لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت اصول و مباني تربيت بدني توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت اصول و مباني تربيت بدني قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

تعاريف تربيت‌بدني و ورزش در تمدنهاي اوليه

نظرات سقراط درباره تربيت بدني:

 از موعظه كردن منع شده بود، ليكن اغلب او را مي‌ديدند كه در ميدانهاي ورزشي بين جوانان گردش كرده و با ‌آنان صحبت مي‌كند. نتيجه مي‌گيريم كه بدنهاي ورزيده از نظر سقراط اهميت خاصي داشته است. وي زيباييهاي عضلات را تمجيد نموده است و مهمترين اصل در زندگي را سلامتي دانسته، كه از طريق ورزش آن را مي‌توان به دست آورد.

 

اسلاید ۲ :

 

نظرات افلاطون درباره تربيت بدني:

او ورزش را وسيله‌اي براي آماده كردن مردان صالح براي رسيدن به مدينة فاضله مي‌دانست.

دربارة تربيت‌بدني مي‌گفت: هر مدرسه بايد يك مؤسسه ورزشي و يك محل براي بازيها داشته باشد، در اين مرحله كودك چنان از سلامت و تندرستي برخوردار خواهد شد كه پس از آن به‌وجود طبيب احتياج نخواهد داشت.

به عقيدة افلاطون افراط در ورزش يا تحصيل، مضرات بي‌شماري را در بردارد. ورزشكار بي‌علم خطرناك و عالم غير ورزشكار، عليل و نحيف مي‌شود. بنابراين بهترين طريقة تعليم و تربيت آميخته كردن ورزش و تحصيل است. موفقيت هميشه نصيب كساني است كه قسمتي از اوقات خود را صرف تربيت بدن و قسمت ديگر را صرف تربيت روح مي‌كنند. روحيات اين گونه افراد طبعاً قويتر و فكرشان روشنتر است.

اسلاید ۳ :

 

سر توماس اليوت كه در قرن ۱۶ مي‌زيست، دربارة تربيت‌بدني و ورزش در كتاب خود مي‌نويسد: شخصيت هر فردي منوط به ميزان توجهي است كه در ورزش مصروف مي‌نمايد. ورزش بدن را قوي و ورزشكار را زرنگ و با استقامت تربيت مي‌نمايد، جوانهاي ورزيده در حين جنگ و در مواجهه با خطر درمانده و حيران نمي‌مانند.

از ديگر انديشمندان اين دوران، مي‌توان از ملكاستر نام برد كه عقيده داشت نبايد تربيت جسم را به يك نفر و تربيت روح را به دست ديگري سپرد، چرا كه در اين صورت تمام تلاش بر روي تربيت روحي متمركز مي‌شود و تربيت‌بدني به كلي فراموش مي‌شود. بصيرت و احاطة حقيقي معلمين و مربيان كودكان وقتي سنجيده مي‌شود كه قضاوت خود را در انتخاب نوع ورزش براي افراد مختلف به كار برند.

 

اسلاید ۴ :

تعاريف تربيت‌بدني و ورزش بعد از نوزايش غرب

ديدگاه فلاسفه حسي و تجربي اروپا در قرن هفدهم درباره تربيت بدني(مانند اگوست كنت، جان لاك و …)

 

تربيت‌بدني قسمتي از برنامه‌هاي تربيتي است كه در آ‌ن برنامه‌هاي مناسب  فعاليتهاي بدني به كار مي‌رود. با استفاده از امكانات و وسايل خاص، رشد و نمو جسمي، رواني، عقلاني و پرورش شخصيت كودك بستگي كامل به پيشرفت و تكامل انواع فعاليتهاي بدني او دارد.

اسلاید ۵ :

ديدگاه عقليون درباره تربيت بدني ( دكارت )

مشخصاتي كه اين دانشمند از تربيت‌بدني و ورزش ارائه داده، شامل چهار وظيفة عمده است:

.۱رسيدگي و مراقبت از بدن

.۲ ايجاد نظم و انضباط

.۳معتدل كردن روح زندگي

.۴  تزكية اخلاق

اسلاید ۶ :

ديدگاه ماديون درباره تربيت بدني

۱- نظر بورگر دل :مهترين اصل و هدف از عرضة تربيت‌بدني به‌طور كلي افزايش بازده نيروي بدني است.

۲- نظر دكتر لوبوش :تربيت‌بدني مجموع روشهايي است جهت تبديل بدن به وسيلة مورد اعتماد و تطابق همگامي با محيطهاي زيست‌شناختي و اجتماعي از طريق پرورش عوامل زيست‌شناختي … اين باعث به وجود آمدن كنترل و افزايش مهارتهاي بدني ـ كه يكي از عوامل مهم رفتار و شخصيت آدمي است ـ مي‌شود.

اسلاید ۷ :

تعريف تربيت‌بدني و ورزش در مكتب وحي 

تربيت‌بدني عبارت‌است از تربيت كل ابعاد وجودي انسان از لحاظ جسماني، فكري، اجتماعي، عاطفي، اخلاقي و ايماني بر مبناي توانايي و استعداد و با واسطه قرار دادن بدن. به عبارت ديگر تربيت‌بدني نوعي تربيت است و بخشي از كل تربيت مكتبي است كه جسم را واسطه قرار مي‌دهد ولي غايت و هدف جسم نيست.

در مكتب وحي تربيت بدني از دو مفهوم تشكيل شده است :

۱- تربيت

۲- بدن

اسلاید ۸ :

تربيت

تربيت از نظر لغوي از ريشة «رَب» به معناي «خداوند»، «پروردگار» و «صاحب» است اين مفهوم با چنين معنايي در فرهنگي كه برخاسته از مكتب اسلام باشد اشاره بر «شناختن خداوند به عنوان رب هستي و قبول ربوبيت او پشت كردن به غير او» دارد. يعني مربي كه مسئوليت تربيت را بر دوش دارد، بايد شاگردان را در خلال زمان تربيت چنان رهنمون كند كه شاگرد به ربوبيت و پروردگاري خداوند هدايت شود و در كليه رفتارهاي خود از حدود او پيروي كند.

اسلاید ۹ :

بدن

بدن مفهومي است كه به مجموعة اندامها، بافتها، اعصاب و مغز آدمي و بالاخره به كليه اعضاي مادي انسان اطلاق مي‌شود. هر چند كه به لحاظ فيزيكي، ماده است ولي در مجموعة وجودي مختلطي به نام انسان به كار رفته، اين امتزاج او را از سطح ساير ماديات ارتقا داده است و در واقع قداستي خاص يافته است، كه حيات او با حيات انسان و رستاخيز او نيز با رستاخيز انسان همراه است و بدون او انسان به كمال وجودي خود (كه پذيرش حق است) نخواهد رسيد.

اسلاید ۱۰ :

ظهورحركت و جنبش در طول حيات آدمي

  1. حركات بازتابي
  2. حركات بنيادي
  3. تواناييهاي ادراكي ـ حركتي
  4. تواناييهاي جسماني
  5. حركات مهارتي