لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت بروسلوز توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت بروسلوز قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

 

 • تبمالت عبارت است از يك عفونت باكتريايي كه از گاوها، خوكها، گوسفندان يا بزهاي آلوده و عفوني شده به انسان انتقال مييابد. اين بيماري از انسان به انسان مسري نيست. اين عفونت باكتريايي اعضاي خونساز بدن، از جمله مغز استخوان، گرههاي لنفاوي، كبد و طحال را متأثر ميسازد. بيماري در مردان ۶۰-۲۰ ساله شايعتر است. دوره نهفتگي بيماري ممكن است ۶۰-۵ روز يا حتي تا چندين ماه باشد. بيماري يك نوع حاد و يك نوع مزمن دارد.

اسلاید ۲ :

 • علايم شايع
 • در نوع حاد، علايم زير بهطور ناگهاني ظاهر ميشوند:
  لرز، تب
  متناوب، تعريق
  خستگي
  قابل توجه
  درد به
  هنگام لمس ستون فقرات
  سردرد
  بزرگ
  شدن گرههاي لنفاوي در نوع مزمن، علايم زير تدريجاً ظاهر ميشوند:
  خستگي

  درد عضلاني

  كمردرد
  يبوست

  كاهش
  وزن
  افسردگي

  ناتواني
  جنسي
  ندرتاً بروز آبسه
  در تخمدانها، كليهها، و مغز

 

اسلاید ۳ :

 

 • علايم شايع
 • در نوع حاد، علايم زير بهطور ناگهاني ظاهر ميشوند:
  لرز، تب
  متناوب، تعريق
  خستگي
  قابل توجه
  درد به
  هنگام لمس ستون فقرات
  سردرد
  بزرگ
  شدن گرههاي لنفاوي در نوع مزمن، علايم زير تدريجاً ظاهر ميشوند:
  خستگي

  درد عضلاني

  كمردرد
  يبوست

  كاهش
  وزن
  افسردگي

  ناتواني
  جنسي
  ندرتاً بروز آبسه
  در تخمدانها، كليهها، و مغز

اسلاید ۴ :

 • این بیماری، یک بیماری هزار چهره است و می تواند خود را به اشکال مختلف نمایان کند و آنچنان تنوعی در علائم آن وجود دارد که پزشکان خصوصاً در مناطق با شیوع بالای این بیماری، باید همیشه به فکر این بیماری بوده و آنرا در نظر داشته باشند. علائم این بیماری شامل: تب، تعریق، لرز، سردرد، درد عضلانی، خستگی، بی اشتهائی، درد مفاصل، کمر درد، کاهش وزن، یبوست، درد گلو،  سرفه خشک، علائم شبیه سرماخوردگی، التهاب مفاصل، بزرگ شدن غدد لنفاوی، افسردگی
  (درگیری عصبی مرکزی)،درگیری قرنیه چشم و ضایعات پوستی،کاهش وزن،درد شکم، اختلال خواب، بزرگ شدن کبد و طحال، رنگ پریدگی و درد ستون فقرات می باشد.
 • البته گاهی بیماری برسلوز مزمن میشود که در این حالت علائم خفیف تر ولی مداوم و یا مکرر شده و این افراد مثلاً با تب مکرر ولی خفیف، درد مفاصل و یا خستگی مراجعه می کنند.
 • گاهی نیز در عفونتهای شدید، دستگاه عصبی مرکزی و یا گاهی لایه داخلی قلب گرفتار
  می شود که در این موارد، بیماری عوارض خطرناکی می تواند داشته باشد.

اسلاید ۵ :


علل بيماري:
عفونت ناشي از باكتريهايي تحت عنوان بروسلا ، كه از راه مصرف شير يا محصولات لبني (كره، پنير) يا محصولات گوشتي به انسان انتقال مييابد

 چهار نوع باکتری بروسلا وجود دارد: 

-۱-بروسلای گوسفند و بز

-۲- بروسلای گاو 
۳- بروسلای خوک

– ۴- بروسلای سگ. که از بین آنها نوع  گوسفندی و بزی شایعتر از بقیه بوده و شایعترین عوارض هم مربوط به همین نوع است

اسلاید ۶ :

 • عوامل افزايشدهنده خطر
 • وجود كمخوني وخيم يا سابقه جراحي معده. اين مشكلات باعث كاهش اسيد معده ميشوند؛ وجود اسيد معده شانس عفونت را كاهش ميدهد.
  در افرادي
  كه با حيوانات سر و كار دارند، مثل كشاورزان، قصابان، دامپزشكان، يا دامداران
  مسافرت
  به مناطق آلوده

اسلاید ۷ :

 • راه انتقال بیماری

                              چهار روش عمده برای انتقال این بیماری وجود دارد :

     ۱ – خوردن یا نوشیدن محصولات لبنی آلوده به باکتری:

     این مورد شایعترین روش انتقال بیماری محسوب می شود. البته علاوه بر محصولات لبنی غیر پاستوریزه ، خوردن گوشت خام نیز باعث انتقال بیماری می شود.

 1. ۲. استنشاق باکتری :

   این روش گرچه در حالت معمول راهی شایع برای بیمار شدن نمی باشد ولی افراد شاغل در آزمایشگاهها و یا کشتارگاهها در خطر ابتلا به بیماری در اثر استنشاق باکتری در این فضای آلوده
می باشند.

                         

اسلاید ۸ :

۳  –  انتقال از طریق خراش پوستی با پاشید شدن خون آلوده به چشم، فضای دهان یا بینی:

          آلودگی در اثر وجود یک زخم پوستی نیز بیشتر در افراد شاغل در کشتارگاها و یا کارخانه های تولید و بسته بندی غذای حیوانات و پرسنل دامپزشکی اتفاق می افتد. همچنین شکارچیانی که پس از شکار، شروع به تمیز کردن احشاء حیوان شکار شده خود می کنند نیز در معرض خطر ابتلا به بروسلوز می باشند.

۴-.   انتقال انسان به انسان:

 • این حالت نادرترین روش انتقال بیماری می باشد که خود شامل چند دسته است. یکی انتقال از طریق شیر مادر آلوده به تب مالت به شیرخوار، روش دیگر از طریق انتقال جنسی از فرد مبتلا به بیماری به فرد دیگر است. بطور بسیار نادر نیز این بیماری از طریق انتقال خون و یا پیوند مغز استخوان نیز انتقال یافته است ولی کلاً همانطور که در اول ذکر شد این روش یعنی انتقال فرد  به فرد بسیار نادر است.

اسلاید ۹ :

                تشخیص

     برای تشخیص تب مالت دو روش وجود دارد:

               ۱  استفاده از کشت خون، مغز استخوان و سایر ترشحات بدن برای بدست آوردن و اثبات وجود باکتری .

             ۲  سنجش پادتن مخصوص بروسلا که بدن برای مقابله با آن از خود تولید می کند و تولید آن نشانه ورود میکروب بروسلا به بدن می باشد. البته در صورت استفاده از این روش نیاز به ۲ نمونه خون می باشد که بفاصله دو هفته از هم تهیه شده باشند.

اسلاید ۱۰ :

                          درمان

         دوره درمان این بیماری حداقل ۸ هفته می باشد (در موارد خطرناک مثل درگیری عصبی و یا درگیری قلب و یا ستون مهره ها این مدت ۳-۲ برابر می شود) زیرا این بیماری باید بصورت طولانی مدت و همچنین ترکیبی از حداقل ۲ آنتی بیوتیک درمان شود تا از عود بیماری جلوگیری شود. البته بیماران درمان شده لازم است بمدت ۲ سال هر ۶-۳ ماه یکبار هم از لحاظ علائم بالینی و هم کشت خون و آزمایش پادتنهای خون، از نظر عود عفونت بررسی شوند.