لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت اختلالات تجمعی توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت اختلالات تجمعی قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

 

   ضایعه تجمعی ناشی از تروما (CTD) عبارت است از یک یا چند علامت نظیر درد، مورمور شدن، خواب رفتن، سوزن‌سوزن شدن، سفتی و محدودیت حرکت در یک از چهار ناحیه مفصل اندام فوقانی (گردن، شانه، آرنج، ساعد و مچ دست) که بیشتر از یک هفته طول کشیده و حداقل ماهی یک بار در طی سال گذشته تکرار شده باشد، مشروط بر این‌که صدمه حاد و آسیب قبلی برای مفاصل مربوط وجود نداشته و علائم مشخصاً در ارتباط با شغل فعلی اصطلاح مترادف CTD در برخی از کشورها آسیب ناشی از حرکت‌های تکراری (RMI) Repetitive Motion Injury می‌باشد یعنی اختلاف ناشی از استفاده بیش از اندازه، افرادی که دچار CTD می‌شوند از خستگی،‌ درد مبهم در شانه، گردن، گردن، دست و بازو شکایت می‌کنند در تعدادی از این افرادعلت مشخص نیست ولی در بسیاری از آن‌ها می‌توان علائم را به کارهای مستمر و تکراری نسبت می‌دهند که از نظر ارگونومیکی وضعیت ایده‌آلی ندارد و طبق نظرات بیان شده این‌گونه اختلالات را به استرس یا فشارهای مکرر نسبت می‌دهند.

اسلاید ۲ :

عوامل مستعدکننده CTD عبارتند از:

üفعالیت‌های تکراری مستمر و زیاد.

üفعالیت‌هایی که فشار و نیروی زیادی به دست‌ها تحمیل می‌کنند.

üوضعیت‌های نامناسب بدنی در حین فعالیت.

üفعالیت‌های نامناسب در اوقات فراقت و فعالیت‌های ذوقی.

üاستراحت ناکافی که باعث خستگی می‌گردد.

üعدم تجربه کافی در انجام کارهای دستی.

üسن بالای فرد شاغل که باعث می‌شود انعطاف‌پذیری کم و مستعد فرسودگی گردد.

üعدم رضایت شغلی.

üوجود بیماری‌های زمینه‌ای

 

اسلاید ۳ :

CTDفقط مربوط به روش کار نامناسب در محیط کار نمیباشد، بلکه ممکن است در منزل و نیز اوقات فراقت و کارهای تفننی نظیر انجام کارهای خانه، خیاطی، بافندگی، نواختن سازهای موسیقی، بازی تنیس و… رخ می‌دهد. همچنین به نظر می‌رسد عوامل روحی و روانی هم در بروز CTD نقش داشته باشند.

به‌‌طورکلی مجموعه‌ای مشتمل بر موارد زیر CTD است:

Repetition + Force + Awkward position + No rest

در گذشته موارد CTD مرتبط با شغل کم‌تر گزارش می‌شد که علت آن را ترس کارگران به خاطر از دست دادن و اخراج شدن از کار می‌دانستند.

 

اسلاید ۴ :

علل احتمالی افزایش شیوع CTD
 در سال
های اخیر

üمکانیزه و خودکار شده کارها.

üتولیدات بیشتر توسط تعداد کارگران کم‌تر.

üکار یکنواخت و تکراری در یک ایستگاه کاری.

üآگاهی بیشتر پزشکان و کارگران از این بیماری.

üعلل روانی اجتماعی

üحمایت بیمه از کارگران و احتمال تمارض به علت استفاده از مزایای غرامتی

üافزایش سن کارگران

اسلاید ۵ :

اختلالات دست و بازو

از دیدگاه تشریحی، سه نوع آسیب عمده برای دست و بازو وجود دارد.

üاختلالات زردپی

üاختلال عصبی

üاختلال عصبی ـ عروقی

اسلاید ۶ :

اختلالات زردپی

üتاندونیت (التهاب ـ تاندون)

üتنوساینویت (التهاب تاندون و غلاف آن)

       الفـ بیماری دکوئروین

        بـ بیماری انگشت ماشهای

üکیست گانگلیونی

üالتهاب اپیکوندیل خارجی

üالتهاب اپیکوندیل میانی

üالتهاب تاندونهای شانه

اسلاید ۷ :

تاندونیت (التهاب ـ تاندون)

    شکلی از التهاب زردپی است که هنگام تنش مکرر یک واحد عضلانی یا زردپی ایجاد می‌گردد.

  با افزایش فشار، تعدادی از رشته‌های تشکیل‌دهنده زردپی پاره می‌شود. در چنین وضعیتی زردپی ضخیم‌تر، برجسته و نامنظم شده از شکل طبیعی خود خارج می‌شود. حتی در زردپی‌های بدون غلاف مثل زردپی شانه ممکن است منطقه آسیب دیده کلسیفیه شود. در صورت عدم استراحت و عدم زمان کافی برای بهبود بافت، ممکن است زردپی برای همیشه تضعیف گردد.

  تحریک و تورم تاندون (زردپی) ممکن است در اثر قرار گرفتن پیوسته بازو و در بالای سر و یا بالاآوردن پیاپی آن ایجاد شود.

اسلاید ۸ :

تنوساینویت (التهاب تاندون و غلاف آن)

    التهاب غلاف سینویال یک اصطلاح عمومی برای آسیب زردپی همراه با غلاف سینویال است که در اثر حرکات تکراری روی می‌دهد. در اثر تکرار زیاد حرکت، غلاف سینویال بیشتر تحریک شده و مایع بیشتری تولید می‌کند. تجمع مایع اضافه، سبب درد و تورم غلاف می‌شودو این امر سبب می‌شودکه حرکت رفت و برگشتی تاندون در درون غلاف دشوار شود.

  همانند دیگر موارد التهاب، نشانه‌های این عارضه عبارتند از: درد،‌ احساس سوزش و تورم.

  التهاب تاندون و غلاف آن دارای انواع ویژه‌ای است مانند بیماری دکوئروین و بیماری انگشت ماشه‌ای.

اسلاید ۹ :

الفـ بیماری دکوئروین

در این بیماری اصطحکاک مکرر باعث ضخیم‌تر شدن زردپی‌های کنار مچ (زردپی انگشت شست) و غلاف آن شده و در نتیجه ایجاد ناراحتی می‌کند. بیماری دکوئروین در نتیجه چنگش قدرتی و همچنین حرکت پیچشی دست ایجاد می‌شد (مثل کار کردن با پیچ‌گوشتی یا چلاندن لباس).

بـ بیماری انگشت ماشهای

   اگر غلاف زردپی به قدری متورم شود که زردپی در آن قفل شود، تلاش برای حرکت دادن انگشت سبب ایجاد حرکتی توأم با صدا و جهش خواهد شد که به این حالت التهاب غلاف زردپی مختنق کرپیتان یا انگشت ماشه‌ای می‌گویند.

  این عارضه در تاندون‌های خم‌کننده انگشت روی می‌دهد و غالباً مربوط به استفاده از ابزارهایی است که دارای دسته‌ای با لبه تیز و خشن هستند.

اسلاید ۱۰ :

کیست گانگلیونی

    شکل دیگری از اختلالات غلاف زردپی است که در آن به علت ترشح بیش از حد مایع سینویال، غلاف متورم شده و در زیر پوست (غالباً در ناحیه مچ)، ایجاد برجستگی می‌شود.

التهاب اپیکوندیل خارجی

    زردپی بدون غلاف در مفاصل آرنج و شانه یافت می‌شوند.

  آرنج به‌طور ویژه‌ای نسبت به التهاب زردپی (تاندونیت) آسیب‌پذیر است چرا که علیرغم بزرگی عضله ساعد، فضای اتصال کمی در اپی‌کوندیل استخوان بازو وجود دارد. زمانی‌که ماهیچه‌های بازکننده انگشت که به آرنج متصل هستند کشیده شده و یا زیاد به کار گرفته شوند تحریک شده و درد از آرنج به پایین ساعد انتشار می‌یابد. این حالت به نام التهاب اپی‌کوندیل خارجی نامیده می‌شود. فعالیت‌های که در آن از بازو برای ضزبه زدن یا حرکات پرتابی سریع استفاده می‌شود، باعث بروز چنین وضعیتی می‌گردد. از دیگر اسامی این عارضه، آرنج تنیس‌باز و آرنج کسی که ورزش بولینگ انجام می‌دهد، است.