بیوگرافی و روش سرودن احمد شاملو

زندگی نامه:
احمد شاملو در ساعت یک بامداد روز بیست ویکم آذر۱۳۰۴در خانه شماره ۱۳۴ خیابان صفی علیشاه تهران متولد شد.دوره کودکی را به خاطر شغل پدر که افسر ارتش بود و هر چند وقت به ماموریت می رفت در شهرهایی چون رشت و سمیرم واصفهان وآباده وشیراز گذراند.

مادرش کوکب عراقی بود وپدرش حیدر نام داشت.دوره دبستان رادر شهرهای خاش و زاهدان ومشهد گذراند واقدام به گرداوری سواد عامه کرد.دوره دبیرستان را در بیرجند و مشهد و تهران گذراند و از سال سوم دبیرستان به شوق تحصیل دستور زبان آلمانی دبیرستان ایرانشهر تهران را ترک و به سال اول دبیرستان صنعتی تهران رفت.در سال ۱۳۲۱ پدر او به گرگان و ترکمن صحرا منتقل شد واحمد شاملو مجبور شد کلاس سوم دبیرستان را در گرگان ادامه دهد ودر آن مقطع از زندگی او بود (۱۳۲۱) که در فعالیت های سیاسیشمال کشور شرکت کرد و در تهران دستگیر و به زندان شوروی ها در رشت منتقل شد.در سال ۱۳۲۴ از زندان آزاد شد و با خانواده به ارومیه رفت و وارد کلاس چهارم دبیرستان شد.با آغاز حکومت دموکرات ها چریک ها به منزلشان ریختند و او و پدرش را نزدیک دو ساعت مقابل جوخه آتش نگهداشتند و مدتی دستگیر کردند.

در سال ۱۳۲۶ به تهران باز گشت و کاملا تحصیل مدرسی را ترک کرد و در همین سال بود کهازدواج اول او صورت گرفت.
در سال ۱۳۳۰ سردبیر” چپ”مجله خواندنی آن زمان شد وبه مدت دو سال نیز مشاور فرهنگی سفارت مجارستان شد.در سال ۱۳۳۲ مجموعه اشعار” آهن ها واحساس”را که پلیس همه نسخه های آن را سوزاند نوشت و تنها یک نسخه از آن نزد سیروس طاهباز ماند.

ترجمه کتاب هایی از زیگموندموریتس و موریوکایی موجب شد که در چاپ خانه روزنامه اطلاعات دستگیر شود وبه مدت ۱۳ تا۱۴ ماه در زندان سیاسی موقت شهربانی و زندان قصر زندانی باشد.
او چهار فرزند به نام های :سیاوش.سیروس.سامان و ساقی داشت که ازدواج دوم خود را انجام داد ودر همان سال پدرش فوت کرد.

در سال ۱۳۳۸ همکاری خود را با سینماگران آغاز کرد و به نوشتن دیالوگ پرداخت و فیلم مستند “سیستان و بلوچستان” را برای شرکت در” ایتال کونسولت ” ساخت.
از فعالیت های مهم او تاسیس و سرپرستی اداره سمعی وبصری وزارت کشور با همکاری هادی شفائیه و سهراب سپهری بود.در سال ۱۳۴۰ از همسر دوم خود جدا شد.
ودر سال بعد با آیدا آشنا شد و بعد از دو سال با او ازدواج کرد و به مازندران رفت.

در سال ۱۳۴۶ به عضویت کانون نویسندگان ایران درآمد و تحقیق های زیادی روی غزلیات حافظ انجام داد.او همچنین در طول زندگی خود کارگردان چند فیلم فولکلوریک برای تلویزیون بوده است که از آن جمله می توان “پاوه” “شهری از سنگ” و “آنا قلیچ داماد می شود ” را نام برد در ۱۴ اسفند ۱۳۵۰ مرگ مادراو به وقوع پیوست که مدتی او را افسرده کرد
او در طول زندگی با بیماری آرتروز گردن دست وپنجه نرم می کرد تا این که به پاریس رفت و گردن خود را به تیغ جراهی سپرد. وی به مدت دو سال سرپرست پژوهشکده دانشگاه

 

بوعلی همدان بود.ایشان سخنرانی های به یاد ماندنی در دانشگاه های ام.آی.تی بوستون و یو.سی.ال .ای برکلی داشتند در سال ۱۳۵۶ ایران را به نشانه اعتراض به سیاست های حاکم ترک و به امریکا رفت و بعد از یک سال به تهران باز گشت.ایشان در طول زندگی خود بار ها از کشور هایی مثل: امریکا و آلمان و سوئد دعوت شد ودر کنگره ها و انجمن های بسیار زیادی شرکت کرد.

او در سال ۱۳۶۸ در شهرک دهکده کرج اقامت پیدا کرد.او بعد از مدتی دوباره به بوستون رفت و هم مهره های گردن را برای بار دوم جراحی کرد و هم شب شعری به نفع زلزه زدگان ایران برپا کردایشان جوایزی را نیز از سازمان حقوق بشر دریافت کرد.و سرانجام در روز دوم مرداد ۱۳۷۹ در بیمارستان ایرانمهر تهران در گذشت و پیکر این شاعر جاودانه در گورستان امامزاده طاهر کرج به خاک سپرده شد.

شیوه کار استاد شاملو
اودانه مرد ادبیات امروز ایران به گونه ای اسطوره ای جلوه گر می شود او بزرگیست چند وجهی در شعر و ادب وعاصر ایران.
وی نه تنها شاعری بلند پایه و بزرگ مرتبه بود بلکه او را به عنوان پژوهشگر.محقق.مترجم.قصه نویس.روزنامه نگار و… می شناسیم.
در سال ۱۳۲۶ اولین اثر خود را به نام “آهنگ های فراموش شده” به چاپ رساند این کتاب مجموعه قطعات نظم ونثر بود که شاملو بعد ها این کتاب را عامل شرمساری خود می دانست.در سال ۱۳۳۰ دو کتاب بعدی خود را با نام های “۲۳” و “قطع نامه” به چاپ رساند.در سال ۱۳۳۲ چهارمین کتاب خود را با نام “آهن ها و احساس” به چاپ رساند.سرنجام در سال ۱۳۳۶ مهمترین مرحله رشد کیفی ذهن و زبان خود را ارائه می دهد او با کتاب مهم خود به نام “هوای تازه” دیدکاه های نو ورشد یافته تر خود را نشان می دهد.

 

راز ماندگاری شیوه شعری و روش فکری شاملو در کیفیت نو جویی ذهنی و ساختار شکنی و نو گرایی او می باشد.شیوه شاملو در سرایش شعر سپید یعنی شعر های بی وزن به گونه ایست که ریتم و موسیقی درونی شعر آن را از نثر جدا می سازد.نقش شاملو در غنای شعر نو و بنیان نهادن شعر بی وزن “سپید” جایگزینی واژه ها و معنا بخشی عمیق کلام.واژه یابی های گسترده و پر محتوا و زیبا سازی کلام در فرم و شکل و تاکید بر غنا بخشی شعر حماسی و مقاومت و سرانجام تاثیر در بالندگی و رشد مثبت در شعر نو ایران غیر قابل انکار می باشد.امروزه اکثر شاعران جوان وامدار شیوه ی شاملو هستند در حالی که مخالفان او تهمت های زیادی به او زدند.

شاملو هرچند که استادی بی نظیر در سرودن شعر های عاشقانه بود ولی شاهکار او در عرصه شعر مقاومت یا شعر اجتماعی ایران نیز نمودی قابل توجه داشت.
شاملو ذهن نقاد و کنجکاوی داشت که تا آخر عمر دست از تلاش بر نداشت.ذهن و زبان شاملو همیشه پویا و جویا وجاری بود و همیشه با ایستایی و سکون وتوقف به ستیز می پرداخت.

کتاب شناسی آثار شاملو

۱_آهنگ های فراموش شده این کتاب در سال ۱۳۲۶ در تهران به چاپ رسیده است.اشعار این کتاب بین سال های ۲۶_۱۳۲۲ سروده شده است.مرتضی کیواندر سال ۱۳۲۶ نقدی بر این کتاب نوشته است.شاملو هنگام انتشار این کتاب بیست و دو ساله بوده است.ناشر این کتاب آقای ابراهیم دیلمقانیان بوده است همچنین این کتاب ۱۷۶ صفحه دارد.

۲_۲۳
این کتاب در واقع یک شعر بلند است که به سال ۱۳۳۰ سروده است این شعر بعد ها در کتاب لحظه ها و مرثیه های خاک به چاپ رسید.
۳_قطعنامه

این کتاب دارای چهار شعر می با شد که شعر ها بین سال های ۳۰ _۱۳۲۹ سروده شده اند
شعر سرود مردی که خودش را کشته است بعد ها بارها به چاپ رسید.
۴_آهن ها و احساس

اشعار این کتاببین سال های ۲۹ _۱۳۲۳ سروده شد که در سال ۱۳۳۲ به چاپ رسیده است اما کتاب توسط فرمانداری نظامی تهران ظبط و سوزانده شد.در این کتاب سه شعر به چاپ رسیده که شعر برای خون و ماتیک بار دیگر در کتاب مرثیه های خاک به چاپ رسید.
۵_هوای تازه
شعر های این کتاب بین سال های ۱۳۳۵_۱۳۲۶ سروده شده ودر سال ۱۳۳۶ به چاپ رسیده است این کتاب شامل هشت قسمت است با شصت و نه شعر.

۶_باغ آیینه
شعرهای این کتاب بین سال های ۱۳۳۸_۱۳۳۶ سروده شده است و در سال ۱۳۳۹ به چاپ رسیده است این کتاب شامل پنج قسمت است با سی وهشت شعر.
۷_لحظه ها و همیشه
شعر های این کتاب بین سال های ۱۳۴۱_۱۳۳۹ سروده شده است و در سال ۱۳۴۳ به چاپ رسیده است این کتاب شامل شانزده شعر است.
(چاپ اول همراه با آیدا در آینه)

۸_آیدا در آینه
شعر سال های ۱۳۴۳_۱۳۴۱ بوده که در سال ۱۳۴۳ به چاپ رسیده است
(چاپ اول همراه با لحظه ها و همیشه)

۹_آیدا:درخت و خنجر و خاطره
شعر سال های ۱۳۴۴_۱۳۴۳ بوده که در سال ۱۳۴۴ به چاپ رسیده است .در این کتاب ده شعر به چاپ رسیده است.
۱۰_ققنوس در باران

شعر سال های ۱۳۴۵_۱۳۴۴ بوده که در سال ۱۳۴۵ به چاپ رسیده است.این کتاب شامل ۱۲ شعر می باشد
۱۱_مرثیه های خاک
شعر سال های ۱۳۴۸_۱۳۴۵ بوده که در سال ۱۳۴۸ به چاپ رسیده و شامل ده شعر می باشد.
۱۲_شکفتن در مه

شعر سال های ۱۳۴۹_۱۳۴۸ سروده شده است و در سال ۱۳۴۹ به چاپ رسیده است و شامل هشت شعر می باشد.
۱۳_ابراهیم در آتش
در سال ۱۳۵۲ به چاپ رسیده استو دارای بیست و یک شعر می باشد.

۱۴_دشنه در دیس
شعر این کتاب در سال ۱۳۵۶ به چاپ رسیده و امل هجده شعر می باشد.
۱۵_ترانه های کوچک غربت

شعر در سال ۱۳۵۹ به چاپ رسیده و شامل بیست شعر می با شد.
۱۶_مدایح بی صله
اشعار در سال ۱۳۷۱ در استکهلم سوئد به چاپ رسیده و در سال ۱۳۷۹ در تهران به چاپ رسیده است.
۱۷_در آستانه
اشعار این کتاب در سال ۱۳۷۶ به چاپ رسیده و شامل بیست و هفت شعر می باشد.
۱۸_حدیث بی قراری ماهان
اشعار این کتاب در سال ۱۳۷۹ به چاپ رسیده و شامل بیست شعر می باشد

.