شرکت تولیدی پنیر پرمایون (حامد طوس)

پنیر یکی از محصولات متنوع شیری است که انسان از هزاران سال قبل با طرز تهیه و بسیاری از خواص آن آشنایی داشت . بسیاری اولین مبدا پیدایش آن را به اعراب مصری نسبت می دهند که به طور تصادفی به روش تهیه آن پی بردند.

 

با گذشت زمان و گسترش فن پنیر سازی روشهای مختلفی برای ساختن انواع پنیر ابداع گردید .
بطوریکه امروزه صدها نوع پنیر در دنیا ساخته می شود و عوامل زیادی در تنوع این پنیر ها در مناطق مختلف دخالت دارد. مثلا نوع شیری که بیشتر در منطقه معمول است،شرایط آب و هوایی،خاک،وضعیت کارگری و عقاید مذهبی و آداب و رسوم محلی در آمریکا

و کانادا و بسیاری از نقاط دیگر منحصرا از شیر گوسفند- بز- مادیان و گاومیش پنیر تهیه میشود و حتی گفته شده در بعضی نقاط از شیر گوزن و الاغ و پستانداران دیگر نیز استفاده می شود. پنیر علاوه بر اینکه از نظر تغذیه ای و داشتن املاح و ویتامین ها و پروتئین و چربی دارای اهمیت است از این نظر که قابلیت نگهداری طولانی و در نتیجه حمل و نقل آسان می

باشد نیز حائز اهمیت است.
اگر تاریخچه صنایع لبنی هر کشوری را مورد مطالعه قرار دهیم پنیر از اقلام عمده تولیدات لبنی آن کشورها می باشد . اما وقتی به تاریخچه حدود ۴۰ ساله صنایع لبنی ایران نظر می کنیم می بینیم با اینکه تولید پنیر از دیر باز مورد علاقه مردم کشورمان بوده و همواره به

عنوان یکی از غذا های اصلی و عمده مردم بشمار می رفته ولی به پنیر سازی اهمیت داده نشده و تنها آمار واردات بوده که به روز افزایش یافته است.لذا در این طرح بر آن هستیم که با تدوین و گرد آوری مطالب مورد لزوم جهت احداث واحدهای کوچک تولید پنیر راهنمایی جهت سرمایه گذاران در این صنعت باشیم.
تعریف محصول:

پنیر سفید ترکیبی است از کازئین ،چربی،ویتامین و مواد معدنی با نسبت های تقریبا مشخص و مادّه اولیه اصلی آن عبارتست از:شیر تازه گاو و یا گوسفند و ماده اولیه فرعی آن شامل نمک طعام ،کلرور کلسیم (یا کربنات کلسیم) و مواد لاکتیکی و مایه پنیر بدون استاندارد تهیه و در دسترس مصرف کنند گان قرار می گیرد . واحدهایی که پنیر به صورت بهداشتی تهیه و تولید می نمایند بسیار محدود بوده و حتی تعدادی از آنها نیز در حال حاضر فعالیتی ندارد.
وضعیت عرضه:
عرضه پنیر در کشور عبارتند از تولیدات داخل و واردات که تولیدات داخل توسط چندین واحد صنعتی و نیمه صنعتی و سنتی انجام می گیرد که این واحدها تحت پوشش شرکت صنایع شیر،بنیاد مستضعفان و وزارت جهاد سازندگی و غیره می باشند که به علت وجود مسئله ت

هیه شیر از نظر مقدار و قیمت همواره دست به گریبان مسائل تولید هستند و جهت بهبود وضعیت تولید اقداماتی باید در جهت توسعه دامداری،افزایش عرضه پنیر از طریق واردات انجام می گیرد که عمدتا از کشور دانمارک وارد می شود و در قالب کالاهای اساسی به صورت س

همیه بندی در اختیار مصرف کنند – گان قرار داده می شود.
بنا براین با وجود مقدار متنابهی تولید داخلی و همچنین واردات همواره پنیر یکی از مواد غذایی مطلوب میباشد که وجود تقاضای بیش از حد برای دریافت آن از طریق سیستم سهمیه بندی و بالا بودن قیمت آن در بازار بخش دیگر غذایی و اختلال در عرضه آن و قیمت سایر مواد پروتئینی و جایگزین پنیر آزاد مؤید این مطلب می باشد.
وضعیت تقاضا:
با توجه به رشد فزاینده جمعیت افزایش میزان نفوذ پذیری پنیر در تغذیه مردم در وعده های مختلف راند مان شیردهی و سرمایه گذاری صنعتی انجام می گیرد.چون کره و

گوشت و غیره و بروز حوادث قهری چون سیل، زلزله ، جنگ در کشور های همسایه و مهاجرت آوار گان به کشور عوامل ایجاد تقاضایی مازاد بر تقاضای طبیعی بوده و این کالا همواره به عنوان یکی از بهترین و ساده ترین مواد غذایی بوده تقاضای محصول یکی از مواد غذایی است که مورد مصرف عموم اقشار جامعه می باشد لذا همواره تقاضای زیادی باقی می مان

 

د که آن را باید با احداث واحدهای جدید برطرف نمود .
قیمت فروش:
در هر شرایط اقتصادی، جغرافیایی، جوی و منطقه ای قابل تغذیه می باشد، بنابراین عوامل تقاضا همواره روبه افزایش بوده که با در نظر گرفتن مقدار عرضه موجود همچنان خلائی در برآورده نشدن محصول وجود نداشته است.
اکنون قیمت های محصول از قرار هر کیلویی۱۶۰۰۰ الی۲۰۰۰۰ ریال در بازار رایج می باشد و احیانا اگر کنترلی هم بر قیمت آن از طرف سازمان های ذیربط صورت گیرد نرخی را برآورد خواهند کرد که با توجه به هزینه های تولید و نهایتا قیمت تمام شده ارزیابی می گردد که مبلغی را هم جهت سود تولید کننده در نظر خواهند گرفت که این در کارخانه پنیر سازی گلپایگان حدود ۹۰۰۰ ریال بر کیلوگرم می باشد و قطعاً این قیمت در نقاط مختلف کشور با توجه به قیمت شیر متغیر خواهد بود که بر اساس روش حسابداری صنعتی و احتمالا فاکتورهای محدود کننده از طرف سازمانهای مذکور قیمتی برا ورد خواهد شد که ادامه حیات اقتصادی تولید کننده را تضمین خواهد کرد.
اشتغال زایی:
یکی از معضلاتی که کشورمان از ان رنج می برد افزایش بی رویه جمعیت ان می باشد که موجب بروز بیکاری های آشکار و نهان و اشتغال به مشاغل کاذب و غیره گشته که هر یک به نوبه خود اثرات سوئی به سیستم اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی جامعه نهاده است.
بنابر این در راستای این رشد جمعیت و هماهنگ با آن بایستی حمایت دولت و سازمانهای ذیربط و با یاری مردم مشاغل مولدی با سرمایه گذاری در طرحهای صنعتی و غیره ایجاد گردد تا ضمن بکار گیری نیروهای مستعد جامعه به تولید ،محصولاتی منجر شود که مورد نیاز جامعه بوده و مایحتاج عمومی را تامین می کند لذا با اجرای این گونه طرحها در مناطق مختلف کشور که دارای استعدادهای بالقوه در زمینه مواد اولیه ،امکانات زیر بنائی،راههای ارتباطی و سیاست های حمایت دولت و غیره میباشند عده زیادی مشغول به کار و فعالیت شده و موجب رشد و توسعه منطقه می گردد.

مجوزهای لازم جهت راه اندازی طرح:
• مجوز رسمی از وزارت کار و امور اجتماعی
• مجوز رسمی از سازمان بهداشت کشور
• مجوز رسمی از سازمان مسکن و شهر سازی
• برخورداری از علامت استاندارد کالا

بررسی فنی:
دومین مبحث مطروحه در فرایند پروژه مربوط است به بررسی فنی که در این باب به موضوعاتی مانند مشخصات فنی محصول ،روش تولید ،ماشین آلات،تاسیسات و تجهیزات، وسایل حمل و نقل، مواد اولیه و مشخصات فنی نیروی انسانی و نوع تخصص،مکان و خصوصیات آن و مسا ئلی از اینگونه که
۱- موضوع طرح:
احداث کارخانه به منظور تولید پنیر و خامه از شیر تازه گاو و گوسفند به ظرفیت سالیانه ۹۰۰تن شیر بر اساس یک شیفت ۸ساعت در روز و ۳۰۰روز کاری در سال میباشد.
۲- محل اجرا:
محل اجرای طرح در محلی باید باشد که از نظر مواد اولیه،جاده،سوخت،آب و هوا دارای امکانات با لقوه باشد.
۳- هدف طرح:
تهیه پنیر از تبدیل شیر به ماده ای متراکم که طول عمر بیشتر از شیر داشته،طعم مطلوبی دارد و انتقال ان برای مصرف کننده راحت تر و از نظر تولید کننده کاهش حساسیت شیر و تبدیل ان به محصولی مفید می باشد.

۴- دلایل ارئه طرح:
۱-۴) استفاده از امکانات طبیعی
۲-۴) تامین مایحتاج مواد غذایی لبنی (پنیر)
۳-۴) ایجاد اشتغال
۴-۴) قطع وابستگی و خودکفا نمودن کشور در بخش مواد غذایی
۵-۴) جلوگیری از خروج ارز
۶-۴) تقویت دامداران خرده پا و مستضعف منطقه به منظور توسعه دامداری و نهایتا تولید شیر.
۷-۴) شکستن قیمت پنیر در بازار
۸-۴) هموار کردن جاده تحقیقات در بهینه کردن روشهای ساخت ،تنوع تولید ، افزایش کیفیت ، نحوه بسته بندی و غیره.

۵- مشخصات تولید :

تولید کارخانه مزبور پنیر سفید از شیر پاستوریزه با حدود ۵۰% رطوبت می باشد که ترکیبات شیر از موادی مانند کازئین،چربی و ویتامین و مواد معدنی تشکیل یافته که در اثر مایه پنیر یا اسید منعقد شده و لخته حاصل طی عملیات به پنیر تبدیل می شود . همچنین 
تعریف علمی پنیر :
به طور طبیعی پنیر عبارت از محصولی است تخمیری یا غیر تخمیری که از تغلیظ ترکیبات غیر محلول شیر حاصل می شود (عمدتا کازئین و چربیهای اموله)به طوریکه این تغییرات تحت تاثیر حرارت ،اسید،نمک و باکتری می باشد.
برای طبقه بندی پنیر ها روش خاصی موجود نمی باشد مثلا اگر بخواهیم پنیر را بر اساس مقدار رطوبت طبقه بندی نماییم پنیر ها به چهار دسته تقسیم می باشد :
۱- دارای رطوبت خیلی زیاد ۸۰-۵۵ درصد مانند پنیر کاتیج و ریکوتا
۲- دارای رطوبت زیاد ۵۵-۴۵ درصد مانند پنیر کاممبرت و پنیر پیتزا
۳- دارای رطوبت متوسط ۴۵-۳۵ درصد مانند پنیر چدار و پنیر سوئیس
۴- پنیرهای کم رطوبت ۳۴-۱۲ درصد مانند پنیر پرومانو و پنیر ریکوتا خشک
گاهی پنیر ها را بر اساس بافت و خواص رئولوژیکی تقسیم می نمایند و براین مبنا داریم
۱- پنیرهای بسیار خشک
۲- پنیرهای سخت
۳- پنیرهای نیمه سخت
۴- پنیرهای نرم
گاهی نیز پنیر ها را بر اساس نوع رسیدن تقسیم بندی می کنند:
۱- پنیرهایی که توسط باکتری می رسند .
۲- پنیرهایی که توسط کپک می رسند .
۳- پنیرهایی که توسط میکرو ارگانیسم هایی که در سطح پنیر رشد می کنند می رسند .
۴- پنیرهایی که با همکاری موارد۱و۳ میرسند.
۵- پنیرهایی که نمی رسند .
اصول پنیر سازی:
از هزاران سال پیش با آنکه دستگاهها و روشهای پنیر سازی پیشرفت و تکامل پیدا کرده اما اصول پنیر سازی تغییر زیادی نکرده به طور کلی برای انواع مختلف پنیر مراحل زیر را باید انجام داد:
۱-آماده نمودن شیر
۲- انعقاد شیر و ایجاد لخته و بریدن آن
۳-پرس و آبگیری
۴-نمک زدن
عده مراحل عمده پنیر سازی را به شش مرحله به شرح زیر تقسیم می کنند :
۱-آماده کردن شیر

۲-بریدن لخته
۳-جدا نمودن آب از لخته (پختن لخته)
۴-خارج کردن آب پنیر
۵-نمک زدن
۶-فشار دادن
حالتی که توضیح آن رفت روش عمومی تولید می باشد اما در طرح حاضر مراحل مختلف تولید عبارتند از :
۱-دریافت شیر
۲-آماده سازی
۳-عملیات مایه زنی
۴-انعقاد و تشکیل دلمه
۵-بریدن دلمه
۶-آب گیری و پرس دلمه
۷-قالب گیری
۸-عملیات نمک گیری
۹- بسته بندی
نحوه بازار یابی:

 

• فرستادن ویزیتر در سطح شهر
• چاپ آگهی در روزنامه
• نصب بیل برد در خیابان ها و جاده ها و سر در سوپر مارکت ها

امکانات موردنیاز جهت احداث کارخانه
۱- زمین مورد نیاز:
زمین مورد نیاز کارخانه به مساحت ۱۰۰۰ متر مربع به ابعاد کلی و تقریبی (۲۵×۴۰ متر) می باشد. هزینه خرید زمین از قرار هر متر مربع ۲۵۰۰۰ ریال برابر ۲۵۰۰۰۰۰۰ ریال برآورد می گردد لازم به یاد آوردی است چنانچه زمین مورد نیاز به رایگان در اختیار طرح قرار گیرد هزینه زمین از کل سرمایه گذاری طرح کسر خواهد شد.
۲- محوطه سازی:
۱-۲) خاک برداری:
خاک برداری زمین به منظور برداشت خاک نباتی و حمل آن به خارج از کارگاه صورت می گیرد عمق خاک برداری بطور متوسط ۲۰ سانتی متر در نظر گرفته شده است. هزینه خاک برداری در قیمت زمین منشور می گردد.
۲-۲) دیوار کشی:
ضروریست که اطراف زمین کارخانه به ارتفاع ۲ متر دیوار کشی شده و دروازه ای به عرض ۶ متر در ورودی به آن تعبیه شود. نوع دیوار و دروازه می تواند بر حسب امکانات دسترسی به مصالح در محل اجرا متغیر باشد . غالباً از دیوار آجری یا بلوک سیمانی استفاده می شود. هزینه دیوار و تعبیه دروازه از قرار هر متر طول ۹۰۰۰۰ ریال بالغ بر ۱۱۷۰۰۰۰۰ ریال برآورد می گردد .
۱۱۷۰۰۰۰۰ =متر/ ریال ۹۰۰۰۰ ×متر(۲۵+۴

۰) ۲

۳-۲) خیابان کشی :
به منظور سهولت در رفت و آمد ضروری است محوطه جلوی ساختمان واحد آسفالت و اطراف سالن ها به عرض یک متر پیاده رو سازی شود که حدود ۳۰۰متر مربع می باشد . هزینه جدول بندی و آسفالت و پیاده روسا زی از قرار هر متر مر

بعی ۸۰۰۰ریال ۲۴۰۰۰۰۰ریال براورد می گ

ردد.
۴-۲) روشنائی:
به منظور روشنائی محله واحد ۱۰ چراغ از قرار هر واحد ۱۵۰۰۰۰ ریال پیش بینی میگردد که مبلغ هزینه روشنائی محوطه بالغ بر ۱۵۰۰۰۰۰ ریال برآورد می گردد.
۵-۲) فضای سبز:
به منظور حفظ محیط زیست و جلوگیری از آلودگی محیط کار لازم است که محوطه واحد درختکاری گردد. بدین منظور هزینه ای بالغ بر۱۰۰۰۰۰۰ ریال جهت ایجاد فضای سبز برآورد می گردد. بنابراین کل هزینه محوطه سازی بالغ بر ۱۶۶۰۰۰۰۰ ریال می گردد.
۳- ساختمان سازی:
کل مساحت زیربنای مفید کارخانه در حدود ۲۷۷ متر مربع خواهد بود که عمدتا نوع ساختمان ها در این طرح از نظر مصالحی که در ان بکار گرفته می شود ،می تواند متفاوت باشد لذا به دلیل حفظ کیفیت در ساختمان سازی و کاهش قیمت ها در این طرح پیش بینی می گردد که مشخصات و نوع ساختمان ها بر حسب جدول زیر باشد.

جدول مشخصات فنی ساختمان ها و هزینه های آن
ردیف نوع ساختمان مساحت
متر مربع مشخصات فنی ارزش واحد(ریال) ارزش کل (ریال)
۱ سالن تولید ۱۳۶ ایرانیت با پوشش عایق،دیوارها از سنگ و بلوک و نما ی داخل تا ارتفاع ۳ متر کاشی و بقیه سیمان کاری سفید،موزائیک فرش مجهز به سیستم فاضلاب، درب کشوئی و پنجره جهت نور لازم ۴۰۰۰۰۰ ۵۴۴۰۰۰۰۰
۲ انبار مواد بس

ته بندی ۲۰ ایرانیت با پوشش عایق،دیوارها از سنگ و بلوک و نما ی داخل تا ارتفاع ۳ متر کاشی و بقیه سیمان کاری سفید،موزائیک فرش مجهز به سیستم فاضلاب، درب کشوئی و پنجره جهت نور لازم ۲۵۰۰۰۰ ۵۰۰۰۰۰۰
۳ انبار مواد اولیه ۲۰ سقف و نمای دیوارها از اجر معمولی ،موزائیک نمای دیوارها از بیرون اجر سفال از داخلیک لایه یک سانتیمتری،دارای درب کشوئی و پنجره ۲۵۰۰۰۰ ۵۰۰۰۰۰۰
۴ اداری و نمازخانه و سرویس ها ۳۷ سقف و نمای دیوارها از بیرون اجر سفال و از داخل ۱ لایه گچ سفید،کف موزائیک،د

ارای درب ورود با سیستم نور گیر ۴۵۰۰۰۰ ۱۶۶۵۰۰۰۰
۵ تاسیسات ۲۴ سقف،تیرچه و بلوک ،دیوار ها از سنگ و بلوک سیمانی ،نمای دیوارها از بیرون و داخل ۱لایه یک سانتیمتری سیمان کاری ،کف بتون ،دارای درب کشوئی و سیستم نور گیر ۲۰۰۰۰۰ ۴۸۰۰۰۰۰
۶ آزمایشگاه ۱۲ سقف،تیرچه و بلوک ،دیوار ها از بیرون اجر ۴۵۰۰۰۰ ۵۴۰۰۰۰۰
۷ نگهبانی ۱۲ درب ورود با سیستم نور گیر
سقف و نمای دیوارها از بیرون اجر سفال و از داخل ۱ لایه گچ سفید،کف موزائیک،دارای
۴۵۰۰۰۰ ۵۴۰۰۰۰۰
۸ سالن سرد خانه
(انبار محصول ) ۱۶ سقف ،تیرچه،دیوار اجری به ضخامت ۳۵ سانتی متر و سقف و دیوارها به ضخامت ۱٫۵ سانتی متر گچ و خاک شده، پشت بام آسفالت و کف بتونی ۵۵۰۰۰۰ ۸۸۰۰۰۰۰
جمع ۲۷۷ —- ————————– —— ۱۰۵۴۵۰۰۰۰

جدول هزینه های تأسیسات
ردیف شرح مشخصات قیمت کل (ریال)
۱ برق رسانی ۲۵ آمپر به فاز و ژنراتور kva10 20000000
2 آب رسانی ۴/۱۴ متر مکعب در روز ۱۷۴۰۰۰۰۰
۳ سیستم آب داغ ۱۰۰۰۰۰ کیلو کالری ۱۴۱۳۰۰۰۰
۴ سرد خانه ۴۸ متر مکعب ۷۲۰۰۰۰۰۰

۵ گرمایش و سرمایش رادیاتور و کولر آبی ۸۵۰۰۰۰۰
۶ آتش نشانی کپسول ۶ کیلو گرمی ۱۲۰۰۰۰۰
۷ مخزن سوخت رسانی ۴۰۰۰ لیتری ۲۰۰۰۰۰۰
۸ فاضلاب ۱۰ متر مکعب ۱۵۰۰۰۰۰
جمع کل ———- ———– ۱۳۶۷۳۰۰۰۰

لیست ماشین آلاتد به (ریال) قیمت کل (ریال)
۱ ظروف حمل شیر
(بیدون الو مینیمی) ۵۰کیلو گرم ۶۵ ۲۵۰۰۰۰ ۱۶۲۵۰۰۰۰
۲ مخزن دریافت شیر ۵۰۰کیلو گرم ۱ ۱۵۰۰۰۰۰ ۱۵۰۰۰۰۰
۳ شیر سرد کن ۱۵۰۰ کیلو گرم ۱ ۱۲۰۰۰۰۰۰ ۱۲۰۰۰۰۰
۴ سپراتور(خامه گیر) ۵۰۰ کیلو گرم ۱ ۶۳۰۰۰۰۰ ۶۳۰۰۰۰۰
۵ سیستم پاستوریزاسیون با آب گرم ۱۰۰۰ کیلو گرم بر ساعت ۱ ۵۰۰۰۰۰دلار ۳۰۰۰۰۰۰۰۰
۶ وان دلمه ۶۰۰ کیلو گرم ۶ ۵۰۰۰۰۰ ۳۰۰۰۰۰۰
۷ مخزن شیر پس چرخ ۱۰۰۰کیلو گرم ۱ ۶۰۰۰۰۰ ۶۰۰۰۰۰
۸ مخزن خامه ۵۰کیلو گرم ۱ ۲۰۰۰۰۰ ۲۰۰۰۰۰
۹ مخزن ذخیره آب پنیر ۱۰۰۰کیلو گرم ۱ ۵۵۰۰۰۰ ۵۵۰۰۰۰
۱۰ پمپ استیل ۱/۳ متر مکعب بر ساعت ۳ ۸۲۰۰۰۰ ۲۴۶۰۰۰۰

۱۱ مخزن آب نمک-پاستوریزه ۲۵۰ کیلو گرم ۱ ۱۷۰۰۰۰۰ ۱۷۰۰۰۰۰
۱۲ مخزن آب نمک اشباع ۲۰۰۰کیلو گرم ۱ ۲۵۰۰۰۰۰ ۲۵۰۰۰۰۰
۱۳ وسایل آزمایشگاه —— یکسری ۳۵۰۰۰۰۰ ۳۵۰۰۰۰۰
۱۴ لوله و اتصالات —— به مقدار لازم ۱۵۰۰۰۰۰ ۱۵۰۰۰۰۰
۱۵ وسایل برش و آبگیری —— یکسری ۵۰۰۰۰۰ ۵۰۰۰۰۰
۱۶ وسایل دربندی —— یکسری ۱۰۰۰۰۰۰ ۱۰۰۰۰۰۰
۱۷ باسکول ۵۰۰کیلو گرم ۱ ۶۰۰۰۰۰ ۶۰۰۰۰۰

جمع —— —— —— —— ۳۵۴۱۶۰۰۰۰

۵ درصد هزینه نصب و حمل و نقل ماشین آلات ۱۷۷۲۰۰۰۰

۶- وسائط نقلیه:
به منظور جمع آوری شیر و همچنین فروش محصولات تولیدی یک دستگاه وانت دو تنی به قیمت ۲۵۰۰۰۰۰۰ ریال در نظر گرفته می شود.
۷- لوازم اداری:
جهت انجام امورات جاری واحد تولیدی به مقدار کافی لوازم اداری و دفتری به شرح ذیل نیاز می باشد.
جدول لوازم اداری مورد نیاز
ردیف شرح تعداد قیمت واحد(ریال) قیمت کل(ریال)
۱ میز و صندلی یکدست —– ۳۰۰۰۰۰۰
۲ ماشین حساب یک دستگاه —– ۳۰۰۰۰۰
۳ ظروف چای و میوه یکسری —– ۵۰۰۰۰۰
۴ یخچال ۷ فوت یکدست —– ۲۵۰۰۰۰۰
۵ سایر لوازم —— —– ۲۰۰۰۰۰
جمع کل —– —— —– ۵۵۰۰۰۰۰

هزینه مواد اولیه اصلی، کمکی و بسته بندی

ردیف شرح مقدار واحد قیمت واحد مبلغ کل (ریال)
۱ شیر گاو ۷۲۰ تن ۱۷۰۰۰۰۰ ۱۲۲۴۰۰۰۰۰۰
۲ شیر گوسفند ۱۸۰ تن ۲۵۰۰۰۰۰ ۴۵۰۰۰۰۰۰۰
۳ حلب ۱۰۷۰۰ عدد ۱۱۵۰۰ ۱۲۳۰۵۰۰۰۰
۴ مایه پنیر ۹ کیلو ۱۵۰۰۰۰ ۱۳۵۰۰۰۰
۵ کلرور کلسیم ۱۸ کیلو ۲۰۰۰۰ ۳۶۰۰۰۰

۶ مواد لاکتیکی(ماست) ۱۲۶۰ کیلو ۲۰۰۰ ۲۵۲۰۰۰۰
۷ نمک طعام ۴۰ تن ۱۰۰۰۰۰ ۴۰۰۰۰۰۰
۸ مواد شستشو ۶ تن ۱۰۰۰۰۰۰ ۶۰۰۰۰۰۰
۹ مواد آزمایشگاهی به مقدار لازم —– —– ۱۵۰۰۰۰۰
۱۰ سایر مواد(پارچه و پلاستیک) —– —– —– ۳۰۰۰۰۰۰
۱۱ قلع ۳۰۰ کیلو گرم ۱۰۵۰۰ ۳۱۵۰۰۰۰
جمع —– —– —– —– ۱۸۱۷۹۳۰۰۰۰

هزینه حقوق و دستمزد نیروی انسانی
ردیف شرح تعداد تخصص حقوق ماهیانه(ریال) حقوق سالیانه(ریال)
۱ سرپرست کارگاه ۱ دیپلم- آشنا به آزمایشات شیمی ۶۰۰۰۰۰ ۷۲۰۰۰۰

۰
۲ کارگر ماهر ۱ آشنا بودن به فن پنیر سازی ۵۰۰۰۰۰ ۶۰۰۰۰۰۰
۳ کارگر ساده ۲ خواندن و نوشتن ۴۰۰۰۰۰ ۹۶۰۰۰۰۰
۴ راننده و تدارک چی ۱ سیکل ۵۰۰۰۰۰ ۶۰۰۰۰۰۰

۵ کارمند اداری و تحویل دار ۱ خواندن و نوشتن ۵۰۰۰۰۰ ۶۰۰۰۰۰۰
۶ نگهبان ۱ —– ۴۰۰۰۰۰ ۴۸۰۰۰۰۰
جمع —– —– —– —– ۳۹۶۰۰۰۰۰

با در نظر گرفتن حق بیمه سهم کارفرما، یک ماه پاداش، یک ماه مرخصی و … حقوق سالیانه در ضریب ۱۲÷ ۱۶٫۴ اعمال می گردد. بنابر این هزینه سالیانه حقوق و دستمزد برابر :
ریال ۵۴۱۲۰۰۰۰ = ۱۲/۱۶٫۴ × ۳۹۶۰۰۰۰۰
جدول هزینه تولید سالیانه برای ظرفیت اسمی به شرح ذیل می باشد:
ردیف شرح مبلغ(ریال )
۱ مواد اولیه، کمکی و بسته بندی ۱۸۱۷۹۳۰۰۰۰
۲ حقوق و دستمزد ۵۴۱۲۰۰۰۰
۳ سوخت و برق ۵۱۵۰۰۰۰
۴ تعمیرات و نگهداری ۳۳۵۱۰۰۰۰
۵ پیش بینی نشده(۵% اقلام فوق) ۹۵۵۴۰۰۰۰
۶ استهلاک ۶۴۱۸۰۰۰۰
جمع —– ۲۰۷۰۴۳۰۰۰۰

صورت سود و زیان

فروش ۲۲۰۵۹۵۰۰۰۰
کسر می شود:
قیمت تمام شده پنیر ۱۸۶۹۸۲۰۰۰۰

سود(زیان) نا ویژه ۳۳۶۱۳۰۰۰۰
کسر می شود:
هزینه ها ۳۶۶۶۰۰۰۰

۲۹۹۴۷۰۰۰۰

سود ویژه