۱۱ نفر اغلب احساس عدم اعتماد به نفس داشتند و ۲۸ نفر معادل ۱/۷% همیشه احساس عدم اعتماد به نفس داشتند.
جدول (۲۰-۳)
در پاسخ به سوال هشتم پرسشنامه GHQ در مورد احساس ناراحتی و افسردگی ، ۱۸۷ نفر معادل ۳/۴۷% هرگز احساس ناراحتی نداشتند.۱۵۰ نفر معادل ۳۸% گاهی ، ۴۴ نفر معادل ۱/۱۱% اغلب و ۱۴ نفر معادل ۵/۳% همیشه احساس ناراحتی و افسردگی داشتند.
جدول (۲۱-۳)
در پاسخ به سوال نهم پرسشنامه GHQ در مورد احساس بیهودگی ۲۱۲ نفر معادل ۷/۵۳% هرگز چنین احساسی نداشتند ، ۱۳۱ نفر معادل ۲/۳۳% گاهی ، ۳۳ نفر معادل ۴/۸% اغلب و ۱۹ نفر معادل ۸/۴% همیشه احساس بیهودگی داشتند.
جدول (۲۲-۳)
در پاسخ به سوال دهم پرسشنامه GHQ در مورد احساس فشار روحی ، ۲۰۹ نفر معادل ۹/۵۲% هرگز چنین احساسی نداشتند.۱۳۷ نفر معادل ۷/۳۴% گاهی ، ۴۳ نفر معادل ۹/۱۰% اغلب و ۶ نفر معادل ۵/۱% همیشه احساس فشار روحی داشتند.
جدول (۲۳-۳)
در پاسخ به سوال یازدهم پرسشنامه GHQ در مورد احساس ناراحتی در زندگی ۱۹۹ نفر معادل ۴/۵۰% هرگز احساس ناراحتی نداشتند.۱۴۳ نفر معادل ۲/۳۶% گاهی ، ۴۲ نفر معادل ۶/۱۰% و ۱۱ نفر معادل ۸/۲% همیشه این احساس را داشتند.
جدول (۲۴-۳)
در پاسخ به سوال دوازدهم پرسشنامه GHQ در مورد ناتوانی در مواجه با مسئولیت های زندگی ، ۲۱۳ نفر معادل ۹/۵۳% هرگز مشکلی در مواجه با مسئولیت های زندگی نداشتند ، ۱۴۲ نفر معادل ۹/۳۵% گاهی ، ۳۵ نفر ۹/۸% اغلب و ۵ نفر معادل ۳/۱% همیشه در مواجه با مسئولیت های زندگی مشکل داشتند.
جدول (۲۵-۳)
در سوالی که در مورد استفاده از کرم های آرایشی از دانش آموزان دختر پرسیده شده بود.۲۰ نفر معادل ۱/۱۰% هر روز هفته از این کرم استفاده می کردند.۵۸ نفر معادل ۳/۲۹% اغلب روزهای هفته و ۹۱ نفر معادل ۴۶% به ندرت از کرم های آرایشی استفاده می کردند و ۲۹ نفر معادل ۶/۱۴% در طول هفته از این محصولات استفاده نمی کردند.
جدول (۲۶-۳)
در سوالی که در مورد وضعیت عادت ماهیانه از دانش آموزان دختر پرسیده شده بود ، ۸ نفر معادل ۴% بیان کردند که تا به حال عادت ماهیانه نشده اند.۱۴۰ نفر معادل ۷/۷۰% عادت ماهیانه منظم و ۵۰ نفر معادل ۳/۲۵% عادت ماهیانه نامنظم داشتند.
جدول (۲۷-۳)
در سوالی که در مورد سابقه تشخیص کیست تخمدان توسط پزشک از دانش آموزان دختر پرسیده شد ۱۹ نفر معادل ۶/۹% سابقه این بیماری را داشتند و ۱۷۹ نفر معادل ۶/۹۰ نفر سابقه این بیماری را نداشتند.
جدول (۲۸-۳)
در بررسی وجود آکنه در دانش آموزان توسط معاینه گر ۸/۶۶% که معادل ۲۶۴ نفر دانش آموزان بودند به آکنه مبتلا بودند و ۱۳۱ نفر معادل ۲/۳۳% آکنه نداشتند.
جدول (۲۹-۳)
در بررسی شدت آکنه دانش آموزان توسط معاینه گر ۱۳۱ نفر معادل ۲/۳۳% آکنه نداشتند.۱۶۶ نفر معادل ۰/۴۲% آکنه خفیف داشتند ، ۶۶ نفر معادل ۷/۱۶% آکنه متوسط و ۳۲ نفر معادل ۱/۸% آکنه شدید داشتند.
جدول (۳۰-۳)
در بررسی اسکار ناشی از آکنه در دانش آموزان توسط معاینه گر ۵۰ نفر معادل ۷/۱۲% اسکار داشتند.۳۴۵ نفر معادل ۳/۸۷% اسکار ناشی از آکنه نداشتند.
جدول (۳۱-۳)در بررسی ارتباط بین شدت آکند و جنسیت
۵۶ پسر (۷/۴۲%) در بررسی بالینی آکنه نداشتند.۷۵ نفر معادل ۳/۵۷% نیز در بررسی بالینی مبتلا به آکنه نبودند.۸۷ پسر (۴/۵۲%) و ۷۹ دختر (۶/۴۷%) آکنه خفیف داشتند.۳۴ پسر (۵/۵۱%) و ۳۲ دختر (۵/۴۸%) آکنه متوسط داشتند.۲۱ پسر (۶/۶۵%) و ۱۱ دختر (۴/۳۴%) آکنه شدید داشتند.
در آزمون آماری بررسی رابطه بین جنسیت و شدت آکنه ، به روش Linear by Linear با ۰۲۳/۰= p-value ارتباط معنی دار می باشد به این مفهوم که شدت آکنه در پسرها بیش از دخترها می باشد.
جدول (۳۲-۳)
در بررسی ارتباط میانگین سنی و شدت آکنه ، میانگین سنی افرادی که در بررسی بالینی آکنه نداشتند ۶۱/۱۵ سال ، و افرادی که آکنه خفیف داشتند ۶۱/۱۵ سال و افرادی که آکنه متوسط داشتند ۹۴/۱۵ سال و افرادی که آکنه شدید داشتند ۵۳/۱۵ سال محاسبه شد.
در بررسی آماری (روش ANOVA) بین میانگین سنی و شدت آکنه ارتباط معنی داری مشاهده نشد.
جدول (۳۳-۳)
در بررسی درک افراد از وجود آکنه و وجود این بیماری در بررسی بالینی از ۸۵ نفری که معتقد بودند آکنه ندارند (۳/۷۷%) در بررسی ما آکنه نداشتند.و ۲۵ نفر از افرادی که معتقد بودند آکنه ندارند ۷/۲۲% در بررسی ما آکنه داشتند.
۴۶ نفر که معتقد بودند آکنه دارند ۱/۱۶% در بررسی ما آکنه نداشتند و ۲۳۹ نفر از افرادی که معتقد بودند آکنه دارند در بررسی ما آکنه داشتند (۹/۸۳%).
در بررسی آماری بین درک افراد از وجود آکنه و وجود این بیماری در بررسی بالینی ارتباط معنی داری مشاهده شد.۰۰۱>p.به این معنی که دانش آموزان درک درستی از وجود آکنه خود داشتند.
جدول (۳۴-۳)
در بررسی ارتباط درک دانش آموزان از شدت آکنه و شدت این بیماری در بررسی بالینی از بین افرادی که معتقد بودند آکنه ندارند.۸۵ (۳/۷۷%) آکنه بالینی نداشتند ، ۲۰ نفر (۲/۱۸%) آکنه خفیف داشتند ، ۹ نفر ۶/۳% آکنه متوسط داشتند و ۱ نفر ۹% آکنه شدید داشت.
از بین افرادی که معتقد بودند آکنه خفیف دارند ، در بررسی بالینی ما ۴۴ نفر ۶/۲۴% آکنه نداشتند.۱۰۵ نفر ۷/۵۸% آکنه خفیف داشتند و ۲۴ نفر ۴/۱۳% آکنه متوسط داشتند و ۶ نفر ۴/۳% آکنه شدید داشتند.
از بین افرادی که معتقد بودند آکنه متوسط دارند ، در بررسی بالینی ما ۱ نفر ۵/۱% آکنه نداشت و ۳۵ نفر ۵/۱۵% آکنه خفیف داشتند و ۲۷ نفر ۷/۳۹% آکنه متوسط داشتند و ۵ نفر ۴/۷% آکنه شدید داشتند.
از بین افرادی که معتقد بودند آکنه شدید دارند ۱ نفر ۶/۲% در بررسی ما آکنه نداشت.۶ نفر ۸/۱۵% آکنه خفیف داشتند و ۱۱ نفر ۹/۲۸% آکنه متوسط داشتند.۲۰ نفر ۶/۵۲% آکنه شدید داشتند.
در آزمون آماری بررسی ارتباط درک دانش آموزان از شدت آکنه و شدت این بیماری در بررسی بالینی با ۰۰۱/۰ Pvalve ارتباط معنی دار وجود دارد.یعنی دانش آموزان درک درستی از شدت آکنه خود دارند.
جدول (۳۵-۳)
در بررسی ارتباط شدت آکنه و مصرف مواد غذایی ، از افرادی که آکنه نداشتند ۲۲ نفر ۲/۱۶% همیشه شیرینی و شکلات مصرف میکردند.۵۰ نفر ۲/۳۸% اغلب شیرینی و شکلات مصرف می کردند.۳۶ نفر ۵/۲۷% به ندرت از این مواد استفاده می کردند.۲۳ نفر ۶/۱۷% از شیرینی و شکلات در رژیم غذایی خود در طول هفته استفاده نمی کردند.
در بین افرادی که آکنه خفیف داشتند ۲۴ نفر ۵/۱۴% همیشه ، ۸۵ نفر ۲/۵۱% اغلب ، ۵۱ نفر ۷/۳۰% به ندرت استفاده می کردند.۶ نفر ۶/۳% در طول هفته از شیرینی و شکلات اصلاً استفاده نمی کردند.
از بین افرادی که آکنه متوسط داشتند ۱۶ نفر ۲/۲۴% همیشه ، ۳۳ نفر ۵۰% اغلب ، ۱۳ نفر ۷/۱۹% به ندرت استفاده می کردند.۹ نفر ۱/۶% در طول هفته از شیرینی و شکلات اصلاً استفاده نمی کردند.
از بین افرادی که آکنه شدید داشتند ۱۶ نفر ۵۰% همیشه ، ۱۰ نفر ۳/۳۱% اغلب ، ۶ نفر ۸/۱۸% به ندرت استفاده می کردند و ۵ نفر ۵% از شیرینی و شکلات در طول هفته اصلاً استفاده نمی کردند.
دو بررسی آماری ارتباط شدت آکنه و مصرف شیرینی و شکلات ارتباط معنی داری با ۰۰۱/۰>p وجود دارند به این مفهوم که با مصرف شیرینی و شکلات آکنه تشدید می شود.
جدول (۳۶-۳)
در بین افرادی که آکنه نداشتند ۱۰ نفر ۶/۷% همیشه ، ۲۹ نفر ۱/۲۲% اغلب ، ۶۰ نفر ۸/۴۵% به ندرت از آجیل و تنقلات استفاده می کردند.۳۲ نفر ۴/۲۴% اصلاً در طول هفته از این مواد استفاده نمی کردند.
دربین افرادی که آکنه خفیف داشتند ۱۳ نفر ۸/۷% همیشه ، ۶۹ نفر ۶/۴۱% اغلب ۷۴ نفر ۶/۴۴% به ندرت آجیل استفاده می کردند.۱۰ نفر (۶%) آجیل استفاده نمی کردند.
در بین افرادی که آکنه متوسط داشتند ، ۲ نفر ۶/۱۳% همیشه ، ۳۴ نفر ۵/۵۱% اغلب ، ۲۱ نفر ۸/۳۱% به ندرت آجیل استفاده می کردند و ۲ نفر ۳% آجیل استفاده نمی کردند.
در بین افرادی که آکنه شدید داشتند ۲ نفر ۱/۲۸% همیشه ، ۱۴ نفر ۸/۴۳% اغلب و ۷ نفر ۹/۲۱% به ندرت آجیل مصرف می کردند و ۲ نفر ۳/۶ %، اصلاً آجیل استفاده نمی کردند.