لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت ارزیابی رشد حرکتی توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت ارزیابی رشد حرکتی قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

 

به محض تولد نوزاد، يك پرستار آموزش ديده و يا يك متخصص اطفال به كمك تست آپگار ، ميزان سلامت كودك را ارزيابي مي كند. اين آزمايش يك تا پنج دقيقه بعد از تولد انجام مي گيرد و هدف آن اطمينان از وضعيت كودك و احتمال نياز وي به كمك هاي ويژه جهت تطابق با محیط جديدش است. براي انجام اين آزمون ، معيارهاي زير اندازه گيري مي شوند:

 تعداد ضربان قلب

 تنفس

 قوام عضلاني

 پاسخ هاي رفلكسي

 رنگ پوست

اسلاید ۲ :

عوامل موثر در تولد نوزادان کم وزن

مهمترین عوامل در تولد نوزادان کم وزن عبارتند از:

* رژیم غذایی دوره بارداری

* عملکرد جفت

* ژنتیک مادر

* ارتفاع محل سکونت

* جنس نوزاد

* سیگار و نیکوتین

* مواد الکلی

* تولد پیش از موعد

* و…

 

اسلاید ۳ :

مزایای تغذیه با شیر مادر در نوزادان کم وزن

 ترکیب شیر این مادران متناسب با نیاز تغذیه ای نوزادان آنهاست.

 مواد ضد میکروبی موجود در شیر این مادران موجب کاهش بروز عفونت در نوزادان آن ها می شود.

 با توجه به ترکیب خاص شیر این مادران، هضم و جذب آن برای دستگاه گوارش نارس این نوزادان       آسان تر است.

  این نوع تغذیه موجب افزایش وزن مناسب روزانه در این نوزادان می شود.

  درجه حرارت آن مناسب بوده و احتمال آلودگی آن بسیار کم است.

 مادر به طور فعال می تواند در مراقبت از نوزاد خود شرکت نماید.

 ضریب هوشی نوزادان نارس که از شیر مادر تغذیه می شوند، به مراتب بیشتر از نوزادانی است که با      شیر خشک  تغذیه می گردند.

 

اسلاید ۴ :

ویژگیهای مربوط به نوزادان کم وزن

تحقیات نشان می دهد که نوزادان نارس حتی اگر در ابتدا آسیب جدی ندیده باشند، مشکلاتی را در دوره های بعدی زندگی پیدا خواهند نمود. که منشاء این مشکلات ناهنجاریهای پنهان در سیستم عصبی مرکزی است.

این ناهنجاریها شامل: مشکلات عصبی عضلانی، ناتوانی در یادگیری، ناتوانی در بروز عواطف و احساسات، بیش فعالی، کم توجهی ، مشکلات رفتاری و مسایلی از این دست می باشد.

اسلاید ۵ :

مقایسه نوزادان کم وزن و عادی

صفات شناختی: نوزادان کم وزن IQ  پایین تری نسبت به نوزادانی که باوزن طبیعی به دنیا می آیند؛ دارند.  اما در ۹ سالگی این اختلاف به حداقل می رسد (Ornstein 1991).

صفات یادگیری: با افزایش سن ناتوانی های یادگیری در کودکان نارس  بیشتر می شود. کودکان نارس در هنگام یادگیری تکالیف نمی توانند همانند کودکان عادی توجه و تمرکز خود را بر روی تکلیف معطوف دارند (Hack 1988). تحقیقات هاک نشان داد که بین وزن زمان تولد و توجه هنگام یادکیری همبستگی بالایی وجود دارد.

همچنین در تحقیقی که روی کودکان ۸ ساله کم وزن انجام گرفت مشخص شد که این کودکان در آزمون روخوانی ، املاء و حساب نمرات ضعیفتری نسبت به کودکان متولد شده با وزن عادی بدست آوردند. (Saigal 1991).

اسلاید ۶ :

مقایسه حالات رفتاری و عاطفی کودکان کم وزن وعادی

محققان در جديدترين تحقيقات خود نشان دادند كه نوزادان كم‌وزن در دوران نوجواني و جواني بيشتر در معرض خطر ابتلا به افسردگي هستند. محققان دريافته اند ، نوزادان دختر كه در هنگام تولد كمتر از ‪ ۲٫۵ ‬كيلوگرم وزن دارند ، بيش از كودكان داراي وزن طبيعي، در سنين ‪ ۱۳ ‬تا ‪ ۱۶ ‬سالگي در معرض ابتلا به افسردگي قرار مي‌گيرند. محققان دانشگاه دوك آمريكا با بررسي بيش از ۱۴۰۰ كودك ‪ ۹ تا ‪ ۱۶ ‬ساله دريافتند كه بطور متوسط سالانه ‪ ۲۳٫۵ ‬درصد دختراني كه هنگام تولد وزنشان كم بوده به افسردگي مبتلا مي‌شوند. اين در حالي است كه در بين دختران با وزن تولد طبيعي ، اين ميزان ‪۳٫۴ ‬. بر اساس اين تحقيق ، به دختراني كه در هنگام تولد كم وزن هستند بايد در زمان بلوغ توجه بيشتري شود. نتايج اين تحقيقات در نشريه Archives of General Psychiatry  منتشرشده است.

اسلاید ۷ :

مقایسه مهارت های ادراکی حرکتی  کودکان کم وزن و عادی

کودکان خیلی کم وزن (VLBW) تقریباً در تمام تست ها ی ادراکی حرکتی به طور معنا داری پایین تر از کودکان متولد شده با وزن طبیعی هستند (Liebhardt 2000). این کودکان در کپی کردن اشکال ناموفق تر از کودکان عادی بودند. همچنین هماهنگی چشم و دست در کودکان کم وزن پایین تر از عادی بود. و در نهایت این کودکان در درک اشکال سه بعدی نسبت به کودکانی که با وزن طبیعی به دنیا آمده بودند؛ مشکلات بیشتری از خود نشان دادند. شاید بتوان این مشکلات را به IQ افراد یا آسیب عصبی این کودکان نسبت داد (Robertson 1990).

اسلاید ۸ :

مقایسه اجرای مهارتهای حرکتی

به طور کلی کودکان کم وزن به طور معنی داری مهارت های حرکتی مختلف را ناشیانه تر و ضعیف تر از کودکان متولد شده با وزن طبیعی اجرا می نمایند. مهارتهایی از قبیل پرش جفت، طناب زدن، تعادل روی یک پا، در یافت کردن توپ و هدف گیری (Bullock 1985).

اسلاید ۹ :

تعیین رشد حرکتی نوزادان خیلی کم وزن «VLBW»

هدف: هدف از این تحقیق تعیین اکتساب (زمان ظهور) حرکات ظریف و درشت بوسیله نوزادان خیلی کم وزن (VLBW)  در طی ۱۲ ماه اول زندگی، بدون در نظر گرفتن نظریات تشخیصی سنتی است.

طرح تحقیق: نمونه ها شامل ۸۹ نوزاد VLBW بودند که رشد حرکتی شان در زمان تولد، ۴ ماهگی، ۸ ماهگی، ۱۲ ماهگی اندازه گیری شد. تحقیق انجام شده از نوع آینده نگر با نمونه گیری غیر تصادفی است. آیتم های اندازه گیری حرکات ظریف و درشت از سه مقیاس دقیق اندازه گیری انتخاب شدند.

اسلاید ۱۰ :

تعیین رشد حرکتی نوزادان خیلی کم وزن «VLBW»

نتایج: سیستم های رشد حرکتی حرکات ظریف و درشت قبل از ۸ ماهگی نسبتاً به یکدیگر وابسته نیستند. بنابراین در ابتدا حرکات ظریف رشد می کنند و اغلب مانع پیشرفت رشد حرکات درشت می شوند، زمانیکه کنترل حرکات ظریف در ۸ ماهگی ثابت و برقرار شد، حرکات پایه ای درشت بوجود می آید، در این زمان نوزاد به سن ۱۲ ماهگی رسیده است.

استنتاج(نتیجه گیری): فرضیات رایج قبلی به دنبال تعیین نرم رشدی برای کسب حرکات  ظریف و درشت بوسیله نوزادان خیلی کم وزن و فول ترم بودند. اگر چه گذرگاههای رشدی بوسیله نقاط عطف زمانی(Milestone) بدست می آید اما در کمتر از سن ۱۲ ماهگی ظهور این نقاط عطف در نوزادان VLBWمتفاوت است. بنابراین به کار بردن ابزارهای دقیق استاندارد نوزادان فول ترم برای ارزیابی نوزادان VLBW  ناکارآمد است.