پروژه مالی گروه شركت هاي توليدي اشي مشي

تاريخچه گروه شركت هاي توليدي اشي مشي:
شركت سهامي خاص گيلان سويا در سال ۱۳۷۱ تاسيس گرديد. اين شركت با داشتن بيش از يك دهه فعاليت، يكي از مجهزترين واحدهاي صنعتي توليد انواع ماكاروني، اسنك و نوشابه گازدار مي باشد، در اواخر سال ۱۳۷۸ همزمان با راه اندازي خط توليد نوشابه گازدار در بطري يكبار مصرف(PET) و نيز راه اندازي دستگاه بطري ساز(PET) با هدف توليد و عرضه نوشابه با كيفيت رسماً فعاليت توليد انواع نوشابه گازدار را با نام تجاري اشي مشي در شركت سيرنگ زيبا كنار آغاز نمود. روند توسعه و به روز نمودن ماشين آلات آن برابر با آخرين تكنولوژي روز جهان در كليه بخشهاي توليد محصولات متنوع شركت همواره استمرار داشته است.

قابليتهاي توليدي در گروه توليدي اشي مشي:
شركت گيلان سوياـ توليد انواع اسنك ( غله حجيم شده)، اسنك خلالي، چيپس دريايي، چيپس زنگوله اي، اسنك فلفلي و مغز دار شكلاتي.
شركت سيرنگ گيلان ـ توليد انواع ماكاروني فرمي و ساده.
شركت هديه شمال ـ توليد انواع ماكاروني فرمي و ساده.

شركت سيرنگ پلاستيك ـ توليد انواع اندازه متنوع بطري PET ( مظروف نوشابه گازدار)، بخش نوشابه سازي نمونه اي از قابليتهاي تكنولوژي توليدات اين گروه صنعتي است كه در زير به قسمتي از فرآوري و ساخت آن اشاره مي شود.

تكنولوژي ساخت بطري PET و نوشابه:
تكنولوژي ماشين آلات توليد نوشابه تماماً از پيشرفته ترين نوع خود و مربوط به بعد از سالهاي ۲۰۰۰ ميلادي است در حالي كه كنترل و توليد در سراسر خط بوسيله كامپيوترهاي بسيار پيشرفته و تمام اتوماتيك جديد انجام مي گيرد. تعداد محدودي از نيروي انساني كه همگي آموزش ديدة خارج از كشور مي باشند در اين صنعت اشتغال دارند. اين شركت داراي پيشرفته ترين آزمايشگاه با تجهيزات لازم و سيستمهاي دقيق اندازه گيري و سنجش مي باشد كه از آزمايشگاههاي مرجع كشور مي باشد. كنترل كيفيت تمامي مجموعه از ورود مواد اوليه تا ساخت محصول و ارائة محصول ساخته شده و خدمات بعد از فروش زير نظر كارآمدترين افراد آموزش ديده، مجرب و تحصيلكرده اداره مي شود. طعم دهنده ها و افزودنيهاي مجاز از

معتبرترين شركتهاي جهاني تهيه مي شوند. درب بطري نوشابه اشي مشي توسط شركتهاي بزرگ بين المللي جهان تهيه مي شوند. مواد اوليه ساخت بطري نوشابه به نام PET از شركت هاي بزرگ و معتبر خارجي تهيه و در داخل كارخانه با استفاده از وجود ماشين آلات بسيار پيشرفته جديد ابتدا به پريفرم و سپس به اندازه هاي ۳۰۰ سي سي و ۵/۱ ليتر و ۲ ليتر توليد مي شوند.

ليبل بطر نوشابه از جنس پلاستيكBOPP است كه در برابر آب و تابش خورشيد مقاوم بوده ، پاره هم نمي شود و شكل و رنگ آن ثابت است.
از افتخارات
گروه توليدي صنايع غذايي اشي مشي تاكنون براي كليه محصولات خود موفق به اخذ علامت استاندارد ملي گرديده است.
در ژانوية ۱۹۹۸ تحت گواهي بين المللي صادره از سازمان خدمات گواهي بين المللي SGS به دريافت گواهي سيستم مديريت كيفيت در شهر زوريخ كشور سوئيس نائل آمد. همچنين در نهم مارس ۱۹۹۸ گروه توليدي صنعتي گيلان سويا توليد كننده اسنك جايزه و نشان بهترين مارك تجاري را اخذ نموده است.
در يازدهم ماه مي ۱۹۹۸ گروه توليدي صنعتي گيلان سويا موفق به اخذ نشان و جايزه كيفيت كشور فرانسه در شهر پاريس گرديد.

در هشتن ژوئن ۱۹۹۸ در شهر برلين كشور آلمان شركت گيلان سويا موفق به دريافت جايزه تكنولوژي و كيفيت گرديد. جهت گيري برنامه هاي شركت در راستاي علائق و سلايق مشتريان و احترام به نظرات مصرف كنندگان محصولات اين شركت باعث گرديده تا جايگاه نام محصولات اشي مشي در تمامي اذهان جامعه كشور با حسن شهرت و اعتماد به محصولات آن تداعي شود.

روند توسعه با اركان اصلي تامين كيفيت و انديشه هاي مشتريان نسبت به محصول آموزش فن آوري و تكنولوژي مدرن و پياده سازي برنامه مستمر ارزيابي نيروي انساني و بهداشت مواد غذايي و اصول بازاريابي جديد يا مشتري گراني همراه بوده است كه راه اين شركت را از دوره تاسيس تاكنون در اخذ جوايز بزرگ بين المللي و ملي از سازمانهاي بزرگ جهاني هموار نموده است.

مديريت با ارائه طرحهاي مختلف انگيزشي، تقويت تعلق اجتماعي انگيزش كاركنان و ارتقاء بهره وري موفق به افزايش راندمان كار در سطوح مختلف گرديده است. اصل احترام به مشتريان و كاركنان منتج به شكوفائي و توسعه توليدات جديد شركت بوده است. برنامه هاي هفتگي مشاوره اي خانواده جهت كاركنان شركت از ديگر عوامل ارتقاء انگيزش در كاركنان مي باشد. اصل وفاداري مديريت به نمايندگان و مشتريان خود باعث نهادينه شدن مارك تجاري اشي مشي در تمامي بازارهاي كشور و حفظ روابط حرفه اي با فروشندگان مواد اوليه و ماشين آلات داخلي و خارجي به اين شركت از منشور اصلي مديريت مي باشد.

مديريت شركت يكي از افتخارات اش اين است كه با پرسنل صديق و مجرب و حمايت شهروندان شريف جامعه كه با كيفيت برتر همواره برنامه هاي توسعه محصولات خود را در راستاي انتظارات مصرف كنندگان در برنامه خود داشته باشد و با تمامي توان و امكانات روز و آخرين دستاوردهاي فني ـ تكنولوژي به توليد محصولات جديد و ايده آل جامعه تحقق بخشد.
شركت توليدي اشي مشي با بيش از ۵۰۰۰ نفر پرسنل و شركت هاي وابسته زياد جز بزرگترين كارخانه هاي توليدي كشور محسوب مي شود و داراي كادر اداري مجرب و حسابداري بسيار پيشرفته و مدرن است به دليل وسعت كار يكي از كارخانه هاي توليد ماكاروني وابسته به كارخانه اشي مشي در نظر گرفته شده:
گزارشات مربوط به شركت توليد ماكاروني هديه شمال وابسته به كارخانه اشي مشي:

شركت هديه شمال در تاريخ ۱۳/۳/۷۲ تحت شماره ۲۴۳۰ با سرماية ۰۰۰/۰۰۰/۱۰ ريال در ادارة ثبت شركتهاي توليدي وابسته به ثبت رسيده است.
موضوع شركت: تاسيس و احداث كارخانه توليد انواع ماكاروني به استناد و موافقت نامه اصولي صادره توسط اداره كل صنايع استان گيلان و سرمايه گذاري در سايه شركتها يا افراد حقيقي و اشخاص حقوقي حسب مورد صادرات و واردات كالاهاي مجاز و توليدات كارخانه.
عمده فعاليت شركت توليد انواع ماكاروني:

ظرفيت توليد شركت طبق موافقت اصولي صنايع ۱۲۵۰ تن در سال مربوط كه عطف به تقاضا نامة مورخ ۲۵/۴/۷۴ ش با اصلاح پروانه بهره برداري با توجه به بررسي هاي بعمل آمده بشرح ذيل مورد موافقت اداره كل صنايع استان گيلان قرار گرفت.
۱ـ ظرفيت توليد ۲۵۰۰ تن در سال در يك شيفت كاري
۲ـ زير بنا۱۹۲۰ متر

۳ـ سرمايه ثابت ۰۰۰/۲۵۰/۵۳۱ ريال
۴ـ ارزش ماشين آلات۰۰۰/۱۱۸۱۵۰ ريال
۵ـ برق ۲۰۰ كيلو وات
۶ـ تعداد پرسنل ۵۱ نفر

در حال حاضر كارخانه در يك شيفت كاري از ساعت ۶ صبح الي ۱۵ بعد ازظهر فعال است و روزانه به ميزان ۵ تا ۷ تن ماكاروني توليد مي شود. ميزان مواد اوليه مصرفي شامل آرد كه حدوداً به همين ميزان است و ديگر مواد افزودني شامل ويتامينها و نمك و غيره( ميزان ساير مواد افزودني ۵% در هزار ميباشد) مواد بسته بندي نيز ۲۰۰ تا ۳۰۰ كيلو جهت بسته بندي در روز مي باشد.

از سال ۷۷ تا ۱۳۷۴، ميزان ۹۸ درصد محصولات توليدي در بخش صادرات مصرف شده و از سال ۷۹ تاكنون اين ميزان به ۸۵% سهم صادرات و۱۵۵ سهم مصرف داخلي رسيده است.
ـ عمده صادرات به كشورهاي همسايه ارمنستان، ازبكستان و آذربايجان شوروي مي باشد.
ارزش ريالي هر كيلو ماكاروني در بخش صادرات ۵۲۰۰ ريال مي باشد كه معادل ۶۵ سنت مي باشد هزينه گمرك و حمل و نقل و ديگر عوارض در بخش صادرات بابت هر كيلو ماكاروني در حدود ۲۰۰۰ ريال مي باشد كه خالص درآمد فروش هر كيلو ماكاروني در حدود ۳۲۰۰ ريال خواهد بود.
كه اين رقم در بخش مصرف داخلي به ميزان ۲۶۰۰ ريال خواهد بود.

ـ توليد ماكاروني در بسته هاي ۶۰۰ گرمي به ارزش ۱۴۵۰ ريال و ۴۵۰ گرمي به ارزش ۱۲۰۰ ريال و ۹۰۰ گرمي به ارزش ۲۳۰۰ ريال مي باشد.
صورت ريز دارائيهاي ثابت ( اموال ماشين آلات و تجهيزات ) به قيمت تمام شده:
زمين و محوطه ۵۰۰۰ متر مربع ۰۰۰/۹۳۲/۲۵ ريال
ساختمان و تاسيسات ۸۲۶/۴۷۱/۹۰۱ ريال

ابزار و ادوات توليدي و صنعتي ۹۵۵/۱۷۷/۳۵ ريال
وسايط نقليه ۰۰۰/۱۹۲/۴۱ ريال
اموال و اثاثه اداري و توليدي ۳۶۰/۸۲۴/۵۱ ريال
ماشين آلات، دستگاه چهار سيلندر ۰۰۰/۷۵۳/۴۶ ريال
ماشين آلات، سه سيلندر ۸۰۰/۷۲۴/۳۴ ريال
ماشين آلات ، دستگاه اتوماتيك ۰۰۰/۱۷۰/۱۵ ريال

ماشين آلات، فرازن ۰۰۰/۵۰۰/۴ ريال
ماشين آلات ماكاروني ۰۰۰/۷۵۰/۵ ريال
ماشين آلات اتوماتيك ۰۰۰/۱۰۰/۴۱ ريال
ماشين آلات كد زن ۰۰۰/۰۰۰/۹ ريال
ماشين آلات پرس ۵۰۰/۱۰۵/۲ ريال

ماشين آلات بسته بندي ۰۰۰/۰۰۰/۱۱۵ ريال
ماشين آلات قالبها ۰۰۰/۴۰۴/۶۰ ريال
ـــــــــــــــــــــــــــ
۴۴۱/۱۰۵/۴۴۰/۱ شامل جمع كل
۱ـ تهيه صورتهاي مالي
صورت هاي مالي با مقاصد عمومي عبارت است از آن دسته از صورت هاي مالي كه براي پاسخگويي به نيازهاي استفاده كنندگاني تهيه مي شود كه در موقعيت دريافت گزارشهاي متناسب با نيازهاي اطلاعاتي خاص خود نيستند. صورتهاي مالي با مقاصد عمومي شامل آن دسته از صورتهاي مالي است كه به طور جداگانه يا همراه با ساير گزارشهاي منتشر شده جهت استفاده عموم از قبيل گزارش سالانه ارائه مي شود. مفاد اين بيانيه براي صورتهاي مالي تلفيقي گروه واحدهاي تجاري نيز كاربرد دارد ولي براي اطلاعات مالي ميان دوره فشرده كاربرد ندارد.

۲ـ هدف صورتهاي مالي:
هدف صورتهاي مالي با مقاصد عمومي ارائه اطلاعاتي تلخيص و طبقه بندي شده دربارة وضعيت مالي، عملكرد مالي و انعطاف پذيري مالي يك واحد تجاري است كه براي طيفي گسترده از استفاده كنندگان صورتهاي مالي در اتخاذ تصميمات اقتصادي مفيد واقع شود. صورتهاي مالي همچنين نتايج وظيفه مباشرت مديريت يا حسابدهي آنها در قبال منابعي كه در اختيارشان قرار گرفته است نشان مي دهد. به منظور دستيابي به آن هدف در صورتهاي مالي يك واحد تجاري اطلاعات زير ارائه مي شود:
الف: داراييها
ب : بدهيها
ج: حقوق صاحبان سرمايه
د: درآمدها و هزينه ها
ه: جريان هاي وجوه نقدج در يادداشتهاي توضيحي صورتهاي مالي استفاده كنندگان صورتهاي مالي را در پيش بيني جريان هاي نقدي آتي واحد تجاري و خصوصاً در زمان بندي و اطمينان از توانايي ايجاد وجه نقد آن كمك مي كند.
مسئوليت صورتهاي مالي:

هيات مديره يا ساير اركان اداره كننده يك واحد تجاري مسئوليت صورتهاي مالي را به عهده دارند.
اجزاي تشكيل دهنده صورتهاي مالي:
اجزاي تشكيل دهنده يك مجموعه كامل صورتهاي مالي شامل ترازنامه، صورت سود و زيان جامع، صورت جريان وجوه نقد و يادداشتهاي توضيحي.
صورتهاي مالي كارخانه هديه شمال:

رويه حسابداري
رويه حسابداري عبارت از روشهاي حسابداري ويژه اي است كه واحد تجاري براي تهيه و ارائه صورتهاي مالي اتخاذ مي كند. منظور از روشهاي حسابداري مبناي، ميثاقها و راه كارهايي است كه براي اعمال اصول مندرج در مفاهيم نظري گزارشگري مالي در مورد اقلام معاملات و ساير رويدادهاي مالي و بويژه موارد زير ايجاد شده است:
الف: اندازه گيري و تجديد اندازه گيري داراييها و بدهي ها در مواردي كه مبالغ مربوط از اهميت نسبي برخوردار است.
ب: نحوه و زمان شناخت تغييرات در داراييها و بدهي ها از صورتهاي عملكرد مالي.
حال به نمونه اي از صورتهاي مالي هديه شمال اشاره مي كنيم:

صورتحساب سود و زيان
«شركت مواد غذايي هديه شمال»
از ۱/۱/۸۰ لغايت ۲۹/۱۲/۸۰
فروش ناخالص ۷۱۰/۳۷۶۲۱۱/۵
كسر مي شود برگشت از فروش و تحقيقات (۳۷۵/۳۷۱/۴

خالص فروش ۳۳۵/۰۰۵/۱۶۸/۵
كسر مي شود: قيمت تمام شده كالاي فروش رفته:
موجودي مواد و جنسي اول دوره ۲۹۶/۲۳۸/۱۴۳
خريد مواد و بسته بندي طي دوره ۳۸۸۸/۹۹۸/۶۳۰/۳
مواد آماده مصرف ۶۸۴/۲۳۶/۷۷۴/۳
كسر مي شود موجودي مواد و بسته بندي آخر دوره(۳۵۰/۱۸۳/۱۳۲)

مواد مصرفي مستقيم ۳۳۴/۰۵۳/۶۴۲/۳
دستمزد مستقيم ۴۹۱۶۸۹۵۶۸
سربار توليد ۳۱۹۳۹۳۹۷۳
بهاي توليد ۸۷۵/۱۳۶/۴۵۳/۴

اضافه مي شود موجودي محصول اول دوره ۶۲۳۱۹۰۰۰
محصول آماده فروش ۴۵۱۵۴۵۵۸۷۵
كسر مي شود موجودي محصول آخر دوره ۶۲۳۱۹۰۰۰
قيمت تمام شده كالاي فروش رفته
سود عملياتي
ساير درآمدها و هزينه ها:
هزينه هاي مالي و اداري ۸۸۲/۲۲۷/۱۷۸

ساير درآمدها (۵۲۵/۷۱۷/۲۷)
خالص كاهش هزينه ها
سود قبل از كسر ماليات

نمونه اي از صورتهاي مالي است كه در شركت هاي توليدي لحاظ مي شود. لذا تقريباً تمامي كساني كه در كارخانه خدمت مي كنند يا به نحوي در ارتباط با كارخانه توليدي مورد بحث مرتبط هستند به صورتهاي مالي از جمله صورت سود و زيان نيازمند هستند، كارخانه ها يا كشورهايي كه مي خواهند محصول توليد كنند يا محصول مشابه با كارخانه مزبور به صورت سود و زيان كارخانه نيازمند هستند بانك ها و موسسات اعتبار دهنده كه شركت مربوط مي خواهد از آن ها وام بگيرد مطمئناً قبل از دادن اعتبار به صورت سود و زيان مؤسسه رجوع مي كنند و همچنين دولت براي ماليات از بررسي صورت هاي مالي به موسسات سود مي برد.

در همين رابطه از گزارش كه شركت توليدي هديه شمال براي بانك سامان كه يك موسسه اعتبار دهنده خصوصي است مي توانيم بهره ببريم.
گزارش بازديد از دفتر/ كارخانه/ شركت: توليدي مواد غذايي هديه شمال
اعتبارات/شعبه: رشت
نام كارشناس: بريموندي تاريخ بازديد: ۷/۱۱/۸۱
الف ـ وضعيت كلي شركت و مديران:
شماره ثبت: ۲۴۳۰

تاريخ ثبت: ۱۳/۳/۶۹ محل ثبت: رشت
سرمايه ثبت شده پرداخت شده:۰۰۰/۰۰۰/۱۰
موضوع فعاليت طبق اساسنامه:
تأسيس و احداث كارخانه توليد انواع ماكاروني به استناد موافقت نامه اصولي صادره توسط اداره كل صنايع استان گيلان و سرمايه گذاري در ساير شركت ها و با افراد حقيقي و اشخاص حقوقي حسب مورد صادرات و واردات كالاهاي مجاز و توليدات كارخانه.

عمده فعاليت شركت
توليد انواع ماكاروني
در صد سهام سهامداران عمده و اسامي مديران و تجربه و تخصص آنان:
۱-سيد محسن عابدين زاده گيسوي:مدير عامل و عضو هيئت مديره (مدرس دانشگاه)فوق ليسانس مديريت بازرگاني
۲-خانم اشرف عظيمي رشتي:رئيس هيئت مديره(فوق ديپلم تعليم و تربيت)

۳-خانم سيده دلرام عابدين زاده: نائب رئيس هيئت مديره(دانشجو)
۴-سيد دانيال عابدين زاده:عضو هيئت مديره(دانشجو)
آدرس كارخانه
رشت شهر، صنعتي،كارخانه هديه شمال
تلفن:۲۳۸۲۵۷۲ –۰۱۳۲
مشخصات كارخانه
مساحت زمين: m2 5000

زير بنا: m2 1920
ارزش دارائيهاي ثابت:
كارخانه ۹۲۷۴۰۳۸۲۶
ماشين آلات ۴۵۹۸۰۰۰۰۰
تعداد كاركنان رسمي و قراردادي:
تعداد كاركنان رسمي:
قراردادي:

ميانگين حقوق پرداختي در هر ماه:
مواد اوليه مصرفي:
آرد-ساير مواد افزودني(ويتامينها،نمك،تخم مرغ و…)

نسبت هاي مالي شركت:
شاخص/سال ۱۳۷۸ ۱۳۷۹ ۱۳۸۰
ميزان صادرات ۱۱۰۰تن ۱۶۰۰ ۱۱۶۵
ميزان واردات
خريد كالا و مواد اوليه

ميزان فروش ۳۳۵´۰۰۵´۱۶۸´۵
رشد فروش
ميزان سود

رشد سود
نسبت جاري ۳۳/۲
نسبت گردش موجودي كالا ۸/۲۷
ميانگين دوره وصول مطالبات ۴۸/۴۶
نرخ سود حاشيه اي ۰۸/۰
نرخ بازده سرمايه گذاري ۲۴/۰
نسبت بدهي ۶۱/۰

همان طور كه در گزارش ملاحظه شد موسسه اعتبار دهنده با استفاده از صورت هاي مالي توانسته تا حد زيادي از وضعيت شركت خبر دار شود و وضعيت شركت در توانايي بازپرداخت وام را مورد بررسي قرار دهد اين يكي از استفاده هاي صورت هاي مالي بود كه در اين جا به اختصار توضيح داده شد.

سيستم سند هزينه
در موسسات بزرگ يكي از روشهاي موثر كنترل داخلي پرداختهاي نقدي استفاده از سيستم سند هزينه براي پرداختهاي نقدي است. در اين سيستم همه رويدادهاي نقدي شامل پرداخت هزينه هاي مختلف خريدن داراييها و يا پرداخت بدهي ها در ورقه اي كه سند هزينه نام دارد درج مي گردد. سند هزينه قبل از صدور چك بايستي به تأييد و تصويب مدير يا مديران مسئول و موظف برسد. منظور از تهيه و تنظيم سند هزينه در مورد خريد كالا يا خدمات حصول اطمينان از تطابق صورتحساب و فروشنده كالا با سفارش خريد و برگ رسيد كالا( قبض انبار) مي باشد. بنابراين سند هزينه بايستي جوابگويي به سوالات زير طراحي شده باشد:

۱ـ آيا كالاها و يا خدماتي كه طي صورتحساب فروش براي موسسه ارسال شده با سفارش خريد صادر شده مطابقت دارد.
۲ـ آيا كيفيت كالاي رسيده مطابق با شرايط ذكر شده در صورتحساب فروش و سفارش خريد مي باشد.
۳ـ آيا قيمتهاي مندرج در صورتحساب محاسبات تخفيفات و ساير شرايط فروش صورتحساب ارسالي به نحو صحيح درج شده است.
در صورتي كه پاسخ سوالات بالا مثبت باشد وجه صورتحساب پرداخت خواهد شد بنابراين سند هزينه مدرك مثبته اي است كه با تنظيم و تأييد آن از دريافت كالا و خدماتي كه مبالغ آن طي يك صورتحساب مطالبه گرديده اطمينان حاصل مي شود.
تنظيم سند هزينه

كنترل داخلي موثر بر پرداختهاي نقدي صورتحساب هاي بستانكاران( فروشندگان)يكي از مزاياي عمده سيستم سند هزينه است. اطلاعات مندرج در صورتحساب كالاي خريداري شده از قبيل تاريخ، شماره مبلغ، تعداد كالا، نام و نشاني موسسه، فروشنده كالا و… در سند هزينه ثبت مي گردد.
سند هزينه تكميل شده همراه با صورتحساب سفارش خريد و رسيد كالا براي كاركناني كه مسئوليت كنترل صحت ارقام مقايسه قيمت تعداد و شرايط ذكر شده در صورتحساب با سفارش خريد كالا را دارد ارسال مي گردد. پس از كنترل و تأييد امضا سند هزينه توسط كاركنان مسئول سند هزينه و ضمائم آن به حسابداري موسسه ارسال مي گردد تا حساب يا حسابهاي بدهكار و حساب يا حسابهاي بستانكار مشخص و روي سند نوشته مي شود.

سند هزينه اي كه بدين ترتيب تنظيم مي شود شرح جامع و كاملي از رويدادهاي مالي و عمليات مربوطه و كنترل هاي اعمال شده در مورد اثبات بدهي و تأييد و تصويب پرداخت نقدي آن را نشان مي دهد. سند هزينه توسط مدير مالي موسسه بررسي مي گردد تا از اعمال كنترل هاي لازم در واقعي بودن آن اطمينان حاصل شود. پس از كنترل مدير مالي سند هزينه تنظيم شده در دفتري كه دفتر اسناد هزينه نام دارد ثبت شده و سپس پرداخت مي گردد. در صورتي كه خريد كالا يا خدمات به صورت نسيه مدت دار باشد رويداد مالي مربوط به خريد و ايجاد بدهي در دفاتر موسسه به صورت تعهدي ثبت شده و سند هزينه در زمان پرداخت وجه به فروشنده( بستانكار) تنظيم و در دفاتر اسناد هزينه ثبت مي گردد. سند هزينه را در شكلهاي مختلف براساس نيازهاي موسسات طراحي مي كنند.

همان طور كه گفته شد موسسه توليدي هديه شمال داراي حسابداري صنعتي مي باشد. اين شركت با استفاده از كادر اداري كه بيشتر دانشجو حسابداري مي باشد به ارائه حسابداري سهام تمام شده مي پردازد. همان كه يك نوع از صورتحساب سود و زيان آن كه گزارش ارائه گرديد . شركت توليدي وابسته است به كارخانه بزرگ اشي مشي كه بيشتر محصولات خود را نيز صادر مي كند. در اين جا چند ثبت بر گرفته از حسابهاي اين كادر ارائه شده است.

 

لازم به ذكر است كه چون سند حسابداري يكي از اسناد مهم حسابداري در كليه كارخانه ها و موسسه هاي خدماتي مي باشد لذا براي ضميمه كردن به اين گزارش براي اين جانب مقدور نبود. لذا در پايان گزارش صورت كلي از تراز هاي آزمايشي ضميمه مي گردد كه برگرفته از حسابهاي دفتر كل مي باشد و دفتر كل صورت كلي گزارش دفتر روزنامه مي باشد و نشان دهنده صحت ثبت هاي مذكور در بالا و صفحه هاي قبل است كه سعي شده از ثبت هاي متنوع استفاده شود كه خوانندگان تا حدودي به نحوة عملكرد مؤسسه توليدي تا حدودي آشنا شوند. لذا كمبودهاي اين گزارش را بر حسب محرمانه بودن قسمت حسابداري و ديگر چيزها محسوب داريد.

وضعيت مالي، عملكرد مالي و انعطاف پذيري مالي:
اتخاذ تصميمات اقتصادي توسط استفاده كنندگان صورتهاي مالي مستلزم ارزيابي توان واحد تجاري جهت ايجاد وجه نقد و زمان و قطعيت ايجاد آن است. اين توان در نهايت تعيين كنندة ظرفيت واحد تجاري جهت انجام پرداختهايي از قبيل پرداخت حقوق و مزايا به كاركنان، پرداخت به تامين كنندگان كالا و خدمات، پرداخت متفرعت و تسهيلات دريافتي، انجام سرمايه گذاري، باز پرداخت تسهيلات دريافتي و توزيع سود بين صاحبان سرمايه است. ارزيابي توان ايجاد وجه نقد از طريق تمركز به وضعيت مالي عملكرد مالي و جريان هاي نقدي واحد تجاري و استفاده از آن ها در پيش بيني جريان هاي نقدي مورد انتظار و سنجش انعطاف پذيري مالي تسهيل مي گردد.

وضعيت مالي يك واحد تجاري در برگيرنده منابع اقتصادي تحت كنترل آن ساختار مالي آن ميزان نقدينگي و توان بازپرد

اخت بدهي ها و ظرفيت سازگاري آن با تغييرات محيط عملياتي است. اطلاعاتي دربارة وضعيت مالي بر ترازنامه ارائه مي شود.
عملكرد مالي واحد تجاري دربرگيرندة بازدة حاصل از منابع تحت كنترل واحد تجاري از جمله مخارج تامين مالي آن است. اطلاعات دربارة عملكرد مالي در صورت سود و زيان و صورت سود و زيان جامعه ارائه مي شود.

اطلاعات در مورد جريان هاي نقدي به صورت جريان وجوه نقد ارائه مي شود. اين اطلاعات از جنبه اي ديگر عملكرد مالي واحد تجاري را از طريق انعكاس مبالغ و منابع اصلي جريانهاي ورودي و خروجي وجه نقد به نمايش مي گذارد.

انعطاف پذيري مالي عبارت از توانايي واحد تجاري مبني بر اقدام موثر جهت تغيير ميزان و زمان جريان هاي نقدي آن مي باشد بگونه اي كه واحد تجاري مي تواند در قبال رويدادها و فرصتهاي غير منتظره واكنش نشان دهد. همة صورتهاي مالي اطلاعاتي را كه جهت ارزيابي انعطاف پذيري واحد تجاري مفيد است منعكس مي كنند.

اجزاي تشكيل دهندة صورتهاي مالي با يكديگر ارتباط متقابل دارند. زيرا منعكس كننده جنبه هاي مختلف معاملات يا ساير رويدادهاي يكسان مي باشند. اگر چه هر يك از صورتهاي مالي اطلاعاتي را كه با ديگر صورتها متفاوت است ارائه مي كند. احتمالاً هيچ يك از صورتها صرفاً در خدمت يك هدف واحد نبوده يا همة اطلاعات لازم براي نيازهاي خاص استفاده كنندگان را فراهم نمي آورد. به طور مثال صورت سود و زيان اطلاعاتي را در مورد ميزان سود دوره ارائه مي كند. ليكن اطلاعات مندرج در ترازنامه در صورت جريان وجوه نقد به ارزيابي اين امر كه آيا اين سود بازده معقولي است يا خير و ميزاني كه اين سود بيانگر بازده نقدي است كمك مي كند.

خصوصيات كيفي اطلاعات مالي:
خصوصيات كيفي به خصوصياتي اطلاق مي شود كه موجب مي گردد اطلاعات ارائه شده در صورت هاي مالي براي استفاده كنندگان در راستاي ارزيابي وضعيت مالي عملكرد مالي و انعطاف پذيري مالي واحد تجاري مفيد واقع شود.
برخي از خصوصيات كيفي به محتواي اطلاعات مندرج در صورتهاي مالي و برخي ديگر به چگونگي ارائه اين اطلاعات مربوط مي شود.

خصوصيات كيفي اصلي مرتبط با محتواي اطلاعات مربوط بودن و قابل اتكا بودن است هرگاه اطلاعات مالي مربوط و قابل اتكا نباشد مفيد نخواهد بود مربوط بودن قابل اتكا بودن خود متشكل از خصوصيات ديگزي است.
كيفيت“اهميت”
اهميت يك كيفيت آستانه اي است اهميت به جاي اينكخ يك خصوصيت كيفي اصلي لازم براي اطلاعات باشد يك نقطه انقطاع است و بايستي قبل از ساير خصوصيات كيفي اطلاعات مورد توجه قرار گيرد“اگر اطلاعات با اهميت نباشد ديگر نيازي به بررسي بيشتر نيست.

رابطه بين خصوصيات كيفي اطلاعات مالي

بعد از مشخص نمودن نوع صورتهاي مالي و نحوه استفاده آن ها و همچنين ارائه صورتهاي مالي مربوط به شركت مورد حال در اين بخش به نحوه ارائه و تقسيم بندي هاي هزينه و حقوق و دستمزد بحث مي شود:

رديف نوع ساختمان شرح مساحت زير بنا(متر مربع) قيمت واحد ريال هزينه (ميليون ريال)
۱ ساختمان توليدي با ارتفاع ۶متر ۵۲۰ ۸۰۰۰۰۰ ۴۱۶
۲ ساختمان اداري با ارتفاع ۳ متر ۱۹۰ ۵۰۰۰۰۰ ۹۵
۳ ساختمان رفاهي ۶۰ ۴۰۰۰۰۰ ۲۴
۴ انبار مواد اوليه با ارتفاع ۶ متر ۵۰ ۳۰۰۰۰۰ ۱۵
۵ انبار كالاي ساخته شده با ارتفاع ۶ متر ۵۰ ۳۰۰۰۰۰ ۱۵
۶ ساختمان پست برق با ارتفاع ۶ متر ۳۰ ۳۰۰۰۰۰ ۹
۷ ساختمان نگهباني با ارتفاع ۶ متر ۲۰ ۳۰۰۰۰۰ ۶
۸ ساير – – – –
جمع كل ۹۲۰ ۵۸۰

برآورد هزينه ماشين آلات
رديف شرح ماشين آلات تعداد قيمت واحد(ميليون ريال) هزينه كل(ميليون ريال) معادله ارزي هزينه ارزي(يورو)
۱ خط كامل تمام اتوماتيك ۲ ۶۲۰ ۶۲۰
۲ ماشين آلات ۳ ۲۰۰۰ ۱۷۶۰
۳ ماشين آلات نيمه اتوماتيك ۲ ۵/۹۳ ۵/۹۳
۴ نحوه بسته بندي محصولات ۱ ۹/۸۶ ۹/۸۶
جمع ۲۵۶۴

وسائل اداري
شامل تجهيزات اداري مبلمان،كمدهاي بايگاني،كامپوتر و وسايل و تجهيزات اداري
هزينه وسايل اداري ۲۴۰ ميليون ريال
هزينه ها قبل از بهره برداري و هزينه هاي تاسيس
در دوران اجرا و راه اندازي و بهره برداري آزمايشي به منظور انجام امور مختلف طرح انجام هزينه هايي بدون منجر شدن به دارائي الزامي است.زياد بودن انجام اين گونه هزينه ها امكان امكان اجراي طرح و بهره برداري تجاري از آن ممكن نخواهد بود اين گونه هزينه ها تا قبل از بهره برداري تجاري به هزينه هاي قبل از بهره برداري و هزينه هاي تاسيس موسوم مي باشند كه به طور عمده شامل اقلام زير مي شوند:
 هزينه حقوق و پرسنل ۷ميليون ريال
 هرينه ثبت سرمايه قرارداد ۲۰ميليون ريال
 هزينه آموزش پرسنل ۴۵ميليون ريال
جمع هزينه هاي قابل بهره برداري ۷۲ميليون ريال

هزينه هاي پيش بيني نشده:
به منظور پيش گيري از خطاي احتمالي محاسبات و جهت رعايت اصل احتياط و همچنين تامين هزينه هاي لازم براي پوشش افزايش قيمتها به علت تورم يا عوامل غير قابل پيش بيني در طول اجراي طرح معمولا حدود ۵ تا ۱۰ درصدهزينه هاي سرمايه اي (كل سرمايه گذاري ثابت به استثناي زمين و هزينه هاي قبل از بهره برداري) به عنوان هزينه پيش بيني نشده در نظر گرفته مي شود
۷۸۷۲۸ ميليون ريال

محاسبه سرمايه در گردش مورد نياز
رديف شرح ميزان مصرف در زمان مورد نظز قيمت واحد ريال كل هزينه (ميليون ريال)
۱ آرد ۴تن دو ماهه ۷۲۷۰ ۳۳۰۰۰۰ ۲۳۹۹۱۰
۲ ويتامين ها ۵۰كيلو ۱ماهه ۴۶۰۰۰ ۲۰۰۰۰ ۹۲۰۰۰
۳ نمك ۱۰۰كيلو سه ماهه ۲۸ ۳۵۰۰۰۰ ۹۸
۴ تخم مرغ ۱۰۰شانه ۱ماهه ۴۸ ۴۵۰۰۰۰۰ ۲۱۶
۵ حقوق و دستمزد۱ماهه ۵۵۹۰
۶ هزينه سوخت و انرژي ۱ماهه ۱۲۲۵
۳۳۹۰۳۹

هزينه حقوق و دستمزد
هزينه حقوق و دستمزد كاركنان توليدي و غير توليدي جمعا ۵۵۰۸
معادل ۲۵۴۱ميليون زيال مطابق جدول صفحه بعد مي باشد