لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت بررسي افلاتوكسين M1 در فرآورده هاي لبني ، روش تشخيص و كاهش آن توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت بررسي افلاتوكسين M1 در فرآورده هاي لبني ، روش تشخيص و كاهش آن قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

هدف

    از آنجائيكه شير و فرآورده هاي لبني  از اهميت غذايي بسيار بالايي برخوردار هستند و مصرف فرآورده هاي لبني در گروه هاي سني مختلف لازم مي باشد پس سالم بودن و عاري بودن از هرگونه آلودگي و سموم قارچي در اين فرآورده ها بسيار حائز اهميت است و از آنجا كه سموم قارچي مانند آفلاتوكسين ها داراي اثرات سمي سرطانزايي ، جهش زايي و ناقص الخلقه زايي مي باشند و از جمله خطرات بالقوه براي سلامتي جامعه محسوب مي شوند پس در اينجاست كه لازمه توجه و تحقيق در رابطه با اين موضوع براي حفظ سلامتي جامعه و جلوگيري از ضررهاي اقتصادي روشن مي گردد.

—

اسلاید ۲ :

—     بر اساس گزارشات سازمان FAO  ساليانه ۲۰ %‌از محصولات غذايي توليد شده در دنيا توسط سموم قارچي آلوده مي شوند كه در اين آلودگي آفلاتوكسين ها سهم بيشتري نسبت به سايرسموم دارند و همچنين ميزان زيان هاي ناشي از مصرف مواد غذايي آلوده و خسارات وارده به محصولات كشاورزي آمريكا در هر سال ۱۰۰ ميليون دلار اعلام شده است.

—

اسلاید ۳ :

مقدمه و تاريخچه :

    مايكوتوكسين ها متابوليتهاي ثانويه قارچها هستند كه داراي اثرات سمي ، سرطان زايي و ناقص الخلقه زايي مي باشند .

    واژه مايكوتوكسين از لغت يوناني Myke به معني قارچ و لغت Toxin به معني سم گرفته شده است. آفلاتوكسين ها مايكو توكسين هايي هستند كه توسط دو نوع كپك به نام Aspergillus Flavous  , Aspergillus Parasiticus , ايجاد مي شوند كلمه Aflatoxin  مشتق از ابتداي كلمات آسپرژيلوس فلاووس و توكسين به معناي سم است.

 

—

اسلاید ۴ :

—   كشف آفلاتوكسين ها در دهه ۱۹۶۰ در انگلستان به دنبال بيماري ناشناخته به نام بيماري X بوقلمون بدليل مسموميت ناشي از مصرف بادام زميني آلوده به سم موجود در خوراك طيور كه منجر به تلف شدن تعداد زيادي بوقلمون و اردك شده بود صورت گرفت.

— ۱۷ نوع آفلاتوكسين در طبيعت تشخيص داده شده است كه بين آنها آفلاتوكسين هاي G2,G1, B2, B1 مهم ترين هستند.

—برا ساس تحقيقات انجام شده توسط كارناگان و آلگرفت كمي پس از كشف آفلاتوكسين ها احتمال وقوع باقيمانده هاي آفلاتوكسيني در شير و فرآورده هاي حيواني بدست آمده از دام هايي كه مواد غذايي آلوده به آفلاتوكسين دريافت كرده بودند تشخيص داده شد. اين سم آفلاتوكسين M نام گرفت.

—

اسلاید ۵ :

مايكوتوكسين ها

    مايكوتوكسين ها به همراه ساير متابوليت ها ي قارچي نظير آنتي بيوتيك ها ، آلدهيدها و نظاير آنها تركيباتي هستند كــه در مراحل پاياني رشد قارچ بوسيله سلولهاي قارچي توليـــد مي شوند اين گونه متابوليت ها كه تحت عنوان متابوليت هاي ثانويه  شناخته شده اند براي خود سلول قارچي هيچگونــــه فايده اي ندارند تا كنون ۱۵۰ نوع مايكوتوكســــين مختـــلف شناسايي شده كه از رايج ترين  آنها مي توان آفلاتوكسين ها، اكراتوكسين، زيرالنون، فامينوسين را نام برد.

 

 

اسلاید ۶ :

از جمله خصوصيات مايكوتوكسين ها

.۱غالبا هيدو كربنهاي حلقوي هستند

.۲اكثرا وزن مولكولي پايين دارد

.۳در برابر عوامل فيزيكي مقاومند

.۴جزء مسموميت زا هاي بالقوه هستند

 قارچهاي مولد مايكوتوكسين ها را مي توان به ۳ گروه طبقه بندي كرد :

 

—جنس آسپرژيلوس

—جنس پني سيليوم

—جنس فوزاريوم 

—

اسلاید ۷ :

فاكتورهاي موثر در رشد قارچ مولد سم و سنتز سم 

.۱رطوبت سوبسترا

.۲رطوبت نسبي

.۳دما

.۴تركيب سوبسترا

.۵حضور MO هاي رقيب

.۶نوع سويه قارچي

—

اسلاید ۸ :

افلاتوكسين ها

v در ميان مايكوتوكسين ها ، آفلاتوكسين ها  مهمترين وخطرناك ترين آنها هستند و بيماري هاي ناشي از تغذيه مواد آلوده به آفلاتوكسين ، خطرات قابل ملاحظه اي را براي انسان ، دام و طيور به همراه دارد.

v تاكنون بيش از ۱۷ نوع افلاتوكسين شناخته شده است .

 

vچهار نوع آفلاتوكسين مهم در طبيعت : آفلاتوكسين هاي G2,G1, B2, B1 از جمله محصولات متابوليكي آفلاتوكسين ها : آفلاتوكسينهاي M4, M2, M1

vافلاتوكسين B1خطرناك ترين است .

اسلاید ۹ :

انواع آفلاتوکسین ها

آفلاتوکسین  : B1 آفلاتوکسین B1 با وزن مولکولی ۳۱۲ و با فرمول C17H12O2در مقابل نور ماورای بنفش، فلورسانس آبی نسبتاً قوی از خود نشان می‌دهد. این آفلاتوکسین به شکل بلورهای کریستالی بیرنگی است و در حرارت ۲۶۹-۲۶۸ درجه سانتیگراد که نقطه ذوب آن است، تجزیه می‌شود.

آفلاتوکسین G1  : آفلاتوکسین G1 با وزن مولکولی ۳۲۸ و با فرمول C17H12O7که در برابر اشعه ماورای بنفش ساطع‌کننده نور فلورسانس سبز است .نقطه ذوب این آفلاتوکسین ۲۴۶-۲۴۴ درجه سانتیگراد می‌باشد .

اسلاید ۱۰ :

    آفلاتوکسین B2 و G2  : آفلاتوکسین B2 با وزن مولکولی ۳۱۴ و با فرمول C17H14O6 و آفلاتوکسین G2 با وزن مولکولی ۳۳۰ و با فرمول C17H14O7می‌باشد. این آفلاتوکسین‌ها به ترتیب در مقابل نور ماورای بنفش، فلورسانس آبی و سبز از خود ساطع می‌کنند. نقطه ذوب آنها نیز به ترتیب ۲۸۹-۲۸۶ و ۲۴۰-۲۴۷ درجه سانتیگراد است. آفلاتوکسین‌های B1 وG1 را از هیدروژناسیون دقیق آفلاتوکسین‌های B2و G2 می‌توان به دست آورد.           

آفلاتوکسین‌های M1 و M2 : متابوليت هيدروكسيل دار شده افلاتوكسين B1 و B2 هستند .