لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت آلودگي صوتي و نويز در خودرو ها توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت آلودگي صوتي و نويز در خودرو ها قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

—چكيده:

—امروزه با قرار گرفتن آلودگي صوتي در زمره آلودگي هاي محيطي ما و تاثيرات منفي آن بر زندگي بشر و نيز تردد خودروها به عنوان يك منبع آلودگي از نوع آلودگي صوتي نوع غير ثابت در سطح شهر ها و جاده ها مي باشند.لذا ما در اين بحث پارامترها و بخش هاي توليد كننده پارازيت و ارتعاش صوتي در خودروها را بررسي كرده و نيز طراحي هاي لازم  براي كاهش و نيز به حداقل رسانيذن اين آلودگي هاي صوتي در خودرو ها را انجام  مي دهيم .ابتدا ميزان آلو.دگي صوتي بخش هاي جداگانه خودرو را كه توليد ارتعاش و نويز كرده و نيز هر يك از قسمتهاي مولد آلودگي صوتي را بر حسب d.b  (دسي بل ) توليد مي كنند را اندازه مي گيريم.

—در ادامه خواهيم ديد كه بعضي از اين آلودگي ها تحت تاثير شرايط جاده اي و عوامل طبيعي مانند باد تغيير خواهند كرد و پارامترهاي راحتي سرنشين در خودروها كه هدف ما از بررسي بحث مي باشد را تحت الشعاع قرار مي دهد.

 

اسلاید ۲ :

 

مقدمه

اعتقاد بسیاری از کارشناسان محیط زیست  بر این است که در چند سال اخیر سرو صدا نیز از نظر آلودگی محیط زیست در ردیف سایر آلوده کننده ها ، همچون آب و هوا قرار گرفته است میزان سر و صدا نیز همانند آلودگی هوا به نسبت ازدیاد تمرکز جمعیت افزایش می یابد و  به خصوص زندگی ماشینی و توسعه صنعتی و استفاده از امکانات تکنولوژی میزان سر و صدا را افزایش می دهد . استفاده از وسایل نقلیه نظیر هواپیما ، خودروی مسافر بری ، خودروی باربری، موتورسیکلتها و سایر منابع صدا اعم از کارخانجات تولیدی و غیره گواه این واقعیت هستند که آلودگی صدا در برخی موارد خطرناک تر از آلودگی هوا می باشد  .

اسلاید ۳ :

 

—اثرات ناشی از سر و صدا :

نخستین اثر سر و صدای زیاد بر روی  بدن انسان کری موقت یا دائمی است و علاوه بر آن عوارض دیگری نیز از قبیل تشدید جریان خون ، تحریک اعصاب ، فشار خون در شریانها و در نتیجه امراض قلبی و ایجاد آمادگی جهت پذیرش امراض ویروسی و…

معهذا با توجه به مدارک و تحقیقات موجود ، سر و صدای بیشتر از ۷۵ دسی بل باعث تغییراتی در حالات جسمانی می شود که اهم آن عبارتند از : کوچک شدن دریچه های میترال قلب ، تاثیرات صدماتی روی جداره تمام ارگانیزم بدن و تشدید میزان تنفس و ازدیاد ضربان قلب .

اسلاید ۴ :

منابع سر و صدا

۱- منابع طبیعی صدا :  شامل صدای رعد و برق ، زمین لرزه ، و…

۲- منابع ثابت سرو صدا : شامل صنایع ، نیروگاههای برق و…

۳-  منابع غیرثابت سرو صدا : شامل کلیه وسایل نقلیه

۴- منابع داخلی سرو صدا : شامل سایل برقی ، موتور های حرارتی

۵- منابع متفرقه :  شامل فعالیتهای ساختمانی ، جاده سازی

به طور کلی آلودگی صوتی ناشی از ترافیک به سه دسته تقسیم بندی می شوند : الف – ترافیک هوایی ب – ترن و وسایل ریلی ج – خودروها و وسایل ترافیک شهری

اسلاید ۵ :

منابع تولید صدا در خودرو

۱ – موتور

۲ – سیستم انتقال قدرت

۳-  سیستم اگزوز

۴ – تایر ها

۵ – صدای ناشی از برخورد هوا با بدنه خودرو

۶ – ترمز ها

۷ – صدای اخطار دهنده ها

صدای تولید شده در برخی ازاین منابع مانند صدای موتور و اگزوز و صدای گیر بکس به دور موتور بستگی دارند و برخی دیگر مانند صدای تایر ها و آیرودینامیک بدنه به سرعت خودرو بستگی دارند.

اسلاید ۶ :

صدای موتور Engine noise) : )

مهمترین و اصلی ترین منبع تولید صدا در خودرو موتور می باشد .

منابع صدای موتور :

۱- صدای احتراق

۲- صدای انژکتور سوخت

۳- صدای مکانیکی

۴- صدای ورودی و خروجی

۵- صدای فنهای خنک کننده

۶- صدای incilleries از قبیل ژنراتور یا کمپرسور

اسلاید ۷ :

—کاهش صدای مکانیکی و احتراق :

یک تغییر ساختمان به کار بردن ورقه های فولادی یا پلاستیک با چگالی بالا که می تواند تغییرات زیادی در صدای تابش شده ایجاد کند . یک واشر بین درپوش و بدنه وجود دارد که بر مجموع صدای تابش شده موثر است . انرژی ارتعاشی قالپاق سوپاپ با یک محکم کننده مرکزی کم می شود .

مخزن روغن فولادی متهلک کننده (ساختمان سه لایه ای فولادی ) کاهش می دهد انرژی را در مخزن بدون اثر گذاشتن به انرژی منتقل شده و کاهش انرژی محفظه میل لنگ موتور آب خنک بی صدا تر از موتور هوای خنک با همان قدرت می باشد . چون آب دوتا عمل انجام می دهد :یکی به عنوان عایق می باشد و دوم اینکه جاذب است . یعنی ارتعاشات بوجود آمده در محفظه احتراق را جذب می کند

اسلاید ۸ :

—صدای چرخدنده (Gear Noise):

اگر هر جفت چرخدنده کاملا ثابت و از نظر جا معادل و دندانه ها درست باشند با روغن کاری خوب سرعت زاویه ای ثابت خواهد بود و صدای مینیمم، انحراف از حالت ایده ال باعث ارتعاش و صدا می شود . فرکانس چرخدنده ساده میله هرزگرد:  

که n سرعت دورانی (دور در دقیقه ) و N تعداد دندانه های چرخدنده می باشد .

گیربکس هایی که شامل بیش از یک جفت چرخدنده هستند با فرکانس مساوی برای هر جفت . فرکانس دنده های سیاره ای :

 تعداد دندانه های چرخدنده رینگی،  سرعت دورانی چرخدنده ها و  سرعت دورانی قفسه .

اسلاید ۹ :

—روش های کاهش صدا در مجموعه چرخدنده :

بعد از بررسی صدای دنده های محرک و مسئله سطحهای مهم در برخی راه حل ها برای کاهش صدا به صورت زیر ارائه شده است :

۱- بهبود پوسته

۲- تولید بهتر چرخدنده ها

۳- تغییرات برای چرخدنده ها

۴- میرایی

۵- عایق کردن

اسلاید ۱۰ :

—تایر ها :

صدای ناشی از تایر ها رقابت زیادی را درمیان سازندگان تایر ایجاد نموده اند . در این میان تولید کنندگان تایر راه حل هایی را در هرچه بی صدا کردن تایر ها بکار برده اند .

—کاهش صدای تایر :

یکی از عوامل مهم و اساسی در کیفیت تولید صدای تایر بر روی سطوح صاف طرح و الگوی تایر می باشد .

برداشت جزیی شیار های افقی به صورت کاستن از پهنای شیار و یا کاستن از عمق آن منجر به ایجاد ضایعات کمتری در حالاتی مانند ترمز گیری و شتاب خواهد داشت لیکن در این صورت اصلاحات کوچکتری نیز در وند سطح صدای خارجی پدید خواهد آمد . یک روش در بکارگیری شیارهای باریک استفاده از تعداد بالای آنهاست . از مزایای این روش می توان به کوچکتر بودن قطعات آج و سختی کمتر انها اشاره نمود که این قطعات کوچکتر در اثر کاهش شدت برخورد با سطح جاده صدای کمتری را ایجاد می کنند .