لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت برنامه‌ ریزی منابع سازماني توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت برنامه‌ ریزی منابع سازماني قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

تاريخچه ERP

       ظهور ERP را بايد دهه ۱۹۶۰ ميلادی دانست كه عمده تاكيد آن در اين دوران افزايش درآمد ها و تقويت كسب و كار از طريق يكپارچه سازی فرآيند ها و عملكردها بود. ولي در سال ۱۹۷۲ پنج تن از مديران IBM جهت تكامل و پياده سازی مفاهيم ERP از سمت خود استعفا داده و شركتی با عنوان SAP را كه به عنوان نخستين شركت توسعه و اجرای نرم افزارهای خاص ERP بود تاسيس كردند و هم اكنون نيز در اين زمينه فعاليت دارند.

ERP نتيجه منطقی بلوغ سيستم های اطلاعاتی  نظير MIS, TOTAL SYSTEM و …. است  ERP از چندين مفهوم تشكيل يافته كه همگي بر يكپارچه سازی بخشهای مختلف يك سازمان تاكيد دارد كه مهمترين اين مفاهيم MRP ، MRP II ، MRP III است بنابراين بايد گفت ERP اگرچه راه تكامل و گسترش را در پيش گرفته ولی مفهوم اصلی آن كه همانا يكپارچه سازی است هرگز تغيير نكرده است.

اسلاید ۲ :

ERP ، يک بسته نرم‌افزاري  استاندارد مشتمل بر چندين ماژول مرتبط و يکپارچه است که کليه فرايندهاي تجاري يک سازمان را اعم از توليد ، منابع انساني ، مالي ، بازاريابي و فروش را پشتيباني مي‌نمايد و منجر به يکپارچگي وظايف در سازمان مي‌شود .

ERP يک نظام نرم‌افزاری يکپارچه است. اما ويژگی مهم آن، يکپارچه‌سازی فرايندها در کل سازمان است.

اسلاید ۳ :

ERP يک بسته نرم‌افزاري تجاري است که هدف آن يکپارچگي اطلاعات

 و جريان اطلاعات بين تمامي بخشهاي سازمان از جمله مالي ، حسابداري ، منابع انساني ، زنجيره عرضه و مديريت مشتريان مي‌باشد .

سيستم‌های برنامه‌ريزی منابع سازمان يک بسته نرم‌افزاری استاندارد مشتمل بر چندين ماژول مرتبط و يکپارچه است که کليه فرايندهای تجاری يک سازمان را اعم از توليد، منابع انسانی، مالی، بازاريابی و فروش پشتيبانی می‌کند.

اسلاید ۴ :

(Davenport, 1998):

«ERP يک بسته نرمافزاري تجاري است که هدف آن يکپارچه‌سازی اطلاعات و جريان آنها بين تمامي بخش‌هاي سازمان از جمله مالي، حسابداري، منابع انساني، زنجيره تأمين و مديريت ارتباط با مشتريان است».

اسلاید ۵ :

(انجمن توليد و کنترل موجودي آمريکا):

«روشي براي برنامهريزي و کنترل موثر تمامي منابع سازمان براي دريافت، توليد، ارسال و پاسخگويي به نيازهاي مشتريان، در شرکتهاي توليدي، توزيعي و خدماتي با يک سيستم يکپارچه».

اسلاید ۶ :

يک راهحل سيستمي مبتني بر فناوري اطلاعات است که منابع سازمان را توسط يک سيستم به هم پيوسته و يکپارچه، به سرعت و با دقت و کيفيت بالا در کنترل مديران سطوح مختلف سازمان قرار ميدهد تا به طور مناسب فرايند برنامهريزي و عمليات سازمان را مديريت نمايد.

اسلاید ۷ :

نکات مهم در تعاريف ERP

در تعاريف فوق توجه و تمرکز بر روي عبارت سازمان (Enterprise) در اختصار ERP بيش از عبارات Planning و Resource می‌باشد، چرا که اين سيستم فراتر از برنامهريزي عمل کرده و با وجود تمرکز بر روي منابع سازمان، عناصري فراتر از آن را پوشش ميدهد.

آنچه در اين تعاريف بيش از همه شفاف است، يکپارچگي و استاندارد بودن سيستم ERP است و همين دو جنبه مهم از ERP آنرا از ساير سيستمهاي اطلاعاتي متمايز ميسازد.

اسلاید ۸ :

ضرورت ERP

 • ارتقاء بهره وري از طريق كاهش هزينه هاي سربار (نظير خدمات) و هزينه هاي مستقيم )نظير ميزان موجودي در انبار(
 • ايجاد امكان رقابت بهتر در بازار جهاني از طريق كاهش هزينه‌هاي توليد ، ارتقاء كيفيت فرآيند تصميم گيري با ارائه اطلاعات مورد نياز مديريت در زمان مناسب با كيفيت و هزينه مناسب (DSS, EIS)
 • فراهم شدن ساختار زير بنايي به منظور ارتباط با جهان و جهاني شدنSCM, KM, CRM, E-Bussiness
 • امكان استفاده از روش هاي استاندارد و متداول در جهان Best practices

اسلاید ۹ :

منابع مورد نياز براي ERP

 • سخت افزار
 • نرم افزار
 • منابع انساني )مهم ترين عامل(

  توجه :  آموزش اهميت زيادي در راه اندازي ERP  دارد

  همچنين كاربري كه آموزش مي بيند.

اسلاید ۱۰ :

علتهاي اصلي شكست در اجرا و استقرار ERP  بر اساس تجربه

 • عدم بكارگيري منابع انساني با تجربه و عدم استفاده از تجارب ديگران و عدم استفاده از تكنولوژي مناسب
 • ساده انگاري و تخمين غير واقعي و اغلب كمتر از ابعاد واقعي مساله
 • اختراع دوباره چرخ
 • تكيه بر تئوريهاي غير عملي
 • يكپارچه سازي با سيستم‌هاي موجود ( مجبور باشيم بعضي سيستم‌هاي قديمي را حفظ كنيم)