لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت تاریخچه نفت توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت تاریخچه نفت قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

 

تاریخچه نفت

تاریخچه نفت به ۵۰۰۰ سال پسش بر میگردد. جایی که نفت از لایه های درونی زمین به بیرون نفوذ کرد. مردم از این ماده سیاه رنگ برای ساختن قایق های ضد آب، نقاشی ، روشنایی و پزشکی استفاده می کردند. استفاده از نفت روز به روز به روز بیشتر شد. با افزایش تقاضای نفت بشر به راهی برا ی پاسخ به این تقاضا افتاد. و این شد که به سمت منابع عظیم نفتی در زیر دریاها رفت. اولین ساختار نفت در یایی در خلیج مکزیک شکل گرفت. این روند سپس در دریای شمال ادامه پیدا کرد و امروزه بر روی آبهای خلیج فارس دکل های عظیم نفتی احداث شده است.

اسلاید ۲ :

شوک نفتی:

به هر تغییر ناگهانی در قیمت نفت شوک نفتی گفته می شود. اما امروزه از شوک نفتی در اذهان جای گرفته است شوک‌هایی است که هنوز از تعداد انگشتان یک دست فراتر نرفته است. آنها عبارتند از :

شوک نفتی اول که به دنبال تلاش اوپک در ۱۹۷۲ـ ۱۹۷۴ روی داد و ماحصل آن افزایش قیمت نفت از هر بشکه ۹/۱ دلار در ۱۹۷۲ به ۴۱/۱۰ دلار در ۱۹۷۴ بود، به عبارت دیگر طی دوره مورد نظر قیمت نفت به بیش از ۵ برابر افزایش یافت

 

اسلاید ۳ :

شوک نفتی:

دومین شوک نفتی در ۱۹۷۸ (۱۳۵۷ خورشیدی) روی داد. بروز انقلاب و اعتصابات کارکنان صنعت نفت سبب قطع صادرات نفت ایران به عنوان یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان نفت در دنیا، سبب افزایش قیمت نفت گردید. قیمت نفت در بازار تک محموله‌ای به ۴۰ دلار در هر بشکه رسید.

 

اسلاید ۴ :

انواع نفت خام

بر اساس هند بوک بین المللی بازار نفت  ۱۶۱ نوع نفت تجاری وجود دارد. این گونه ها در خصوصیات ، کیفیت و بازار متفاوت هستند. دو گونه نفتی که قیمت آن بر سایر انواع نفت تاثیرگذار است شامل : West Texas Intermediate و Brent می باشد. دو گونه دیگر که از اهمیت کمتری بر خوردار هستند: NYMEX Futures و OPEC Basket می باشند. فرق این گونه ها در کیفیت آنها می باشد

اسلاید ۵ :

این گونه با کیفیت ترین گونه نفت می باشد و برای تولید بنزین بهترین گزینه است. چگالی آن حدود ۳۹ است که جزء نفت های سبک به شمار می رود. این نفت محتوی ۰٫۲۴ سولفور است که آن را در زمره نفت شیرین قرار می دهد. مجموعه این خصوصیات به علاوه محل انباشت آن ،این نفت را به عنوان بهترین گزینه برای تولید بنزین در آمریکا (بزرگترن مصرف کننده بنزین جهان)  قرار می دهد. بر خلاف این که تولید WTI رو به کاهش است اما هنوز اصلی ترین نفت مصرفی آمریکا می باشد. WTI معمولا ۵ الی ۶ دلار از نفت اپک و ۱ الی ۲ دلار از نفت برنت گرانتر است.

اسلاید ۶ :

۳٫ NYMEX Futures

قیمت نفت NYMEX Futures نشان دهنده  قیمت ۱۰۰۰ بشکه  نفت WTI یا هر نوع نفت سبک شیرین دیگر که در آینده در آمریکا معامله خواهد شد  است. در حقیقت معاملات حقیقی NYMEX Futures به ندرت اتفاق می افتد. اما قیمت این گونه از نفت اطلاعات بسیار خوبی در باره قیمت نفت به فروشنده ها و خریدارها می دهد. معاملات NYMEX Futures 3 روز قبل از معامله WTI پایان می پذیرد.

اسلاید ۷ :

OPEC(Organization of the Petroleum Exporting Countriesسازمان کشور های صادر کننده نفت) سبدی  از قیمت های ۱۴ نوع مختلف نفت را جمع آوری می کند . OPEC این سبد قیمت ها را برای مانیتور کردن  بازار نفت جهانی استفاده می کند. نفت OPEC از WTI و Brent ارزانتر است.

اسلاید ۸ :

بررسی قیمت نفت

قیمت نفت در طول تاریخ دستخوش تغییرات بسیاری شده است که این تغییرات اثرات متعددی را در اقتصاد جهان گذاشته است.در اینجا به بررسی تغییر قیمت نفت وعلل آن در ۳۰ سال گذشته می پردازیم.

اسلاید ۹ :

قیمت واقعی نفت

با در نظر گرفتن نرخ تورم و نرخ بهره بانکی و  نرخ کاهش برابری دلار به این نکته دست می یابیم که قیمت نفت به مراتب از سال های پیش کمتر است. بدان معنی که با درآمد بیشتر کنونی دولت نمی توان بیشتر از گذشته کالا خرید ویا سرمایه گذاری کرد.

اسلاید ۱۰ :

علل افزایش قیمت نفت

  1. تنش های موجود در خاور میانه
    انتظار می رود بالا گرفتن در گیری بین ترکیه و عراق سبب تنزل حجم تولید این کشور شود.در این صورت کشور جنگ زده عراق که به تازگی اقدام به افزایش سطح تولید نفت خود کرده بود دوباره وارد رکود بازار نفت می شود و توان تولید خود را ازدست می دهد. این تحول منفی در کشوری که سومین کشور بزرگ مالک ذخایر نفتی است و حجم ذخایر تایید نشده آن در مقایسه با دیگر کشورهای نفت خیز بیشتر است می تواند تاثیر بسزایی روی بازار نفت بگذارد